ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
11.10.2016 р.Справа№ 914/1277/16
За позовом: ОСОБА_1 житлово-комунального господартва і будівництва Трускавецької міської ради, м. Трускавець Львівської обл.,
до відповідача 1: Головного територіального управління юстиції у Львівській області, м. Львів,
до відповідача 2: Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області, м. Львів,
про стягнення коштів в рахунок відшкодування шкоди на суму 38 352,07 грн.
Суддя Яворський Б.І. при секретарі Цяпка О.
Представники:
від позивача: ОСОБА_2,
від відповідача 1: не зявився,
від відповідача 2: ОСОБА_3
На розгляд господарського суду ОСОБА_1 житлово-комунального господартва і будівництва Трускавецької міської ради подано позов до ОСОБА_1 Державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Львівській області про стягнення коштів в рахунок відшкодування шкоди на суму 38 352,07 грн. Ухвалою суду від 13.05.2016р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 31.05.2016р. Ухвалою суду від 14.06.2016р. замінено відповідача ОСОБА_1 Державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Львівській області на ОСОБА_4 територіальне управління юстиції у Львівській області. Ухвалою суду від 15.08.2016р. залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_4 управління Державної казначейської служби України у Львівській області. Ухвалою суду від 29.08.2016р. залучено відповідачем 2 у справі ОСОБА_4 управління Державної казначейської служби України у Львівській області. Рух справи відображено у відповідних ухвалах суду.
У судове засідання 11.10.2016р. представник позивача зявився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, усіх вимог ухвал суду не виконав, просив стягнути з держави, де уповноваженою особою виступає ОСОБА_4 територіальне управління юстиції у Львівській області, що діє в інтересах відділу примусового виконання рішень, через ОСОБА_4 управління Державної казначейської служби України у Львівській області на користь позивача кошти в сумі 38 352,07 грн. в рахунок відшкодування шкоди, завданої протиправним стягненням суми виконавчого збору.
У судове засідання 11.10.2016р. представник відповідача 1 не зявився, причин неприбуття не повідомив.
Представник відповідача 2 у судовому засіданні 11.10.2016р. подав клопотання про залучення до участі у справі Державної казначейської служби України відповідачем 3, оскільки згідно п.35 Порядку виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затверджених постановою КМУ від 03.08.2011р. саме Державна казначейська служба України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації) шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень. ОСОБА_4 управління Державної казначейської служби України у Львівській області не може відповідати за даним позовом, оскільки згідно положень закону відшкодовує шкоду, заподіяну незаконно прийнятими рішеннями, діями чи бездіяльністю виключно Державна казначейська служба України, а тому навіть у разі задоволення позову до відповідача 1 та відповідача 2 рішення суду не можна буде виконати.
Згідно ст.24 ГПК України господарський суд за наявністю достатніх підстав має право до прийняття рішення залучити за клопотанням сторони або за своєю ініціативою до участі у справі іншого відповідача. Господарський суд, встановивши до прийняття рішення, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, може за згодою позивача, не припиняючи провадження у справі, допустити заміну первісного відповідача належним відповідачем. Про залучення іншого відповідача виноситься ухвала, і розгляд справи починається заново.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення учасників процесу, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі відповідачем 3 Державну казначейську службу України як розпорядника бюджетних коштів, виходячи з наступного.
Шкода, завдана юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади при здійсненні ним своїх повноважень, відшкодовується державою незалежно від вини цього органу (стаття 1173 Цивільного кодексу України).
Виходячи з положень статті 56 Конституції України, статті 1173 Цивільного кодексу України, частини 3 статті 11 Закону України "Про державну виконавчу службу", частини 2 статті 25 Бюджетного кодексу України шкода, завдана незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади при здійсненні ним своїх повноважень, відшкодовується державою за рахунок державного бюджету. При цьому, враховуючи правовий висновок, наведений в рішенні Конституційного Суду України від 03.10.2001р. №12-рп/2001, не допускається відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади за рахунок коштів, що виділяються на утримання цих органів.
