Постанова № 61906398, 05.10.2016, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
05.10.2016
Номер справи
760/14149/16-а
Номер документу
61906398
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а-1177/16

760/14149/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 жовтня 2016 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Кізюн Л.І., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про виплату одноразової грошової допомоги,

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом до Міністерства оборони України, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо не призначення йому суми одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням 3 групи інвалідності внаслідок поранення (контузії), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби, та зобов'язати відповідача призначити і виплатити йому одноразову грошову допомогу у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму на дату встановлення інвалідності.

В своєму позові позивач зазначав, що він проходив військову службу у Республіці Афганістан. 08 грудня 2016 року йому була встановлена 3 група інвалідності у зв'язку з пораненням (контузією) та захворюванням, що пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країні, де велись бойові дії.

Позивач у грудні 2015 року звернувся до уповноваженого органу Київського міського військового комісаріату із заявою про виплату належної йому суми одноразової допомоги, до якої додав необхідні документи, на яку отримав повідомлення про те, що подані документи 25 грудня 2015 року направлені до Департаменту фінансів Міністерства оборони України немає.

Листом Київського міського військового комісаріату від 05 липня 2016 року йому направили витяг з протоколу №36 від 20 травня 2016 року засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, з якого вбачається, що комісія прийшла до висновку про необхідність повернення документів на доопрацювання, у зв'язку з чим позивач змушений звернутися з позовом до суду.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Позивач проходив службу у військовій частині 48059, з 18 жовтня 1986 року по 17 червня 1988 року брав участь у бойових діях в Республіці Афганістан, що підтверджується даними військового квитка та довідки Голосіївського районного у м. Києві військового комісаріату (а.с. а.с. 21-27, 28).

Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК 14 грудня 2015 року позивачу при первинному огляді була встановлена третя група інвалідності з 08 грудня 2015 року, внаслідок поранення (контузії), та захворювання, що пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, на строк до 01 січня 2018 року (а.с.29).

Згідно з даними висновку спеціаліста в галукзі судово-медичної експертизи від 09 жовтня 2015 року рубці ОСОБА_1 є наслідком загоєння ран, що могли утворитися внаслідок поранення в період проходження служби під час виконання бойових дій в 1987 році (а.с. 30).

З даних витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця (Протокол № 3877 від 19.10.2015 року) (а.с. 31) видно, що поранення (контузія) та захворювання ОСОБА_1 пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

Також, судом встановлено, що позивач звернувся до Київського міського військового комісаріату з заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із отриманням інвалідності 3 групи.

Листом від 25 грудня 2015 року Київський міський військовий комісаріат повідомив позивача про те, що командування вважає, що ОСОБА_1 має право на отримання грошової допомоги на направляє його документи до Департаменту фінансів Міністерства оборони України (а.с. 32).

Згідно з даними витягу з протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 20 травня 2016 року №36 (а.с.34) комісія дійшла висновку про необхідність повернення документів ОСОБА_1 до Київського МВК на доопрацювання у зв'язку з відсутністю документів, що свідчать про причину та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва).

05 липня 2016 року тво військового комісара Київського міського військового комісаріату повідомив позивача про зазначене рішення комісії (а.с. 33).

Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 «Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.

Відповідно до пункту 3 Порядку, затвердженого вказаною вище Постановою № 975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності є дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

Цим же пунктом визначено перелік документів, копії яких додаються до заяви.

Відповідно до пункту 11 Положення про військові комісаріати, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2013 року № 389 районні, об'єднані районні, міські, об'єднані міські військові комісаріати, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення готують документи, необхідні для виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців Збройних Сил, а також військовозобов'язаних і резервістів, призваних на збори.

За змістом пунктів 12 та 13 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється зокрема Міноборони.

Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

За правилами пункту 14 названого Порядку одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.

Отже, наведеними вище положеннями чинного законодавства чітко розмежовані повноваження уповноваженого органу (військового комісаріату) та головного розпорядника бюджетних коштів, тобто Міністерства оборони України.

З матеріалів справи вбачається, що уповноважений орган (військовий комісаріат) подавав відповідний висновок до розпорядника бюджетних коштів (Міністерства оборони України).

З поданих позивачем документів видно, що до уповноваженого органу (військового комісаріату) позивачем було подано не всі передбачені для виплати одноразової допомоги документи, у зв'язку з чим позивачу було повідомлено про необхідність надання документів, що свідчать про причину та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва).

Таким чином, судом встановлено, що у передбаченому законодавством порядку відповідачем не розглядався поданий уповноваженим органом висновок та з цього приводу не приймалося відповідне рішення, позивачу було повідомлено про необхідність надання визначених законодавством документів, а тому вимоги позивача про визнання неправомірними дій відповідача щодо не призначення йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням 3 групи інвалідності та зобов'язання відповідача провести нарахування і виплату йому одноразової грошової допомоги, є передчасними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, позов не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9, 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975, постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2013 року № 389, ст. 183-2 КАС України, -

п о с т а н о в и в :

У позові ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про виплату одноразової грошової допомоги - відмовити.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Л.І. Кізюн