Постанова № 61929541, 10.10.2016, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2016
Номер справи
823/1429/16
Номер документу
61929541
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2016 року справа № 823/1429/16

09 год. 45 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Рідзеля О.А.,

при секретарі судового засідання - Гоголевій Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Черкаській області до об’єднаного садівничого товариства «Славутич» про підтвердження обґрунтованості вжиття суб’єктом владних повноважень заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Черкаській області (далі-позивач) звернулася в Черкаський окружний адміністративний суд з вищезазначеним позовом, в якому просить визнати рішення від 29.09.2016 № 2 про тимчасову заборону (зупинення) проведення будівельних і гідротехнічних робіт на території об’єднаного садівничого товариства «Славутич» - законно обґрунтованим та таким, що підлягає виконанню.

Позов мотивовано тим, що позивачем за результатами перевірки виявлено порушення об’єднаним садівничим товариством «Славутич» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, а саме, що об’єднане садівниче товариство «Славутич» під час здійснення земляних (гідротехнічних) робіт, проводить вказані роботи без наявності відповідних документів, що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою та без проекту встановлення розміру і меж водоохоронних зон, що є порушенням ст. 125 Земельного кодексу України та п.4,5 Постанови Кабінету Міністрів України від 8 травня 1996 року № 486 «Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них».

У зв'язку з цим, у позивача виникла необхідність в тимчасовій забороні (зупиненні) об’єднаному садівничому товариству «Славутич» проведення будівельних і гідротехнічних робіт в с. Коробівка Золотоніського району Черкаської області та звернення в суд для підтвердження обґрунтованості його рішення від 29.09.2016 № 2.

Представник позивача в судове засідання не прибув, надав суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача.

Представник відповідача в судове засідання, явку свого представника не забезпечив, повторно звернувся до суду із заявою про відкладення розгляду справи, у зв’язку з тим, що представник об’єднаного садівничого товариства «Славутич» не може з'явитись в судове засідання.

Особливості провадження у справах щодо підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктами владних повноважень заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності визначені ст. 183-6 Кодексу адміністративного судочинства України.

Положеннями ч. 6 ст. 183-6 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що неприбуття в судове засідання осіб, яким належним чином повідомлено про час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Згідно частини 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до такого висновку.

З матеріалів справи суд встановив, що об’єднане садівниче товариство «Славутич» зареєстроване, як юридична особа з 05.07.1995 (реєстраційний номер облікової картки платника податків 22798560).

Державною екологічною інспекцією у Черкаській області на підставі наказу від 12.09.2016 № 583 здійснено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства під час здійснення земляних (гідротехнічних) робіт об’єднаним садівничим товариством «Славутич» за адресою: с. Коробівка, Золотоніського району, Черкаської області.

Перевіркою виявлено, що земельна ділянка в адміністративних межах Коробівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області надана об’єднаному садівничому товариству «Славутич» в постійне користування відповідно до рішення виконавчого комітету Черкаської обласної ради народних депутатів від 30.07.1987 № 205.

Приватним підприємством «Землемір» у 2007 році розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки площею 55,2715 га в натурі (на місцевості), в межах існуючого проекту відведення земельної ділянки об’єднаного садівничого товариства «Славутич», для ведення колективного садівництва, в адмінмежах Коробівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області. Відповідно до пояснювальної записки площа 55,2715 га складається з 5,8 га пасовищ та 49,4715 га відкритих заболочених земель. Технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки затверджена розпорядженням Золотоніської районної державної адміністрації № 586 від 26.12.2007 року.

Земляні роботи здійснюються згідно робочого проекту «Захист земель об’єднаного садівничого товариства «Славутич» від підтоплення, заболочення, висушення на площі 38,2715 га, в адмінмежах Коробівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області», розробленого ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» у 2014 році. Робочим проектом передбачається будівництво нових та реконструкція (підчистка) існуючих відкритих каналів з паралельним гідронамивом прилеглої території на площі 38,2715 га в межах земельної ділянки площею 75,9 га, відведеної в постійне користування під розміщення колективних садів. Відповідно робочого проекту роботи проводяться на мілководді Кременчуцького водосховища.

Об’єднаним садівничим товариством «Славутич» представлено роз’яснення Державного агентства водних ресурсів про те, що земельна ділянка, яка відведена об’єднаному садівничому товариству «Славутич» для ведення колективного садівництва не віднесена до земель водного фонду, проект на проведення робіт у її межах не підлягає погодженню з Держводагентством.

Проте, відповідно до листа управління Держземагентства у Золотоніському районі Черкаської області від 07.05.2015 року № 6-28-0.5-2512/2-15, площа земельної ділянки об’єднаного садівничого товариства «Славутич» 55,2715 га складається з 5,8 га пасовищ та 49,4715 га відкритих заболочених земель, які згідно ст. 58 Земельного кодексу України відносяться до земель водного фонду.

На момент проведення перевірки на території об’єднаного садівничого товариства «Славутич» знаходився земснаряд, що виконував роботи по розчищенню каналу. Встановлено, що канали з’єднані з Кременчуцьким водосховищем. Крім того, проводились роботи по будівництву будинків та споруд.

Також, на момент перевірки проект розміру і меж водоохоронних зон об’єднаного садівничого товариства «Славутич» відсутній.

