ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Шимонович Р.М.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
ПОСТАНОВА
іменем України
"04" жовтня 2016 р. Справа № 806/720/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Бучик А.Ю.
ОСОБА_2,
за участю секретаря судового засідання Витрикузи В.П.,
представників позивача та представника третьої особи,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Попільнянського кооперативного риноку на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "29" червня 2016 р. у справі за позовом Попільнянського районного споживчого товариства до Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області, Відділу економічного розвитку, торгівлі, інфраструктури, туризму та внутрішнього аудиту Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Попільнянський кооперативний ринок визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
У травні 2016 року Попільнянське районне споживче товариство звернулось до суду з позовом, в якому просило:
- визнати неправомірними дії державного реєстратора реєстраційної служби Попільнянського районного управління юстиції Житомирської області ОСОБА_3 щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи Попільнянський кооперативний ринок код ЄДРЮОФОП 01559092 від 22.03.2016;
- зобовязати реєстраційну службу Попільнянського районного управління юстиції Житомирської області виключити з державного реєстру дію №12971050012000232 від 22.03.2016 "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи" щодо Попільнянського кооперативного ринку код ЄДРЮОФОП 01559092.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 29.06.2016 адміністративний позов задоволено.
Визнано неправомірними дії державного реєстратора реєстраційної служби Попільнянського районного управління юстиції Житомирської області ОСОБА_3 щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи Попільнянський кооперативний ринок код ЄДРЮОФОП 01559092 від 22.03.2016.
Зобовязано Попільнянську районну державну адміністрацію Житомирської області виключити з державного реєстру дію №12971050012000232 від 22.03.2016 "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи" щодо Попільнянського кооперативного ринку код ЄДРЮОФОП 01559092.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Попільнянський кооперативний ринок звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. В апеляційній скарзі третя особа посилається на незаконність, необєктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
В судовому засіданні представник третьої особи доводи апеляційної скарги підтримав у повному обсязі.
Представники позивача в засіданні суду заперечили проти доводів апеляційної скарги. Вважають, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, а тому просили залишити її без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Заслухавши пояснення представника третьої особи та представників позивача, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, Попільнянський кооперативний ринок зареєстрований як юридична особа 02.06.1997 (а.с. 10).
21.03.2016 державному реєстратору ОСОБА_3, для проведення реєстраційної дії "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи" директором Попільнянського кооперативного ринку ОСОБА_4 подано пакет документів: нова редакція установчих документів (статут); рішення про внесення змін до установчих документів (примірник оригіналу); реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; копія квитанції, виданої банком (а.с.111).
Зокрема, державному реєстратору подано такі документи:
1. Протокол загальних зборів Попільнянського кооперативного ринку № 2 від 18.03.2016, згідно якого ухвалено затвердити у новій редакції статут Попільнянського кооперативного ринку; уповноважити ОСОБА_5 та ОСОБА_4 на здійснення відповідних дій (а.с. 118).
2. Статут Попільнянського кооперативного ринку (нова редакція), затверджений рішенням загальних зборів засновників № 2 від 18.03.2016 (а.с.112-117);
3. Квитанцію 0.0.524295686.1 від 21.03.2016 про сплату 410,00 грн (а.с. 121);
На підставі поданих документів державним реєстратором ОСОБА_3 22.03.2016 здійснено державну реєстрацію (реєстраційна дія від 22.03.2016 № 12971050012000232) щодо державної реєстрації змін до установчих документів Попільнянського кооперативного ринку.
Попільнянське споживче товариство, як засновник Попільнянського кооперативного ринку та власник 90,63% статутного капіталу ринку, не погодившись із діями реєстратора, звернулось до суду із даним позовом.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Вирішуючи спір між сторонами, суд виходив з того, що державний реєстратор при здійсненні будь-яких реєстраційних дій керується Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", який є спеціальним Законом, що регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
За визначенням пункту 4 частини першої статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", державна реєстрація базується на таких основних принципах: обов'язковості державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі; публічності державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі та документів, що стали підставою для її проведення; врегулювання відносин, пов'язаних з державною реєстрацією, та особливостей державної реєстрації виключно цим Законом; державної реєстрації за заявницьким принципом; прийняття документів для державної реєстрації та здійснення державної реєстрації за принципом екстериторіальності в межах України; єдності методології державної реєстрації; об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі; внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; відкритості та доступності відомостей Єдиного державного реєстру.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" встановлено, що відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі: відповідних заяв про державну реєстрацію; документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій; відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.
Згідно з частиною першою статті 14 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі. У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням.
За змістом частини другої указаної статті Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", у разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.
Отже, законодавством передбачено обов'язкове подання, зокрема, примірника оригіналу (нотаріально засвідченої копії) документа, що засвідчує повноваження представника юридичної особи.
Однак, такі документи, з огляду на наявні в матеріалах справи докази, зокрема, реєстраційної справи, державному реєстратору не було надано директором Попільнянського кооперативного ринку.
