Постанова № 61899242, 29.09.2016, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2016
Номер справи
823/1156/16
Номер документу
61899242
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2016 року справа № 823/1156/16

м. Черкаси

13 год. 14 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Орленко В.І.

за участю секретаря - Дудки Г.О.,

представника позивача Костюка Т.С. - за довіреністю,

представника відповідача Покотілової І.Ю. - за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Готельно-ресторанний комплекс "Апельсин" до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання неправомірними та скасування вимог про сплату боргу,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось приватне підприємство "Готельно-ресторанний комплекс "Апельсин", в якому просить визнати неправомірними та скасувати:

- вимогу державної податкової інспекції у м. Черкасах від 05.05.2016 №Ю-1206-17 про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 80245,02 грн.;

- вимогу державної податкової інспекції у м. Черкасах від 02.06.2016 №Ю-1206-17 про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 80245,02 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що вимоги ДПІ у м. Черкасах від 05.05.2016 №Ю-1206-17, від 02.06.2016 №Ю-1206-17 не містять розрахунку розміру недоїмки, штрафу та пені. Вимога відповідача від 02.06.2016 № Ю-1206-17 була направлена повторно на суму 80245,02 грн., що є порушенням вимог ст. 61 Конституції України в частині притягнення особи до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

Представник позивача також зазначає, що оскаржувані вимоги ДПІ у м. Черкасах винесені без попереднього проведення перевірки, як того вимагає п. 4 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449.

Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що вимоги ДПІ у м. Черкасах від 05.05.2016 №Ю-1206-17, від 02.06.2016 №Ю-1206-17 винесені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений законом.

Зокрема, згідно даних інформаційної системи фіскального органу станом на 30.04.2016 та 31.05.2016 приватне підприємство «Готельно-ресторанний комплекс «Апельсин» має заборгованість з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 80245,02 грн., в тому числі недоїмку - 2998,63 грн., штраф - 31727,71 грн., пеня - 45518,68 грн. На підставі цих даних, ДПІ у м. Черкасах сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску від 05.05.2016 №Ю-1206-17, від 02.06.2016 №Ю-1206-17.

Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 13 квітня 2016 року ДПІ у м. Черкасах прийнято рішення №0010371303 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, за яким вирішено застосувати до приватного підприємства «Готельно-ресторанний комплекс «Апельсин» штраф у розмірі 31727,71 грн. за період з 23.07.2013 до 07.04.2016 та нарахувати пеню у розмірі 45418,68 грн.

Вказане рішення отримано уповноваженою особою відповідача 18 квітня 2016 року, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

05 травня 2016 року ДПІ у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області винесено вимогу про сплату боргу (недоїмку) №Ю-1206-17, якою вимагаєтья від приватного підприємства «Готельно-ресторанний комплекс «Апельсин» сплатити недоїмку зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, штрафів та пені у розмірі 80245,02 грн., в тому числі недоїмку - 2998,63 грн., штраф - 31727,71 грн., пеня - 45518,68 грн.

02 червня 2016 року ДПІ у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області винесено вимогу про сплату боргу (недоїмку) №Ю-1206-7, якою вимагаєтья від приватного підприємства «Готельно-ресторанний комплекс «Апельсин» сплатити недоїмку зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, штрафів та пені у розмірі 80245,02 грн., в тому числі недоїмку - 2998,63 грн., штраф - 31727,71 грн., пеня - 45518,68 грн.

Не погоджуючись з вимогою ДПІ у м. Черкасах від 02.06.2016 №Ю-1206-17 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, позивачем подано скаргу до Головного управління ДФС у Черкаській області.

Рішенням ГУ ДФС у Черкаській області від 13.07.2016 №14012/23-00-10-01210 про результати розгляду скарги залишено без змін вимогу ДПІ у м. Черкасах від 02.06.2016 №Ю-1206-17 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного венску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а скаргу ПП «Готельно-ресторанний комплекс «Апельсин» - без задоволення.

Згідно рішення ДФС України від 16.08.2016 №17722/6/99-99-11-02-02-25, залишено без розгляду скаргу ПП «Готельно-ресторанний комплекс «Апельсин» в частині оскарження вимоги ДПІ у м. Черкасах про сплату боргу (недоїмки) від 05.05.2016 №Ю-1206-17, в частині оскарження вимоги ДПІ у м .Черкасах від 02.06.2016 №Ю-1206-17 направлено на новий розгляд до ГУ ДФС у Черкаській області.

