Постанова № 61910287, 07.10.2016, Київський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
07.10.2016
Номер справи
640/13831/16-а
Номер документу
61910287
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 640/13831/16-а

н/п 2-а/640/341/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.10.2016

Суддя Київського районного суду м. Харкова Золотарьова Л.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

08.09.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова від 22.08.2016 року про відмову ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-303 від 22.03.2016 р.;

зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років, починаючи з 01.01.2016 року на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-303 від 22.03.2016 р. про заробітну плату відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року (в редакції від 25.09.2008 p., чинній на час призначення пенсії) виходячи із розрахунку 90 % середнього заробітку без обмеження її максимального розміру;

стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551, 20 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з квітня 2010 року управлінням пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року (в ред. від 25.09.2008 р., чинній на час призначення пенсії.). Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013, яка набрала чинності 09.12.2015 року, підвищено посадові оклади працівників, зокрема органів прокуратури. У зв'язку з цим він 18.08.2016 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до даних довідки прокуратури Харківської області № 18-303 від 22.03.2016 року про заробітну плату із розрахунку 90 % середнього заробітку. 22.08.2016 року рішенням управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова № 288 у перерахунку пенсії відмовлено з огляду на те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 02.03.2015 р., з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія/щомісячне грошове утримання призначаються (перераховуються) відповідно до Законів України, зокрема, «Про прокуратуру». Вважає рішення відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії незаконним, зазначені положення не можуть застосовуватись до пенсійного забезпечення осіб, пенсію яким призначено до моменту набрання чинності цим законом (01.04.2015 року), та за якими зберігається гарантоване право на її перерахунок з таких підстав.

09.09.2016 року у цій справі відкрито скорочене провадження.

Представник відповідача надав суду заперечення на позов, в яких він просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, вважає позовні вимоги не обґрунтованими. Посилається на те, що з квітня 2010 року позивачу була призначена пенсія за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ. В редакції статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», чинній до 01 січня 2015 року, право на перерахунок раніше призначених пенсій у працівників прокуратури визначалось приписами пункту 18 вказаної статті, відповідно до якого, таке право наставало саме у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій працівників. На час виникнення спірних правовідносин - Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28 грудня 2014 року, зокрема п. 3 даного Закону частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» викладена в наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України». Даний Закон згідно пункту 1 Прикінцевих положень набрав чинності 1 січня 2015 року. Тобто, втратили чинність правові норми, які визначають пенсійне забезпечення спеціальних категорій працівників, зокрема, працівників прокуратури. Пунктом 5 Прикінцевих Положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 р. визначено, що у разі неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Законів України «Про прокуратуру». Оскільки заява про перерахунок пенсії була подана 18.08.2016 року, а норми Закону України «Про прокуратуру» в частині, яка стосується пенсійного забезпечення, - скасовані, управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова не може провести перерахунок пенсії згідно Закону, який втратив чинність в частині проведення таких перерахунків. Крім того, відповідно до змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року №911 -VIII, до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII, максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 гривень.

Відповідно до ч. 4 ст. 183 - 2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з квітня 2010 року перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова та з квітня 2010 року йому була призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року (в ред. від 25.09.2008 р., чинній на час призначення пенсії), виходячи із розрахунку 90 % середнього заробітку.

18.08.2016 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з тим, що Постановою КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013, яка набрала чинності 09.12.2015 року, підвищено посадові оклади працівників органів прокуратури. До заяви позивач додав довідку прокуратури Харківської області № 18-303 від 22.03.2016 р. про заробітну плату, у якій вказано, що позивач працював в прокуратурі Харківської області на посаді заступника прокурора Харківської області, заробітна плата станом на 01.12.2015 року на вказаній посаді складає 43509,89 грн.

Рішенням управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова від 22.08.2016 № 288 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що призначення (перерахунок) пенсії за вислугу років працівникам органів прокуратури регламентовано статтею 86 ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року. Відповідно до п. 5 Прикінцевих Положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 р., з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Законів України «Про прокуратуру». У зв'язку зі скасуванням норм ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції від 25.09.2008 р. чинної на час призначення в квітні 2010 року пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з ч. 12 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції від 25.09.2008 р.) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповіднодо ч. 17 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції від 25.09.2008 р.), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій ;провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Враховуючи викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законом №3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (№ 21-348а13) та від 06.10.2015р. (№21-2432/15).

З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII та втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. №1789-XII, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.

Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2015 року №1697-VII.

Відповідно до ч.13 ст.86 Закону №1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Частиною 20 ст.86 Закону №1697-VII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Проте, неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.

Положення п. 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII, яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до законів України «Про прокуратуру», не можуть бути підставою відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.

Право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило ст.22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.

Згідно зі статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З огляду правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

У рішенні Конституційного Суду України від 22.09.2005 року №5-рп/2005 вказано, що згідно зі статтею 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.

Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» від 26.09.2014, зазначив, що за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе Державою зобов'язань.

Крім того, посилання відповідача на те, що відповідно до змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року №911 -VIII, до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII, максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, - суд до уваги не приймає, оскільки згідно з пунктом 2 розділу 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-VIII, дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року, однак у випадку позивача пенсію останньому було призначено з квітня 2010 року.

На підставі викладеного, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працівникам органів прокуратури, а відтак рішення відповідача від 22.08.2016 року щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії, є неправомірним.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії 18.08.2016 року, то згідно з ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватися з 01.09.2016 року, а не з 01.01.2016 року як просить позивач.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з приписами ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Зокрема, позивач просив зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, при цьому не зазначив про зобов'язання відповідача здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум пенсії, тому суд вважає необхідним для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача вийти за межі позивних вимог та зобов'язати відповідача здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум пенсії.

На підставі викладеного, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, в частині:

визнання протиправним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова від 22.08.2016 року про відмову ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-303 від 22.03.2016 р.;

зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років, починаючи з 01.09.2016 року на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-303 від 22.03.2016 р. про заробітну плату відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року, виходячи із розрахунку 90 % середнього заробітку без обмеження її максимального розміру, та здійснити йому відповідні виплати з урахуванням виплачених сум пенсії.

В іншій частині вимоги задоволенню не підлягають.

Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Позивачем заявлений позов немайнового характеру, за який підлягає сплаті судовий збір у розмірі 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, тобто 551,20 грн.

Враховуючи, що адміністративний позов задоволено частково, то з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 275 грн. 60 коп. (551,20 / 2 = 275,60).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6-14, 71, 94, 159-163, 167, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції від 25.09.2008 р.), ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова від 22.08.2016 року про відмову ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-303 від 22.03.2016 р.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років, починаючи з 01.09.2016 року на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-303 від 22.03.2016 р. про заробітну плату відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року, виходячи із розрахунку 90 % середнього заробітку без обмеження її максимального розміру, та здійснити йому відповідні виплати з урахуванням виплачених сум пенсії.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 275 (двісті сімдесят п'ять) грн. 60 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя