УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2016 року Справа № 876/5075/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Сеника Р.П.,
суддів Хобор Р.Б., Попка Я.С.
з участю секретаря судового засідання Болюк Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Львові апеляційну скаргу Козівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області (правонаступник Бучацька об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Тернопільській області) на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.05.2016 року у справі № 819/548/16 за позовом ОСОБА_2 до Козівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В :
28.04.2016 року фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Козівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області, в якому просить скасувати рішення про застосування фінансових санкцій від 27.11.2015 року № 018/22/018/22/НОМЕР_1.
Позовні вимоги мотивує тим, що рішенням Козівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області від 27.11.2015 року № 018/22/НОМЕР_1 до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн. за зберігання, реалізацію фальсифікованих алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку. Позивач вважає таке рішення відповідача безпідставним, оскільки в матеріалах кримінального провадження № 32015210000000004 від 12.01.2015 року, з яким ознайомилася 25.11.2015 року в приміщенні Козівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області немає жодного підтвердження зберігання, реалізації алкогольних напоїв за адресою АДРЕСА_1 у господарській одиниці "Склад-магазин", де здійснює підприємницьку діяльність. Відсутній акт вилучення алкогольних напоїв, чек з касового апарату, акт вилучення грошових купюр, а згідно контрольних стрічок реєстратора розрахункових операцій Екселіо DМП-55В, фіскальний номер 1901000481, зареєстрований 18.06.2009 року, які зберігаються в книзі ОРО в грудні 2014 року не було реалізовано жодної пляшки горілки "Горілка пшенична Олександрія" за відсутності такої. Крім того, при проведенні тричі обшуків в магазині, за місцем проживання та транспортних засобів підроблених алкогольних виробів не було знайдено. Тому висновок експерта № 1.1-145/15 від 23.03.2015 року, на основі якого виносилось спірне рішення не відповідає матеріалам справи, а рішення є таким, що не ґрунтується на нормах закону і фактичних обставинах. Позивач не згідна з накладеною фінансовою санкцією, що і стало приводом для її звернення до суду.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.05.2016 року позов задоволено.
Постанову суду першої інстанції оскаржив відповідач, подавши на неї апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що не погоджується з рішенням суду першої інстанції, оскільки дане рішення винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права, та таке, що неповно відображає обставини, які мають істотне значення для даної справи.
Просить скасувати постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.05.2016 року та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову, а також просить здійснити процесуальне правонаступництво, замінити відповідача Козівську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Тернопільській області на Бучацьку об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Тернопільській області.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, а тому, суд апеляційної інстанції, відповідно до ч. 1 ст. 41 та ч. 4 ст. 196 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, дослідивши обставини справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін з таких підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, що Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) зареєстрована як фізична особа - підприємець та перебуває на обліку в Козівській ОДПІ (Бережанське відділення) як платник податків.
27 листопада 2015 року відповідно до ст.11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" начальником Бережанського відділення Козівської ОДПІ прийнято рішення №018/22/НОМЕР_1 про застосування фінансових санкцій до ФОП ОСОБА_2 у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн. за зберігання, реалізацію фальсифікованих алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку згідно абз.15 ч.2 ст.17 цього Закону.
Не погоджуючись із рішенням про застосування фінансових санкцій від 27 листопада 2015 року № 018/22/НОМЕР_1 ФОП ОСОБА_2 09.12.2015 року подала скаргу до Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій Козівської ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області (Бережанське відділення) від 27.11.2015 року № 018/22/НОМЕР_1. Рішенням Головного управління ДФС у Тернопільській області від 05.02.2016 року за № 22/6/19-00-10-01-06/1041 скаргу позивача залишено без задоволення.
В подальшому позивач 12.02.2015 року звернулася до Державної фіскальної служби України із скаргою про скасування вищевказаного рішення про застосування фінансових санкцій Козівської ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області від 27 листопада 2015 року № 018/22/НОМЕР_1 та рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області, прийняте за розглядом скарги від 05.02.2016 року за № 22/6/19-00-10-01-06/1041.