Рішенням ГУ ДФС у Черкаській області від 30.08.2016 №17175/23-00-10-0210 про результати розгляду скарги залишено без змін вимогу ДПІ у м. Черкасах від 02.06.2016 №Ю-1206-17 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного венску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а скаргу ПП «Готельно-ресторанний комплекс «Апельсин» - без задоволення.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи ,суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, що визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку є Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VІ (надалі - Закон №2464-VІ).

Відповідно до пп. 2, 10 ч. 1 ст. 1 Закону №2464-VІ єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами (абз. 2 ч. 1 ст. 4 Закону №2464-VІ).

З огляду на викладені вище норми Закону №2464-VІ позивач є страхувальником, в розумінні цього Закону, та зареєстрований як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів та зборів.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 ст. 9 Закону №2464-VI).

Зі змісту ч. 10 ст. 9 Закону №2464-VI вбачається, що днем сплати єдиного внеску вважається:

1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів;

2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та / або не сплачена у строки, встановлені Законом №2464-VI є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону №2464-VІ орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Згідно ч. 10 ст. 25 Закону №2464-VІ на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Пункт 2 ч. 11 ст. 25 Закону №2464-VІ (в редакції, що діяла до 01.01.2015) визначав, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Згідно з п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону №2464-VІ (в редакції, що діє з 01.01.2015) орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до ч. 13 ст. 25 Закону №2464-VІ нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Згідно п. 14 ст. 25 Закону №2464-VІ про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску.

Відповідно до п. 3 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (далі - Інструкція), фіскальні органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки) в таких випадках: якщо дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску фіскальними органами; якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи фіскального органу платника на суму боргу, що перевищує 10 гривень.

Вимога про сплату боргу (недоїмки), окрім загальних реквізитів, повинна містити відомості про розмір боргу, у тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов'язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк.

Згідно з п. 4 розділу VІ Інструкції вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи фіскального органу за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

Відповідно до даних інформаційної системи фіскального органу заборгованість ПП «Готельно-ресторанний комплекс «Апельсин» з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування станом на 30.04.2016 та станом на 31.05.2016 становила 80245,02 грн.

На підставі цих даних, ДПІ у м. Черкасах сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску від 05.05.2016 №Ю-1206-17 та від 02.06.206 №Ю-1206-17, що існував на суму 80245,02 грн.

На переконання позивача податковий орган зобов'язаний формувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) виключно за наявності всіх підстав, передбачених п. 4 розділу VІ Інструкції, одночасно.

Разом з тим, такий висновок позивача є помилковим, адже акт документальної перевірки та дані звітів платника про нарахування єдиного внеску разом з обліковими даними з інформаційної системи фіскального органу є самостійними підставами для формування відповідної вимоги.

Так, відповідно до пункту 3 розділу VІ Інструкції фіскальні органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки) в таких випадках: якщо дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску фіскальними органами; якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

Таким чином, якщо вимога надсилається у зв'язку з тим, що дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску фіскальними органами, обов'язковою передумовою для складення вимоги є акт документальної перевірки.

Натомість, якщо вимога надсилається у зв'язку з наявністю на кінець календарного місяця недоїмки зі сплати єдиного внеску або боргу зі сплати фінансових санкцій, формування вимоги здійснюється на підставі звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи фіскального органу.

Згідно облікової картки ПП «Готельно-ресторанний комплекс «Апельсин» з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування заборгованість відповідача станом на 30.04.2016 та на 31.05.2016 складала 80245,02 грн.

В матеріалах адміністративної справи наявний розрахунок штрафної санкції.

Рішення ДПІ у м. Черкасах від 13.04.2016 №0010371303 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені відповідачем не оскаржувалось, кошти за ним не сплачено.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кодексом адміністративного судочинства України (частина третя статті 2) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Встановленими у судовому засіданні обставинами підтверджується, що вимоги ДПІ у м.Черкасах від 05.05.2016 №Ю-1206-17 та від 02.06.2016 №Ю-1206-17 про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 80245,02 грн. є законними та обґрунтованими, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.І. Орленко

Повний текст постанови виготовлений 04.10.2016.