465/3590/16-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
20.09.2016 року м. Львів
Франківський районний суд м. Львова,
у складі:
головуючого-судді Ванівського Ю.М.
при секретарі Школьніковій К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій
ВСТАНОВИВ:
До Франківського районного суду м. Львова звернулася з позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій, в якому просить: визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 р. № 358-95-ВР, у редакції від 12.07ю2001 р. №2663-11, що діяли станом на 2009 рік; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 р. № 358-95-ВР, у редакції від 12.07ю2001 р. №2663-11, що діяли станом на 2009 рік) з розрахунку 90% від середнього заробітку (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Львівської області №18-1020 від 1 червня 2016 року, починаючи з 01.01.2016 року та без обмеження її максимального розміру, а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати пенсії за період з 01.01.2016 року до моменту здійснення перерахунку пенсії.
В обґрунтування своїх вимог вказує на те, що з 14.01.2009 року позивачка перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до ст..50-1 Закону України «Про прокуратуру». 24.05.2016 року позивачка звернулася до відповідача у якого перебуває а пенсійному обліку із заявою про перерахунок розміру пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» ( в редакції постанови Кабінету Міністрів від 9 грудня 2015 року «1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів». Управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м.Львова листом від 25.05.2016 р. за №8251-03-20 відмовило у здійсненні такого перерахунку. Вважає, що дана відмова стосовно перерахунку розміру пенсії за вислугу років є необґрунтованою та незаконною, порушує конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, передбачені Конституцією України, іншими Законами України.
Позивач в судовому засіданні позов підтримала, просила задоволити та дала пояснення аналогічні позову.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечив та подав суду письмові заперечення, з мотивів, що з 01.06.2015 року згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року №213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України в тому числі «Про прокуратуру». Тобто з 01.06.2015 року, пенсії, що визначені в порядку та на умовах, згідно із Законом України «Про прокуратуру», не призначаються, а раніше призначені пенсії - не перераховуються.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, та оцінивши їх в сукупності, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивачка звернувся до відповідача з заявою про призначення їй пенсії за вислугу років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема 90 відсотків суми місячної заробітної плати.
Листом від 25.05.2016 року за № 8251/03-20 відповідачем було відмовлено в призначенні пенсії. Позивач з відмовою не погодився та звернувся до суду із даним позовом.
З 14.01.2009 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова.
Частиною першою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції, чинній на час призначення пенсії ) було встановлено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного ( чинного) заробітку.
Підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті. Відповідно до частини тринадцятої зазначеної статті обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, наведена норми дає підстави вважати, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.
Саме до такого висновку зводиться правова позиція, висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року (справа №21-420а13), яка згідно зі статтею 244-2 КАС України, є обов'язковою для судів, і які зобов'язані привести судову практику у відповідність до його рішень.
Верховний Суд України у вище згаданому рішенні зазначив, що при застосуванні Закону у часі, необхідно виходити з положень статті 22 Конституції України, згідно яких конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
При цьому Верховний Суд наголошує, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав справи, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження Конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі Законом України «Про прокуратуру»).
В силу ч.2 ст. 161 КАС України, при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований та підлягає до задоволення.
У відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
З матеріалів справи вбачається, що при зверненні до суду з адміністративним позовом ОСОБА_1 сплатила судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп., які підлягають стягненню з держави.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 171-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 р. № 358-95-ВР, у редакції від 12.07ю2001 р. №2663-11, що діяли станом на 2009 рік.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 р. № 358-95-ВР, у редакції від 12.07ю2001 р. №2663-11, що діяли станом на 2009 рік) з розрахунку 90% від середнього заробітку (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Львівської області №18-1020 від 1 червня 2016 року, починаючи з 01.01.2016 року та без обмеження її максимального розміру, а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати пенсії за період з 01.01.2016 року до моменту здійснення перерахунку пенсії.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна ) гривня 20 коп.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Ванівський Ю.М.