ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2016 року м. Київ К/800/3678/16
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Черпака Ю.К. (судді-доповідача),Загороднього А.Ф. Заїки М.М.розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Вінницького районного суду Вінницької області від 15 жовтня 2015 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2015 року,
встановив:
У липні 2015 року ОСОБА_4 звернувся до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області про визнання протиправними дій відповідача по відмові у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання перерахувати позивачу пенсію на підставі довідки ремонтно-будівельного малого підприємства «Будпрогрес» від 07 травня 2001 року № 8 про заробітну плату за період роботи з квітня 1992 року по квітень 1997 року, починаючи з 06 липня 2015 року, тобто з дня звернення із заявою про перерахунок пенсії.
Позов обґрунтовано тим, що у липні 2015 року Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області протиправно відмовило у задоволенні заяви ОСОБА_4 про проведення перерахунку пенсії з урахуванням розміру заробітної плати за період його роботи з квітня 1992 року по квітень 1997 року, який вказаний у довідці ремонтно-будівельного малого підприємства «Будпрогрес» від 07 травня 2001 року № 8, з підстав невідповідності цієї довідки вимогам Порядку 22-1 від 22 грудня 2006 року, та у зв'язку з тим, що підприємство ліквідоване 01 квітня 2002 року, а тому перевірити суми, зазначені в довідці, неможливо. Зазначає, що на момент видачі довідки ремонтно-будівельне мале підприємство «Будпрогрес» було діючим, оскільки ліквідоване лише 01 квітня 2002 року, тому посилання відповідача на те, що неможливо перевірити суми, зазначені у довідці, є необґрунтованими.
Постановою Вінницького районного суду Вінницької області від 15 жовтня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2015 року, у задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі ОСОБА_4 просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій з підстав порушення норм матеріального і процесуального права та направити справу на новий судовий розгляд. Касаційну скаргу обґрунтовує тим, що не надання ремонтно-будівельним малим підприємством «Будпрогрес» інформації про підтвердження довідки від 07 травня 2001 року № 8 щодо періоду роботи позивача газоелектрозварювальником з квітня 1992 року по квітень 1997 року первинними документами, не може позбавити його гарантованого Конституцією права на перерахунок пенсії. Наголошує, що відповідач не скористався наданим йому правом у тримісячний строк з дня подання заяви вимагати від підприємств, установ, організацій та фізичних осіб подання додаткових документів, передбачених законодавством, та перевіряти обґрунтованість їх видачі, а передчасно відмовив у врахуванні довідки про заробітну плату для обчислення пенсії.
У запереченні на касаційну скаргу відповідач просить відмовити в її задоволенні, вказуючи на законність і обґрунтованість судових рішень. Зазначає, що відповідно до частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами. Вказує, що довідку про заробітну плату позивача № 8, видану ремонтно-будівельним малим підприємством «Будпрогрес» 07 травня 2001 року, немає можливості підтвердити первинними документами, оскільки підприємство ліквідоване, а документи до архіву передані не були. До того ж, стаж роботи позивача з квітня 1992 року по квітень 1997 року підтверджено записами трудової книжки, на підставі яких, цей стаж зарахований у загальний.
Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами встановлено, що 31 березня 1992 року ОСОБА_4 прийнято на роботу до ремонтно-будівельного малого підприємства «Будпрогрес» на посаду газоелектрозварювальника, а 02 вересня 1997 року звільнено за згодою сторін, що підтверджується копією трудової книжки.
06 липня 2015 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області із заявою про здійснення перерахунку пенсії та зарахування заробітної плати за період роботи з квітня 1992 року по квітень 1997 року до складу пенсії, відповідно до довідки ремонтно-будівельного малого підприємства «Будпрогрес» від 07 травня 2001 року № 08. В листі від 14 липня 2015 року відповідач, зазначивши про призначення позивачу пенсії з 01 листопада 2014 року при загальному стажі роботи 17 років 11 місяців 10 днів, відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку, оскільки довідка не підтверджена первинними документами.
З наданої позивачу довідки Архівного відділу Вінницької міської ради від 12 грудня 2014 року № Д-24-87547/24-30 вбачається, що документи з особового складу ремонтно-будівельного малого підприємства «Будпрогрес» на зберігання до архівного відділу не передавались.
Відповідно до довідки Головного управління статистики у Вінницькій області від 25 грудня 2014 року № 12-08/1953 ремонтно-будівельне мале підприємство «Будпрогрес» (код ЄДРПОУ 13308297) станом на 25 грудня 2014 року значиться у ЄДРПОУ із зазначенням дати та номеру проведення останньої реєстраційної дії - 15 січня 1992 року № 11.
Станом на 30 липня 2015 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців найменування юридичної особи - приватне підприємство ремонтно-будівельне мале підприємство «Будпрогрес» не значиться.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що довідка про розмір нарахованої заробітної плати, яка подається особою для перерахунку пенсії, повинна бути підтверджена необхідними первинними документам, а у випадку відсутності доказів достовірності такої довідки, органи пенсійного фонду мають право не брати її до уваги та не враховувати відомості, зазначені у ній. Оскільки, довідка ремонтно-будівельного малого підприємства «Будпрогрес» від 07 травня 2001 року № 08, на підставі якої позивач просить зарахувати заробітну плату до складу пенсії, не відповідає вимогам, встановленим Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме: довідка має бути встановленого зразка (додаток 1 до Порядку), в ній має бути зазначене нарахування страхових (єдиного) внесків, підстави видачі довідки, за які роки взяті особові рахунки та в обов'язковому порядку мають бути зазначені адреси знаходження первинних 131 документів, за якими можливо було б провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам, тому підстави для її врахування при перерахунку пенсії відсутні.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ (далі - Закон № 1058-ІУ) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-ІУ врегульовано Порядком.
За змістом підпункту «в» пункту 7 Порядку заробітна плата для призначення пенсії за період роботи до 1 липня 2000 року підтверджується довідкою підприємства, установи, організації.
Форма і зміст довідки визначені в додатку 1 до Порядку, згідно з яким довідка має бути встановленого зразка, в ній має бути зазначене нарахування страхових (єдиного) внесків, підстави видачі довідки, за які роки взяті особові рахунки та в обов'язковому порядку мають бути зазначені адреси знаходження первинних 131 документів, за якими можливо було б провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам
Пунктом 17 Порядку визначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Згідно з підпунктом 3 пункту 2.9 Порядку для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).
За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Пунктом 2.7 Порядку встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Так, довідка про розмір нарахованої заробітної плати, яка подається особою для перерахунку пенсії, повинна бути підтверджена необхідними первинними документам, а у випадку відсутності доказів достовірності такої довідки, органи пенсійного фонду мають право не брати її до уваги та не враховувати відомості зазначені у ній.
Отже, обов'язковою умовою для призначення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.
Така правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 17 березня 2015 року (справа № 21-11а15).
За таких обставин, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов обґрунтованого висновку, що довідка ремонтно-будівельного малого підприємства «Будпрогрес» від 07 травня 2001 року № 8, на підставі якої ОСОБА_4 просить зарахувати заробітну плату за період роботи з квітня 1992 року по квітень 1997 року до складу пенсії, не відповідає вимогам, встановленим Порядком відповідно до Закону № 1058-ІУ, а тому підстави для її врахування при перерахунку пенсії позивачу відсутні.
Мотиви та доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Зважаючи на те, що ухвалені у справі судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій відповідають наведеним критеріям, їх необхідно залишити без змін.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Вінницького районного суду Вінницької області від 15 жовтня 2015 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Судді: Черпак Ю.К. Загородній А.Ф.
Заїка М.М.