Постанова № 61910802, 10.10.2016, Люботинський міський суд Харківської області

Дата ухвалення
10.10.2016
Номер справи
630/585/16-а
Номер документу
61910802
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 630/585/16-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

10 жовтня 2016 року м. Люботин

Люботинський міський суд Харківської області у складі:

головуючого судді Дем'яненко І.В.,

за участю секретаря Тимошенко К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Люботин Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання проведення перерахунку пенсії

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до Люботинського міського суду Харківської області з позовом до Харківського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання проведення перерахунку пенсії

Позивач просить визнати протиправним рішення Харківського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про Прокуратуру» на підставі довідки про заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року, яка видана Генеральною прокуратурою України від 18 квітня 2016 року за № 18-617 зп.

Також позивач просить зобов'язати відповідача перерахувати йому пенсію на підставі довідки про заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року, яка видана Генеральною прокуратурою України від 18 квітня 2016 року за № 18-617 з, виходячи з 80% від суми місячної (чинної) заробітної плати без обмеження її граничного розміру, починаючи з 01 грудня 2015 року

Позивач направив до суду заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить проводити розгляд справи без його участі.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримала письмові заперечення, просила суд відмовити в задоволенні позову, з підстав, наведених в письмових запереченнях, в яких він просить відмовити в позові, оскільки пенсія обчислена відповідно до вимог законодавства і для задоволення позову відсутні підстави.

Дослідивши докази у справі, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню,виходячи з наступного.

Судом встановлено що позивач, ОСОБА_1 з 03 березня 2010 рокує пенсіонером, в зв'язку з чим з 01 квітня 2014 року перебуває на обліку у відповідача та йому призначена пенсія за вислугу років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», яку він отримує до теперішнього часу. Зазначена пенсія обчислюється відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 80% середньомісячного заробітку. При виході на пенсію ОСОБА_1 займав посаду заступника прокурора Гагарінського району м. Севастополя.

ОСОБА_1 25 квітня 2016 звернувся до Харківського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Харківської області із заявою про перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ №1013 від 09 грудня 2015 року, якою підвищено посадові оклади працівників органів прокуратури.

Рішенням Харківського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Харківської області від 04 травня 2016 позивачу відмовлено в пенсії з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213 від 02.03.2015 про скасування норм щодо пенсійного забезпечення зазначеної категорії працівників з 01 червня 2015 року (а.с.9).

Відповідно до ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен новий рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

З урахуванням ч.2 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарні місяці такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.13, 18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру".

Відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Таким чином, перерахунок пенсії проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів додатково поданих пенсіонерами, в даному випадку довідки № 18-617 зп від 18 квітня 2016 року про розмір нового середньомісячного заробітку позивача (а.с.8)

Отже, зміни до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунок вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI та Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року №1166- VIІ, змін не зазнали, змінилась лише нумерація частини цієї статті.

Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а не в розмірі, як зазначає відповідач.

Відповідно до ч. 1ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно із вимогами частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

Стаття 22 Конституції України визначає, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Як вбачається з Рішення Конституційного суду України від 22.09.2005 року № 5 рп/2005 року, згідно зі статтею 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні діяльності визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними.

Загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.

Із урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України - завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011 року до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з п.2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Оскільки позивачу пенсія була призначена до набрання законної сили Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668- VI, то зазначені обмеження на нього не поширюються.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 р., що набрала чинності з 01.12.2015 р., затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.12.2015 р.

Пунктом 3 ч.1 постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 р. встановлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокрема постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».

Відповідно до ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Позивач звернулася до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії 27.07.2016 року, тобто, як того вимагає ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ протягом 12 місяців з дня набуття права на підвищення пенсії (з 01.12.2015 року).

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Таким чином, з огляду на вище встановлені обставини, суд вважає протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, щодо відмови йому у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», згідно його заяви від 06.06.2016 року на підставі довідки по заробітну плату № 18-500 від 03.06.2016 року, виданої прокуратурою Харківської області, а позов відповідача підлягає частковому задоволенню.

Згідно до ч.1 ст. 94 КАС України суд вважає за необхідне присудити на користь позивача понесені ним витрати по справі в сумі 551 грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 69-71, 158-163 КАС України суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправним рішення Харківського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про Прокуратуру» на підставі довідки про заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року, яка видана Генеральною прокуратурою України від 18 квітня 2016 року за № 18-617 зп.

Зобов'язати Харківське об'єднане Управління пенсійного фонду України Харківської області перерахувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки про заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року, яка видана Генеральною прокуратурою України від 18 квітня 2016 року за № 18-617 зп, виходячи з 80% від суми місячної (чинної) заробітної плати без обмеження її граничного розміру, починаючи з 01 грудня 2015 року

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Харківського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Харківської області на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в розмірі 551,20 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Люботинський міський суд Харківської області протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя (підпис) І.В. Дем'яненко

Суддя О.О. Малихін