Постанова № 61965967, 12.10.2016, Фортечний районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Кіровський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
12.10.2016
Номер справи
404/5868/16-а
Номер документу
61965967
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 404/5868/16-а

Номер провадження 2-а/404/1198/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2016 року Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда Панфілова А.В., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кіровоградського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання неправомірними дій та зобов»язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання відмови від 25.08.2016 року за № 331/С-П Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити перерахунок та підвищити розмір пенсії гр. ОСОБА_1 до рівня діючого прожиткового мінімуму встановленого законодавством України протиправною та зобов'язати Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести перерахунок та виплатити різницю між прожитковим мінімумом, для осіб, які втратили працездатність та виплаченою позивачу пенсією за період з: 01 березня 2016 року по день винесення рішення у справі та зобов'язати Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області надалі проводити виплати відповідно до ст.. 46 Конституції України та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В обґрунтування позову зазначено, що з 15.10.2014 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Кіровограді нині Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області та отримує мінімальну пенсію за віком, яка призначена за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІУ ( в редакції чинній на час призначення пенсії).

Загальний стаж роботи складає 36 років 6 місяців 8 днів (стаж враховано у відповідності з наданими документами та пропорційно сплаченим страховим внескам по 30.10.2014 року) вказані обставини відповідачем визнаються.

16.08.2016 року звернулась до Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою, згідно з якою просила здійснити перерахунок та підвищити розмір пенсії до рівня діючого прожиткового мінімуму встановленого законодавством України.

Проте, Кіровоградським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області відмовлено у здійснені перерахунку пенсії, про що надано лист №331/с-11 від 25.08.2016 року.

Позивач посилається на ст.. 46 Конституції України, ст.. 28 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхвіання» та просить позов задовільнити повністю.

До суду відповідачем надано заперечення на позов з посиланням, що відповідно до п. 7-2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV жінкам, які вийшли достроково на пенсію до 1 січня 2015 року розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 цього Закону, зменшується на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Зменшення розміру пенсії за віком застосовується протягом усього періоду отримання пенсії незалежно від її виду.

Позивач звернулася за призначенням пенсії 15.10.2014 року по досягненню нею 55 річного віку, так як позивач народилася 11 жовтня 1959 року. Розмір пенсії за віком становив 1153,36 грн. Зменшення за достроковий вихід на пенсію становила 254,16 -грн. Загальний розмір пенсії до виплати позивачки з урахуванням її заробітної плати та страхового стажу становив - 956,14 грн. Доплата за понаднормовий стаж 56,94 грн.

Управлінням проведено підвищення пенсії з 01.05.2016 року в зв'язку з підвищенням мінімальних стандартів, відповідно до ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік».

Управлінням проведено перерахунок пенсії виходячи з мінімальної суми пенсії 1167,71 грн. При цьому розмір пенсії позивачки з її показників заробітної плати та страхового стажу становить 976,05 грн. Доплата за понаднормовий стаж 67,80 гри. та доплата- щомісячна цільова становить 11,67 грн. Зменшення за достроковий вихід на пенсію становить 259,46 грн., відбувається зменшення пенсії на 21 % в сумі 259,46грн. 976,05+259,46+11.67 = 1247,18 грн., 1167,71 грн. + 67,80 грн. - 259,46+11,67 = 987,72 грн.

Копія розпорядження про проведення перерахунку з мінімальної пенсії від 17.08.2016року

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 зі змінами внесеними в 2015 році, установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, крім інвалідів (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлений законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає 949,00 грн., таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

Постанова є чинною і діючою, в зв'язку з чим управління керується нормами даної постанови та нормами Закону України «Про внесення змін до ЗУ «Про Державний бюджет України на 2015 рік».

Управління не встановлює порядок нарахування пенсії, а тільки його застосовує і якщо на державному рівні прийнято відповідний порядок нарахування і виплати пенсій даній категорії осіб управління не може йог не застосовувати, а тому просить відмовити в задоволенні позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 15.10.2014 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Кіровограді нині Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області та отримує мінімальну пенсію за віком, яка призначена за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІУ ( в редакції чинній на час призначення пенсії).

