Справа № 211/690/16-а
Провадження № 2-а/211/23/16
П О С Т А Н О В А
іменем України
07 жовтня 2016 року Довгинцівський районний суд м.Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Ткаченко С.В.,
при секретарі Польчик Л.В.
за участі позивача ОСОБА_1 , її представника ОСОБА_2
представника відповідача Москалець А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними щодо відмови у призначені пенсії не правомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
16 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, який в послідуючому уточнила, до Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначила, що є вдовою учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, ветерана війни ОСОБА_4 який помер ІНФОРМАЦІЯ_1., вона має страховий стаж 28 років та вік більше 50 років. Перебувала з ОСОБА_4 в зареєстрованому шлюбі з 23.08.1980 року по день його смерті. Після смерті чоловіка повторний шлюб не брала. Вважає, що набула право на призначення дострокової пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки є дружиною військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
11.01.2016 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про призначення пільгової пенсії за віком, як дружині військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. На час звернення до відповідача, ОСОБА_1 була призначена пенсія ще за життя чоловіка 17.01.2008 року. Але після його смерті позивач бажає скористатися правом отримання пенсії відповідно до пункту 3 розділу ХУ Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Прийнявши заяву від позивача, відповідач не сприяв в роз'ясненні порядку переходу на інший вид пенсії, надання необхідних документів для вирішення заяви позивача та 14.01.2016 року надав відповідь про відсутність у ОСОБА_1 права на пільгову пенсію, як дружини військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи внаслідок того, що її чоловік не відноситься до категорії військовослужбовців та брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС як військовозобов'язаний», призваний на збори. Дії відповідача щодо відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах позивач вважає незаконними.
Згідно довідки Дзержинсько-Довгинцівського об'єднаного районного військового комісаріату м. Кривого Рогу від 04.04.216 року її чоловік ОСОБА_4 був призваний з 23.10.1986р. по 21.12.1986р. на спеціальні збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі військової частини 54979 та на нього розповсюджуються права на соціальні гарантії як і на військовослужбовця відповідно до ЗУ «Про загальний військовий обов'язок і військову службу». Позивач вважає, що зазначене свідчить що її чоловік був відкликаний із запасу та перебував на військовій службі в особливий період ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Тому позивач просить суд визнати дії відповідача щодо відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах неправомірними. Зобов"язати відповідача призначити їй пенсію за віком на пільгових умовах згідно зі ст. 16 Закону України " Про пенсійне забезпечення" та п. 3 розділу 15 " Прикінцевих положень Закону України " Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1. позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити з підстав зазначених у позові.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги ОСОБА_1 підтримала в повному обсязі .
Представник відповідача УПФУ в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Москалець А.М. в судовому засіданні позов не визнала, просила в його задоволенні відмовити, а також надала письмові заперечення.Пояснила, що частина 3 розділу 15 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що дружина військовослужбовця, який помер внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок. Однак позивач вже отримує пенсію , а вищезазначена норма передбачає призначення особам , які ще не отримують пенсію дострокову пенсію. Позивач отримуючи пенсію має право перейти на інший вид пенсії , однак такої заяви вона до них не надавала, а просила призначити пенсію по втраті годувальника. Пунктом 9 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено визначення поняття військовослужбовця, а саме це особа, яка проходить військову службу, а військовозобов'язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено поняття та умови проходження військового обов'язку в запасі - військовозобов'язаних (ст. ст. 27,29). Чоловік Позивача - приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС , проте згідно цієї довідки у вказаний період він знаходився на спеціальних зборах як військовозобов'язаний.
Тому, дія ст. 30 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» не поширюється на вказану категорію осіб, так як чоловік Позивача відносився до категорії військовозобов'язаних, а не військовослужбовців, які мали право на призначення такої пенсії. Просить у задоволенні позову відмовити.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Так в судовому засіданні встановлено, що позивач є вдовою учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, ветерана війни ОСОБА_4 який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ( л.с. 12 ). ОСОБА_1 має страховий стаж 28 років та вік більше 50 років. Перебувала з ОСОБА_4 в зареєстрованому шлюбі з 23 08 1980 року по день його смерті. Після смерті чоловіка повторний шлюб не брала.
Позивач є дружиною військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
11 01 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії по втраті годувальника .
14.01.2016 року управлінням було повідомлено у призначенні пенсії по втраті годувальника, про відсутність права у Позивача на пенсію по втраті годувальника, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Підставою для такого висновку управління є ч. 3 розділу 15 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до якої дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконання інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок. Пунктом 9 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено визначення поняття військовослужбовця, а саме це особа, яка проходить військову службу, а військовозобов'язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено поняття та умови проходження військового обов'язку в запасі - військовозобов'язаних (ст. ст. 27,29). Чоловік Позивача - ОСОБА_4 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 23.10.1986 року по 21.12.1986 року, проте згідно цієї довідки у вказаний період він знаходився на спеціальних зборах як військовозобов'язаний. Тому, дія ст. 30 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» не поширюється на вказану категорію осіб, так як чоловік Позивача відносився до категорії військовозобов'язаних, а не військовослужбовців, які мали право на призначення такої пенсії ( л.с. 10).
