Справа № 161/13093/16-к
Провадження № 1-кс/161/4620/16
У Х В А Л А
про тимчасовий доступ до речей і документів
м. Луцьк 11 жовтня 2016 року
Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Ясельський І.В., за участю секретаря Соколової К.Ю., прокурора Бущака В.В., розглянувши клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ та державної прикордонної служби управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Волинської області Назарука О.Ю. про тимчасовий доступ до документів, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ та державної прикордонної служби управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Волинської області Назарук О.Ю. звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ (з можливістю вилучення) до документів, які утворювались КП «Комунальне підприємство при Підгайцівській сільській раді» (ЄДРПОУ 35323247) під час розрахунку калькуляції собівартості послуг централізованого постачання та відведення води та подавались на розгляд та затвердження органів місцевого самоврядування (державної влади), у період 2014-2016 років, а також документів, що свідчать про придбання товарів, робіт та послуг, які включались до складу планованої виробничої собівартості таких послуг і зокрема:
- витрати на придбання палива (газу, мазуту, вугілля, торфу, інших видів технологічного палива) та електричної енергії для технологічних потреб;
- витрати на придбання теплової енергії в інших суб'єктів господарювання;
- витрати на холодну воду для технологічних потреб, зокрема підживлення та наповнення мереж, регенерація фільтрів, гідравлічні випробування власних теплових мереж і обладнання, промивання теплових мереж і систем) та водовідведення;
- заохочувальні та компенсаційні виплати виробничому персоналу (винагороди за підсумками роботи за рік, вислугу років у галузі, інші виплати, встановлені законодавством);
- витрати на утримання, експлуатацію, ремонт, страхування, операційну оренду основних засобів та інших необоротних активів загальновиробничого призначення;
- витрати на удосконалення технології та організацію виробництва; витрати на централізоване водопостачання, водовідведення, освітлення, дезінфекцію, дератизацію, вивезення сміття та інші заходи, пов'язані з утриманням виробничих приміщень;
- витрати на утримання основних засобів, інших необоротних матеріальних активів загальногосподарського використання (ремонт, оренда, страхування майна, централізоване водопостачання, водовідведення, освітлення, охорона);
- витрати на оплату професійних послуг (юридичні, аудиторські, з оцінки майна тощо);
- витрати на розв'язання спорів у судах;
- витрати на придбання пально-мастильних матеріалів для виробничих потреб, в т.ч. апарату управління підприємством та іншого персоналу, залученого до обслуговування адміністративної інфраструктури;
- витрати на оплату інформаційних послуг, безпосередньо пов'язаних із збутом теплової енергії споживачам;
- витрати на періодичну повірку, опломбування, обслуговування та ремонт (включаючи демонтаж, транспортування і монтаж) засобів обліку постачання та відведення води.
Клопотання мотивує тим, що слідчим відділом Управління СБ України у Волинській області провадиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочинів, передбачених ч.3 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України, про зловживання службовим становищем керівництвом суб'єктів господарської діяльності при формуванні калькуляції витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, газо-, електро-, водопостачання і водовідведення, з метою отримання надприбутків та одержання державних субвенцій і їх подальшого розкрадання.
В ході досудового розслідування встановлено, що службові особи ряду суб'єктів господарювання Волинської області (міст Луцька, Нововолинська, Ковеля, Володимира-Волинського та інших населених пунктів), що надають послуги у сфері водопостачання та водовідведення для населення та суб'єктам державної і комунальної власності, діючи умисно, з метою отримання надприбутків та субвенцій з державного бюджету, до складу собівартості водопостачання і водовідведення включали витрати, які не можуть включатись до їх складу (списана дебіторська заборгованість, відрахування професійним спілкам, суми штрафів, неустойки, благодійна допомога інш.), а також витрати на сумнівні операції з придбання обладнання, механізмів, інших товарів, робіт і послуг під приводом реформування галузі та виробничих потужностей та інвестиційної складової, внаслідок чого, у зв'язку із невідповідністю фактичної вартості послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, допущено випадки економічної необґрунтованості підняття тарифів на житлово-комунальні послуги для населення, об'єктів державної і комунальної власності та незаконного отримання субвенцій з держбюджету, чим державним і громадським інтересам заподіяно тяжкі наслідки.
У такий же спосіб та з цією ж метою, службовими особами КП «Комунальне підприємство при Підгайцівській сільській раді», при калькуляції собівартості послуг централізованого постачання та відведення води на заплановані періоди, всупереч державним і галузевим нормативам витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків, кошторисів, цін на матеріальні ресурси та послуги у запланованих періодах, крім прямих і непрямих матеріальних та адміністративних витрат, зайво включались витрати, які не можуть включатись згідно галузевих нормативних актів до собівартості послуг, та подавали відповідну документацію на розгляд Луцької районної ради, представники якої колегіально приймали рішення органу місцевого самоврядування про затвердження умисно завищених тарифів.
