Головуючий у 1 інстанції - Смагар С.В.
Суддя-доповідач - Арабей Т. Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2016 року справа №805/875/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії Арабей Т.Г., Геращенка І.В., Міронової Г.М., за участю секретаря судового засідання - Челахової О.О., представника відповідача Тернинко С.М., діючої за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2016 року у справі № 805/875/16-а за позовом Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов'янський курорт» Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними дій щодо відмови визнати податковий борг безнадійним та списати, зобов'язати прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу з податку на землю за період з квітня 2014 року по травень 2015 року в сумі 939 450,56 грн., -
ВСТАНОВИВ:
29 березня 2016 року, Дочірнє підприємство «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов'янський курорт» Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця», звернулось до суду із позовом про:
- визнання протиправними дії інспекції щодо відмови визнати податковий борг з податку на землю за період квітень 2014 року - травень 2015 року включно в сумі 939 450,56 грн., з яких 889 089,39 грн. - сума податку, 50 361,17 грн. - пеня безнадійним та списати;
- зобов'язання інспекції прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу з податку на землю за період квітень 2014 року - травень 2015 року включно, в сумі 939 450,56 грн., з яких 889 089,39 грн. - сума податку, 50 361,17 грн. - пеня (а.с. 4-5).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2016 року у справі № 805/875/16-а адміністративний позов задоволено частково. Зобов'язано Слов'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу з податку на землю Дочірнього підприємства "Санаторно-курортний реабілітаційний центр "Слов'янський курорт" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" за період квітень 2014 року - травень 2015 року в сумі 939 450,56 грн., з яких 889 089,39 грн. - сума податку та 50 361,17 грн. - пеня. В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовлено (а.с. 77-80).
Не погодившись із судовим рішенням, Слов'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області подала апеляційну скаргу, в обґрунтування якої зазначено, що підприємством не надано сертифікату Торгівельно-промислової палати, який би підтверджував обставини непереборної сили (форс-мажорних обставин), а відтак борг підприємства не може бути визнаний безнадійним.
Крім того, зазначає, що суд першої інстанції при прийнятті рішення не звернув увагу на те, що долучений до матеріалів справи сертифікат Торгівельно-промислової палати видано на підставі п. 100.4, 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України (розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу), а не на підставі п.п. 101.2.4 п. 101.2 ст. 101 Податкового кодексу України (а.с. 83-84).
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
07 жовтня 2016 року від представника позивача до канцелярії суду надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник апелянта у судовому засіданні надала пояснення аналогічні викладеним в апеляційній скарзі, просила суд її задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника апелянта, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Дочірнє підприємство "Санаторно-курортний реабілітаційний центр "Слов'янський курорт" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (код ЄДРПОУ 30708792), є юридичною особою, зареєстрованою Виконавчим комітетом Слов'янської міської ради Донецької області 10 березня 2000 року, перебуває на обліку у Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області як платник податків з 05 квітня 2000 року (а.с. 30, 31). Дії на підставі Статуту (а.с. 27-29).
Згідно з Сертифікатом торгово-промислової палати № 2370 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), торгово-промислова палата засвідчила форс-мажорні обставини з 14 квітня 2014 року Дочірньому підприємству "Санаторно-курортний реабілітаційний центр "Слов'янський курорт" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" при здійсненні господарської діяльності та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів (а.с. 13).
Позивачем до податкового органу подані податкові декларації з плати за землю за 2014 та 2015 рік. Спірні правовідносини стосуються періоду з квітня 2014 року по травень 2015 року, за який у позивача виникла заборгованість з плати за землю в сумі 939 450, 56 грн., з яких 889 089, 39 грн. - сума податку, 50 361,17 грн. - пеня. (а.с. 63-64). Дана обставина не є спірною між сторонами і підтверджується обліковою карткою позивача (а.с. 66-76).
25 лютого 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою за № 10юк/208 щодо списання податкового боргу, а саме: податку на землю, за постановою Донецького окружного адміністративного суду в адміністративній справі № 805/2525/15-а за період квітень 2014 року - травень 2015 року включно в сумі 939 450, 56 грн., з яких 889 089,39 грн. - сума податку, 50 361,17 грн. - пеня та податок на землю за період червень 2015 року - лютий 2016 року включно в сумі 803 614,24 грн. (а.с.25).
Листом від 14 березня 2016 року № 4494/10/05-22-23 відповідач відмовив у визнанні податкового боргу із земельного податку юридичних осіб безнадійним та списання, посилаючись на відсутність документів, підтверджуючих факт настання непереборної сили, а саме сертифікату Торгово-промислової палати України (а.с. 26).
Спірним питанням у справі, є правомірність відмови відповідача від визнання податкового боргу з податку на землю безнадійним та його скасування.
Частково задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивачем доведено настання обставин непереборної сили, а відтак його борг має бути визнаним безнадійним та його має бути скасовано. При цьому, суд першої інстанції відмовив позивачу у задоволені позовних вимог в частині визнання дій податкового боргу щодо відмови у списанні податкового боргу у зв'язку з тим, що при поданні заяви позивачем не надано податковому органу сертифікату Торгівельно-промислової палати.
Суд апеляційної інстанції, погоджується з рішенням суду першої інстанції з наступних підстав.
Спірні правовідносини регулюються нормами Податкового кодексу України (далі -ПК України), Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02 вересня 2014 року (далі Закон №1669), Наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 жовтня 2013 року № 577 "Про затвердження Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків" зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 року № 1844/24376 (далі Порядок № 577) та іншими нормативно-правовими актами стосовно спірних правовідносин.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Податковий кодекс України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Як вбачається з п.п. 14.1.135 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі - Закон №1669) період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14 квітня 2014року.
