Білогірський районний суд Хмельницької області 30200 Хмельницька обл., смт Білогр'я, вул. Шевченка, 42, inbox@bg.km.court.gov.ua, Тел.(факс) 038 41 2 1444
Справа № 669/950/16-а
Провадження № 2-а/669/36/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" жовтня 2016 р. смт.Білогір'я
Білогірський районний суд Хмельницької області
в складі головуючого судді Давидюка О.І.
при секретарі Дем'янюк Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Білогір'я адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
22 вересня 2016 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання неправомірним рішення Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області від 23 серпня 2016 року № 46/Г/3 щодо відмови йому у перерахунку пенсії та про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років згідно поданої довідки прокуратури Хмельницької області від 15 серпня 2016 року № 18-359 у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії (а.с. 2-3).
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що він працював в органах прокуратури України на різних прокурорсько-слідчих посадах і з 11 жовтня 2010 року йому була призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 % від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Зазначає, що у відповідності до постанов Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 763 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» та від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» передбачено збільшення посадових окладів прокурорських працівників з 01 грудня 2015 року на 25 відсотків без визначення відсотку заробітку, з якого призначена пенсія.
У зв'язку із вказаними змінами в оплаті праці працівників прокуратури, 22 серпня 2016 року він звернувся до Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області від 15 серпня 2016 року № 18-359 вих. 16.
Однак, листом Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області від 23 серпня 2016 року № 46/Г/3 йому було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що відсутнє законодавче обґрунтування такого перерахунку.
Вважає, що відмова Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області в перерахунку йому пенсії є такою, що порушує вимоги законодавства України та гарантовані Конституцією України його права на належне отримання пенсії.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав, просив розгляд справи проводити в його відсутності (а.с. 21).
Відповідач - Білогірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про дату, час та місце розгляду справи повідомлене належним чином, представник відповідача за довіреністю Олейнікова Г.А. надала суду заяву про розгляд справи в її відсутності та заперечення проти позову, в якому просила в задоволенні позовних вимог відмовити, вказавши, що підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про прокуратуру» згідно довідки від 15 серпня 2016 року № 18-359 не має, оскільки відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», і що відповідно ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» Кабінетом Міністрів України визначаються умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, який на даний час не прийнятий, відповідна постанова відсутня. В зв'язку з чим, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Також, чинним законодавством України встановлено обмеження щодо максимального розміру пенсії в розмірі 10740 грн. (а.с. 24-26).
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов є обґрунтований та підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Із оглянутої в судовому засіданні пенсійної справи № 120077 встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Білогірському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області, де з 11 жовтня 2010 року йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від суми заробітної плати (а.с. 6, 23).
22 серпня 2016 року позивач звернувся до Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії), виходячи з розміру 90 % від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено в довідці прокуратури Хмельницької області від 15 серпня 2016 року № 18-359 вих. 16 (а.с. 16).
Листом Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області від 23 серпня 2016 року № 46/Г/3 ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії згідно довідки прокуратури Хмельницької області від 15 серпня 2016 року № 18-359 вих. 16 (а.с. 18).
Згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно ч. 17 ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру» в редакції № 1789-ХІІ, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011р. № 3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Внесені Законами України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року, «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року, «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Таким чином, внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Крім того, Закон України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії, обмеження розміру пенсії максимальним її розміром не передбачав.
Оскільки пенсія позивачу призначена 11 жовтня 2010 року, то при здійсненні перерахунку пенсії у цій справі має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії без обмеження максимального розміру пенсії.
Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13), від 17 грудня 2013 року (справа № 21-445а13) та від 6 жовтня 2015 року (справа №127/11720/14-а). Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Також, слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та рішення Конституційного Суду України від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Конституційний Суд України вказав на необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Конституційний Суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.
Також Конституційний Суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
Конституційний Суд України у своєму рішенні №4-рп/2016 від 8 червня 2016 року визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213 в частині скасування з 1 червня 2015 року норм щодо призначення щомісячного довічного грошового утримання відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Підвищення заробітної плати працівників прокуратури відбулося згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 грудня 2015 року, в якій визначено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), розміри яких затверджено в т.ч. і постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», до якої внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 763.
Відтак на підставі вищевказаних постанов Кабінету Міністрів України у позивача ОСОБА_1 виникло право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію після 1 грудня 2015 року згідно довідки прокуратури Хмельницької області від 15 серпня 2016 року № 18-359 у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 90 % від суми місячного заробітку, без обмеження граничним максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати пенсією.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу з дня його звернення за перерахунком (з 22 серпня 2016 року) є неправомірними, а позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступає стороною у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 р. № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», ст. ст. 11, 71, 86, 159-163, 167 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Хмельницької області від 15 серпня 2016 року № 18-359 вих. 16.
Зобов'язати Білогірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 22 серпня 2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії), в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Хмельницької області від 15 серпня 2016 року № 18-359 вих. 16 без обмеження граничним максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою і належною до сплати пенсією.
Стягнути з Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 гривень.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Білогірський районний суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя:О. І. Давидюк