Ухвала суду № 61970156, 10.10.2016, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
10.10.2016
Номер справи
522/18403/16-ц
Номер документу
61970156
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Провадження № 2/522/7995/16

Справа № 522/18403/16-ц

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2016 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - Домусчі Л.В.,

при секретарі - Шевчик В.І.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа Орган опіки та піклування Приморської районної адміністрації ОМР про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка 29.09.2016 року звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2, третя особа Орган опіки та піклування Приморської районної адміністрації ОМР, за яким просила позбавити відповідача батьківських прав стосовно доньки - ОСОБА_3,ІНФОРМАЦІЯ_1.

Також, позивач також просить зобов'язати орган опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради надати висновок про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав стосовно дочки.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що зазначені у клопотанні відомості (документи) стосуються предмету спору та необхідні для з'ясування відповідних обставин справи.

З матеріалів справи вбачається, що предметом спору між сторонами є позбавлення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, батьківських прав стосовно доньки - ОСОБА_3,ІНФОРМАЦІЯ_1.

Як вбачається з матеріалів справи та позову висновок орган опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав стосовно дочки відсутній.

Згідно з ч. 4 ст. 19 СК України при розгляді судом спорів щодо позбавлення батьківських прав, обов'язковою є участь органу опіки та піклування.

При цьому Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв'язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи (ч. 5 ст. 19 СК України).

Правову основу діяльності органів опіки та піклування складають Конституція України, ЦК України, СК України, Правила опіки та піклування, Закони України «Про охорону дитинства», «Про попередження насильства в сім'ї», "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей", «Про місцеве самоврядування», Конвенція ООН про права дитини.

Відповідно до ст.5 Закону України "Про охорону дитинства" місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції, визначеної законом, забезпечують: вирішення питань щодо встановлення опіки і піклування, створення інших передбачених законодавством умов для виховання дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів дітей;

Згідно ст.2 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей" діяльність органів і служб у справах дітей та спеціальних установ і закладів соціального захисту для дітей здійснюється на принципах законності;

Згідно ст.16 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей" органи місцевого самоврядування у межах своєї компетенції здійснюють контроль за діяльністю органів і служб у справах дітей, спеціальних установ і закладів соціального захисту для дітей.

Відповідно до пункту 2.1. розпорядження міського голови від 25.04.2012 року №376-01р «Про удосконалення взаємодії виконавчих органів Одеської міської ради з питань опіки та піклування та захисту прав дітей» районними адміністраціями Одеської міської ради приймаються розпорядження та висновки віднесенні до компетенції органів опіки та піклування на підставі результатів попередніх перевірок, здійсненних службою у справах дітей Одеської міської ради, та відповідних документів, надісланих службою, за попереднім погодженням з начальником служби.

Згідно Положення про службу у справах дітей Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 28.02.2011р. №384-VI, до завдань і функцій зазначеної служби відноситься :

Підготовка документів для подальшого прийняття рішення органом опіки та піклування про: позбавлення батьківських прав (п. 2.8. ); Підготовка документів для підготовки висновків з питань, віднесених до компетенції органу опіки та піклування (2.9. );

Також пункт 2.19. цього Положення зазначено про забезпечення у межах своїх повноважень здійснення контролю за додержанням законодавства щодо соціального захисту дітей і запобігання вчиненню ними правопорушень, а також що вказана Служба здійснює забезпечення додержання законодавства України стосовно сімей ( п. 2.39. ).

Відповідно до положень ч. 1 ст. 11 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" органами опіки та піклування є державні адміністрації районів, районів міст Києва і Севастополя, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад.

Висновок органу опіки та піклування має бути оформлений на бланку державних адміністрацій районів, районів міст Києва та Севастополя, виконавчих органів міських чи районних у містах, сільських, селищних рад, підписаний головою (заступником голови) та скріплений печаткою. Також до висновку органу опіки та піклування мають бути додані документи, зазначені у ч. 3 ст. 253 ЦПК України.

Тобто органи опіки та піклування беруть участь у справі не з метою захисту свого суб'єктивного інтересу, а на підставі закону (ст. 19 СК України) з метою здійснення покладених на них обов'язків для захисту інтересів громадян та держави.

З огляду на викладене надання відповідного висновку органом опіки та піклування є не його правом, а його обов'язком.

Згідно частини 3 статті 60 ЦПК України доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

Пунктом 15 постанови Пленуму Верховного суду України від 30.03.2007 року №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» передбачено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Відповідно до ч.1 ст. 137 ЦПК України у випадках, коли щодо отримання доказів у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, є складнощі, суд за їх клопотанням зобов'язаний витребувати такі докази.

Розглянувши матеріали справи та заяву позивача, з урахуванням того, що висновок органу опіку та піклування щодо доцільності позбавлення батьківських прав може виступати доказом по справі, суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню та вважає за можливе зобов'язати орган опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради надати висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2. стосовно доньки - ОСОБА_3,ІНФОРМАЦІЯ_1.

Керуючись ст.ст.. 3, 11, 15, 60, 137, 168, 197, 208-210 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Зобов'язати орган опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради надати висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2. стосовно доньки - ОСОБА_3,ІНФОРМАЦІЯ_1.

Згідно ч.3 ст. 137 ЦПК України докази, які вимагає суд, направляються до суду безпосередньо.

За неповідомлення суду про неможливість подати докази, а також за неподання доказів, у тому числі і з причин, визнаних судом неповажними, винні особи несуть відповідальність, встановленому законом.

Надання документів згідно ухвали суду здійснюється безкоштовно.

Ухвала суду оскарженню не підлягає.

Суддя Приморського

районного суду м. Одеси Домусчі Л.В.

10.10.2016