07.10.2016 Справа № 756/17758/14-а
№756/17758/14-а
№2-а/756/107/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2016 року Оболонський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Шевчука А.В.,
при секретарях: Субіну М.О., Бабчук А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про визнання дій та бездіяльності протиправними, захист і відновлення порушених прав, зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
в с т а н о в и в:
У грудні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду в порядку адміністративного судочинства з даним позовом до відповідача Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві, в якому просив: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо застосування Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI у зворотній дії у часі при проведенні перерахунку розміру раніше призначеного пенсійного забезпечення; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 24.05.2012 року перерахунок розміру раніше призначеного пенсійного забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням суми грошового забезпечення для перерахунку пенсії 4303,50 грн., зазначеній в довідці про розмір грошового забезпечення від 24.05.2012 року №105213, виданій Київським міським військовим комісаріатом та 89,0 відсотків від суми грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, виплатити недоотримані пенсійні суми відповідно до вимог ст.ст. 51, 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що має статус ветерана військової служби, є полковником медичної служби у відставці, звільнений з військової служби за скороченням чисельності військової частини. Перебуває на військовому обліку у Київському міському військовому комісаріаті та на обліку і пенсійному забезпеченні в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві. Вислуга повних років на пенсію складає 33 роки, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ».
08.12.2014 року позивачу з відповіді відповідача стало відомо про порушення його пенсійних прав, оскільки з набранням чинності 01.10.2011 року Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» при розрахунку максимального розміру підвищення відповідно до Постанови КМУ від 23.12.2012 року №355 вираховувався розмір пенсії з 80 відсотків сум грошового забезпечення за його посадою станом на 01.04.2012 року.
З таким порядком позивач не погоджується, оскільки 89,0 відсотків сум грошового забезпечення відповідної йому категорії військовослужбовців встановлено для нього при призначенні пенсії у травні 1992 року і не змінювався з прийняттям Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» до набрання з 01.10.2011 року чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким також не змінено вже встановлений раніше розмір відсотку.
Вважає, що неправомірні дії відповідача полягають у застосуванні Законів України у зворотній дії у часі, що не допускається ст. 58 Конституції України.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали вимоги з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував.
Заслухавши пояснення позивача та представників сторін, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як ветеран військової служби, полковник медичної служби у відставці, звільнений з військової служби за скороченням штатної чисельності військової частини наказом Головнокомандувача об'єднаними Збройними Силами Співдружності незалежних держав від 07.05.1992 року №0705 з правом носіння військової форми одягу.
При призначенні позивачу пенсії у 1992 році йому встановлено 89,0 відсотків сум грошового забезпечення відповідної йому категорії військовослужбовців та залишилося з прийняттям Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ».
Згідно ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до довідки від 24.05.2012 року виданої Київським міським військовим комісаріатом про розмір грошового забезпечення відповідно ПКМУ 1294 від 07.11.2007 року, виданої ОСОБА_1 станом на 01.04.2012 року розмір грошового забезпечення за посадою флагманський лікар підводних човнів, яку він займав на день звільнення зі служби 25.05.1992 року становить 4303,50 грн.
На звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про розрахунок пенсії, листом від 05.12.2014 року №25943/12/к-2194, відповідачем повідомлено позивача про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI.
Не погоджуючись з вище вказаним листом, позивач звернувся до суду.
Справа судами розглядалась неодноразово, при цьому ухвалою Вищого адміністративного суду України від 04.02.2016 року скасовано постанову Оболонського районного суду м. Києва від 10.02.2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24.03.2015 року, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Згідно з частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій. На підставі цієї постанови з 1 січня 2008 року органами Пенсійного фонду України було проведено перерахунок вже призначених пенсій військовослужбовців у зв'язку із змінами у структурі їх грошового забезпечення.
Постановою Уряду від 23.04.2012 р. № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків (абзац 1 пункту 1).
При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою № 1294 за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року (абзац 2 пункту 1).
Таке формулювання підзаконного нормативного акту в цій частині необхідно розуміти так, що пенсійне забезпечення військовослужбовців, які перебувають на пенсії, після проведення підвищення не повинно перевищувати пенсійне забезпечення військовослужбовців, які виходять на пенсію з 1 квітня 2012 року за нормами Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2001 року., що встановив розмір пенсії на рівні 80% сум грошового забезпечення.
Пунктом 2 цієї ж постанови відповідні державні органи, в тому числі Міністерство оборони України, зобов'язано забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовців станом на 1 квітня 2012 року.
Таким чином, в постанові № 355 йдеться про встановлення відсоткового підвищення розміру пенсій, нею не змінено розміри одного з видів грошового забезпечення і не введено нові щомісячні додаткові види такого забезпечення, тому вона не є підставою для перерахунку пенсії.
Подання відповідних довідок мало на меті забезпечити обмеження розміру збільшених пенсій з урахуванням підвищень, встановлених абзацом 1 пункту 1 постанови № 355, не вище розміру пенсій, обчислених з грошового забезпечення військовослужбовців за відповідними посадами станом на 1 квітня 2012 року.
Крім того, довідка Київського міськвійськкомату від 24.05.2012 року не може бути підставою для перерахунку пенсії й тому, що враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Вказаний висновок щодо застосування наведених норм права викладений у постановах Верховного Суду України від 17 березня 2015 року (№ 21-641а14) і від 21 квітня 2015 року (№ 21-145а15) і збігається з позицією Вищого адміністративного суду України у даній справі.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність відмовити ОСОБА_1 у задоволенні його адміністративного позову.
З огляду на вищенаведене, відповідно до ст.ст. 46, 58 Конституції України, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції до набрання чинності з 01.10.2011 року Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2001 року, постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», керуючись ст. ст. 9, 11, 128, 159, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про визнання дій та бездіяльності протиправними, захист і відновлення порушених прав, зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано протягом десяти днів з дня її отримання. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва.
Суддя А.В. Шевчук