Рішенням Державної фіскальної служби України від 26.02.2016 року № 2106/г/99-99-10-01-02-25 скарга позивача залишена без задоволення, а оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій від 27 листопада 2015 року за №018/22/НОМЕР_1 та рішення ГУ ДФС у Тернопільській області, прийняте за розглядом первинної скарги - без змін
Підставою для прийняття оскаржуваного рішення Козівської ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області від 27 листопада 2015 року № 018/22/НОМЕР_1 став висновок експерта № 1.1-145/15 від 23.03.2015 року, відповідно до якого, як видно з матеріалів справи, десять смужок паперу, які схожі на марки акцизного податку з однаковим серійним номером 04 АААО 044362, що були відклеєні з десяти скляних пляшок ємкістю 0,5 л., придбаних 05.03.2015 року в ході проведення оперативної закупки в межах кримінального провадження № 32015210000000004, виготовлені не на державному спеціалізованому підприємстві, що повинно здійснювати їх випуск.
Задовольняючи позовні вимоги у справі, суд першої інстанції виходив з того, що доводи відповідача ґрунтуються на припущеннях за відсутності доказів, які підтверджують обставини, викладені в матеріалах кримінального провадження, а в адміністративних справах обов'язок доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень у відповідності до ч.2 ст. 71 КАС України.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року № 481/95-ВР (зі змінами та доповненнями) (далі Закон № 481/95-ВР) та Положенням про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251.
Відповідно до абзацу третього частини четвертої статті 11 Закону України № 481/95-ВР алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Згідно з пункту 14.1.107. статті 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
За приписами пункту 226.9 статті 226 Податкового кодексу України вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.
Частиною 2 статті 17 Закону України № 481/95-ВР встановлено відповідальність за порушення норм цього Закону, зокрема до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень. (абз.15)
Відповідно до Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 р. № 790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання субєктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Підставою для прийняття оскаржуваного рішення Козівської ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області від 27 листопада 2015 року № 018/22/НОМЕР_1 став висновок експерта № 1.1-145/15 від 23.03.2015 року, відповідно до якого, як видно з матеріалів справи, десять смужок паперу, які схожі на марки акцизного податку з однаковим серійним номером 04 АААО 044362, що були відклеєні з десяти скляних пляшок ємкістю 0,5 л., придбаних 05.03.2015 року в ході проведення оперативної закупки в межах кримінального провадження № 32015210000000004, виготовлені не на державному спеціалізованому підприємстві, що повинно здійснювати їх випуск.
Згідно постанови про закриття кримінального провадження від 22.11.2015 року, винесеної заступником начальника СВ Бережанського відділу поліції ГУ НП в Тернопільській області майором поліції Олексів Г.С., кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32015210000000004 від 12.01.2015 року закрите, у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.199 КК України, на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України. Одночасно зазначено, що матеріалами кримінального провадження не здобуто достатніх доказів, що ПП ОСОБА_2 умисно незаконно зберігала, збувала підроблені марки акцизного збору. Встановити, ким підроблені, збуті акцизні марки, які вилучені у ОСОБА_4 у загальній кількості 14 акцизних марок із серійним номером 04 АААО 044362 07/14, не представилося можливим.
Із поданих документів, що містяться у матеріалах справи також неможливо встановити факт незаконного збуту ПП ОСОБА_2 30.12.2014 року ОСОБА_4 з торгового об'єкту за адресою АДРЕСА_1, незаконно виготовлених алкогольних напоїв з етикетками горілки "Горілка пшенична Олександрія" ємкістю 0,5 л. кожна по ціні 15 грн. за одну пляшку на загальну суму 75 грн., горловини яких обклеєні марками акцизного податку з ознаками їх підробки і 05.03.2015 року придбання ОСОБА_4 під час оперативної закупки у продавця ОСОБА_5 за місцем проведення підприємницької діяльності ОСОБА_2 АДРЕСА_1, десять пляшок із алкогольним напоєм, обклеєних акцизними марками із однаковими написами 04 АААО 044362 07/14 14,106 грн.
Так, протокол про вручення ОСОБА_5 грошової купюри номіналом 200 (двісті) гривень серії КЙ № 0125009 для проведення оперативної закупки алкогольних напоїв в громадянки ОСОБА_5 (ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає у АДРЕСА_2) за місцем проведення діяльності ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 складено старшим оперуповноваженим з ОВС ВПНОПТ ОУ ГУ ДФС у Тернопільській області старшим лейтенантом податкової міліції Кадлобіцьким В.І. 05.03.2015 року о 14 год. 30 хв. в приміщенні службового кабінету оперативного управління ГУ ДФС у Тернопільській області № 819, що знаходиться за адресою м. Тернопіль, вул. Білецька 1.
