Постанова № 61911452, 10.10.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2016
Номер справи
805/1764/16-а
Номер документу
61911452
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 жовтня 2016 р. Справа № 805/1764/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Бетонмаш» до Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про зобов’язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

30 червня 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про зобов’язання вчинити певні дії.

З урахуванням наданої заяви про уточнення позовних вимог просив визнати протиправними дії Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо нарахування пені з орендної плати з юридичних осіб Приватному акціонерному товариству «Бетонмаш» у розмірі 59513,40 грн., зобов’язати Слов’янську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області внести зміни до картки особового рахунку платника податків рахунку Приватного акціонерного товариства «Бетонмаш» шляхом виключення (скасування) відомостей про нарахування пені з орендної плати за землю у розмірі 59513,40 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що після надання уточнюючого розрахунку земельного податку, яким зменшено податкове зобов’язання з орендної плати за землю в сумі 561861,16 грн. контролюючим органом нарахована пеня у сумі 59513,40 грн. Вважає нарахування такої пені неправомірним з огляду на те, що подання уточнюючої декларації призвело до зменшення податкових зобов’язань, крім цього, статтею 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» передбачено звільнення від сплати за оренду землі, а отже він не може нести відповідальність за його невиконання.

Представник позивача до суду з’явився, через службу документообігу суду надав заяву про розгляд справи без його участі, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача до суду з’явився, через відділ документообігу суду надав заперечення в якому зазначив, за несвоєчасну сплату земельного податку за період з 26.11.2015 року по 30.01.2016 року, що виникла в результаті подачі уточнюючих розрахунків, якими зменшено податкові зобов’язання, відповідно до вимог пп.129.1. ст.. 129 Податкового кодексу України нарахована пеня. Просив відмовити у задоволені вимог у повному обсязі, розглянути справу без його участі.

За таких обставин суд визнав за можливе розглянути справу на підставі наявних в матеріалах справи доказів в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Приватне акціонерне товариство «Бетонмаш» (код ЄДРПОУ 00240052, 84105, Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Солоділова, будинок 1) зареєстроване у якості юридичної особи 03.07.1991 року, про що у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зроблено запис.

10 лютого 2015 року позивачем до контролюючого органу подано розрахунок земельного податку №9011732707, згідно якого щомісячне нарахування складає 59218,47 грн.

04 березня 2015 року підприємством зменшено податкові зобов’язання шляхом подачі уточнюючого розрахунку №9029606520, згідно якого щомісячне зменшення складає 2879,82 грн.

За період 26.11.2015 року по 30.01.2016 року (термін сплати за грудень 2015 року) на підставі п.п.129.1.1 п. 129.1 ст.129 Податкового кодексу України контролюючим органом нарахована пеня у сумі 2039,16 грн.

16 лютого 2016 року позивачем подано податковий розрахунок земельного податку №9275763791, у відповідності до якого сума податкового зобов’язання минулих років зменшена на 561861,16 грн.

У відповідності до вимог ст.129 Податкового кодексу України контролюючим органом нарахована пеня у сумі 57474,24 грн.

Таким чином, загальна сума нарахованої пені за період з 26.11.2015 року по 16.02.2016 року (дата подання підприємством уточнюючого розрахунку) складає 59513,40 грн., що підтверджується обліковою карткою. (а.с.48-49)

Спірним питанням у справі, є правомірність нарахування контролюючим органом пені на суму боргу, що зменшена шляхом подання уточнюючого розрахунку земельного податку.

Відповідно до п.п. 14.1.162 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України пеня — сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов’язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Згідно з п.п. 129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України пеня нараховується після закінчення встановлених цим кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов’язання на суму податкового боргу; у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (пп. 129.1.2).

Згідно з пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов'язання визначено законодавцем як сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Тобто, пеня нараховується на суму коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір, але не сплатив у встановлені законодавством строки, та/або на суму штрафної (фінансової) санкції чи санкцій за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, не сплачених платником у встановлені законодавством строки.

Враховуючи, що внаслідок виправлення позивачем самостійно виявлених помилок у останнього не виникло суми податку до сплати, тобто суми коштів, яку він повинен сплатити до відповідного бюджету, але у встановлені законодавством строки не сплатив, що не заперечується представником відповідача, суд приходить до висновку, що визначені контролюючим органом правові підстави для нарахування позивачу пені відсутні.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України № К/800/36940/14 від 20.05.2015 року по справі №804/7694/13-а.

Крім того, слід зазначити, що вимогою ст.10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов’язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Позивачем до суду надано Сертифікат №2982 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) виданий 09 лютого 2015 року Донецькою торгово-промисловою палатою, яким засвідчені форс-мажорні обставини що мали місце на території проведення антитерористичної операції.

Враховуючи викладені обставини, суд вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв'язку з цим, на користь позивача підлягають стягненню витрати у вигляді судового збору в розмірі 1378 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов Приватного акціонерного товариства «Бетонмаш» до Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про зобов’язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо нарахування пені з орендної плати з юридичних осіб Приватному акціонерному товариству «Бетонмаш» у розмірі 59513,40 грн.

Зобов’язати Слов’янську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області внести зміни до картки особового рахунку платника податків рахунку Приватного акціонерного товариства «Бетонмаш» шляхом виключення (скасування) відомостей про нарахування пені з орендної плати за землю у розмірі 59513,40 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Приватного акціонерного товариства «Бетонмаш» (ідентифікаційний код 00240052) судовий збір в сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови особами, які беруть участь у справі, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кошкош О.О.