Згідно протоколу №2 Загальних зборів засновників Попільнянського кооперативного ринку від 18.03.2016 року саме ОСОБА_5 була уповноважена здійснити державну реєстрацію статуту Попільнянського кооперативного ринку в новій редакції.
З матеріалів реєстраційної справи убачається, що державному реєстратору документи для державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи були подані ОСОБА_4, тобто особою яка не мала не це повноважень.
Посилання Попільнянського кооперативного ринку, що загальні збори засновників своїм рішенням (протокол №2 від 18.03.2016) уповноважили директора ринку ОСОБА_4 на надання документів державному реєстратору для реєстрації змін до Статуту є безпідставним.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" підставою для відмови у державній реєстрації є подання документів особою, яка не має на це повноважень.
Частиною першою статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію юридичих осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" встановлено вимоги до документів, що подаються для державної реєстрації, зокрема: документи мають бути викладені державною мовою та додатково, за бажанням заявника, - іншою мовою (крім заяви про державну реєстрацію); текст документів має бути написаний розбірливо (машинодруком або від руки друкованими літерами); рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству;
установчий документ юридичної особи, положення, регламент, список суддів постійно діючого третейського суду, статут (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, повинен містити відомості, передбачені законодавством, та відповідати законодавству.
Згідно з частиною четвертою статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи: заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) протоколу засідання керівного органу громадського формування, на якому відповідно до установчого документа було скликано засідання вищого органу управління, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування; документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування; відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів; документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи; документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону; установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи.
Враховуючи наведені положення чинного законодавства можливо дійти висновку про те, що усі документи, які подаються для проведення реєстраційних дій щодо внесення змін до установчих документів повинні містити відомості, передбачені законодавством, та відповідати законодавству.
При цьому, частиною другою статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" передбачено, що порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів юридичної особи.
Згідно пункту 2 частини першої статті 27 Закону України " Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", підставою для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, є невідповідність документів вимогам, установленим статтею 15 цього Закону.
За змістом пунктів 1, 5 частини першої статті 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", підставами для відмови у державній реєстрації є: документи подано особою, яка не має на це повноважень; документи суперечать вимогам Конституції та законів України.
Згідно розділу 4 статуту Попільнянського кооперативного ринку , затвердженого постановою правління Попільнянського районного споживчого товариства № 9 від 12.05.2015 та рішенням загальних зборів засновників Попільнянського кооперативного ринку протоколом № 1 від 20.05.2015 Попільнянське районне споживче товариство, яке є одним із засновників ринку, володіє 90,63 % статутного капіталу ринку (а.с. 11-23).
Пунктом 5.7 указаного статуту визначено, що відповідальність Засновників за зобовязаннями Ринку обмежуються розміром внеску до Статутного фонду (капіталу) Ринку.
За змістом частин першої, другої статті 79 господарського кодексу України, господарськими товариствами визнаються підприємства або інші суб'єкти господарювання, створені юридичними особами та/або громадянами шляхом об'єднання їх майна і участі в підприємницькій діяльності товариства з метою одержання прибутку. У випадках, передбачених цим Кодексом, господарське товариство може діяти у складі одного учасника.
Засновниками і учасниками товариства можуть бути суб'єкти господарювання, інші учасники господарських відносин, зазначені у статті 2 цього Кодексу, а також громадяни, які не є суб'єктами господарювання. Обмеження щодо заснування та участі в господарських товариствах суб'єктів господарювання або інших осіб встановлюються цим Кодексом, іншими законами.
Згідно зі частинами першою, третьою статті 80 Господарського кодексу України, до господарських товариств належать: акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства.
Товариством з обмеженою відповідальністю є господарське товариство, що має статутний капітал, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами, і несе відповідальність за своїми зобов'язаннями тільки своїм майном. Учасники товариства, які повністю сплатили свої вклади, несуть ризик збитків, пов'язаних з діяльністю товариства, у межах своїх вкладів.
Так, Попільнянський кооперативний ринок як юридична особа створено засновниками, зокрема і Попільнянським районним споживчим товариством, шляхом обєднання частини фінансових, матеріальних і трудових ресурсів для спільного господарювання з метою ефективного використання завдань райспоживспілки, визначених Законом України "Про споживчу кооперацію", і є господарським товариством у розумінні статей 79 та 93 Господарського кодексу України.
Поняття і види господарських товариств, правила їх створення, діяльності, а також права і обов'язки їх учасників та засновників визначає Закон України "Про господарські товариства".
Згідно з частинами першою, другою статті 4 Закону України "Про господарські товариства", акціонерне товариство, товариство з обмеженою і товариство з додатковою відповідальністю створюються і діють на підставі статуту, повне і командитне товариство - засновницького договору. Установчі документи товариства у випадках, передбачених чинним законодавством, погоджуються з Антимонопольним комітетом України.