Загальний стаж роботи складає 36 років 6 місяців 8 днів (стаж враховано у відповідності з наданими документами та пропорційно сплаченим страховим внескам по 30.10.2014 року) вказані обставини відповідачем визнаються.

16.08.2016 року, позивач звернулась до Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою, згідно з якою просила здійснити перерахунок та підвищити розмір пенсії до рівня діючого прожиткового мінімуму встановленого законодавством України.

Проте, Кіровоградським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області відмовлено у здійснені перерахунку пенсії, про що надано лист №331/с-11 від 25.08.2016 року.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» від 17.09.2015 року № 704 -VIII, внесено зміни до ст.. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2015 рік» від 28.12.2014 року № 80-VIII, а саме: «Установити у 2015 році прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність: з 1 вересня -1074 гривні».

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» від 19.05.2016 року № 1384-VII, внесено зміни до ст.. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2016 рік» від 25.12.2015 року № 928-УШ, а саме: «Установити у 2016 році прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня -1130 гривень, з 1 грудня -1247 гривень.

Станом на 01.09.2016 року, незважаючи на суттєві зміни в законодавстві, відповідач не перерахував і не підвищив пенсії позивача до рівня встановленого законодавством, пенсія як і раніше, складає 987 грн. 72 коп. на місяць.

Спірні правовідносини врегульовуються положеннями Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення» та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Оскільки, Конституція України, як зазначено в ст. 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.

Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції України, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Ст. 46 Конституції України, зазначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

05.11.1991 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ, згідно зі ст. 19, пенсії за віком призначаються в розмірі 55 процентів заробітку (стаття 64), але не нижче мінімального розміру пенсії.

09.07.2003 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ (далі Закон). Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно ст. 28 Закону, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Не може бути зневілейовано гарантію пенсійного забезпечення в Україні, яка є правовою державою, в якій визначається та діє принцип верховенства права, Конституція України має вищу юридичну силу, закони приймаються на її основі і повинні відповідати їй, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України в межах і відповідно до законів України.

Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії.

Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина гарантується безпосередньо на підставі Конституції України.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України - Закони та нормативні акти и не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Стаття 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускаються звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Стаття 64 Конституції України також передбачено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією.

Отже, статтями 22, 58 та 64 Конституції України, нормами якої є норми прямої дії, гарантують право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами Украйни, в тому числі Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як таким що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тобто моє, позивача, право на перерахунок раніше призначеної пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе, державою зобов'язань.

Згідно п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку щодо задоволення позову повністю, оскільки позов є обґрунтованим, визнання Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VII правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянин Конституційним Судом України вважається скасуванням або обмеженням цих прав свобод (Рішення КСУ справа N 1-28/2008), а безпідставне поширення його дії на нові законодавство є порушенням ст. 58 Конституції України.

Відповідно до ст.94 КАС України, стягнути з Державного бюджету України на користь позивача 551,20 грн.

Врахувуючи викладене, керуючись статтями ст. 8, 19, ст.22, 46, ст. 58, 64 Конституції України, Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік», Закон України «Про державний бюджет України на 2015 рік», Закон України «Про державний бюджет України на 2016 рік» , ст.. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанова Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 265, ст.2, ст.6, ст.17, ст.18, ст.19, ст.94,ст.104, ст.105, ст.106, ст.162, ст.163, ч.1 ст. 267 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Кіровоградського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання неправомірними дій та зобов»язання до вчинення дій, задовольнити повністю.

Визнати відмову від 25.08.2016 року за № 331/С-П Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити перерахунок та підвищити розмір пенсії гр. ОСОБА_1 до рівня діючого прожиткового мінімуму встановленого законодавством України протиправною.

Зобов'язати Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести перерахунок та виплатити гр.. ОСОБА_1 (різницю між прожитковим мінімумом, для осіб, які втратили працездатність та виплаченою позивачу пенсією за період з: 01 березня 2016 року та проводити виплати відповідно ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551,20 грн.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Кіровський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда А. В. Панфілова