Ухвала суду № 61898940, 10.10.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2016
Номер справи
815/5163/16
Номер документу
61898940
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/5163/16

УХВАЛА

10 жовтня 2016 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Корой С.М., розглянувши матеріали адміністративного позову Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області додержавного підприємства «Чорноморського-Азовське виробничо-експлуатаційне управління морських шляхів» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку наукових пенсій,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області додержавного підприємства «Чорноморського-Азовське виробничо-експлуатаційне управління морських шляхів» про стягнення з державного підприємства «Чорноморського-Азовське виробничо-експлуатаційне управління морських шляхів» на користь Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку наукових пенсій в сумі 715 гривень 04 копійки на розрахунковий рахунок № 25603300135168, МФО 328845в філії Одеського обласного управління АТ «Державний ощадний банк України», код управління 40386094.

Відповідно до п.п.3,5,6 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Частинами 1, 2 ст. 99 КАС України встановлено, що адміністративний позов може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з пунктом 5 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (1977-12), та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 року розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (1977-12), про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Позивач просить суд стягнути заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, виплачених науковому працівнику за період з січня по серпень 2016 року.

Враховуючи вищевказані приписи ст. 99 КАС України та Порядку строк звернення з вимогою про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пільгових пенсій за січень, лютий, березень 2016 року сплинув.

Однак, позивачем у позовній заяві не зазначено поважних причин пропуску строку звернення до суду щодо стягнення заборгованості за вказані місяці та не надано доказів поважності пропуску вказаного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.

Адміністративний позов не відповідає вказаним вимогам, оскільки позивачем не надано до суду докази на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, а саме:

- довідки про перебування відповідача на обліку в Чорноморському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області;

- копії заяви про призначення/перерахування пенсії ОСОБА_1.;

- копії довідки про трудовий стаж ОСОБА_1.;

- копії протоколу щодо ОСОБА_1.;

- розпорядження про призначення пенсії ОСОБА_1.;

- розрахунок стажу пенсіонера;

- довідок про виплату та отримання пенсій за період з січня по серпень 2016 року - ОСОБА_1.;

- копій повідомлень про суми витрат, що були направлені відповідачеві з доказами на підтвердження їх направлення.

Згідно з приписами ч.3 ст.106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Відповідно до ч.1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Положеннями ч.3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду позову майнового характеру, який подано юридичною особою судовий збір сплачується за ставкою судового збору - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати та за подання позову немайнового характеру, який подано юридичною особою - 1 розмір мінімальної заробітної плати.

Позивачем у позовній заяві викладено клопотання про звільнення Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області від сплати судового збору.

Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 року. Відповідно до ст. 8 вказаного Закону: враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Зазначене положення закону кореспондується з приписами ч. 1 ст. 88 КАС України, а саме: суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Єдиною підставою для звільнення, розстрочки, відстрочки від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони, тобто фізичної або юридичної особи. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду. При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в позовній заяві, яка подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Позивач в обґрунтування свого клопотання зазначає, що кошти Пенсійного фонду формуються переважно за рахунок страхових внесків та можуть використовуватися тільки на цілі передбачені ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Виходячи з системного аналізу ст.ст. 55, 129 Конституції України, ст.ст. 6,7 КАС України судові витрати не повинні бути перешкодою для доступу всіх осіб незалежно від їх майнового стану, що відповідає гарантуванню принципу рівності.

Оскільки управління немає можливості сплатити судовий збір у зв'язку з відсутністю коштів, призначених на цю мету, відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» позивач просить звільнити його від сплати судового збору.

Розглянувши вказане клопотання позивача та наведені доводи, суддя дійшов висновку, що у його задоволенні слід відмовити, оскільки відсутність бюджетного фінансування не є підставою для звільнення позивача від законодавчо встановленого обов'язку зі сплати судового збору. Дана позиція також збігається із висновками Європейського суду з прав людини у справі «Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України» від 18 жовтня 2005 року. Таку ж позицію викладено у Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 5 лютого 2016 року № 2 «Про судову практику застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» у редакції Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору».

Оскільки, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору, а позивач не надав до суду документ про сплату судового збору у встановленому приписами Закону України "Про судовий збір" порядку, суддя приходить до висновку, що поданий адміністративний позов не відповідає приписам КАС України.

Відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України, суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів.

В інформаційному листі Вищого адміністративного суду України № 2091/11/13-11 від 16.11.2011 року зазначено, що належним доказом надіслання суб'єктом владних повноважень відповідачу та третім особам у справі копії позовної заяви та доданих до неї документів повинен бути опис вкладення з поштовим штемпелем, разом із розрахунковим документом.

Згідно з пунктом 61 Правил надання послуг поштового зв'язку поштове відправлення містить бланк опису вкладення, який заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв'язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові.

Позивачем на підтвердження надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів надано до суду копію реєстру рекомендованих відправлень, однак розрахунковий документ та опис вкладення не надано.

Згідно зі ст.108 КАС України суддя, встановивши, що адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Недоліки повинні бути усунені шляхом надання до суду доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги та документу про сплату судового збору, а також розрахункового документу та опису вкладення на підтвердження направлення копії позовної заяви відповідачеві.

Враховуючи вищевикладене, суддя дійшов висновку, що адміністративний позов Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області додержавного підприємства «Чорноморського-Азовське виробничо-експлуатаційне управління морських шляхів» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку наукових пенсій слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.

Керуючись ст.ст. 106, 107, 108, 160, 165 КАС України, суддя, -

У Х В А Л И В:

В задоволенні клопотання позивача про звільнення Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області від сплати судового збору - відмовити.

Адміністративний позов Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області додержавного підприємства «Чорноморського-Азовське виробничо-експлуатаційне управління морських шляхів» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку наукових пенсій - залишити без руху.

Повідомити позивача про необхідність усунення недоліків у 5-денний строк з дня отримання ухвали суду та роз'яснити, що у разі не усунення у визначений судом термін недоліків, позов буде повернуто позивачу.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили в порядку та у строки, встановлені ст. 254 КАС України.

Суддя С.М. Корой