Справа № 815/4757/16
УХВАЛА
11 жовтня 2016 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., перевіривши матеріали адміністративного позову заступника керівника Роздільнянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області до Орджонікідзевської сільської ради Ширяївського району Одеської області, третя особа СФГ “Михайлечко”, про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ
До суду надійшов адміністративний позов заступника керівника Роздільнянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області до Орджонікідзевської сільської ради Ширяївського району Одеської області, третя особа СФГ “Михайлечко”, про визнання протиправним та скасування рішення сесії Орджонікідзевської сільської ради Ширяївського району Одеської області від 23.12.2015р. №34-VІІ “Про надання дозволу СФГ “Михайлечко” на обробіток та використання за призначенням земельної ділянки за межами населеного пункту із земель запасу на площі 55 га”.
Ухвалою суду від 23.09.2016р. залишено без руху адміністративний позов Роздільнянської місцевої прокуратури яка звернулась в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, оскільки позивачем подано позовну заяву без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України.
На виконання ухвали суду від 23.09.2016р. заступник керівника Роздільнянської місцевої прокуратури надав до суду Листа від 05.10.2016р. №(16-47) 4316вих-10 в якому, посилаючись на ст.ст. 22, 122, 123, 124 Земельного кодексу України зазначено, що територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, який на території Одеської області передає земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності є Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, яке будь-яке рішення про передачу у користування СФГ «Михайлечко» вищевказаної земельної ділянки не приймало (наказів не видавало). У зв'язку з тим, що розпорядження сільськогосподарськими земельними ділянками державної власності на території Одеської області віднесено, до компетенції Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, прокурор звертається до суду в інтересах держави в особі цього органу виконавчої влади. Крім того, звернення прокурора з вказаним позовом обумовлено тим фактом, що починаючи з дня винесення рішення, тобто з 23.12.2015р., по теперішній час Головне управління Держгеокадастру не вжило ніяких заходів щодо визнання спірного рішення протиправним та його скасування та повернення земельної ділянки, що свідчить про неналежний захист інтересів держави у вказаних правовідносинах.
В пункті 2 статті 121 Конституції України, на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до частини другої статті 60 КАС України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначено Законом України “Про прокуратуру” від 14.10.2014р. № 1697-VII.
Відповідно до приписів частин 1,3,4 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру” представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов’язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб’єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб’єктом владних повноважень.
Проте, заступником керівника Роздільнянської місцевої прокуратури на виконання ухвали суду про залишення адміністративного позову без руху від 23.09.2016 р. не надано доказів на підтвердження звернення до суб’єкта владних повноважень - Головного управління Держгеокадастру в Одеській області щодо представництва інтересів держави в суді.
Як зазначено у Рішенні Конституційного Суду України від 08.04.99 N 3-рп/99 (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді), прокурори та їхні заступники подають до суду позови саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ і організацій, незалежно від їх підпорядкування і форм власності. Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їхній діяльності, але й у діяльності приватних підприємств, товариств.
З огляду на викладене, прокурор може звертатися до суду в інтересах держави, які, в свою чергу, можуть бути пов'язані з необхідністю захисту прав державних органів, а також підприємств, установ, організацій незалежно від їх підпорядкування та форм власності.
З урахуванням того, що інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, у чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує в позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Однак, заступник керівника Роздільнянської місцевої прокуратури не вмотивував які, на його думку, інтереси держави були порушені. Також не обґрунтував яким чином впливає на інтереси держави рішення Орджонікідзевської сільської ради Ширяївського району Одеської області.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 3 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
У пункті 7 ч. 1 ст.3 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У разі подання прокурором позову в інтересах держави суд повинен оцінити правильність визначення прокурором позивача. У разі неправильного його визначення потрібно повернути позовну заяву і подані до неї документи.
Оцінюючи правильність визначення прокурором позивача, суд виходить з наступного.
Головне управління Держгеокадастру в Одеській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане, яке діє на підставі Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, яке затверджено наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015р. № 26.
Головне управління здійснює свої повноваження як безпосередньо, так і через територіальні органи Держгеокадастру та контролює їх діяльність.
Згідно положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, яке затверджено наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015р. № 26, Головне управління Держгеокадастру в Одеській області не здійснює державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.
Відповідно до пп.12 п.4 Положення № 26 Головне управління Держгеокадастру в Одеській області розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Одеської області.
Повноваження по здійсненню контролю за використанням та охороною земель покладено на Державну інспекцію сільського господарства України, яка діє на підставі положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2014 р. №459/2011 та яка, відповідно до покладених на неї завдань, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування , у тому числі в оренду.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2016р. № 482 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”, яка набрала чинності 05.08.2016р., було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 10.08.2014р. № 442 “Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади”, відповідно до яких було: ліквідовано Державну інспекцію сільського господарства, поклавши функції із здійснення державного нагляду (контролю) в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості фунтів - на Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру; повноваження з реалізації державної політики у сфері племінної справи у тваринництві, у сфері охорони прав на сорти рослин та функції із забезпечення формування державної політики у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості фунтів покладено на Міністерство аграрної політики та продовольства України; внесено відповідні зміни у Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015р. № 15.
Відповідно до п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 10.08.2014р. № 442 “Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади” центральні органи виконавчої влади, що припиняються згідно з цією постановою, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах до завершення здійснення заходів з утворення центральних органів виконавчої влади, яким передаються повноваження та функції центральних органів виконавчої влади, що припиняються.
Враховуючи викладене, повноваження на здійснення нагляду (контролю) за дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування згідно з Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, яке затверджено наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015р. №26 на Головне управління Держгеокадастру в Одеській області не покладено та такі функції продовжує здійснювати Державна інспекція сільського господарства.
Згідно листа Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 11.07.2016 р. №10-15-0.41-11449/2-16, який надавався у відповідь на звернення прокуратури Одеської області від 15.06.2016 року №05/1-1377вих16, Головне управління Держгеокадастру в Одеській області повідомило прокуратуру Одеської області про те, що в управління відсутні повноваження на здійснення нагляду (контролю) за дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, з огляду на що, лист від 15.06.2016 року №05/1-1377вих16 направлено на розгляд до Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, як органу до повноважень якого віднесено здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування.
Таким чином, з огляду на викладене, суд дійшов висновку, що керівник Роздільнянської місцевої прокуратури, звертаючись до суду з вказаним адміністративним позовом, звернувся в інтересах особи, яка не наділена повноваженнями на здійснення державного нагляду (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду.
Крім того, керівником Роздільнянської місцевої прокуратури не надано до суду належних доказів про те, що орган до компетенції якого віднесені на здійснення державного нагляду (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, не здійснює чи неналежним чином здійснює покладені на нього повноваження.
Відповідно до п. 4 ч.3 ст.108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи
Згідно п.1 ч.3 ст.108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність підстав для повернення позовної заяви відповідно до п.1 та п.4 ч. 3 ст. 108 КАС України.
Керуючись ст. ст. 106, 108, 160, 165 КАС України, суддя,-
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов заступника керівника Роздільнянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області до Орджонікідзевської сільської ради Ширяївського району Одеської області, третя особа СФГ “Михайлечко”, про визнання протиправним та скасування рішення сесії Орджонікідзевської сільської ради Ширяївського району Одеської області від 23.12.2015р. №34-VІІ “Про надання дозволу СФГ “Михайлечко” на обробіток та використання за призначенням земельної ділянки за межами населеного пункту із земель запасу на площі 55 га”- повернути позивачеві.
Роз’яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляють права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання в п'ятиденний строк з дня оголошення та (або) отримання копії ухвали апеляційної скарги.
Суддя К.О. Танцюра