Згідно довідки Дзержинсько-Довгинцівського об'єднаного районного військового комісаріату м. Кривого Рогу від 05 11 2015 року чоловік позивача ОСОБА_4 був призваний з 23 10 1986 року по 21 12 1986 року на спеціальні збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі військової частини 54979 та на нього розповсюджуються права на соціальні гарантії як і на військовослужбовця відповідно до ЗУ «Про загальний військовий обов'язок і військову службу». Зазначене свідчить що чоловік позивача був відкликаний із запасу та перебував на військовій службі в особливий період ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у відповідності зі ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Згідно витягу з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Південного регіону Міністерства оборони України № 322 від 23 червня 2016 року захворювання ОСОБА_4, яке призвело до смерті,пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно експертних висновків № 11649 від 11 05 2010 р., та №11649 від 05 10 2011р. Дніпропетровської регіональної міжвідомчої комісії по встановленню причинного зв'язку хвороб,інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС у чоловіка позивача ОСОБА_4 встановлено захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, яке призвело до смерті.
ОСОБА_4 був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 1, був інвалідом першої групи та мав право на пільги і компенсації, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до посвідчення серія НОМЕР_1, виданого 02 09 2010р.
Згідно посвідчення НОМЕР_2 від 08 12 2011 року ОСОБА_1 має статус особи на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту «.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців (особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають(перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань), працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України. Тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Вищевказана норма визначає коло осіб, які є військовослужбовцями. Виходячи з того, що померлий ОСОБА_4 перебував на військових зборах пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, під час перебування на таких зборах він вважався військовослужбовцем як військовозобов'язаний, призваний на військові збори. Експертним висновком встановлено причинний зв'язок його смерті з захворюванням, набутим під час перебування на військових зборах.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» дружина (якщо вона не взяла повторний шлюб) військовослужбовця, який помер внаслідок ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи , має право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Відповідно до п 3 розділу 15 Прикінцевих положень Закону України " Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування " дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, які померли після звільнення із служби, але внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Даний вид дострокової пенсії призначається особам , які ще не отримують пенсію. Вищезазначений пункт прикінцевих положень до позивача не може бути застосований, оскільки ОСОБА_1 вже отримує пенсію.
ОСОБА_1 з 17 01 2008 року Управлінням пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу призначено пенсію за віком відповідно до п. " а" ст. 13 Закону України " Про пенсійне забезпечення. 11 01 2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про призначення пенсії по втраті годувальника згідно з Законом України " Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб " ( л.с. 9 ) .
Однак їй у призначенні такої пенсії відмовлено через відсутність у позивача права на таку пенсію ( л.с. 10 ).
З заявою про призначення пільгової пенсії відповідно до розділу ХУ Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов" якове державне пенсійне страхування « як дружини військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи позивач ОСОБА_1 як в січні 2016 року так і в червні 2016 року не зверталася, а зверталася з заявою про призначення пенсії по втраті годувальника, права на призначення якої вона не має, оскільки не досягла 60 -ти річного віку передбаченого ст. 26 вищевказаного Закону.
З заявою про перехід з одного виду пенсії на інший у відповідності до Закону України «Про загальнообов" якове державне пенсійне страхування « позивач до відповідача не зверталася , що підтвердила ОСОБА_1 в судовому засіданні .
Відповідно до ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Однак, суд звертає увагу , що Позивач звернулася до суду з позовом та просить зобов"язати відповідача призначити їй пенсію за віком на пільгових умовах згідно зі ст. 16 Закону України " Про пенсійне забезпечення" та п. 3 розділу 15 " Прикінцевих положень Закону України " Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", вважаючи, що відповідач відмовивши у призначені саме такої пенсії порушив її права, однак з заявою про призначення саме такої пенсії ОСОБА_1 до відповідача не зверталася. В заявах позивач просила призначити пенсію по втраті годувальника , в призначені якої їй і відмовлено. А тому неправомірності у діях відповідача саме у не призначенні пенсії позивачу згідно зі ст. 16 Закону України " Про пенсійне забезпечення" та п. 3 розділу 15 " Прикінцевих положень Закону України " Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" не має і підстав до розгляду питання про призначення саме такого виду пенсії не було оскільки з заявою про призначення такого виду пенсії вона не зверталася..
Враховуючи наведене, суд вважає , встановленим, що померлий ОСОБА_4 перебував на військових зборах пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, під час перебування на таких зборах він вважався військовослужбовцем як військовозобов'язаний, призваний на військові збори. Експертним висновком встановлено причинний зв'язок його смерті з захворюванням, набутим під час перебування на військових зборах.
Однак з вищезазначених підстав суд відмовляє у задоволенні позову.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.2,6,8,9, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними щодо відмови у призначені пенсії не правомірними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови складеної у повному обсязі.
Суддя: С. В. Ткаченко