Постанова № 61935607, 11.10.2016, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
11.10.2016
Номер справи
712/8554/16-а
Номер документу
61935607
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 712/8554/16-а

Провадження № 2а/712/436/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 жовтня 2016 року м. Черкаси

Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого/судді - Троян Т.Є.

при секретарі - Шмагайло Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач 21.07.2016 року звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача за зобовязати відповідача здійснити з 01.07.2016 року перерахунок відповідно до статті 37-1 ЗУ «Про державну службу» № 3723-ХІІ(в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 89% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно допостанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та довідки Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації від 17.06.2016 № 137-10 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 89%, провести нарахування та здійснити виплату заборгованості. що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації пенсії), та забезпечити виплату пенсії в подальшому в розмірі 89 % сум заробітної плати згідно зазначеної довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, без обмеження її максимального розміру. Звернути постанову в адміністративній справі до негайного виконання в порядкуст. 256 КАС Україниу межах суми платежу за один місяць.

Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що вона перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсіюдержавного службовця за віком відповідно достатті 37 Закону України «Про державну службу»в розмірі 89% від сум заробітної плати. На час призначення пенсії статтею 37-1цього законубуло передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій - виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

З 01.12.2015 року на підставіпостанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015підвищено розмір заробітної плати працюючим державним службовцям.

Для перерахунку пенсії ним подана заява про перерахунок пенсії державного службовця, у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації від 17.06.2016 № 137-10.

Відповідач листом № 9751/02 від 23.06.2016 відмовив у перерахунку пенсії мотивуючи свою відмову тим, що з 01.05.2016 вступив в дію новий Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу».

Відповідно до пп.1 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», Закон України від 16.12.1993 № 3723- XII «Про державну службу» втратив чинність крім ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу».Законом від 01.12.2015 № 889- VIII «Про державну службу» перерахунок пенсії державним службовцям не передбачено взагалі.

Вважає відмову відповідача у здійсненні такого перерахунку пенсії в підвищеному розмірі такою, що не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону та є неправомірною.

В судове засідання позивач не зявився, проте скерував до суду заяву про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача скерувала до суду заяву про розгляд справи без їх участі з врахуванням поданих заперечень проти позову.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Згідно ч. 3ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті(вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 2ст. 71КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Наявними в матеріалах справи документальними доказами підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, призначену на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу»в розмірі 89% від сум заробітної плати.

22.06.2016 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, згідно постанови КМУ від 06.12.2015 року № 1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації від 17.06.2016 № 137-10.

Листом від 23.06.2016 р. № 9751/02 відповідач відмовив ОСОБА_1 в задоволенні його вимог у зв'язку з тим, що з 01.05.2016 року вступив в дію новий ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII. Відповідно до пп.1 п.2 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного Закону, ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3745-XII втратив чинність, крім ст. 37, що застосовується для осіб, зазначених в пунктах 10 та 12 цього розділу (щодо призначення пенсій окремим категоріям державних службовці). Проведення перерахунків раніше призначених пенсій Законом не передбачено.

Відповідно достатті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Згідно частини другої та п'ятоїстатті 37 Закону України «Про державну службу»в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року №432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Така редакціястатті 37 Закону України «Про державну службу»існувала після визнання неконституційнимиРішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VI.

Відповідно до статті37-1Закону України «Про державну службу»у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28 грудня 2014 року №76-VIII текст статті 37- 1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 4 та 5постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинностіЗаконом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У зв'язку із прийняттямКабінетом Міністрів України постанови від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»пункт 4постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»був виключений, а 5 змінений.

При цьому, Кабінетом Міністрів України на виконання змін до статті 37-1закону України «Про державний бюджет»не було визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Між тим, відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

Так,статтею 22 Конституції Українивстановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Згідно положень частини першоїстатті 58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першоїстатті 58 Конституції України(справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першійстатті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

З матеріалів справи вбачається, що позивач працював на посаді заступника начальника відділу Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів»затверджені схеми посадових окладів, зокрема додатком 29 Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів управлінь Пенсійного фонду України у містах та районах (у разі утворення), спеціалістів: державних фінансових інспекцій, державних податкових інспекцій, які мають ранг державного службовця у містах (крім мм. Києва та Севастополя), об'єднаних державних податкових інспекцій, об'єднаних у районах та містах державних фінансових інспекцій.

Згідно довідки Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації від 17.06.2016 № 137-10 про заробітну плату, виданої ОСОБА_1, що подається для перерахунку непрацюючим державним службовцям, заробітна плата за посадою заступника начальника відділу, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з грудня 2015 року становить: посадовий оклад - 1649,00 грн., надбавка за ранг (8) - 100,00 грн., надбавка за вислугу років (25%) 437,25 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи 327,4 грн., премія ( 60 %) 1508,52 грн. Інші виплати 1378,00 грн.

Пунктом 3постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»передбачено, що міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів необхідно вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 р., з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 р. перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

Таким чином, враховуючи, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, та те, що 01 грудня 2015 року була збільшена заробітна плата зокрема по посаді, на якій працювала позивач, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Також, доводи відповідача про те, що станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок її пенсії набув чинностіЗакон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено про скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, суд вважає необґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.

Згідно з положеннями частини четвертоїстатті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Тобто дана норма цьогоЗаконунадає можливість здійснити перерахунок пенсії з першого числа місяця, в якому позивач звернувся за перерахунком, або з першого числа наступного місяця, в якому позивач звернувся за перерахунком пенсії, і визначення дати перерахунку пенсії залежить від дати звернення особи за таким перерахунком.

Позивач звернувся з заявою до відповідача за перерахунком пенсії 22 червня 2016 року, тобто після 15 числа, тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з першого числа наступного місяця, в якому пенсіонер звернувся до відповідача, тобто з 01 липня 2016 року.

Разом з тим, розглядаючи вимогу позивача про встановлення йому особливого порядку визначення базового місяця для індексації пенсії, суд не знаходить підстав для її задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 Закону України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення», індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру. Цією ж статтею визначено, що пенсія є об'єктом індексації грошових доходів населення. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Статтею 4 Закону України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення», визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подшіьшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, наведеними нормами права визначено підстави, за яких проводиться індексація, а також розмір грошового доходу, який підлягає індексації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Відповідно до п.5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальообовязкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Позовні вимоги позивача стосовно виплати пенсії в подальшому також не підлягають до задоволення з огляду на те, що відповідно до положеньст. 2 Кодексу адміністративного судочинства Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушення з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Зі змісту наведеної правової норми вбачається, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому.

Крім того, суд не знаходить достатніх правових підстав для допущення негайного виконання даного судового рішення в порядку ст. 256 КАС України, оскільки саме по собі право позивача на пенсію не оспорюється, ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсійні виплати.

Ухвалою суду від 25.07.2016 року на підставі ст. 88 КАС України, позивач був звільнений від сплати судового збору при зверненні до суду з даним позовом, а тому судовий збір в сумі 551,20 грн. підлягає до стягнення звідповідача

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 22 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 9, 17, 71, 88, 94, 158-160, 162,163 КАС України, , суд -

П О С Т А Н О В И В :

ПозовОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в місті Черкаси Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії протиправними.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 згідно з довідкою Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації від 17.06.2016 № 137-10 про заробітну плату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових атів», виходячи з розрахунку 89 % від середнього заробітку без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01.07.2016 року з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до виплати суми.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області до Спеціального фонду державного бюджету України судовий збір в сумі 551,20 грн. (пятсот пятдесят одна гривня 20 коп.)

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови, в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

Головуючий: Т.Є. Троян