Справа № 353/584/16-а
Провадження № 2-а/353/36/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2016 року м.Тлумач
Тлумацький районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого - судді Луковкіна У.Ю.
з участю секретаря Мороз М.І.
позивача - ОСОБА_1 та його представника - адвоката Ткачука С.В.
представника відповідача - Тлумацького об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області - Гойло Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тлумачі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дії Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку та зобов'язання призначити пенсію, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з тих підстав, що він, будучи ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році другої категорії, має право на пільгову пенсію по віку, передбачену ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Свої вимоги мотивує тим, що на підставі наказу командира військової частини № 68302, він був відряджений в м. Чорнобиль для роботи в складі оперативної групи Штабу ЦО з 22.06.1986 року по 14.07.1986 року для виконання спеціального завдання. У період з 23.06.1986 року по 08.07.1986 року він приймав участь у виконанні спеціального завдання (міроприємствах) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30-кілометровій зоні (зоні безпеки № 2) в складі оперативної групи Штабу ЦО.
Після досягнення 50 річного віку, а саме, ІНФОРМАЦІЯ_1, він звернувся до Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідач листом № 331/03 від 18.04.2016 року відмовив йому у призначенні пенсії на пільгових умовах, оскільки в поданих документах відображено дні виїзду в зони (на об'єкти, населені пункти), відсутня інформація в складі якої військової частини він виконував спеціальне завдання.
Не погоджуючись з відмовою відповідача, він оскаржив його дії до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. Листом № 367/С-15 від 10.05.2016 року Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відмовило в задоволенні його скарги з тих же підстав.
Вважає, що дії Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області є протиправними, відмова у перерахунку пенсії прийнята у порушення Конституції України та законів України, зокрема пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким встановлено, що до заяви про призначення пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», крім затвердженого переліку документів, можуть бути подані інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. А тому, позивач просив визнати протиправними дії Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо призначення і виплати йому пенсії за віком та зобов'язати управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області призначити йому пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з моменту звернення за призначенням пенсії.
Позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Ткачук С.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили позов задовольнити та визнати протиправними дії Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо призначення і виплати йому пенсії за віком та зобов'язати управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області призначити йому пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з моменту звернення за призначенням пенсії, а саме з ІНФОРМАЦІЯ_1.
Представник відповідача Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області - Гойло Ю.В. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила в задоволенні позову відмовити, попередньо подала заперечення на адміністративний позов, в якому зазначила, що позивач звернувся до Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком з урахуванням положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ІНФОРМАЦІЯ_1, однак не додав довідку про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за затвердженою формою, або довідки довідку військової частини, у складі якої він брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідку архівної установи, чи інші первинні документи, в яких були б зазначені періоди роботи, населений пункт чи об'єкт, де ним проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Просила взяти до уваги, що з поданих позивачем документів неможливо встановити в який період і скільки днів він працював в зоні відчуження, встановлений лише період, на який його направляли. Посвідчення про відрядження штабу Цивільної оборони УРСР від червня 1986 року №3/367 не містить інформації, в складі якої частини ОСОБА_1 виконував функціональні обов'язки, а на зворотній стороні, де проставляються відмітки про прибуття та вибуття з пунктів відрядження, є лише печатка військової частини № 06407. Вважає, що підстав для призначення пенсії при зниженому пенсійному віці за наданими документами не має.
Заслухавши пояснення позивача та його представника, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, оглянувши матеріали пенсійної справи, суд приходить до висновку, що позов, підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно із вимогами ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення. Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року - не менше ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення пенсійного віку на 10 років.
Судом встановлено, що 15.12.1992 року ОСОБА_1 (позивач) було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорії 2, серії НОМЕР_1 (а.с. 7).
У межах розгляду цієї справи сторонами не заперечувався той факт, що позивач є ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії.
Статтею 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій. В пункті 2 ч. 1 ст. 14 вказаного закону зазначені учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження, в т.ч. з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
Тобто, надання позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 було можливе лише після підтвердження його праці у зоні відчуження в період: до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів.
Частиною 3 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», закріплено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям проводиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
ОСОБА_1 (позивач) 25.11.2015 р. звернувся до Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про призначення пенсії за віком (а.с. 31).
Листом №331/03 від 18.04.2016 р. Тлумацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років у зв'язку з тим, що ним не було додано довідки військової частини, у складі якої він брав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, або довідки архівної установи, або інших первинних документів, в яких зазначено періоди роботи, населений пункт чи об'єкт, де ним проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Також зазначив, що в наданих документах для призначення пенсії не відображено дні виїзду в зони (на об'єкти, населені пункти), відсутня інформація в складі якої військової частини відбувалося виконання функціональних обов'язків (а.с. 8).
Не погоджуючись з відмовою відповідача, ОСОБА_1 оскаржив дії Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. Листом № 367/С-15 від 10.05.2016 року Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відмовило в задоволенні його скарги з тих же підстав, зазначивши, що Головне управління Фонду зверталося до Пенсійного фонду України про надання роз'яснення про можливість призначення пенсії ОСОБА_1 і отримано відповідь, що за наданими документами підстав для призначення пенсії при зниженому пенсійному віці немає.
Відповідно до ч.1 ст. 6 КАСУ, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Підпуктом «г» пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1, встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Таким чином, відповідно до вимог п. 7 вказаного Порядку, підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно довідки № 131 від 28.02.1987 року військової частини № 68302 м. Переяслав-Хмельницького Київської області молодший сержант ОСОБА_1 з 23.06.1986 року по 12.07.1986 року виконував функціональні обов'язки в складі оперативної групи штабу Цивільної оборони УРСР з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30-ти кілометровій зоні (а.с. 19).
Відповідно до відрядної посвідки рядовий ОСОБА_1 був відряджений в м. Чорнобиль та з 23.06.1986 року по 08.07.1986 року брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні небезпеки № 2. Термін відрядження продовжений до 12.07.1986 року, про свідчить дата вибуття із штабу 23.06.1986 року та дата прибуття у штаб 12.07.1986 року (а.с. 17-18).
Згідно архівної довідки №179/1/1371 від 11.02.2016 року, виданої Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, в наказах командира військової частини 68302 (м.Переяслав-Хмельницький) по стройовій частині відображено відрядження ОСОБА_1 в м. Чорнобиль (номер військової частини не вказано) для роботи в складі оперативної групи та для виконання спеціального завдання з 22 червня 1986 року (наказ № 137) по 14 липня 1986 року (наказ № 156) (а.с. 16). Дані обставини також підтверджують копією архівного витягу № 298/03 від 15.04.2016 року, виданого Галузевим державним архівом Міністерства оборони України (а.с. 53).
24.06.2016 року Державна служба України з надзвичайних ситуацій (лист № 03-9020/114) надіслала належним чином завірений витяг з наказу Начальника штабу Цивільної оборони УССР № 235 від 20.06.1986 року, згідно якого рядовий ОСОБА_1 (телеграфіст в/ч 68302) направляється в службове відрядження для контролю та надання допомоги на підставі плану основних заходів в м. Чорнобиль з 23 червня 1986 року по 12 липня 1986 року (а.с. 12, 13-15).
08.07.1986 року рядовому ОСОБА_1 оголошено подяку за активну і самовіддану роботу, високу організованість і ініціативу при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 21).
Крім того, позивач представив пропуск на право в'їзду в закриту зону ЧАЕС № 002334 (а.с. 20) та медичну карту амбулаторного хворого Чорнобильської поліклініки, в якій міститься аналіз крові хворого ОСОБА_1, виконаний Чорнобильською центральною районною лікарнею 04.07.1986 року (а.с. 22).
Аналіз наведених положень нормативних актів та інформації, яка міститься в довідках, дає підстави для висновку, що зібраними доказами у справі підтверджено участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 23 червня по 12 липня 1986 року, що дає йому право на призначення державної пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до положень статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому дії Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із скороченням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ст. 55 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є протиправними.
Доводи представника відповідача Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про те, що підставою для відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є те, що позивач не підтвердив період та кількість днів протягом яких він працював в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії Чорнобильської катастрофи, не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки для призначення пенсії позивачу на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому достатньо було підтвердити хоча б один виїзд (один робочий день) у зону відчуження до 01.07.1986 року.
Відповідно до п.1.7 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Згідно ч.1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Як видно з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні, із заявою про призначення пенсії за віком позивач ОСОБА_1 звернувся ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто відповідно до с. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з цього часу у позивача ОСОБА_1 виникло право на призначення пенсії. Оскільки відмову в призначенні пенсії Тлумацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області надало ОСОБА_1 18.04.2016 року, то з цього часу почався перебіг процесуального строку звернення до адміністративного суду, який позивачем не пропущено.
Оскільки ОСОБА_1 на підставі п. 10 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, то з Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області слід стягнути на користь держави судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.
На підставі ч. 1 ст. 46 Конституції України, ст. 14, 55, 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року № 22-1, керуючись ст.ст. 6, 159, 163 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Тлумацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із дня звернення - 25 листопада 2015 року.
Стягнути з Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на користь держави на розрахунковий рахунок 31218206700451, Одержувач коштів - УДК в Тлумацькому районі, ЄДРПОУ одержувача - 37831044, МФО 836014, Ідентифікаційний код Тлумацького районного суду 02891629 - 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп. судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тлумацький районний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Головуюча У.Ю. Луковкіна