ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 У Х В А Л А
з питань залишення позовної заяви без розгляду
05 жовтня 2016 року Справа № 813/1376/16
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кузана Р.І.,
секретар судового засідання Перчак С.В.,
з участю представників:
позивача ОСОБА_1,
відповідача Дорош А.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові клопотання відповідача про залишення без розгляду адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області про скасування рішень,
в с т а н о в и в :
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 04.01.16р. №0000011702, 0000041702 та №0000051702; вимогу про сплату боргу від 04.01.16р. №Ф0000021702 та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів та зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 04.01.16р. №0000031702.
Представником відповідача подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, в частині скасування вимоги про сплату боргу від 04.01.16р. №Ф0000021702 та рішення від 04.01.16р. №0000031702. Клопотання мотивоване тим, що позивачем пропущено встановлений строк звернення до адміністративного суду, а тому даний адміністративний позов слід залишити без розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечила, оскільки. На її думку, в даному випадку, повинні застосовуватися загальні строки оскарження рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання.
Суд, розглянувши клопотання, дійшов висновку, що таке не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Строки звернення до адміністративного суду визначені ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України).
Частинами 1 та 2 ст.99 КАС України визначено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску.
Орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску.
Порядок узгодження сум недоїмки з єдиного внеску встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
У випадках, зазначених в абзаці дев'ятому цієї частини, орган доходів і зборів також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Вказані положення Закону визначають процедуру надіслання контролюючим органом платникам єдиного соціального внеску вимог про сплату внеску, узгодження таких вимог, а також стягнення визначених в них сум недоїмки.
Аналогічні положення передбачені також в Законі щодо процедури узгодження рішень та стягнення донарахованих контролюючим органом штрафних санкцій по єдиному внеску.
Разом з цим, законодавством не обмежується можливість оскарження в судовому порядку платниками єдиного внеску узгодженої вимоги про сплату боргу та рішення про донарахування штрафних санкцій, як рішень органу владних повноважень, в межах строку, передбаченого ст. 99 КАС України.
Судом встановлено, що позивачем було оскаржено вимогу про сплату боргу № Ф-0000021702 від 04.01.16р. та рішення № 0000031702 від 03.01.16р. в адміністративному податку. Згідно з рішенням Головного управління ДФС у Львівській області № 1053/10/13-01-10-01-05 від 03.03.16р. скарга позивача залишена без задоволення, а оскаржувані рішення та вимога без змін.
З адміністративним позовом позивач звернувся до суду 21.04.16р., тобто в межах строку, визначено ч.2 ст.99 КАС України.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позивачем не пропущено строк на звернення до суду з даним позовом, а тому клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропуском строку на звернення до адміністративного суду задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 155, 158-160, 165, 167 КАС України суд -
у х в а л и в :
у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову в частині позовних вимог без розгляду відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня отримання копії повного тексту ухвали до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кузан Р.І.