Справа № 353/739/16-а
Провадження № 2-а/353/48/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2016 року м.Тлумач
Тлумацький районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого - судді Луковкіна У.Ю.
з участю секретаря: Мороз М.І.
представника відповідача - Тлумацького об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області - Іванишина Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Тлумач адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій Управління пенсійного фонду України в Тлумацькому районі Івано-Франківської області та про зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась в суд з наведеним адміністративним позовом, мотивуючи тим, що їй з 07.11.2008 р. призначено пенсію по інвалідності 2 групи загального захворювання відповідно до Закону України «Про державну службу».
03.03.2010 року Державна судова адміністрація України видала уточнену довідку за № СКЦ/ДР-335754/6/10/1, згідно з якою їй був проведений перерахунок пенсії. Однак у цій довідці не було вказано усі складові заробітної плати, на які нараховувались внески за загальнообов'язкове пенсійне страхування.
18.07.2016 року вона звернулась до Державної судової адміністрації України з проханням видати довідку про розмір інших виплат, що включаються до заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування.
25.07.2016 року Державна судова адміністрація України видала їй довідку № 12-12/256 від 25.07.2016 року про розмір інших виплат, що були включені до заробітної плати, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку та індексації з листопада 2006 року по жовтень 2008 року.
10.08.2016 року вона звернулася до Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуючи усі складові заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, включивши дані довідки № 12-12/256 від 25.07.2016 року.
Листом № 55/Д-15 від 17.08.2016 р. Тлумацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області ОСОБА_2 було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки та вислугу років на державній службі та інших надбавок, а не інших виплат. Крім того, починаючи з 01.06.2015 року органи Пнсійного фонду України не призначають і не перераховують пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Такі дії відповідача вважає неправомірними та протиправними, бо вони суперечать нормам Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування». Оскільки збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховувався на її матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, компенсацію за невикористану відпустку та нараховану індексацію за період з листопада 2006 року по жовтень 2008 року, то вони повинні включатися до складу заробітної плати та враховуватись для обчислення пенсії. Тому просила визнати неправомірними дії Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови їй в перерахунку пенсії та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 10.08.2016 року (з часу представлення довідки № 12-12/256 від 25.07.2016 року) з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку та індексацію, на які нараховувались і сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 85%.
21.09.2016 року Тлумацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області подало до Тлумацького районного суду Івано-Франківської області заперечення на адміністративний позов, в якому просило в задоволенні позову відмовити. Свої заперечення мотивувало тим, що у позивачки не має підстав для перерахунку пенсії згідно Закону Українпи «Про державну службу». Так, відповідно до 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, згідно якого призначалась пенсія позивачці, перерахунок пенсії державних службовців проводився в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Перерахунок, який просить провести позивачка, даним Законом не був передбачений. Згідно ч. ст. 33 вказаного Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, преміій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, саме надбавок, а не інших виплат. Частиною 1 ст. 66 цього ж Закону встановлено, що у заробіток для обчислення пенсії включаютьсявсі види оплати праці, на які за діючими правилами нараховуютьтся страхові внески, крім виплат одноразового характеру, не обумовлених діючою системою оплати праці (компенсація за невикористану відпустку, вихідна допомога та інші), перелік яких затверджується КМУ. Вважає, що матеріальні допомоги, індексація заробітної плати та грошова винагорода згідно постанови КМУ № 212 від 24.02.2003 року є одноразовими виплатами, і не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», тому вони не включаються до заробітку, що враховується при призначенні/перерахунку пенсії державним службовцям. Крім того зазначило, що відповідно до п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», і, починаючи з 01.06.2015 р., органи ПФУ не призначають та не перераховують пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, який був чинний на момент призначення позивачці пенсії, втратив чинність із набранням законної сили Законом України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 01.05.2016 року, яким не передбачено перерахунок пенсії, а встановлено лише призначення пенсії державним службовцям.
В судове засідання позивачка не з'явилася, подала до суду письмову заяву, в якій вказала, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просила справу розглянути без її участі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, підтримав раніше подані заперечення на адміністративний позов, просив в задоволенні позову відмовити посилаючись на те, що матеріальна допомога, як на оздоровлення так і на соціально-побутові потреби, компенсація за невикористану відпустку та нарахована індексація не відносяться до інших надбавок, тому відсутні підстави враховувати її в суму заробітної плати для обчислення пенсії.
Заслухавши пояснення відповідача, дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу того, що відповідач при розрахунку пенсії до складу заробітної плати позивачки не включив суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на матеріально-побутові потреби, компенсацію за невикористану відпустку та нараховану індексацію.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 07.11.2008 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі Івано-Франківської області, як отримувач пенсії по інвалідності 2 групи загального захворювання, призначеної на підставі Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 85% від суми заробітної плати (а.с. 25).
