№ 610/2803/16-а
2-а/610/114/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.10.2016 року Балаклійський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді - Тімонової В.М.,
за участю секретаря - Косолапової Ю.А.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
представника третьої особи - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Балаклія адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області, за участі третіх осіб: ПАТ "Укргазвидобування" в особі філії ГУ "Шебелинкагазвидобування" та КЗОЗ БРР "Балаклійська центральна клінічна районна лікарня" про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_4 через представника ОСОБА_5 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання рішення №180803 від 18.05.2016 року про відмову в призначенні і виплаті 10 пенсій відповідно п.7-1 розділу ХV "Прикінцеві положення" ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" протиправним та скасувати його; зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі призначити та виплатити 10 пенсій відповідно п.7-1 розділу ХV "Прикінцеві положення" ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" та стягнути сплачену суму судового збору в розмірі 551,20 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що має понад 30 років медичного стажу в державних та комунальних закладах та згідно діючого законодавства має право на виплату грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій при призначенні пенсії за віком. В липні 2015 року вона подала заяву до відповідача про призначення пенсії та розраховувала на виплату в серпні зазначеної грошової допомоги. Не отримавши її вона звернулась до УПФУ за роз'ясненнями. Там її повідомили, що деякі періоди її трудового стажу викликають сумніви та потребують підтвердження довідками. В вересні 2015 року Управління отримало уточнюючі довідки, але допомогу так і не виплатило. 13.10.2015 року вона подала письмову заяву до відповідача з вимогою надати вмотивовану відповідь на відмову у виплаті допомоги. Лише 24.06.2016 року нею було отримано Рішення №180803 від 18.05.2016 року, яким в призначенні та виплаті допомоги їй було відмовлено з посиланням на Постанову КМУ №385 від 28.10.2002 року. Зазначено: що згідно вхідних документів, які надійшли з ГУ «Шебелинкагазвидобування» ОСОБА_6 працювала з 1994 року по 1997 рік в профілакторії, що не входить до Переліку закладів охорони здоров»я, лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров»я.
Позивачка вважає зазначене рішення протиправним, що є підставою для звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_5 підтримав позовні вимоги ОСОБА_4 з підстав, наведених у позовній заяві та просив задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача - ОСОБА_2 заперечувала проти позову та пояснила, що дійсно ОСОБА_4 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Із запису трудової книжки ОСОБА_4 вбачається, що вона 04.10.1994 року була прийнята до санаторію-профілакторію «Факел» підприємства «Шебелинкагазпром» на посаду іглорефлексотерапевта на 0,5 ставки. Санаторій - профілакторій «Факел» не відноситься до закладів державної або комунальної форми власності та не зазначений в Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років». ОСОБА_4 жодних уточнюючих довідок, що підтверджують форму власності санаторію-профілакторію «Факел» не надала, тому права на отримання допомоги немає.
Представник третьої особи - ПАТ "Укргазвидобування" в особі філії ГУ "Шебелинкагазвидобування" в судовому засіданні підтримав позовні вимоги ОСОБА_4 та зазначив, що санаторій-профілакторій «Факел» відноситься до закладів державної форми власності, про надав всю наявну у підприємства інформацію та документи. Також пояснив, що такі ж документи були надані і відповідачу, але ним вони не були прийняті до уваги при прийнятті рішення №180803 від 18.05.2016 року.
Представник третьої особи КЗОЗ БРР "Балаклійська центральна клінічна районна лікарня" до суду не з»явився. Про дату, місце та час розгляду справи повідомлявся належним чином. Причини неявки суду не відомі. Заперечень, заяв або клопотань від його імені на адресу суду не надходило.
Заслухавши думку представника позивача, представника відповідача, представника третьої особи, дослідивши докази та давши їм належну правову оцінку, суд дійшов до наступного висновку.
Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п. 6 ст. 92 Конституції України, види і форми пенсійного забезпечення визначаються виключно Законами України.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З наданої копії трудової книжки ОСОБА_4встановлено, що позивач має понад 30 років медичного стажу роботи в державних та комунальних закладах охорони здоров»я (а.с.7-12).
З липня 2015 року ОСОБА_4 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області та отримує пенсію за віком.
В жовтні 2015 року позивач звернулася до відповідача із письмовою заявою щодо призначення грошової допомоги згідно із п.7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області від 18.05.2016 року за №180803 у задоволенні заяви ОСОБА_4 у призначенні та виплаті грошової допомоги згідно із п.7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» було відмовлено (а.с.5).
Підставою для відмови відповідача у виплаті ОСОБА_4 грошової допомоги є той факт, що санаторій - профілакторій «Факел» не відноситься до закладів державної або комунальної форми власності та не зазначений в Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».
