Справа№ 583/2953/16-а
2-а/583/126/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2016 року м. Охтирка
Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Верес М.Ф.
при секретарі Чепура В.С.
з участю позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Охтирка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, представник позивача ОСОБА_2 до ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправними та зобовязання вчинити дії, -
Встановив :
19 вересня 2016 року позивач звернулася до суду з позовом до ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправними та зобовязання вчинити дії. Мотивуючи свої вимоги тим, що в грудні 2010 року їй була призначена пенсія за вислугою років відповідно до Прикінцевих положень ОСОБА_5 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та пункту «е» статті 55 ОСОБА_5 України «Про пенсійне забезпечення», при цьому вона продовжувала трудову діяльність. З січня 2011 року виплата пенсії була припинена за заявою позивачки. 02.07.2016 року ОСОБА_1 в звязку з досягненням пенсійного віку, звернулася до відповідача з відповідною заявою. Однак, при призначенні пенсії за віком відповідач фактично вчинив не призначення пенсії, а перерахунок, пославшись на ч. 3 ст. 45 ОСОБА_5 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», де передбачено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 цього ОСОБА_5, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Позивач не просила переводити її з одного виду пенсії на інший, оскільки на момент звернення вона пенсію не отримувала, а отже й не могла бути переведена. Заповлюючи формалізовану заяву до пенсійного фонду, ОСОБА_1 вважала, що пише заяву на призначення пенсії за віком. 25.08.2016 року позивачка звернулася з заявою до відповідача про перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників за три календарні роки, які передують року призначення пенсії, тобто за 2013, 2014 та 2015 роки. В перерахунку пенсії позивачці відповідач відповіддю від 07.09.2016 року відмовив. Дану відмову ОСОБА_1 вважає безпідставною, оскільки виплата пенсії за вислугою років була припинена, пенсіонером вона не була, фактично у 2016 році повинно було відбутися нове призначення пенсії, а не перерахунок.
Просить визнати протиправними дії ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України в сумі 1982,63 гривень за 2010 рік при призначенні пенсії у 2010 році ОСОБА_1 та зобовязати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за віком із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, за три календарні роки, які передують призначення пенсії, тобто за 2013, 2014 та 2015 роки.
В судовому засіданні позивачка позов підтримала повністю та пояснила суду, що 02.07.2016 року в звязку з досягненням пенсійного віку вона звернулася до відповідача з відповідною заявою про призначення пенсії. На час звернення до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком, пенсіонером вона не була, пенсії не отримувала. Заповлюючи формалізовану заяву до пенсійного фонду, вона вважала, що пише заяву саме на призначення пенсії за віком. 25.08.2016 року вона звернулася з заявою до відповідача про перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників за три календарні роки, які передують року призначення пенсії, тобто за 2013, 2014 та 2015 роки. Однак, в перерахунку пенсії їй було відмовлено. Дану відмову вважає безпідставною та просить суд визнати протиправними дії ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України в сумі 1982,63 гривень за 2010 рік при призначенні пенсії у 2010 році ОСОБА_1 та зобовязати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за віком із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, за три календарні роки, які передують призначення пенсії, тобто за 2013, 2014 та 2015 роки.
Представник позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2 в судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області ОСОБА_3 в судовому засіданні проти позову заперечувала, зазначивши, що позивачу з 30.12.2010 року було призначено пенсію за вислугою років. Відповідно до наданої позивачкою заяви від 17.01.2011 року виплату зазначеної пенсії було припинено з 10.01.2011 року у звязку з працевлаштуванням на посаду, що дає право на пенсію за вислугу років. З 02.07.2016 року на підставі особисто наданої заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, позивачку було переведено на пенсію за віком з урахуванням стажу роботи та заробітної плати. У серпні 2016 року позивачка звернулась до управління з заявою про проведення перерахунку та виплати за минулий час пенсії за віком із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року переходу на пенсію за віком. Листом від 07.09.2016 року позивача повідомлено про відсутність підстав для здійснення такого перерахунку. Переведення з одного виду пенсії на інший проводиться в порядку, встановленому ч. 3 ст. 45 ОСОБА_5 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої таке переведення здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього ОСОБА_5, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. З 02.07.2016 року позивачку було переведено з одного виду пенсії на інший, призначений за одним і тим самим законом. ОСОБА_5 України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються лише в частині визначення права на пенсію за вислугу років. Призначення ж пенсії відбувається за ОСОБА_5 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Вважає твердження позивачки про те, що у її випадку мало місце не переведення з одного виду пенсії на інший, а призначення пенсії за іншим законом є безпідставним. В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 просила відмовити.
Суд, заслухавши сторони, дослідивши матеріали та обставини справи, вважає, що вимоги підлягають задоволенню зі слідуючих підстав.
Відповідно дост. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ст. 2 ч. 3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно вимог ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
З матеріалів справи вбачається, що 30 грудня 2010 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії за вислугу років. (а.с. 32).
Згідно протоколу № 243 від 06.01.2011 року позивачці було призначено пенсію за вислугу років. (а.с.37).
17.01.2011 року позивачка звернулася до відповідача з заявою припинити виплату пенсії за вислугу років з 10.01.2011 року в звязку з виходом на роботу. (а.с.34).
Згідно розпорядження відповідача виплата пенсії за вислугу років ОСОБА_1 була з 10.01.2011 року припинена в звязку з виходом на роботу (а.с. 35).
В заяві про призначення /перерахунок пенсії від 02.07.2016 року зазначено, що ОСОБА_1 просить перевести з одного виду на інший за віком. (а.с. 33).
11.08.2016 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за віком.
Листом від 07.09.2016 року відповідач повідомив ОСОБА_1, що підстави для перерахунку пенсії за віком із застосуванням заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, відсутні. (а.с.5).
Згідно довідки ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області № 2577 від 12.09.2016 року ОСОБА_1 знаходиться на обліку в ОСОБА_4 обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію за віком при повному стажі за вересень 2016 року у розмірі 1562 грн. 43 коп. (а.с. 6).
Відповідно достатті 7 ОСОБА_5 України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XIIзвернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Статтею 10 ОСОБА_5 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV, передбачено право вибору пенсійних виплат і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, по вислуги років, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається одна із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно дост. 1 ОСОБА_5 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»пенсіонер це особа, яка відповідно до цьогоОСОБА_5отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим ОСОБА_5.
Таким чином, визначальним для статусу «пенсіонер» є саме отримання особою пенсії, а не хоча б разове призначення, а потім припинення виплати одного із видів пенсії.
Враховуючи, що ОСОБА_1 виплата пенсії за вислугу років була припинена з 10.01.2011 року, на час звернення до відповідача 02.07.2016 року вона пенсіонером не була.
Як встановлено в судовому засіданні, позивачка заповнювала заяву від 02.07.2016 року згідно вказівок працівника відповідача, вважаючи, що звертається саме за призначенням пенсії за віком.
Згідно з частиною третьоюстатті 45 ОСОБА_5 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
З аналізу положеньстатті 45 ОСОБА_5вбачається, що необхідною умовою для переведення пенсіонера з одного виду пенсії на іншій є отримання особою одного із видів пенсії на час переведення, проте позивачці виплата пенсії за вислугу років була припинена ще в січні 2011 року, рішення про поновлення їй пенсії за вислугу років відповідач не надав.
Відсутність рішення про поновлення виплати пенсії за вислугу років унеможливлює застосуваннястатті 45 зазначеного ОСОБА_5.
Аналогічна позиція визначена і в ухвалі Вищого адміністративного суду України від "13" березня 2014 р. №К/800/55515/13.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першійстатті 40 цього ОСОБА_5, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Позивачка такого бажання не надавала.
Відповідно до частини другоїстатті 40 ОСОБА_5України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Враховуючи, що позивачка зверталась до відповідача саме за призначенням пенсії, пенсію за вислугу років вона, починаючи з 10.01.2011 року, не отримувала та фактично пенсіонером не була, суд приходить до висновку про необхідність обчислення пенсії, виходячи з показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року звернення позивачки за призначенням пенсії за віком, а саме за 2013, 2014, 2015 роки.
Позивачці було припинено виплату пенсії у зв»язку з переходом на інший вид пенсії, а тому при поверненні до раніше призначеної пенсії відповідно до норм ОСОБА_5 № 2262-ХІІ фактично відбулося її нове призначення, що підтверджуєть постановою Верховного Суду України від 31.03.2015 року у справі № 21-612а14.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки дії ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо переведення позивачки з пенсії за вислугу років на пенсію за віком та проведення перерахунку із застосуванням середньої заробітної плати за 2010 рік порушили передбаченест. 46 Конституції Україниправо позивача на соціальний захист та суперечать вимогамст.19 Конституції України, яка передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією Українита законами України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.158-163,167,186 КАС України, суд
Постановив :
Позовні вимоги ОСОБА_1 -задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України в сумі 1982 гривні 63 коп. за 2010 рік при призначенні пенсії у 2010 році ОСОБА_1.
Зобов'язати Охтирське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, за три календарні роки, які передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2013, 2014, 2015 роки, та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області. Апеляційна скарга на постанову Охтирського міськрайонного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої Ст. 160 КАС України скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя : М.Ф. Верес