Отже перевіркою встановлено, що об’єднане садівниче товариство «Славутич» в с. Коробівка Золотоніського району Черкаської області, порушуючи вимоги природоохоронного законодавства, а саме ст. 125 Земельного кодексу України, вимоги постанови Кабінету Міністрів України № 486 від 08.05.1996 «Про затвердження порядку розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них» проводить будівельні роботи без документів, що посвідчують право власності чи право користування на дану земельну ділянку та без проекту встановлення розміру і меж водоохоронних зон об’єднаного садівничого товариства «Славутич».

За наслідками перевірки Державною екологічною інспекцією у Черкаській області складено акт від 23.09.2016.

На підставі вказаного акту Державною екологічною інспекцією у Черкаській області прийнято рішення від 29.09.2016 № 2 «Про тимчасову заборону (зупинення) проведення будівельних і гідротехнічних робіт на території об’єднаного садівничого товариства «Славутич», що розташоване в адміністративних межах Коробівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області».

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує, що Указом Президента України від 13.04.2011 № 454/2011 затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію України (далі - Положення №454/2011), абз. 2 п. 1 якого встановлено, що Державна екологічна інспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

До повноважень Державної екологічної інспекції відповідно до підп. «б» п. 4 Положення № 454/2011 віднесено здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель щодо: консервації деградованих і малопродуктивних земель; збереження водно-болотних угідь; виконання екологічних вимог при наданні у власність і користування, в тому числі в оренду, земельних ділянок; здійснення заходів щодо запобігання забрудненню земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами; додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні; додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель; встановлення та використання водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також щодо додержання режиму використання їх територій; ведення будівельних, днопоглиблювальних робіт, видобування піску і гравію, прокладення кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду.

Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 20-2 Закону України від 25.06.1991 № 1264-ХІІ «Про охорону навколишнього природного середовища», до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про використання та охорону земель.

Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Постановою Кабінету Міністрів України від 8 травня 1996 року № 486 «Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них», пунктом 4 та пунктом 5 встановлено, що у межах водоохоронних зон виділяються землі прибережних захисних смуг та смуги відведення з особливим режимом їх використання відповідно до статей 88 - 91 Водного кодексу України.

Розміри і межі водоохоронних зон визначаються проектом на основі нормативно-технічної документації. Проекти цих зон розробляються на замовлення фізичних та юридичних осіб, узгоджуються з власниками землі, землекористувачами, Мінприроди, Держводагентством та територіальними органами Держземагентства, а на території Автономної Республіки Крим - з органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів, водного господарства та земельних ресурсів і затверджуються відповідними місцевими органами виконавчої влади або виконавчими комітетами рад.

Відповідно до ст. 86 Водного кодексу України від 6 червня 1995 року № 213/95-ВР встановлено, що на землях водного фонду можуть проводитися роботи, пов'язані з будівництвом гідротехнічних, лінійних та гідрометричних споруд, поглибленням дна для судноплавства, видобуванням корисних копалин (крім піску, гальки і гравію в руслахмалих та гірських річок), розчисткою русел річок, каналів і дна водойм, прокладанням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій, а також бурові та геологорозвідувальні роботи. Місця і порядок проведення зазначених робіт визначаються відповідно до проектів, що погоджуються з обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства (крім робіт на землях, зайнятих морями), та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Судом встановлено, що об’єднане садівниче товариство «Славутич» під час здійснення земляних (гідротехнічних) робіт, проводить вказані роботи без наявності відповідних документів, що посвідчують право власності чи прав користування земельною ділянкою та без проекту встановлення розміру і меж водоохоронних зон об’єднаного садівничого товариства «Славутич».

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон №877-V) повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) згідно із ч. 7 ст. 7 Закону № 877-V за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Згідно ч. 1 ст. 183-6 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у справах щодо підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктами владних повноважень заходів реагування на виявлені під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності порушення вимог законодавства у разі, якщо необхідність такого підтвердження передбачена законом, здійснюється на підставі адміністративного позову суб'єкта владних повноважень, яким ужито відповідних заходів реагування.

На підставі вищезазначеного, суд дійшов висновку про необхідність задоволення адміністративного позову та підтвердження обґрунтованості застосування Державною екологічною інспекцією у Черкаській області заходів реагування у вигляді тимчасової заборони (зупинення) об’єднаному садівничому товариству «Славутич» проводити будівельні і гідротехнічні роботи в с. Коробівка, Золотоніського району,Черкаської області, відповідно до рішення від 29.09.2016 № 2.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 14, 86, 94, 159-163, 167, 183-6, 256-257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Підтвердити обґрунтованість застосування Державною екологічною інспекцією у Черкаській області до об’єднаного садівничого товариства «Славутич» (ідентифікаційний код 22798560) заходів реагування у вигляді тимчасової заборони (зупинення) об’єднаному садівничому товариству «Славутич» проводити будівельні і гідротехнічні роботи в с. Коробівка, Золотоніського району, Черкаської області, відповідно до рішення від 29.09.2016 № 2.

Копію постанови направити особам, які беруть участь у справі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом трьох днів з дня проголошення постанови.

Суддя О.А. Рідзель