Однак це спростовується наданими представником ПАТ "Укргазвидобування" довідками та матеріалами та дослідженими в судовому засіданні нормами діючого законодавства України.
Згідно витягу з трудової книжки ОСОБА_4вбачається, що з 04.10.1994 року вона прийнята на 0,5 ставки лікаря-іглорефлексотерапевта в санаторій - профілакторій «Факел» підприємства «Шебелинкагазпром».
28.12.1999 року Санаторій-профілакторій «Факел» підприємства «Шебелинкагазпром» було переіменовано в санаторій-профілакторій «Факел» газопромислового управління «Шебелинкагазвидобування».
12.04.2002 року ОСОБА_4 звільнена наказом головного лікаря санаторія-профілакторія «Факел» у зв»язку з переведенням в ГПУ «Шебелинкагазвидобування» за узгодженням між керівниками підприємств.
13.04.2002 року прийнята 0,5 окладу лікаря рефлексотерапевта, 0,5 окладу лікаря з мануальної терапії санаторію-профілакторію «Факел» за переведенням з санаторію-профілакторію (штати соцстраху).
12.02.2007 року звільнена з роботи за власним бажанням.
Як вбачається з Постанови Української республіканської ради професійних спілок від 09.02.1984 року № СТ-28-9гХарківською обласною радою профспілки для виробничого об'єднання „Шебелинкагазпром" на базі піонерського табору „Волшебный огонек" в лютому місяці 1984 року було відкрито Санаторій - профілакторій „Факел".
Постановою Харьківского обласного комітету профспілки робітників нафтової та газової промисловості № 38 від 11.10.1984р. «О долевом участии предприятий и организаций в оздоровлении трудящихся на базе санатория - профилактория «Факел» ПО «Шебелинкагазпром»було визначено, що установа є лікувально - профілактичним закладом санаторного типу.
Згідно свідоцтва Державної адміністрації Балаклійського району №2 «Про реєстрацію Дочірнього підприємства «Шебелинкагазпром» акціонерного товариства «Укргазпром» відкритого типу здійснено належну реєстрацію підприємства присвоєно реєстраційний № 119/1 від 27.04.1994р. Згідно даного свідоцтва засновником виступає Державний комітет з нафти та газу». Згідно додатку 1 до Статуту зазначеного підприємства (зареєстрованого 26.04.1994р.) до його складу входив профілакторій, розташований в смт.Червоний Донець. Відповідно до Довідки про включення до ЄДРПОУ зазначеного підприємства від 19.12.1996р., форма його власності - КФВ 31 - ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА ВЛАСНІСТЬ (з дати реєстрації 26.04.1994р.), код 00153146. Згідно наказу AT «Укргазпром» від 08.10.1997р. № 265 затверджено зміни і доповнення до Статуту ДП «Шебелинкагазпром», згідно якого у складі підприємства продовжував знаходитись Санаторій - профілакторій, смт.Червоний Донець.
Безпосередньо Газопромислове управління „Шебелинкагазвидобування"(яке не було юридичною особою) створено як філіюдочірньої компанії «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України на підставі постанови Кабінету Міністрів від 24.07.1998р. № 1173 та спільного наказу від 06.11.1998р. № 68/234 НАК «Нафтогаз України» та Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості № 234 «Про реорганізацію AT «Укргазпром».
Згідно Положення про філію Дочірньої компанії «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України газопромислове управління «Шебелинкагазвидобування», зареєстрованого 29.12.1998р., підприємство не є юридичною особою та створене у зв'язку з реорганізацією AT «Укргазпром». До його складу, як структурний підрозділ, входив Санаторій - профілакторій (смт.Черврний Донець). Відповідно до Довідки про включення до ЄДРПОУ зазначеного підприємства від 04.01.1999р., форма його власності - КФВ 31 - ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА ВЛАСНІСТЬ, код 00153146.
Відповідно ж Довідки про включення до ЄДРПОУ Дочірньої компанії «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» від 15.09.1999р. інституційний сектор економіки за КІСЕ - Державні не фінансові корпорації.
Санаторій - профілакторій „Факел" з квітня 2002 року передано на повне утримання газопромисловому управлінню „Шебелинкагазвидобування" (наказ Дочірньої компанії „Укргазвидобування" від 12.04,2002 року № 158та газопромислового управління „Шебелинкагазвидобування" від 12.04.2002 року № 175а-к).
Наказом № 175-а від 12.04.2002р. було вирішено здійснювати повне утримання санаторію за рахунок коштів підприємства ГПУ «Шебелинкагазвидобування», в тому числі і утримання штату профілакторію.
Відповідно до Розпорядження Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 73 від 14.05.2002р, припинено часткове фінансування санаторію «Факел» ГПУ «Шебелинкагазвидобування».
