Ухвала суду № 61962018, 06.10.2016, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2016
Номер справи
824/7/16-а
Номер документу
61962018
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 824/7/16-а

Головуючий у 1-й інстанції: Спіжавка Г.Г.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

06 жовтня 2016 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Кузьмишина В.М.

суддів: Боровицького О. А. Сушка О.О. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Самойленко М.А.,

представника позивача: ОСОБА_2,

представника позивача: ОСОБА_3,

представника відповідача: ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Чернівецької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Чернівецької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області про скасування рішення,

В С Т А Н О В И В :

в січні 2016 року позивач звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Чернівецької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № НОМЕР_1 від 12 листопада 2015 року, зокрема, штрафу в сумі 18 127, 48 грн., та пені в розмірі 2 991, 65 грн., винесене Державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Чернівецькій області.

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2016 року позов задоволено.

Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволення позову та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги залишити без розгляду.

Представник відповідача підтримала вимоги, викладені в апеляційній скарзі, в повному обсязі та просила їх задовольнити.

Представники позивача заперечували стосовно задоволення апеляційної скарги в повному обсязі та надали заперечення для долучення до матеріалів справи.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, давши правову оцінку обставинам у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами адміністративної справи, ОСОБА_5 зареєстрований та перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у м. Чернівцях ГУ ДФС у Чернівецькій області та є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 8-9).

Матеріалами справи підтверджується, що при сплаті та перерахуванні єдиного внеску за січень 2015 року та лютий 2015 року позивач перерахував кошти єдиного соціального внеску на р/р №37190204002412, замість потрібного р/р № 37193201002412. Однак, в графі призначення платежу, вказав наступну інформацію: 101; НОМЕР_2, ЄСВ 37,26% за січень 2015 року ОСОБА_5 та 101; НОМЕР_2, ЄСВ 37,26 за лютий 2015 року ОСОБА_5 (а.с. 18-19).

09.07.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив помилково сплачені кошти ЄСВ на підприємця 34,7% з рахунку 37190204002412 перенести на рахунок ЄСВ з найманих працівників 37193201002412 (а.с. 20).

12.11.2015 року Державною податковою інспекцією у м. Чернівцях ГУ ДФС у Чернівецькій області на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування прийнято рішення про застосування до ФОП ОСОБА_5 штрафу в розмірі 20 % з 01.01.2015 року в сумі 18127,48 грн. та нарахування пені за період з 23.12.2014 року по 10.11.2015 року в розмірі 2991,65 грн. (0,1% від суми недоїмки).

Позивач, вважаючи такі дії Чернівецької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області протиправними, звернувся за захистом своїх прав до суду.

Вирішуючи справу по суті та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості позовних вимог та, відповідно, з протиправності дій відповідача.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

В силу вимог ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці: фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) та ін., а також фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування та ін.

Частиною 8 статті 9 Закону № 2464-VI передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Частиною 11 статті 9 Закону № 2464-VI зазначено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються: фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Частиною 10 статті 25 Закону № 2464-VI визначено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-VI за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Враховуючи викладене, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску платник притягається до відповідальності.

Частиною 6 статті 9 Закону передбачено, що сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

В силу вимог ч. 2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів, Міністерства фінансів України №493/815 від 19.09.2013 року (чинного на момент винесення рішення № НОМЕР_1), розрахункове обслуговування Міндоходів та територіальних органів Міндоходів здійснюється органами Казначейства відповідно до умов договорів між органами Казначейства і власниками рахунків згідно з вимогами порядку, визначеного центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики.

Відповідно до п. 3.1 Положення страхові кошти, що сплачуються страхувальниками, зараховуються на рахунки 3719, відкриті на ім'я територіальних органів Міндоходів в управліннях (відділеннях) Казначейства.

В п.1 Положення зазначено, що державна фіскальна служба України (далі - ДФС) та її територіальні органи в областях, місті Києві, Міжрегіональне головне управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міста Києва), районах у містах, об'єднані та спеціалізовані державні податкові інспекції ДФС (далі - територіальні органи ДФС) відкривають в органах Казначейства не бюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 "Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування" (далі - рахунок 3719) для зарахування та розподілу страхових коштів.

В абз. 3 п.2.1 Положення вказано, що рахунки 3719 відкриваються Міндоходів на балансі Державної казначейської служби України (далі - Казначейство України) та територіальним органам Міндоходів - на балансі головних управлінь Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Головні управління Казначейства).

Згідно з п. 5.1 Положення "Звіт про надходження страхових коштів" формується органами Казначейства, в яких відкриті рахунки 3719, і надсилається: до відповідного головного управління Міндоходів; Казначейству України для подальшої передачі Міндоходів.

Судом першої інстанції також встановлено та при розгляді справи в суді апеляційної інстанції підтверджено, що позивачем здійснювалися дії по перерахуванню єдиного внеску за січень-лютий 2015 року. Тому, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, що здійснення позивачем помилки в р/р під час перерахування ЄСВ в строк, встановлений пунктом 8 ст. 9 Закону, не може бути підставою для застосування штрафів, передбачених ч.10 ст.25 та п.2 ч.11 ст.25 Закону № 2464-VI.

Як вірно визначено судом першої інстанції, при сплаті ЄСВ суми зараховуються на казначейський рахунок, то помилкове зазначення р/р у платіжному дорученні під час сплати суми ЄСВ не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату ЄСВ у строк, встановлений п.8 ст.9 Закону № 2464-VI, а відтак і для застосування пені та штрафу відповідно до ч.10 ст.25 та п.2 ч.11 ст.25 Закону № 2464-VI.

Таким чином, враховуючи обставини справи, колегія суддів в повному обсязі погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем не доведено правомірності прийняття рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску №0106971703 від 12 листопада 2015 року, у зв'язку з чим останнє підлягає скасуванню.

Щодо доводів апелянта про залишення позовних вимог без розгляду, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що дане питання вже досліджувалось судом апеляційної інстанції при постановленні ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2016 року, яка набрала законної сили.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що відповідачем не надано суду достатньо належних доказів, які б свідчили про неправомірність заявлених позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не викликають сумнівів щодо правильності висновків суду першої інстанції та застосування норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ч.1ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Зважаючи на те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Чернівецької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2016 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 11 жовтня 2016 року.

Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_6 ОСОБА_7