У подальшому, це дало змогу, на підставі підроблених документів (угоди, договори, контракти, накладні тощо) привласнювати частину коштів з суми бюджетних субвенцій, укладаючи сумнівні угоди про надання послуг, поставку товарів.
Враховуючи, те що вищевказані документи та інформація, мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, а також те, що дану інформацію неможливо отримати іншим способом, тому прокурор звернувся з даним клопотанням до суду.
В судовому засіданні прокурор Бущак В.В. клопотання підтримав та просив внести уточнення щодо кола службових осіб згідно п.1 ч.1 ст. 164 КПК України, яким надається право тимчасового доступу до речей і документів, зокрема: прокурорам та слідчим у кримінальному провадженні №12015030000000388, або за їх дорученням працівникам оперативних підрозділів УЗЕ у Волинській області або УСБУ у Волинській області.
Згідно ч.4 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч.2 ст. 163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулась до суду з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Оскільки прокурором (стороною кримінального провадження) в судовому засіданні доведено наявність підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, що знаходяться у приміщенні КП «Комунальне підприємство при Підгайцівській сільській раді», тому розгляд даного клопотання здійснюється без виклику представника установи, у володінні якої знаходяться вказані документи.
Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши додані докази, заслухавши думку слідчого та прокурора, які підтримали клопотання, приходжу до висновку, що клопотання слід задовольнити.
Так, згідно ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитись з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх.
Статтею 163 ч.5 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Крім того, статтею 163 ч.7 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Зважаючи, що стороною кримінального провадження доведено наявність підстав, передбачених ч.5, ч. 7 ст.163 КПК України, тому прокурорам та слідчим у кримінальному провадженні №12015030000000388, або за їх дорученням працівникам оперативних підрозділів УЗЕ у Волинській області або УСБУ у Волинській області слід надати тимчасовий доступ до вищевказаних документів з можливістю їх вилучення, які знаходяться у КП «Комунальне підприємство при Підгайцівській сільській раді», що знаходиться в Луцькому районі, с. Підгайці, вул. Шкільна. 28.
Керуючись ст. 159-166, 167 КПК України -
ПОСТАНОВИВ
Клопотання - задовольнити.
Надати прокурорам та слідчим у кримінальному провадженні №12015030000000388, або за їх дорученням працівникам оперативних підрозділів УЗЕ у Волинській області або УСБУ у Волинській області, тимчасовий доступ до речей та документів та можливість вилучити документи, які утворювались КП «Комунальне підприємство при Підгайцівській сільській раді» (ЄДРПОУ 35323247) під час розрахунку калькуляції собівартості послуг централізованого постачання та відведення води та подавались на розгляд та затвердження органів місцевого самоврядування (державної влади), у період 2014-2016 років, а також документів, що свідчать про придбання товарів, робіт та послуг, які включались до складу планованої виробничої собівартості таких послуг, і зокрема:
- витрати на придбання палива (газу, мазуту, вугілля, торфу, інших видів технологічного палива) та електричної енергії для технологічних потреб;
- витрати на придбання теплової енергії в інших суб'єктів господарювання;
- витрати на холодну воду для технологічних потреб, зокрема підживлення та наповнення мереж, регенерація фільтрів, гідравлічні випробування власних теплових мереж і обладнання, промивання теплових мереж і систем) та водовідведення;
- заохочувальні та компенсаційні виплати виробничому персоналу (винагороди за підсумками роботи за рік, вислугу років у галузі, інші виплати, встановлені законодавством);
- витрати на утримання, експлуатацію, ремонт, страхування, операційну оренду основних засобів та інших необоротних активів загальновиробничого призначення;
- витрати на удосконалення технології та організацію виробництва; витрати на централізоване водопостачання, водовідведення, освітлення, дезінфекцію, дератизацію, вивезення сміття та інші заходи, пов'язані з утриманням виробничих приміщень;
- витрати на утримання основних засобів, інших необоротних матеріальних активів загальногосподарського використання (ремонт, оренда, страхування майна, централізоване водопостачання, водовідведення, освітлення, охорона);
- витрати на оплату професійних послуг (юридичні, аудиторські, з оцінки майна тощо);
- витрати на розв'язання спорів у судах;
- витрати на придбання пально-мастильних матеріалів для виробничих потреб, в т.ч. апарату управління підприємством та іншого персоналу, залученого до обслуговування адміністративної інфраструктури;
- витрати на оплату інформаційних послуг, безпосередньо пов'язаних із збутом теплової енергії споживачам;
- витрати на періодичну повірку, опломбування, обслуговування та ремонт (включаючи демонтаж, транспортування і монтаж) засобів обліку постачання та відведення води, що перебувають у володінні КП «Комунальне підприємство при Підгайцівській сільській раді», що знаходиться в Луцькому районі, с. Підгайці, вул. Шкільна. 28.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, згідно ст.166 КПК України, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подано під час підготовчого провадження у суді.
Слідчий суддя