ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2016 р. Справа № 820/705/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів - Донець Л.О. , Старосуда М.І. ,
за участю секретаря судового засідання - Афанасьєва О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харкові справу за апеляційною скаргою Харківської митниці ДФС на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02 червня 2016 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» до Харківської митниці ДФС, Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
У с т а н о в и л а:
17 лютого 2016 року позивач, товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» (далі по тексту - ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА»), звернувся до суду з позовом, яким з урахуванням уточнень адміністративного позову (а.с. 141-148), просить:
- зобов'язати Харківську митницю ДФС підготувати висновок про повернення ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» (код 34589850) на р/р №26000060242049 в ПАТ Комерційний банк «Приватбанк», МФО 305299 надмірно сплачені кошти на загальну суму 182845 (сто вісімдесят дві тисячі вісімсот сорок п'ять) гривень 26 копійок та подати його до Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області;
- зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області (далі ГУ ДКС України у Харківській області) повернути на підставі висновку Харківської митниці ДФС надмірно сплачені кошти в сумі 182845 (сто вісімдесят дві тисячі вісімсот сорок п'ять) грн. 26 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про протиправність відмови Харківської митниці ДФС у поверненні грошових коштів, сплачених відповідно до рішення про коригування митної вартості, яке було скасоване в судовому порядку.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 02 червня 2016 року адміністративний позов ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» задоволено. Так, судовим рішенням:
- зобов'язано Харківську митницю ДФС підготувати висновок про повернення ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» (код 34589850) на р/р №26000060242049 в ПАТ Комерційний банк «Приватбанк», МФО 305299 надмірно сплачені кошти на загальну суму 182845 (сто вісімдесят дві тисячі вісімсот сорок п'ять) гривень 26 копійок та подати його до ГУ ДКС України у Харківській області;
- зобов'язано ГУ ДКС України у Харківській області повернути на підставі висновку Харківської митниці ДФС надмірно сплачені кошти в сумі 182845 (сто вісімдесят дві тисячі вісімсот сорок п'ять) грн. 26 коп.
Рішення суду вмотивовано висновком суду про те, що Харківською митницею ДФС допущено протиправну бездіяльність та неправомірно відмовлено позивачу у здійсненні повернення надміру сплачених митних платежів у розмірі 182845,26 грн., оскільки скасування рішення митного органу про визначення митної вартості товару, без відшкодування декларанту матеріальної шкоди, завданої таким рішенням, не відновлює порушених прав позивача, а тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, в апеляційній скарзі Харківська митниця ДФС, посилаючись на невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02 червня 2016 року з прийняттям нового судового рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга Харківської митниці ДФС підлягає частковому задоволенню, а оскаржувана постанова, відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), - частковому скасуванню, з наступних підстав.
За приписами ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Судом встановлено, що 31 березня 2015 року Харківською митницею ДФС при митному оформленні товарів, які возились в Україну ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» за митною декларацією № 807100000/2015/010321 від 31 березня 2015 року відмовлено в митному оформлені та застосовано другорядний метод визначення митної вартості товарів, у зв'язку з чим складено картку відмови Харківської митниці ДФС в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 807100000/2015/00390 від 03 квітня 2015 року та прийнято рішення про коригування митної вартості № 807000011/2015/000609/2 від 03 квітня 2015 року.
Вищенаведені дії Харківської митниці ДФС призвели до збільшення митної вартості імпортованого ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» товару та до надмірної сплати товариством до Державного бюджету України митних платежів на загальну на суму 182845,26 грн. (мита - 59320,03 грн., додаткового імпортного збору - 34894,13 грн., ПДВ - 88631,10 грн.).
Позивач не погодився з митною вартістю товару, визначеною відповідачем, однак здійснив корегування митної вартості та подав нову митну декларацію ІМ 40 ДЕ№807100000/2015/010965 від 06 квітня 2015 року, за результатами митного оформлення якої відповідач випустив твар у вільний обіг під фінансові гарантії, передбачені ч.7 ст.55 Митного кодексу України.
ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» провело оплату платежів з урахуванням зазначеного рішення митного органу про коригування митної вартості, що підтверджено копією платіжного доручення № 2495 від 06 квітня 2015 року (а.с. 114).
Картку відмови Харківської митниці ДФС в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 807100000/2015/00390 від 03 квітня 2015 року та рішення про коригування митної вартості № 807000011/2015/000609/2 від 03 квітня 2015 року оскаржено ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» в судовому порядку.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29 липня 2015 року по справі № 820/5967/15, яка набрала законної сили 13 жовтня 2015 року, задоволено адміністративний позов ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» до Харківської митниці ДФС:
- скасовано рішення Харківської митниці ДФС про коригування митної вартості № 807000011/2015/000609/2 від 03 квітня 2015 року;
- скасовано картку відмови Харківської митниці ДФС в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 807100000/2015/00390 від 03 квітня 2015 року.
