Постанова № 61923174, 06.10.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2016
Номер справи
813/2706/16
Номер документу
61923174
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 жовтня 2016 року № 813/2706/16

15 год. 39 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Кухар Н.А.

секретаря судового засідання Єдинак Г.Б.

за участю представника позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 до Дрогобицької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними рішення, -

в с т а н о в и в :

Фізична особа підприємець ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Дрогобицької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними рішення.

Ухвалою від 05.08.2016 року відкрито провадження у справі.

Ухвалою суду від 25.08.2016 року справу № 813/2707/16 обєднано для спільного розгляду зі справою №813/2706/16.

В судовому засіданні було проведено заміну відповідача заступника начальника Дрогобицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_3 на належного Дрогобицьку обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Львівській області .

Позовні вимоги мотивовані тим, що 23 липня 2016 року позивачем було отримано рішення № НОМЕР_1 та рішення № НОМЕР_2 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або не своєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 15.07.2016 року. Вказує те що, оскаржувані рішення прийняті відповідачем не на підставі, що передбачено Конституцією України та Законами України, не у межах що передбачені Конституцією України та Законами України, не у спосіб, що передбачений Конституцією України та Законами України, не обґрунтовано тобто без врахування обставин, що мають значення для прийняття та підписання розпоряджень, упереджено тобто негативно та несправедливо, не добросовісно, тобто нерозумно, без жодного обдумування, не з дотримання принципу рівності перед законом, не пропорційно, зокрема без дотриманням необхідного балансу між будь якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів і цілям, на досягнення яких спрямовані видані та підписані розпорядження, не з урахуванням права на участь у процесі прийняття таких рішень. Позивач вважає, що винесені рішення від 15.07.2016 року № НОМЕР_1, № НОМЕР_2 є необґрунтованими, незаконними, прийняті без будь - яких фактичних та законодавчих підстав.

Представник позивача в судовому засідання , позовні вимоги підтримав повністю. Позиція відповідача викладена у письмовому запереченні на позов та обґрунтовується тим, що позивачем за період з 21.03.2012 року по 21.06.2016 року та за період з 21.10.2013 року по 02.12.2013 року було порушено терміни сплати єдиного внеску. Крім того вказують на те, що неодноразово було скеровано податкові вимоги, для позивача, однак дані вимоги позивачем не брались до уваги та суми заборгованості сплачувались в примусовому порядку працівниками Дрогобицького міськрайонного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ у Львівській області. Відповідач зазначає, що оскаржувані рішенні сформовані з дотриманням вимог Інструкції, а тому позов є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, хоча належним чином повідомленні про дату, час і місце його проведення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

15 липня 2016 року заступником начальника Дрогобицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області прийнято рішення № НОМЕР_1, на підставі частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, яким до позивача, застосовано штраф у розмірі 207, 47 грн., та за період з 22.10.2013 року до 27.11.2013 року нараховано пеню у розмірі 26, 67 грн. всього на загальну суму 234, 14 грн. (а.с.9).

15 липня 2016 року заступником начальника Дрогобицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області прийнято рішення № НОМЕР_2, на підставі частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 1569, 36 грн., та за період з 21.02.2012 року до 21.06.2016 року нараховано пеню у розмірі 17493, 42 грн. всього на загальну суму 20557, 04 грн. (а.с.32).

До вказаних рішень доданий розрахунок штафної санкції з детальним зазначенням періоду та суми пені відповідно.

Не погодившись з винесеними рішеннями від 15 липня 2016 року № НОМЕР_1, № НОМЕР_2 фізична особа підприємець ОСОБА_2 звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.

Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначаються правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Згідно із пунктом 1 частини другої статті 6 зазначеного Закону платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до частин восьмої статті 9 цього ж Закону платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Як передбачено пунктом 2 частини 11 статті 25 зазначеного Закону, орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Згідно ч.10 статті 25 зазначеного Закону, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, яка затверджена Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року №449 (далі Інструкція №449) визначені процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування страхувальниками, відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів Державною фіскальною службою України та її територіальними органами.

Відповідно до п. 1 Розділу VI Інструкції №449 передбачено, що до платників, які не виконали визначені Законом обовязки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.

Відповідно до п. 2 Розділу VI Інструкції №449, у разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобовязані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до фіскальних органів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.

У разі виявлення фіскальним органом своєчасно не нарахованих та/або несплачених платником сум єдиного внеску такий фіскальний орган обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, обчислена фіскальними органами у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Відповідно до п.2 Розділу VII Інструкції № 449, передбачено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.

Судом встановлено, що станом на 01.10.2013 року Пенсійним фондом м. Дрогобича було передано сальдо заборгованості по єдиному соціальному внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування позивача в сумі 10670, 78 грн. Згідно інтегрованої картки платника ІС «Податковий блок» (код платежу) 7104) 15.10.2013 року платником було сплачено 50 грн., та відповідно станом на 31.12.2013 року сума заборгованості по ЄСВ становила 10620, 78 грн.

Згідно інтегрованої картки платника ІС «Податковий блок» у 2014 році щоквартально проведено наступні нарахування: 20.01.2014 року у розмірі 1218, 67 грн., 22.04.2014 року у розмірі 1267, 95 грн., 21.07.2014 року у розмірі 1267, 95 грн., 20.10.2014 року у розмірі 1267, 95 грн. За 2014 рік позивачем єдиний внесок не сплачено, сума заборгованості по ЄСВ станом на 31.12.2014 року становить 15643, 30 грн. (а.с. 79).