Установчі документи повинні містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, найменування, розмір та порядок утворення статутного (складеного) капіталу, порядок розподілу прибутків та збитків, склад та компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, по яких необхідна кваліфікована більшість голосів, порядок внесення змін до установчих документів та порядок ліквідації і реорганізації товариства.
Відповідно до частин першої-четвертої статті 58 Закону України "Про господарські товариства", вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.
Представники учасників можуть бути постійними або призначеними на певний строк. Учасник вправі в будь-який час замінити свого представника у загальних зборах учасників, сповістивши про це інших учасників.
Учасник товариства з обмеженою відповідальністю вправі передати свої повноваження на зборах іншому учаснику або представникові іншого учасника товариства.
Учасники мають кількість голосів, пропорційну розміру їх часток у статутному капіталі.
За змістом частини другої статті 59 Закону України "Про господарські товариства", з питань, зазначених у пунктах "а", "б" статті 41 цього Закону, а також при вирішенні питання про виключення учасника з товариства рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства.
З врахуванням вищенаведеного колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції задовольняючи позов прийшов до обгрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позову, оскільки державний реєстратор при вчиненні спірного реєстраційного запису діяв не на підставі та не у спосіб, що пердбачені Конституцією та Законами України, а відтак обгрунтованим є висновок суду про наявність підстав для скасування реєстраційного запису.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.201 КАС України підставою для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
Колегія суддів уважає, що в суду першої інстанції не було правових підстав для висновку щодо обставин які належить встановлювати в порядку іншого, аніж адміністративного судочинства, у зв'язку з чим підлягають виключенню з мотивувальної частини постанови суду першої інстанції висновки про відповідність чинному законодавству рішення загальних зборів засновників Попільнянського кооперативного ринку від 18.03.2016 року, оформлене протоколом №2.
Тому оскаржувану постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 29 червня 2016 року слід змінити в частині мотивів задоволення позову, виключивши з тексту постанови абзаци:"Попри це, рішення Загальних зборів засновників Попільнянського кооперативного ринку від 18.03.2016, оформлене протоколом №2, яким затверджено статут ринку у новій редакції, прийнято учасниками, які у сукупності володіють 4,87 % статутного капіталу Попільнянського кооперативного ринку.
Встановлені обставини свідчать про невідповідність протоколу загальних зборів Попільнянського кооперативного ринку № 2 від 18.03.2016 статті 59 Закону України "Про господарські товариства".
Проте, при прийнятті спірного рішення державним реєстратором не було перевірено поданий протокол на відповідність вимогам Конституції України та законів України, що свідчить про протиправність дій останньої, які стали наслідком вчинення реєстраційної дії від 22.03.2016 № 12971050012000232 щодо державної реєстрації змін до установчих документів Попільнянського кооперативного ринку".
В решті постанову Житомирського окружного адміністративного суду Житомирської області від 29 червня 2016 року слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 201, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Попільнянського кооперативного ринку задовольнити частково.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "29" червня 2016 р. змінити змінити в частині мотивів задоволення позову, виключивши з тексту постанови абзаци: "Попри це, рішення Загальних зборів засновників Попільнянського кооперативного ринку від 18.03.2016, оформлене протоколом №2, яким затверджено статут ринку у новій редакції, прийнято учасниками, які у сукупності володіють 4,87 % статутного капіталу Попільнянського кооперативного ринку.
Встановлені обставини свідчать про невідповідність протоколу загальних зборів Попільнянського кооперативного ринку № 2 від 18.03.2016 статті 59 Закону України "Про господарські товариства".
Проте, при прийнятті спірного рішення державним реєстратором не було перевірено поданий протокол на відповідність вимогам Конституції України та законів України, що свідчить про протиправність дій останньої, які стали наслідком вчинення реєстраційної дії від 22.03.2016 № 12971050012000232 щодо державної реєстрації змін до установчих документів Попільнянського кооперативного ринку".
В решті постанову Житомирського окружного адміністративного суду Житомирської області від 29 червня 2016 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Г.І. Майор
судді: А.Ю.Бучик
ОСОБА_2
Повний текст cудового рішення виготовлено "10" жовтня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Попільнянське районне споживче товариство вул. Калініна, 54,Попільня,Житомирська область,13500
3- відповідачу/відповідачам: Попільнянська районна державна адміністрація Житомирської області вул. Б.Хмельницького, 7,смт.Попільня,Житомирська область,13500
4-Відділ економічного розвитку, торгівлі, інфраструктури, туризму та внутрішнього аудиту Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області вул.Б.Хмельницького, 7,смт.Попільня,Житомирська область,13500
5-третій особі: Попільнянський кооперативний ринок - вул.Героїв Майдану, 48,Попільня,Житомирська область,13501
6-представник позивача ОСОБА_6М АДРЕСА_1
7- представник третьої особи: ОСОБА_7 вул. Шевчука, буд 12-Б, с.Глибочиця, Житомирський район, Житомирська область,12403 .,