19 листопада 2015 року, тобто після набрання законної сили постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29 липня 2015 року по справі № 820/5967/15, з метою повернення вказаної суми надміру сплачених платежів, ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» звернулося до Харківської митниці ДФС із заявою № б/н (в порядку повернення платникам податків митних та інших платежів, помилково та/або надміру сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами), у якій просило:
- повернути з Державного бюджету України на поточний рахунок ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» № 26000060242049 в ПАТ Комерційний банк «Приватбанк», МФО 305299, код 14360570 надмірно сплачені грошові кошти в сумі 182845 грн 26 коп;
- перевірити факт перерахування ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» митних платежів на загальну суму 182845 грн 26 коп (мита - 59320 грн 03 коп, додаткового імпортного збору - 34894 грн 13 коп, ПДВ - 88631 грн 10 коп) з рахунку № 26000060242049 в ПАТ Комерційний банк «Приватбанк», МФО 305299, код 14360570 та наявної переплати на суму 182845 грн 26 коп;
- підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих митних платежів ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» на загальну суму 182845 грн 26 коп та супровідним листом направити до органу Державного казначейства України (а.с. 84-88, 112-115).
Згідно переліку додатків та опису вкладення у лист з повідомленням про вручення (а.с. 87-88) до заяви додано: копія митної декларації ІМ 40 ДЕ № 807100000/2015/010965 від 06 квітня 2015 року за якою надмірно сплачено митні платежі, платіжне доручення № 2495 від 06.04.2015 року, що підтверджує перерахування суми надмірно сплачених платежів, копія постанови Харківського окружного адміністративного суду від 29 липня 2015 року та ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2015 року по справі № 820/5967/15, довідка про відсутність заборгованості з податків № 9325/10/04-61-23-14 від 16 листопада 2015 року.
У відповідь на вказану заяву, Харківською митницею ДФС листом від 01 грудня 2015 року № 20-70-25-01/00-2/8957 повідомлено ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» про те, що на виконання судових рішень по справі № 820/5967/15 Харківською митницею ДФС скасовано рішення про коригування митної вартості № 807000011/2015/000609/2 від 03 квітня 2015 року. Резолютивна частина судових рішень у справі №820/5967/15 не містить зобов'язання митниці здійснити визнання рівня митної вартості визначеної декларантом. Скасування рішення митниці не є безумовною підставою для повернення коштів, сплачених відповідно до цього рішення. Отже питання щодо можливості повернення коштів вирішується контролюючим органом за результатами перевірочних заходів. Проінформовано заявника, що ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» не дотримано вимог Порядку № 816 в частині надання документів, які підтверджують наявність надміру сплаченої до Державного бюджету України суми митних платежів у заявленому розмірі. Відзначено, що для уникнення подвійного відшкодування ПДВ та підтвердження заявленої ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» до повернення з Держбюджету суми ПДВ митниці необхідна інформація щодо податкового обліку з ПДВ за окремі звітні податкові періоди (відповідно до дати оформлення митних декларацій), та сплати податку на додану вартість у повному обсязі з урахуванням проведених коригувань. Вказано, що відповідно до вимог ст. 43 Податкового кодексу України повернення помилково та /або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання можливе тільки при наявності актуальної інформації про відсутність у платника ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» непогашеного податкового боргу за встановлено законодавством формою. На підставі зазначеного, для належного розгляду звернення запропоновано надати документи, що підтверджують суму надмірно сплачених ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» митних платежів (а.с. 90-91, 111).
Позивачем, на виконання умов митного органу надано лист № 18/12-2015 від 18 грудня 2015 року, яким повідомлено митному органу, що заборгованості по сплаті податків і зборів у позивача не має, податковий кредит підприємства на суму надмірно сплаченого ПДВ не збільшували та не декларували його в податковій декларації з податку на додану вартість (а.с. 93).
Судом встановлено, що митний орган залишив без відповіді лист позивача від 18 грудня 2015 року та жодним чином не проінформував позивача про підставі невиконання заяви позивача про повернення грошових коштів з Державного бюджету України.
Погоджуючись з висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» щодо зобов'язання Харківської митниці ДФС підготувати висновок про повернення ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» надмірно сплачені кошти на загальну суму 182845 грн 26 коп та подати його до Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області, колегія суддів виходить з наступного.
Відносини щодо повернення помилково та надміру сплачених платежів урегульовані положеннями Податкового кодексу України, Митного кодексу України, Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу, як передоплата і митних та інших платежів, помилково та/або надміру сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року за № 618 (надалі Порядок повернення № 618) та Порядку повернення коштів, помилково та /або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 787 від 03 вересня 2013 року зареєстрованого і Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за № 1650/24182 (надалі Порядок № 787).
