Справа № 686/17911/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2016 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області
Логінова С.М., розглянувши в порядку скороченого провадження в залі суду в місті Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення певних дій,
встановила:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення певних дій, посилаючись на те, що він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому як особа, якій призначена пенсія на підставі Закону України «Про державну службу» у розмірі 83% від суми заробітної плати.
У зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року
№ 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», 23.08.2016 р. позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади. Однак, листом №524/Т-12 від 01.09.2016 року Управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії.
З таким рішенням позивач не погоджується, просить визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому щодо проведення перерахунку пенсії з 01.12.2015 р. відповідно до довідки виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 17.08.2016 р.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому провести позивачу перерахунок пенсії з 01.12.2015 р. в розмірі 83 % від суми заробітної плати відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, відповідно до довідки виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 02-13-1337 від 17.08.2016 р
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому направив до суду заперечення на позов, в якому позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та ряд інших, у зв'язку з чим, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених ст. 37 Закону України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. На даний час відсутня постанова КМУ про здійснення перерахунку раніше призначених пенсій. Водночас, п.4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким передбачається умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, виключено на підставі Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року, а тому законних підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу не має.
Згідно ч. 4ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
З урахуванням того, що у справі наявні достатні докази, суддя приходить до висновку про можливість ухвалення судового рішення без проведення судового засідання, а відтак у відповідності до ч. 4ст. 183-2 КАС України справа підлягає розгляду в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 15.09.2000 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України у м. Хмельницькому та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 83% від заробітної плати. Станом на 01.08.2016 року розмір пенсії становить 2540,33 грн.
23.08.2016 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку із підвищенням посадового окладу працюючого державного службовця відповідної посади.
Листом №524/Т-12 від 01.09.2016 року Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому відмовило позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку із тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та ряд інших, у зв'язку з чим, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених ст. 37 Закону України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Згідно з ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно із ст. 33 Закону України «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Згідно довідки № 02-13-1337 від 17.08.2016 року виконавчого комітету Хмельницької міської ради ОСОБА_2 працював у виконавчому комітеті Хмельницької міської ради і заробітна плата за посадою завідуючого відділу, з якої призначена пенсія, для його перерахунку з 01.12.2015 року становить: посадовий оклад - 1845 грн., доплата за ранг - 100 грн., надбавка за вислугу років (20%) - 389,00 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50%) - 1167,00 коп., премії - 3591,00 грн. та 123,00 грн.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Суд приходить до висновку, що посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався постановою КМ України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
У відповідності до п. 4 даної Постанови №865 (у редакції від 25.03.2014 р.), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п. 5 вказаної Постанови №865 (у редакції від 25.03.2014 р.), перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики України за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою КМ України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до вказаної Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 р., а саме: виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Зазначеною Постановою № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (23.08.2016 р.), не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На даний час Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
За приписами ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 №9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» передбачено, що оскільки Конституція України, як зазначено в її ст.8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.
Таким чином, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, у тому числі Законом України «Про державну службу», є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Отже, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Провівши системний аналіз норм чинного законодавства та дослідивши обставини справи, суд приходить до висновку щодо неправомірності дій відповідача в частині відмови позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої останньому призначено пенсію.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідачем не надано суду достатньо належних доказів, які б свідчили про неправомірність заявлених позовних вимог.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4. ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.
У зв'язку з чим, перерахунок пенсії позивачу у зв`язку з підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям має відбуватись з 01 вересня 2016 року, так як позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому із заявою про перерахунок пенсії 23.08.2016 року.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково та визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо проведення ОСОБА_2 перерахунку пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку із підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01 вересня 2016 року в розмірі 83 % відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року у зв'язку із підвищенням заробітної плати за посадою, з якої йому була призначена пенсія, відповідно до довідки № 02-13-1337 виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 17.08.2016 року.
Керуючись ст.ст. 9, 71, 160-163, 183-2, 256 КАС України, ч. 1 ст. 8, 19, ч. 3 ст. 22, ч. 1 ст. 58 Конституції України, ст. ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції 1993 року, ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», суд
постановив:
адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення певних дій задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо проведення ОСОБА_2 перерахунку пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку із підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія.
3обов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01 вересня 2016 року в розмірі 83 % відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року у зв'язку із підвищенням заробітної плати за посадою, з якої йому була призначена пенсія, відповідно до довідки № 02-13-1337 виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 17.08.2016 року.
В решті позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_2 судовий збір у сумі 551 грн. 20 коп. шляхом їх безспірного списання органами Державної казначейської служби України із рахунків управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому.
Апеляційна скарга на постанови суду подається протягом 10 днів до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя Логінова С.М.