Згідно інтегрованої картки платника ІС «Податковий блок» у 2015 році щоквартально проведено наступні нарахування: 20.01.2015 року у розмірі 1267, 95 грн., 22.04.2015 року у розмірі 1267, 95 грн., 20.07.2015 року у розмірі 1267, 95 грн., 19.10.2015 року у розмірі 1323, 47 грн. Позивачем єдиний внесок за 2015 рік сплачено в сумі 4973, 61 грн., в тому числі: 20.02.2015 року в сумі 550, 00 грн., 20.03.2015 року в сумі 450, 61 грн., 16.04.2015 року в сумі 500 грн., 18.05.2015 року в сумі 423 грн., 17.07.2015 року в сумі 450 грн., 19.08.2015 року в сумі 500 грн.,15.09.2015 року в сумі 550 грн., 15.10.2015 року в сумі 550 грн., 19.11.2015 року в сумі 500 грн., 18.12.2015 року в сумі 500 грн. Сума заборгованості станом на 31.12.2015 року становить 15643, 30 грн. (а.с.80).

Згідно інтегрованої картки платника ІС «Податковий блок» у 2016 році щоквартально проведено наступні нарахування: 19.01.2016 року у розмірі 1434, 51 грн., 19.04.2015 року у розмірі 909, 48 грн., 19.07.2016 року у розмірі 941, 16 грн. Позивачем єдиний внесок за 2016 рік сплачено в сумі 19083, 7 грн., в тому числі: 13.01.2016 року в сумі 325, 00 грн., 15.01.2016 року в сумі 500, 00 грн., 15.02.2016 року в сумі 320 грн., 15.03.2016 року в сумі 305 грн., 14.04.2016 року в сумі 350 грн., 16.05.2016 року в сумі 550 грн., 14.06.2016 року в сумі 550 грн., 21.06.2016 року в сумі 11615, 95 грн., 21.06.2016 року в сумі 3754, 75 грн., 14.07.2016 року в сумі 330, 00 грн., 19.07.2016 року в сумі 483, 00 грн. (а.с.70-77).

Станом на 01.10.2013 року Пенсійним фондом м. Дрогобича було передано сальдо заборгованості по єдиному соціальному внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування позивача в сумі 58, 42 грн. Згідно інтегрованої картки платника ІС «Податковий блок» (код платежу) 7101) 21.10.2013 року нараховано суму єдиного соціального внеску 947, 30 грн., в результаті чого виникла заборгованість в сумі 888, 88 грн., (947, 30 58-42) та 20.11.2013 року нараховано суму єдиного соціального внеску 2074, 66 грн., в результаті чого виникла заборгованість в сумі 2963, 54 грн., яку 27.11.2013 року платником було частково сплачено в сумі 2074, 66 грн., та 02.12.2013 року в сумі 947, 3 грн. За період з 21.10.2013 року по 02.12.2013 року позивачем було порушено терміни сплати єдиного внеску.

Беручи до уваги збільшення заборгованості Дрогобицькою ОДПІ були сформовані та надіслані на адресу позивача податкові вимоги на суму недоїмки зі сплати єдиного внеску, а саме від 06.10.2014 року № Ф-41-25 на суму боргу 3754, 75 грн., 12.11.2014 року № Ф-41-25 на суму боргу 15643, 30 грн., від 18.06.2015 року № Ф-41-23 на суму боргу 16255, 59 грн., від 05.02.2016 року № Ф-41-23 на суму боргу 14972, 01 грн. (а.с. 85- 88).

Крім того, відповідачем до матеріалів справи було долучено копію листа Дрогобицкого міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 26.09.2016 року за № 09-13/5729, з якого вбачається, що згідно платіжного доручення № 2107 від 21.06.2016 року кошти в сумі 11 615, 95 грн., та згідно платіжного доручення № 2109 від 21.06.2016 року кошти в сумі 3754, 75 грн., були перераховані на користь Дрогобицької ОДПІ.

Доказів своєчасного погашення єдиного внеску за період з 21.01.2012 по 21.06.2016 року та за період з 21.10.2013 року по 02.12.2013 року позивачем не надано.

Дослідивши наявні в матеріалах справи розрахунки штрафних санкцій та пені за несвоєчасну оплату єдиного соціального внеску, суд дійшов висновку, що відповідачем було правомірно, за наявністю правових підстав та з урахуванням вимог Інструкції та часткового погашення єдиного внеску, нараховано платнику податків відповідні штрафні санкції та пеню, у розмірі визначену у оскаржуваних рішеннях.

За таких обставин, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень було доведено правомірність формування та направлення спірних рішень № НОМЕР_1, № НОМЕР_2 від 15.07.2016 року, у зв'язку з чим, позовні вимоги є незаконними та необґрунтованими, а відтак не підлягають задоволенню.

Оцінюючи рішення відповідача на відповідність ч. 3 ст. 2 КАС України, суд вважає, що вони були прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України; з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та неупереджено. За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому у їх задоволенні слід відмовити повністю.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, судові витрати у формі судового збору не належить стягувати.

Керуючись ст. ст. 17-19, 94,160-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кухар Н.А.

Повний текст постанови складено та підписано 11.10.2016 року.