Відповідно до приписів частини 1 статті 43 Бюджетного кодексу України Казначейство забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному Банку України.
Однак, при розгляді позовів про відшкодування шкоди, заподіяної діями (бездіяльністю) органів державної влади, співвідповідачами є відповідні органи Державного казначейства України (Державної казначейської служби України), до компетенції яких належить казначейське обслуговування бюджетних коштів. При цьому не вимагається наявність порушення вказаними органами прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.
Згідно з частиною 2 статті 25 Бюджетного кодексу України відшкодування відповідно до закону шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади (органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування), а також їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень, здійснюється державою (Автономною Республікою Крим, органами місцевого самоврядування) у порядку, визначеному законом.
Відповідно до пункту 38 "Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845, для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету, в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок. Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету.
Положенням про Державну казначейську службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 р. № 215, визначено, що Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.
Казначейська служба здійснює безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду.
Постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 р. затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, у відповідності до п. 35 - 39 якого:
- Казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації) шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень;
- до органу Казначейства за місцезнаходженням органу державної влади, внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності якого заподіяно шкоду, стягувачі подають лише документи за встановленим переліком для стягнення коштів;
- після певної процедури орган Казначейства надсилає протягом п'яти робочих днів до Казначейства зазначені документи;
- для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок. Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету. Якщо коштів не вистачає, то Казначейство подає Мінфіну пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України або виділення коштів з резервного фонду державного бюджету на зазначену мету. Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється з дати набрання чинності законом про внесення змін до закону про Державний бюджет України або рішенням про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету. Казначейство зберігає виконавчі документи до виконання їх у повному обсязі.
Таким чином, територіальні органи Казначейської служби здійснюють лише технічну функцію прийому документів від стягувачів для списання боргу і не мають права проводити операції із коштами бюджету на відшкодування шкоди за рішенням суду, а відкриває рахунок для списання, відшукує кошти і безпосередньо виконує безспірне списання коштів для відшкодування шкоди позивачам виключно Державна казначейська служба України.
Відповідно до ч.5 ст.16 ГПК України справи у спорах, у яких відповідачем є вищий чи центральний орган виконавчої влади, Національний банк України, Рахункова палата, Верховна Рада Автономної Республіки Крим або Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, а також справи, матеріали яких містять державну таємницю, розглядаються господарським судом міста Києва.
У постанові «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам» від 24.10.2011р. №10 Пленуму Вищого господарського суду України звертає увагу на таке. Якщо господарський суд, який прийняв справу до свого провадження з додержанням правил підсудності, залучив іншого відповідача чи замінив неналежного відповідача і у зв'язку з цим справа стала підсудною іншому господарському суду, питання про підсудність визначається за правилом частини третьої статті 17 ГПК, за винятком випадків, коли наслідком змін на стороні відповідача стає виключна підсудність справи. Якщо відповідачем у справі є орган, зазначений у частині п'ятій статті 16 ГПК, то така справа у будь-якому разі підлягає розгляду у господарському суді міста Києва (пункт 20.7 постанови Пленуму ВГСУ).
З огляду на те, що відповідачем 3 є Державна казначейська служба України, яка є центральним органом виконавчої влади, справа підлягає розгляду у господарському суді м. Києва.
Згідно ст.17 ГПК України якщо справа не підсудна даному господарському суду, матеріали справи надсилаються господарським судом за встановленою підсудністю не пізніше пяти днів з дня надходження позовної заяви або винесення ухвали про передачу справи.
Виходячи з наведеного вище, матеріали справи необхідно надіслати за встановленою підсудністю до господарського суду м. Києва.
Керуючись ст.ст.15-17,86 Господарського процесуального кодексу України, суддя
УХВАЛИВ:
1. Залучити відповідачем 3 у справі Державну казначейську службу України (адреса: вул. Бастіонна, 6, м. Київ, 01601 ).
2. Матеріали справи №914/1277/16 надіслати за підсудністю до господарського суду м. Києва.
3.Копію ухвали направити сторонам.
Суддя Яворський Б.І.