Згідно ч.ч. 1-2 ст. 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України та Податкового кодексу України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів митний орган не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.
Приписи п.п. 43.1-43.5 ст. 43 Податкового кодексу України визначають, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Відповідно до ч. 3 ст. 301 Митного кодексу України помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Алгоритм дій державних органів щодо повернення платникам податків, зокрема, митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, врегульовано Порядком повернення № 618.
Згідно п. 1 розділу ІІІ Порядку № 618 для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів.
Пунктами 2-4 розділу ІІІ Порядку № 618 передбачено заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.
Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 року № 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.
Відповідно до п. 6 розділу ІІІ Порядку № 618 керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів). Пакет документів на повернення коштів передається до Загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України.
Згідно п. 7 розділу ІІІ Порядку № 618 висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.
При цьому, виходячи зі змісту п. 11 розділу ІІІ Порядку № 618, відмова у поверненні коштів у встановленому порядку можлива за умови відсутності підстав для такого повернення.
Разом з тим, як вірно встановив суд першої інстанції, що в протиріч зазначеним правовим нормам, митний орган у встановлений строк процедурних обов'язків щодо алгоритму дій, покладених на нього зазначеним вище Порядком № 618 не вчинив, а обмежився формальною відпискою.
Аналогічна правова позиція щодо застосування вищенаведених норми права висловлена Верховним Судом України в постанові від 24.03.2015 року у справі № 21-3а15к, що згідно приписів ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права, а також для судів загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
При цьому, колегія суддів вважає за необхідне відзначити, що надана позивачем 19 листопада 2015 року, разом з іншими документами, довідка ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області про відсутність заборгованості з податків № 9325/10/04-61-23-14 від 16 листопада 2015 року лише формально не відповідає формі довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів, визначеної в додатку № 1 до Порядку видачі довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України 10.10.2013 року № 567, оскільки має необхідну інформацію за реквізитами.
Доводи апелянта про те, сума коштів в розмірі 182845,26 грн, сплачена ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА», відповідно до положень Митного кодексу України та Податкового кодексу України не є помилково або надмірно сплаченою, а дія Порядку № 618 не поширюється на виконання судових рішень про повернення помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів, колегія суддів до уваги не приймає, оскільки, як неодноразово зазначав Верховний Суд України у постановах від 15.04.2014 року у справі №21-29а14, від 12.11.2014 року у справах №21-268а14, 21-391а14, від 25.11.2014 року у справі №21-338а14, від 24.03.2015 року у справі №21-3а15, від 12.05.2015 року у справі №21-161а15, у разі якщо після сплати декларантом податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, буде прийнято рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом, сума надміру сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) повертається декларанту у порядку, передбаченому затвердженим наказом Міндоходів України та Мінфіну України від 30.12.2013 року №882/1188 Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та Порядком №618, на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.
Колегія суддів вважає необґрунтованими доводи відповідача, наведені в обґрунтування правомірності своєї позиції, про те, що розпочата процедура контролю правильності визначення митної вартості залишається незавершеною та критично оцінює додані Харківською митницею ДФС до письмових заперечень від 14 квітня 2016 року копії: листа, адресованого В.о. начальника ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 01 грудня 2015 року № 20-70-25-01/00-218961 щодо розрахунків з бюджетом по ПДВ; листа ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 21 грудня 2015 року № 11855/10/04-61-15-01 до Харківської митниці ДФС про надання інформації (а.с. 117-118), оскільки, такі документи не підтверджують виконання відповідачем - Харківською митницею ДФС обов'язку щодо здійснення перевірки відомостей заяви у встановлений законодавством термін.
Таким чином, враховуючи наведене, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції щодо зобов'язання Харківської митниці ДФС підготувати висновок про повернення ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» надмірно сплачені кошти та подати його до ГУ ДКС України у Харківській області при цьому, судова колегія відзначає, що предметом розгляду справи у вказаній частині є встановлення факту наявності у Митниці обов'язку скласти висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів. У той же час, факт сплати ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» митних та інших платежів у загальній сумі - 340.450 грн (а.с. 240-241), з яких у тому числі 157.600 грн при поставці товарно-матеріальних цінностей на митну територію України та 182.850 грн на виконання вимог Митниці для випуску товару у вільний обіг під фінансові гарантії, передбачені ч.7 ст.55 Митного кодексу України підтверджено наявними платіжними дорученнями № 2462 від 27 березня 2015 року та № 2495 від 06 квітня 2015 року (а.с. 240-241).