Того ж дня, 05.03.2015 року старшим оперуповноваженим з ОВС ВПНОПТ ОУ ГУ ДФС у Тернопільській області старшим лейтенантом податкової міліції Кадлобіцьким В.І. в присутності понятих з 16 год. 00 хв. до 16 год. 30 хв. проведено огляд та вилучення речей, які знаходяться в ОСОБА_4 в приміщенні службового кабінету № 819 ОУ ГУ ДФС у Тернопільській області за адресою м. Тернопіль, вул. Білецька 1, а саме десяти скляних пляшок, ємкістю по 0.5 л. заповнених рідиною прозорого кольору з етикетками "горілка Пшенична", виробник "Олександрія - БЛІГ", горловини яких обклеєні смужками паперу схожими на марки акцизного податку із однаковими написами 04 АААО 044362 07/14 14,106 грн. (протокол огляду та вилучення від 05 березня 2015 року).
Доказів про придбання ОСОБА_4 вилучених у нього вищевказаних алкогольних напоїв у громадянки ОСОБА_5 за місцем проведення діяльності ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 (відстань між м. Тернополем і м. Бережани приблизно - 55 км) в день 05 березня 2015 року в період з 14-30 год. до 16-00 год. не надано відповідачем.
Також у матеріалах кримінального провадження № 32015210000000004 зазначено, що 30.12.2014 року працівниками ОУ ГУ ДФС у Тернопільській області встановлено факт незаконного збуту ФОП ОСОБА_2 громадянину ОСОБА_4 з торгового об'єкту за адресою АДРЕСА_1, незаконно виготовлених алкогольних напоїв з етикетками горілки "Горілка пшенична Олександрія" ємкістю 0,5 л. кожна по ціні 15 грн. за одну пляшку на загальну суму 75 грн., горловини яких обклеєні марками акцизного податку з ознаками їх підробки.
З протоколу проведення слідчого експерименту від 29.01.2015 року видно, що ОСОБА_4 при в'їзді на територію до гуртовні поблизу автовокзалу за адресою АДРЕСА_1 вказав на один із входів в нежитлове приміщення (склад) і повідомив, що в даному приміщенні (гуртовні) в середині грудня 2014 року (точної дати пригадати не може) ОСОБА_2 реалізувала йому 5 пляшок горілки ємкістю 0,5 л. торгової марки "Пшенична Олександрія" по ціні 15 грн. за пляшку на загальну суму 75 грн.
30.12.2014 року протоколом складеним ст. о/у відділу ПНОПТ ОУ ГУ ДФС у Тернопільській області засвідчено добровільну видачу гр. ОСОБА_4 чотирьох скляних пляшок ємкістю по 0,5 л. заповнених рідиною прозорого кольору із написом на етикетці "Горілка пшенична Олександрія", обклеєних смужками паперу схожими на марки акцизного податку з однаковими серіями та номерами (04АААО 044362 07/14 14,106 грн.), які згідно висновку експерта від 30.01.2015 року № 1.1-73/15 виготовлені не державним спеціалізованим підприємством, яке повинно здійснювати їх випуск.
Доказів про придбання у грудні 2014 року ОСОБА_4 вилучених у нього вищевказаних алкогольних напоїв у громадянки ОСОБА_2 за місцем проведення діяльності за адресою АДРЕСА_1 відповідачем не надано і судом не здобуто.
При проведенні обшуку в нежитлових приміщеннях з надвірними побудовами і спорудами АДРЕСА_1 незаконно виготовлених алкогольних напоїв, підроблених марок акцизного податку, сировини, засобів та речей, що використовуються для незаконно виготовлення алкогольних напоїв не виявлено.
Враховуючи вищенаведене, колегія суду вважає, що даний адміністративний позов є підставним, обґрунтованим і підлягає до задоволення.
А тому висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права.
На підставі наведеного колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при вирішенні оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.
Також колегія Львівського апеляційного суду вважає за необхідне здійснити процесуальне правонаступництво, замінити відповідача Козівську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Тернопільській області на Бучацьку об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Тернопільській області згідно із наказу Державної фіскальної служби України від 24.02.2016 року № 173 «Про реорганізацію деяких територіальних органів ДФС у Тернопільській області».
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Козівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області (правонаступник Бучацька об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Тернопільській області) - залишити без задоволення.
Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.05.2016 року у справі № 819/548/16 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: Р.П. Сеник
Судді : Р.Б. Хобор
Я.С. Попко
Повний текст рішення виготовлено 05.10.2016 року.