Постанова № 61969204, 23.09.2016, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
23.09.2016
Номер справи
607/9749/16-а
Номер документу
61969204
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23.09.2016 Справа №607/9749/16-а

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Ромазан В.В. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними, посилаючись на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії. У період із 31 серпня 1987 року по 16 вересня 1987 року він приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30-ти кілометровій зоні відчуження в місті Чорнобиль. Згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено призначення пенсій за віком із зниженням пенсійного віку на 08 років особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів. 20 травня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку. Однак, Протоколом засідання комісії Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням та перерахунком пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та у відповідності до спеціальних законів від 17.06.2016 р. №19, ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії на підставі відсутності у первинних документах інформації про дні виїзду в населені пункти чи об'єкти зони відчуження, на яких він проводив роботи. Даний факт спростовує довідка ВАТ «Тернопільське шляхово-будівельне управління №24», у якій зазначено, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в м. Чорнобиль із 31.08.1987 р. по 16.09.1987 р. і за цей період йому було проведено виплату заробітну плату в п'ятикратному розмірі в сумі 586,56 крб. при середньомісячній по основному місцю роботи 150,00 крб. Даних про дні виїзду в зону відчуження у нього не може бути, оскільки весь вищевказаний період він працював у зоні відчуження без виїзду за межі 30-ти кілометрової зони відчуження. Інші первинні документи, які б підтверджували його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не збереглись, що підтверджується довідкою від 24.05.2016 р. №489, виданою Архівним відділом Тернопільської міської ради, не з його вини, а тому просить зобов'язати відповідача призначити йому пенсію із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із 13 травня 2016 року.

20.09.2016 року Тернопільським об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області надіслано суду письмові заперечення, згідно яких вони просять відмовити в задоволення позову. В обґрунтування зазначають, що згідно довідки від 01.03.1996 №38, виданої ВАТ «Тернопільське шляхово-будівельне управління № 24» позивач приймав участь в роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 31.08.1987 р. по 16.09.1987 р. на посаді майстра. Однак, не зазначено дні виїзду в населені пункти чи об'єкти зони відчуження. Згідно довідки, виданої архівним відділом Тернопільської міської ради, документи з особового складу (накази про прийняття та звільнення працівників, відомості про нарахування заробітної плати тощо) ВАТ «Тернопільське шляхово-будівельне управління № 24» до архівного відділу Тернопільської міської ради на зберігання не надходили і про їх місце зберігання у архівному відділі немає ніяких відомостей. Інших первинних документів, які б підтверджували участь у роботах в зоні відчуження немає. Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Згідно статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до статті 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.

Згідно п. 4 ч. 1 статті 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Суд вважає, що наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження.

При розгляді справи судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи другої категорії, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1, виданим 13.06.2005 року Тернопільською обласною державною адміністрацією.

Згідно довідки №38 від 01.03.1996 року, виданої ВАТ «Тернопільське шляхово-будівельне управління № 24» позивач приймав участь в роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 31.08.1987 р. по 16.09.1987 р. на посаді майстра. За період перебування в зоні відчуження йому була виплачена заробітна плата в п'ятикратному розмірі в сумі 586,56 крб. при середньомісячній по основному місцю роботи 150,00 крб. (Підстава:Наказ про відрядження №91 від 28 серпня 1987 р. Відомість про нарахування зарплати за серпень-вересень 1987 р.).

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено призначення пенсій за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років особам, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів; із зниженням пенсійного віку на 08 років особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів.

Згідно п.1 ч.2 ст.2 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зона відчуження - це територія, з якої проведено евакуацію населення в 1986 році. Офіційне тлумачення положення п.1 ч.2 ст.2 даного Закону дано в Рішенні Конституційного Суду №12-рп/2000 від 25.10.2000, в якому зазначено, що зоною відчуження є територія, що з 26 квітня 1986 року охоплює ту частину радіаційно небезпечних земель, рівень забруднення яких зумовив необхідність евакуації населення у 1986 році на підставі відповідних актів органів державної влади, незалежно від часу прийняття цих актів та проведення евакуації.

Відповідно до підпункту «ґ» п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005р. до заяви про призначення пенсії за віком подаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

20 травня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та подав вищевказані документи.

Протоколом засідання комісії Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням та перерахунком пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та у відповідності до спеціальних законів від 17.06.2016 р. №19, ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії на підставі відсутності у первинних документах інформації про дні виїзду в населені пункти чи об'єкти зони відчуження, на яких він проводив роботи.

В силу ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналізуючи докази в їх сукупності, суд вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З урахуванням вищенаведеного, суд прийшов до переконання, що у даному випадку має місце порушення відповідачем прав позивача, які підлягають захисту шляхом визнання протиправною відмову відповідача у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку та зобов'язанням призначити її, відповідно до ст.83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з дня настання права на вказану пенсію.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст.2, 158, 163, 186 КАС України, ст.19, 64 Конституції України, ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд ,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - задовольнити.

Визнати дії Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку із 13.05.2016 р. - протиправними.

Зобов'язати Тернопільське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пільгову пенсію із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 13 травня 2016 року.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом .

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддяВ. В. Ромазан