Разом з тим, задовольняючи позовні вимоги про зобов'язання ГУ ДКС України у Харківській області повернути на підставі висновку Харківської митниці ДФС надмірно сплачені кошти в сумі 182845 грн. 26 коп, судом першої інстанції не було враховано наступне.
На момент виникнення спірних правовідносин, взаємовідносини територіальних органів Міністерства доходів і зборів України (далі - органи Міндоходів) з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України регламентуються затвердженим наказом Міндоходів України та Мінфіну України від 30.12.2013 року №882/1188 Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі - Порядок №882/1188).
Відповідно до п. 5 вказаного Порядку повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Згідно п. 7 Порядку №882/1188 орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 року № 1242.
За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.
Місцевий фінансовий орган у строк не пізніше ніж протягом двох робочих днів здійснює погодження отриманих висновків шляхом засвідчення підписом керівника місцевого фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Міндоходів.
Орган Міндоходів не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.
Приписи п. 10 Порядку №882/1188 визначають, що на підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.
Згідно ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Системний аналіз наведених норм з урахуванням обов'язкових для застосування правових позицій Верховного Суду України, викладених в постановах від 15.04.2014 року у справі № 21-21а14, від 12.11.2014 року у справі №21-201а14, від 25.11.2014 року у справі №21-207а14 та, зокрема, постанові від 12.05.2015 року у справі №21-161а15, дає підстави для висновку, що у разі незгоди з рішенням чи дією митних органів з питань: перевірки достовірності документів, що підтверджують країну походження товару, який переміщується на митну територію України; визначення, призначення, заявлення, з'ясування достовірності, коригування та/чи інших дій щодо митної вартості; митного контролю і митного оформлення, декларант (суб'єкт господарювання, підприємство) може піддати ці дії чи рішення судовому контролю. Якщо суд визнає рішення і дії митних органів із зазначених питань протиправними, зобов'яже вчинити певні дії відповідно до вимог митного законодавства і коли у рішенні суду буде констатована неправильність чи хибність рішень чи дій митних органів, які зумовили (призвели, потягли) помилкову та/або надмірну сплату сум митних платежів, ці платежі повертаються декларанту в порядку і на умовах, встановлених у статті 301 Митного кодексу України, статті 43 Податкового кодексу України та статті 45 Бюджетного кодексу України, з дотриманням процедури, врегульованої Порядком повернення коштів та Порядком взаємодії, на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митним органом, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи. Цей порядок не передбачає повернення помилково та/або надміру сплачених обов'язкових платежів у спосіб судового стягнення безпосередньо (водночас) і з здійсненням судового контролю над рішеннями, діями чи бездіяльністю митних органів з питань, пов'язаних з розмитненням і справлянням митних платежів.
Тобто, покладаючи обов'язок на відповідача - Харківську митницю ДФС скласти та надати висновок до ГУ ДКС України у Харківській області про повернення ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» надміру сплачені до бюджету кошти, суд першої інстанції діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, однак, зобов'язуючи відповідача - ГУ ДКС України у Харківській області на підставі висновку Харківської митниці ДФС повернути позивачу надмірно зараховані при митному оформленні товару кошти, не врахував, що чинним законодавством встановлено обов'язкову процедуру, дотримання якої є підставою для виплати органами Державної казначейської служби України надмірно та/або помилкової сплачених до бюджету коштів.
Встановлення факту невиконання Харківською митницею ДФС обов'язку щодо складання висновку про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів та направлення його у встановлений строк до відповідних органів ДКС України свідчить, що у ГУ ДКС України у Харківській області не виникло обов'язків перед ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» щодо повернення надміру сплачених коштів.
З огляду на викладене, суд першої інстанції не врахував, що заявлені до ДКС України у Харківській області вимоги є передчасними, а відтак такими, що задоволенню не підлягають.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при ухваленні постанови допущено порушення норм матеріального та процесуального права при вирішені питання щодо обґрунтованості позовних вимог, заявлених до відповідача - ГУ ДКСУ в Харківській області, що відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про відому у їх задоволенні.
Інші доводи апеляційної скарги та пояснення представників сторін висновків колегії суддів не спростовують.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198 ч. 1 п. 1, п. 3, 200, 202 ч. 1 п. 4, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Харківської митниці ДФС задовольнити частково.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02 червня 2016 року скасувати в частині задоволення позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЕКОНА» про зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області повернути на підставі висновку Харківської митниці ДФС надмірно сплачені кошти в сумі 182845 (сто вісімдесят дві тисячі вісімсот сорок п'ять) грн. 26 коп, - з прийняттям нового судового рішення про відмову у задоволенні цих позовних вимог.
В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02 червня 2016 року залишити без змін.
Постанова Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Мельнікова Л.В.Судді(підпис) (підпис) Донець Л.О. Старосуд М.І.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 10 жовтня 2016 року