У 2010 році управлінням Пенсійного фонду України ОСОБА_2 було здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки № СКЦ/ДР-335754/6/10/1 від 03.03.2010 року, виданої Державною судовою адміністрацією (а.с. 9), однак у зазначеній довідці не було вказано усі складові заробітної плати, на які нараховувались внески за загальнообов'язкове пенсійне страхування, тому вони не були враховані при перерахунку пенсії.
25.07.2016 року Державною судовою адміністрацією ОСОБА_2 було видано довідку про розмір інших виплат, що включаються до заробітної плати № 12-12/256, згідно якої за період з листопада 2006 року по жовтень 2008 року виплата матеріальної допомоги на оздоровлення становила - 9059,97 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 8558,54 грн.; компенсація за невикористану відпустку - 2087,68 грн.; нарахована індексація - 577,98 грн. (а.с. 8).
10.08.2016 року ОСОБА_2 звернулась до Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та просила врахувати усі складові заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки № 12-12/256 від 25.07.2016 року (а.с. 7). Листом № 55/Д-15 від 17.08.2016 року відповідач відмовив позивачці у перерахунку пенсії за безпідставністю, оскільки вважав, що заробітна плата у відповідності до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбакок, а не інших виплат, тобто підстав для врахування виплат зазачених в доданій довідці № 12-12/256 від 25.07.2016 року не мав. Крім того зазначив, що відповідно до п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», і, починаючи з 01.06.2015 р., органи ПФУ не призначають та не перераховують пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 5-6).
Згідно ч. 1, 4 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка була чинна на момент призначення позивачці пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Однак, відповідачем при розрахунку пенсії не включено до складу її заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на матеріально-побутові потреби, компенсація за невикористану відпустку та індексація, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч. 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу», державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Частиною 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
У ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці», встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу. Ст. 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
З копій довідок Державної судової адміністрації № СКЦ/ДР-335754/6/10/1 від 03.03.2010 року та № 12-12/256 від 25.07.2016 р. (а.с. 9, 8) вбачається, що позивачці у період з 01.11.2006 р. по 31.10.2008 р. виплачувалась зарабітна плата, до якої входили надбавки, премії та інші виплати, в т.ч. матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористані дні відпустки та індексація. На вказані суми заробітку було проведено нарахування та утримання страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових потреб, компенсація за невикористані дні відпустки та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплат праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов`якове державне пенсійне страхування.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.
Закон України «Про оплату праці» та Закон України «Про державну службу» є загальними по відношенню до даних правовідносин, в той час як перевагу мають спеціальні норми Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В своїй постанові від 20 лютого 2012 року Верховний Суд України, усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права, вважає неправильними висновки суду про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру його пенсії.
Щодо включення до заробітку, з якого визначалась пенсія державного службовця сум індексації заробітної плати, то згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Таким чином, мова йде про грошові доходи населення, які згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» включається для обчислення пенсії.
Аналогічна правова позиція висловлена і Верховним Судом України у постановах від 28.05.2013р. №21-97а13, від 04.03.2014р. №21-3а14, від 16.09.2014р. №21-314а14.
Частиною 1 статті 244-2 КАС України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов`язковими для всіх судів України.
Крім цього, Вищий адміністративний суд України, вирішуючи питання про відкриття касаційного провадження у своїй ухвалі від 27.09.2016 року по справі № К/800/25230/16, відмовив у його відкриття, оскільки касаційна скарга була необгрунтованою та заявник не навів підстав, які б передбачали, що починаючи з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу», не мають перераховуватись.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Тлумацькому районі Івано-Франківської області підлягає до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки ОСОБА_2 на підставі п. 9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнена від сплати судового збору, то з Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області слід стягнути на користь держави судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.
На підставі викладеного, відповідно до, ст. ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 6-12, 244-2 КАС України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії, включивши до складу заробітної плати для обчислення пенсії, суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористанні дні відпустки, індексації.
Зобов'язати Тлумацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії в розмірі 85%, починаючи з 10 серпня 2016 року, включивши до складу заробітної плати для обчислення пенсії, суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористанні дні відпустки та індексації згідно довідки № 12-12/256 від 25.07.2016 року.
Стягнути з Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на користь держави на розрахунковий рахунок 31218206700451, Одержувач коштів - УДК в Тлумацькому районі, ЄДРПОУ одержувача - 37831044, МФО 836014, Ідентифікаційний код Тлумацького районного суду 02891629 - 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп. судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тлумацький районний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України ,а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Головуюча У.Ю. Луковкіна