На виконання Закону №1669 розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, згідно з додатком до якого, до зазначених населених пунктів належить, зокрема, м.Слов'янськ.
05 листопада 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження N 1079-р яким було зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція".
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого також включено, м.Слов'янськ.
Пунктом 3 наведеного розпорядження визнані такими, що втратили чинність розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 та від 05 листопада 2014 року N 1079-р.
З викладеного вбачається, що позивач належить до населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.
Згідно з ст. 6 Закону № 1669 під час проведення антитерористичної операції від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності звільнюються суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Системний аналіз нормативно-правових актів в редакції, що регулювали спірні правовідносини на час їх виникнення, дають колегії суддів підстави вважати, що платники земельного податку та орендної плати з юридичних осіб, які перебувають на обліку у фіскальних органах, і знаходилися на території визначених переліком населених пунктів, де проводилася АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на цей період звільняються від своїх обов'язків, зокрема, щодо сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
У відповідності до пункту 14.1.11. частини 4.1 статті 14 ПК України безнадійна заборгованість - заборгованість, що відповідає одній з таких ознак, зокрема, заборгованість, стягнення якої стало неможливим у зв'язку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством.
Відповідно до пункту 101.1 статті 101 ПК України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у том числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.
Згідно пункту 101.5 статті 101 ПК України контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно з п.п. 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку № 577 під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти, зокрема, податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). Зазначена норма кореспондується з підпунктом 101.2 пункту 101.2.4 статті 101 ПК України.
Розділом IV Порядку № 577 визначено, що у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню.
До заяви обов'язково додаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.
За результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Як зазначалось раніше, позивач 25 лютого 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою за № 10юк/208 щодо списання податкового боргу, а саме: податку на землю, за період квітень 2014 року - травень 2015 року включно в сумі 939 450, 56 грн., з яких 889 089,39 грн. - сума податку, 50 361,17 грн. - пеня та податок на землю (а.с.25).
Зазначена заява податковим органом розглянута та позивачу 14 березня 2016 року надана відповідь про відсутність підстав щодо списання податкового боргу та його скасування у зв'язку з відсутністю Сертифікату Торгово-промислової палати України в підтвердження факту непереборної сили (а.с. 26).
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що посилання апелянта на відсутність у позивача сертифікату Торгово-промислової палати України про підтвердження форс-мажорних обставин та не подання такого сертифікату відповідачу - податковому органу для визнання недоїмки зі сплати податку на землю безнадійною та її списання є не прийнятним з огляду на те, що позивача звільнено від сплати земельного податку на підставі Закону № 1669, який є спеціальним законом для спірних правовідносин, а тому його застосування не ставиться у залежність від внесення відповідних змін до Податкового Кодексу України.
Крім того, у позивача наявний сертифікат Торгово-промислової палати України № 2370 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), яким засвідчено форс-мажорні обставини з 14 квітня 2014 року позивачу при здійсненні господарської діяльності та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів (а.с. 13).
Зазначені обставини встановлені постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 серпня 2015 року( залишеного без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.10.2016 року) у справі № 805/2525/15-а за позовом Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області до Дочірнього підприємства "Санаторно-курортний реабілітаційний центр "Слов'янський курорт" ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" про стягнення за рахунок готівки та з розрахункових рахунків грошові кошти у розмірі 132 861,37 грн. з податку на прибуток, грошові кошти у розмірі 174 987,33 грн. з авансованого внеску з податку на прибуток, грошові кошти у розмірі 56 779,49 грн., грошові кошти у розмірі 1 053 695,08 грн. з податку на додану вартість, грошові кошти у розмірі 1 061 032, 27 грн. з земельного податку, відповідно до якої апелянту відмовлено у стягнення коштів з земельного податку у сумі 939450,56 грн. за період квітень 2014 р.- травень 2015 р.
При цьому,апеляційний суд зазначає, що відповідно до приписів ч. 2 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, визнані судом загальновідомими, не потрібно доказувати. Загальновідомою є обставина, що на території Донецької області триває антитерористична операція, а деякі населені пункти Донецької області є територіями, тимчасово не підконтрольними уряду Україні.
Враховуючи вищевикладене, виходячи з системного аналізу норм матеріального права, регулюючих спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про неправомірність відмови податковим органом у списанні позивачу безнадійного податкового боргу з плати оренди за землю, як такому, який знаходиться на території проведення антитерористичної операції, відтак, постанова суду першої інстанції є правомірною, та такою, що не підлягає скасуванню.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішенні суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
В іншій частині рішення суду першої інстанції податковим органом не оскаржувалось.
Відповідно до приписів ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Приймаючи викладене до уваги суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду першої інстанції.
На підставі наведеного, керуючись статтями 184, 195, 196, п.1 ч. 1ст. 198, 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2016 року у справі № 805/875/16-а за позовом Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов'янський курорт» Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними дій щодо відмови визнати податковий борг безнадійним та списати, зобов'язати прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу з податку на землю за період з квітня 2014 року по травень 2015 року в сумі 939 450,56 грн. - залишити без змін.
Вступну та резолютивну частини ухвали прийнято в нарадчій кімнаті та проголошено в судовому засіданні 12 жовтня 2016 року.
Повний текст ухвали виготовлено 12 жовтня 2016 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Судді Т.Г.Арабей
І.В.Геращенко
Г.М. Міронова