Справа 237/2391/14-а
Провадження 2-а/237/14/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
16.08.16 м. Курахове
Мар'їнський районний суд Донецької області в складі:
головуючого - судді Ліпчанського С.М.,
при секретарі: Бахтіяровій Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області про визнання неправомірними та протиправними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою про визнання неправомірними та протиправними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії.
В обґрунтування своїх вимог зазначила, що з 28 жовтня 2009 року відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі м. Мар'їнки призначена та виплачується пенсія держслужбовця в розмірі 90% заробітної плати. На час оформлення пенсії вона не знала, що форма довідки про складові заробітної плати за формою, встановленою ПФУ України, не містить інформацію про матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію, які вона отримувала регулярно, та з яких утримувались страхові внески. В червні 2013 року вона звернулася до відповідача про здійснення перерахунку з урахуванням матеріальної допомоги та індексації, отриманих станом на 28.10.2009 р. Відповідач відмовив їй у перерахунку. 19.07.2013 року вона звернулась до Мар'їнського районного суду м. Мар'їнки із заявою про визнання дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок з 28.10.2009 року та виплату пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації. Постановою від 03.10.2013 р. по справі 2а/237/100/13 Мар'їнський районний суд м. Мар'їнки задовольнив позов та зобов'язав відповідача здійснити перерахунок, починаючи з призначення пенсії. Мар'їнським відділом державної виконавчої служби Мар'їнського районного управління юстиції 26.03.2014 року винесена постанова про відкриття виконавчого провадження (виконавчий лист №237/3616/13, виданий 03.10.2013). 15.05.2014 р. позивач отримала лист відповідача з якого їй стало відомо, що їй не здійснено перерахунок пенсії в розмірі 90% заробітної плати на підставі ст. 37 ЗУ «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993р. зважаючи на те, що рішенням Мар'їнського районного суду від 03.10.2013р. № 2а/237/100/13 та ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.12.2013р. № 237/3616/13-а не передбачено проведення перерахунку пенсії в розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця з врахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати. З 28.10.2009 року позивач перебуває на обліку у відповідача, як отримувач пенсії держслужбовця в розмірі 90% заробітної плати у зв'язку з тим, що мала 30 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад держслужбовців. Згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) на одержання пенсії держслужбовців мають право особи, що досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявністю страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, що мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески за загальнообов'язко державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є держслужбовцями,- у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати. Відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» перерахунок пенсії держслужбовців здійснюється, виходячі із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. У даному випадку перерахунок пенсії держслужбовця здійснюється на виконання Постанови суду, якою відновлюється порушене відповідачем право пенсіонера на пенсію в більшому розмірі ніж призначена, тому посилання відповідача на те, що перерахунок пенсії в розмірі 80 % зумовлено ЗУ №3668- VI від 08.07.2011 р. «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» - не є обґрунтованими з огляду на наступне.
Так, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про державну службу» ). Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається. Відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів. Відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Вважає, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Законом України «Про державну службу», не встановлюють.
З зазначених підстав просить визнати дії відповідача неправомірними щодо обмежень під час перерахунку її пенсії та зобов'язати його провести перерахунок її пенсії з 22.01.2013 року відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла станом на 28.10.2009 року), виходячи з розрахунку 90% від заробітної плати та здійснити відповідні виплати.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги позивача не визнав, надав заперечення, в яких зазначив, що громадянка ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УПФУ в Мар'їнському районі Донецької області і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 28.10.2009 року. В червні 2013 року позивач звернулась до управління з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати. Позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії по заробітній платі. Не погодившись із зазначеним рішенням, ОСОБА_1 оскаржила його в судовому порядку. Постановою Мар'їнського районного суду Донецької області від 03.10.2013 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено у повному обсязі. Визнано протиправними дії УПФУ в Мар'їнському районі щодо невключення позивачу до заробітної плати індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, які враховуються при обчисленні пенсії. Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплатити різницю між перерахованою та виплаченою пенсією, починаючи з дня призначення пенсії. Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.12.2013 року апеляційна скарга управління задоволена частково: постанова суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог за період з моменту призначення пенсії по 21.01.2013 року - скасовано. При цьому, в ухвалі суду апеляційної інстанції зазначено, що відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від суми їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно з ч.2 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом (ч. 3 ст.14 КАС України). Відповідно по ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін. Як вбачається з листа УПФУ в Мар'їнському районі Донецької області №36/К-17-01-15 від 13.05.2014 року, управлінням здійснено перерахунок пенсії позивачу згідно з Постановою Мар'їнського районного суду Донецької області від 03.10.2013 року (з урахуванням змін, внесених ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.12.2013 року). Тобто, управління провело перерахунок пенсії саме так, як вказано в постанові суду, яка згідно приписів чинного законодавства є обов'язковою до виконання. З цих підстав просять відмовити позивачу в задоволенні її позовних вимог.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з підстав, зазначених позивачем у позовній заяві.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Стаття 6 та стаття 13 Конвенції про захист прав і основоположних свобод гарантує, що кожен має право на справедливий розгляд його ... незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру ... Кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Фізичним та юридичним особам для захисту порушених прав відповідно до частини 3 статті 8 КАС України гарантується звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції.
Згідно з частиною 2 статті 8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Статтею 1 Конституції України, Україна проголошена демократичною, соціальною, правовою державою.
Статтею 2 Конституції України визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії, що визначають зміст та спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави.
Відповідно до ст. 21 Конституції України права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів.
Відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У розумінні статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений ст.37 Законом України «Про державну службу», відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від заробітної плати.
Таким чином, Управління Пенсійного Фонду України в Мар'їнському районі м. Мар'їнки, повинно було застосовувати саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Законом України «Про державну службу», не встановлюють.
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 2 КАС України теж визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Утверджуючи та забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами Украйни встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до частини 2 статті 6, частини 2 статті 19, частини 1 статті 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення засад соціальної правової держави.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади і у своїй діяльності керується Конституцією, законами України, наказами президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та Законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими документами, а також Положенням «Про Пенсійний фонд України», затвердженим Постановою КМУ №1261 від 24.10.2007 року, та організовує в межах своїх повноважень виконання актів законодавства, здійснює контроль за їх реалізацією.
Викладені обставини дають суду підстави вважати, що позивачу необхідно здійснити перерахунок пенсії, а тому її позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, у відповідності зі ст.ст. 6, 7, 18, 19, 71, 162 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області неправомірними щодо обмежень під час перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 22.01.2013 року відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла станом на 28.10.2009 року), виходячи з розрахунку 90% від заробітної плати та здійснити відповідні виплати.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через Мар'їнський районний суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами, які не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя:
Дата документу 16.08.2016