Безпосередньо до штату санаторію - профілакторію «Факел» наказом ДК«Укргазвидобування» НАК «Нафтобаз України» ГПУ «Шебелинкагазвидобування» № 17 від 15.04.2002р. за переведенням з санаторія - профілакторій (штати соцстраху іереведено за узгодженням між керівниками працівників санаторія - профілакторія «Факел».
Згідно додатку до Положення про філію Дочірньої компанії «Укргазвидобування» НАК Нафтогаз України» газопромислового управління «Шебелинкагазвидобування» ствердженого 22.03.2005р., у структурі ГПУ «Шебелинкагазвидобування» залишено Санаторій - профілакторій «Факел». При цьому, зазначено на втрату чинності додатку до положення про ГПУ «Шебелинкагазвидобування» , затвердженого 02.12.1998р.
З лютого 2010 року у складі газопромислового управління «Шебелинкагазвидобування" створено новий структурний підрозділ - Медичний центр, до якого включено Санаторій - профілакторій „Факел"та Пункт охорони здоров"я, створений на виконання вимог наказу Міністерства охорони здоров"я України від 28.10.2002 року № 385 „Про затвердження переліків закладів охорони здоров"я" (наказ газопромислового управління „Шебелинкагазвидобування" від 05.02.2010 року № 61).
Відповідно до ксерокопіїлиста № 06-256 від 17.02.1984р. Секретарем облсофпрова до Голови обкому профспілки робітників нафтової та газової промисловості направлено листа «Про відкриття санаторію - профілакторію ПО «Шебелинкагазппом» з позначенням на те, що штатні посади цьому профілакторію установлюються згідно з нормативами, затвердженими Постановами секретаріату ВЦСПС від 04.06.1971р. та 21.01.1976 р.
У відповідності до п. 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058, особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах, державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж»- статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, в розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ від 23.11.2011 року №1191 затверджено порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати. Відповідно до п.2 вказаного порядку, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» (далі по тексту Перелік).
Згідно вищевказаного Переліку до таких посад відноситься Лікарняні заклади, лікувально-профілактичні заклади особливого типу, лікувально-трудові профілакторії, амбулаторно-поліклінічні заклади, заклади швидкої та невідкладної медичної допомоги, заклади переливання крові, заклади охорони материнства і дитинства, санаторно-курортні заклади установи з проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань Держсанепідслужби, Держпраці, Держпродспоживслужби та територіальні органи Держсанепідслужби, Держпраці, Держпродспоживслужби (щодо працівників, які не є державними службовцями), санітарно епідеміологічні заклади, діагностичні центри.
Відповідно до положень ст.ст. 3, 16 Основ законодавства України про охорону здоров'я № 2802-ХІІ, закладом охорони здоров'я є юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, основним завданням яких є забезпечення медичного обслуговування населення. Безпосередню охорону здоров'я населення забезпечують санітарно-профілактичні, лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі, санаторно-курортні, аптечні, науково-медичні та інші заклади охорони здоров'я. Заклади охорони здоров'я створюються підприємствами, установами, організаціями з різними формами власності, а також приватними особами при наявності необхідної матеріально-технічної бази і кваліфікованих працівників.
Аналізуючи докази у їх сукупності, суд вважає, що позивач ОСОБА_4 працювала в санаторії-профілакторії, який входить до системи закладів охорони здоров'я України, зазначений в Переліку, та відноситься до державної форми власності, а відтак має законне право на призначення і виплату їй грошової допомоги згідно із п. 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки страховий стаж останньої на посадах передбачених пунктами «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» становить понад 30 років.
За таких обставин існують всі правові підстави для визнання протиправним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області № 180803 від 18.05.2016 року про відмову в призначенні та виплаті ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій при призначенні пенсії за віком відповідно до п.7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», та зобов»язання відповідача призначити та виплатити зазначену вище грошову допомогу, тому задовольняє позовні вимоги ОСОБА_4 у повному обсязі.
Понесені позивачкою судові витрати суд стягує на її користь за рахунок бюджетних асигнувань.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 11, 70,71, 86, 94, 158-163 КАС України, п. 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Постановою КМУ від 23.11.2011 року №1191, суд , -
ПОСТАНОВИВ:
Позов - задовольнити.
Визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області № 180803 від 18.05.2016 року про відмову призначення та виплати ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій при призначенні пенсії за віком відповідно до п.7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» протиправним та скасувати його.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області призначити та виплатити ОСОБА_4 одноразову грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій при призначенні пенсії за віком відповідно до п.7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області на користь ОСОБА_4 судовий збір у розмірі 551,20 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлений 11.10.2016 року.
СУДДЯ: