ПОСТАНОВА
Іменем України
Справа № 285/2057/16-а
провадження № 2-а/0285/113/16
05.10.2016 року м. Новоград-Волинський
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області у складі суддіПомогаєва А.В., за участі секретаря судового засідання Музика Н.Ю. та осіб, які беруть участь у справі: позивача - ОСОБА_1, представника позивача - ОСОБА_2, представника відповідача - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об'єднаного УПФУ в Житомирській області про визнання дій протиправними,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати неправомірною відмову відповідача у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку та зобов`язати відповідача вчинити дії, спрямовані на призначення пенсії.
В обґрунтування позову зазначив, що у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він має право на пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 10 років. Однак, рішенням комісії відповідача від 07.07.2016 року йому було відмовлено у призначенні пенсії з посиланням на неможливість визначити право на зниження пенсійного віку. Вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки у нього наявні всі документи, які підтверджують його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач та його представник у судовому засіданні позов підтримали та просили задовольнити. Позивач пояснив, що у травні-червні 1986 року під час проходження військової служби у складі в/ч 7429 в якості водія автотранспорту брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується наданими довідками. Військова частина була розміщена у с. Феневичі за межами зони відчуження, але щодня він виїздив у населені пункти зони відчуження, що підтверджується карткою обліку опромінення.
Представник відповідача у судовому засіданні просила відмовити у позові, у зв'язку з його необґрунтованістю, оскільки Постановою Кабінету Міністрів УРСР №106 від 23.07.1991 року затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, в т. ч. населені пункти, які відносяться до зони відчуження. Відповідно до архівної довідки, виданої Центральним архівним відділом Національної Гвардії від 22.04.2016 р. № 381, позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 24.05.1986 р. по 14.06.1986 р. місце несення служби с. Феневичі, яке відповідно до переліку населених пунктів не відноситься до зони відчуження. Тому визначити право на зниження пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» немає підстав.
Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю.
Судом встановлено, що 05.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням комісії відповідача по розгляду питань, пов'язаних з призначенням та виплатою пенсії відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення № 62 від 07.07.2016 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії, з посиланням на неможливість визначити таке право за поданими документами (а.с. 3).
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Разом з тим, відповідно до ст. 26 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Статтею 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення пенсійного віку на 10 років.
Особи, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів мають право на зменшення пенсійного віку на 8 років.
Особи, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів мають право на зменшення пенсійного віку на 5 років.
Перелік необхідних документів для призначення пенсії визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, відповідно до якого до заяви про призначення пенсії за віком додається також посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Позивачу видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2.
Відповідно до положень ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», документами, які підтверджують статус громадян та дають право користуватись пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».
Згідно довідки Центрального архівного відділу Національної гвардії від 22.04.2016 року ОСОБА_1 у складі військової частини 7429 брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження в період з 24.05.1986 року по 14.06.1986 року. Місце несення служби - с. Феневичі (а.с. 7).
Згідно довідки військової частини 7429, яка перейменована у військову частину 3001, ОСОБА_1 під час проходження військової служби у складі в/ч 7429 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, перебував в с. Феневичи та у 30 км зоні в період з 24.05.1986 року по 10.06.1986 року (а.с. 8)
Вищезазначені довідки були надані відповідачу для призначення пенсії, але не були враховані, оскільки населений пункт с. Феневичі не включений до переліку населених пунктів зони відчуження ЧАЕС, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів УРСР №106 від 23.07.1991 року.
На запит суду Центральним архівним відділом Національної гвардії надано інформацію відносно ОСОБА_1, що згідно списку військовослужбовців військової частини 7429, що несли службу в зоні Чорнобильської АЕС в період ліквідації аварії особовий склад перебував у таких населених пунктах: Пудня-Вересня, ОСОБА_4, Феневичі, Максимовичі, ст. Вільча, Дитятки, Красятичі, Чорнобиль, Денисовичі, Волчков, Припять, Шпилі, Поліське.
Карткою обліку опромінення підтверджується, що з 24.05.1986 року по 12.06.1986 року ОСОБА_1 щодня піддавався впливу радіоактивного опромінення та отримав загальну дозу 18,9 рентгенів (а.с. 9).
Таким чином, сукупність встановлених фактів дає підстави для висновку, що позивач у складі військової частини 7429 брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження в період з 24.05.1986 року по 12.06.1986 року та виконував завдання, повязані з перебуванням у населених пунктах 30 кілометрової зони відчуження.
Розмір трудового стажу позивача не є спірним у даній справі.
За таких обставин, позивач має право на призначення пенсії зі зниженням віку.
05.07.2016 року ОСОБА_1 було подано до пенсійного органу усі необхідні документи для призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З урахуванням зменшення, встановленого статтею 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач має право на зменшення пенсійного віку на 10 років.
Згідно паспорту громадянина України ОСОБА_1 народився 10.06.1966 року. Таким чином, на момент звернення до відповідача з заявою про призначення пенсії він досяг віку, з якого може бути призначена пенсія зі зниженням на 10 років.
Розглядаючи позов, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії є такими, що не відповідають змісту правовідносин, які виникли між сторонами.
Підставою виникнення спірних правовідносин є акт індивідуальної дії у формі Рішення № 62 від 07.07.2016 року про відмову в призначенні пенсії, яке прийнято відповідачем, як суб'єктом владних повноважень (а.с. 3). Саме оскарження цього акту відповідача є належним способом захисту прав позивача.
Позивачем не заявлено про зміну (уточнення) позовних вимог. З урахуванням предмету спору та обставин справи, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача, а саме визнати протиправним та скасувати вищезазначене рішення комісії відповідача № 62 від 07.07.2016 року.
Вирішуючи питання про час, з якого відповідач зобовязаний призначити пенсію позивачу, суд виходить з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією - 05.07.2016 року.
Позивач звільнений від сплати судового збору, як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії.
Керуючись ст. ст. 2,17, 94, 158 - 163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 62 від 07.07.2016 р. комісії по розгляду питань, повязаних з призначенням, виплатою пенсій Новоград-Волинського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку.
Зобовязати Новоград-Волинське обєднане Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію з 05.07.2016 року зі зниженням пенсійного віку, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку протягом десяти днів. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається безпосередньо до апеляційного суду.
Вступну та резолютивну частину постанови виготовлено у нарад чий кімнаті та проголошено у судовому засіданні 05.10.2016 року.
Повний текст постановивиготовлено 10.10.2016 року.
Суддя А.В. Помогаєв