Справа № 815/4580/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2016 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Вовченко O.A.,
судді Марина П.П.,
судді Єфіменко К.С.,
секретар судового засідання Соколова М.С.,
за участі:
представника позивача - Оборіна К.В. (згідно наказу та статуту),
представника відповідача - Балабанової А.І. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Аероклуб «Одеса» до Державної авіаційної служби України про визнання протиправним та скасування постанови, суд,-
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Аероклуб «Одеса», (далі ТОВ «Аероклуб «Одеса», позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної авіаційної служби України (далі відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови № 002510 серії АА про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, яка винесена Державною авіаційною службою України 19.08.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 04 серпня 2016 року державним інспектором з авіаційного нагляду за ЛЕ Старостенко М.П., в присутності президента ТОВ «Аероклуб «Одеса» Оборіна К.В., складено протокол №000165 серії АА про правопорушення у галузі цивільної авіації. Протокол складено в результаті проведення перевірки інформації, викладеної в листі УСБУ в Одеській області від 30.07.2016 року №65/3/3-3092нт «Щодо порушення порядку використання повітряного простору» та листа Одеського РСП від 29.07.2016 року №6.2.1.9-236. В результаті перевірки, інспектором нібито було встановлено правопорушення: «Правопорушення вимог ІВПП «СВГідропорт» погодженої Державіаслужбою, а саме 25.07.2016 року на ПЗПМ «Гідропорт» з 15.00 до 16.30 виконувались польоти літака DY-20XXL (Samba) OK-PUIA 8-2 без дозволу Державіаслужби та Украероцентра. Польотами ПС керував керівник польотів ПЗПМ «Гідропорт», а безпосередній дозвіл на виконання польотів надав старший авіаційний начальник ПЗПМ «Гідропорт», президент ТОВ «Аероклуб «Одеса». Що є порушенням п.1.3.1; 1.3.3; 1.4.10; 1.5.1; 1.5.2; 1.5.4; 3.19.8.1; 3.19.8.5; 3.19.9.1; 3.19.9.2 ІВПП «Гідропорт» та п. 8.11.8; 8.11.9 Наказу ДАСУ №205 від 01.12.2004 року, зареєстрованого в МЮ 24.12.2004 №1644/10243». Свідків правопорушення не було. Керівник ТОВ «Аероклуб «Одеса», письмово пояснив, що повітряне судно, яке зазначено в вищевказаному протоколі, літак DY-20XXL (Samba) OK-PUIA 8-2, не виконувало польотів 25.07.2016 року взагалі. 19.08.2016 року Головою Державіаслужби Більчук О.В. було винесено Постанову №002510 серії АА про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації (далі за текстом - Постанова №002510), згідно до якої, на підставі статей 127-130 Повітряного кодексу України, а саме абз. 11 п. 4 ч. 1 ст. 127 Повітряного кодексу України, було постановлено накласти на ТОВ «Аероклуб «Одеса» штраф у сумі 8500 грн. 00 кой. Підставою для накладення такого штрафу стало наступне: «Невиконання вимог правил погоджених державіаслужбою, а саме виконання польотів 25.07.2016 на ПЗПМ «Гідропорт» здійснювались без дозволу Державіаслужби та Украероцентру за дозволом старшого авіаційного начальника ПЗПМ «Гідропорт» всупереч вимог Інструкції ВАП «Гідропорт», що є порушенням п. 8.11.8 та 8.11.9 наказу Держаіваслужби від 01.12.2004 №205, зар. в МЮУ 24.12.04 за №1644/10243». Позивач стверджує, що в порушення п.1 ст. 129 Повітряного кодексу України в оскаржуваній Постанові №002510 не вказано порушення, яке нібито було встановлено у Протоколі №000165, а саме польоти літака DY-20XXL (Samba) OK-PUIA 8-2 без дозволу Державіаслужби та Украероцентра, а правопорушенням визначено якісь недозволені «польоти» без зазначення - яким літаком або літаками здійснювались такі польоти. Доказом того, що польоти вищевказаним літаком у цей день не здійснювались є, на думку позивача, Журнал керівника польотів спортивного аеродрому «Гідропорт».
З урахуванням вищевикладеного, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати постанову № 002510 серії АА про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, яка винесена Державною авіаційною службою України 19.08.2016 року.
В судовому засіданні, Оборін К.В., який є керівником ТОВ «Аероклуб «Одеса» підтримав позовні вимоги заявлені в адміністративному позові в повному обсязі.
Відповідач надав до суду заперечення на адміністративний позов (а.с.51-55), де вказано, що Державним інспектором Державіаслужби відповідно до Положення про державного інспектора з авіаційного нагляду у Державіаслужбі, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 09 лютого 2010 року № 68, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2010 року за № 307/17602 на підставі спеціального завдання на проведення перевірки - наказ Державіаслужби на проведення перевірки, та посвідчення встановленого зразка було проведено інспекційну перевірку ТОВ «Аероклуб «Одеса». Інформація, викладена в листі Управління Служби безпеки України в Одеській області від 30.07.2016 року № 65/3/3-3092нт, вказує що 25.07.2016 було порушено порядок використання неконтрольованого повітряного простору, що регулюється тимчасовою забороною НР-82, виданої Украероцентром в районі відповідальності Одеського центру організації повітряного руху, до якої відноситься район ЗПМ «Спортивний аеродром Гідропорт». Вказана заборона введена та належним чином доведена до експлуатантів з метою запобігання випадкам несанкціонованого використання неконтрольованого повітряного простору. Лист Державного підприємства обслуговування повітряного руху від 29.07.2016 року № 6.2.1.9-236 підтверджує, що з 00:00 годин 01 червня до 23:59 31 серпня 2016 року введена в дію тимчасова заборона використання повітряного простору. Заборона не розповсюджується на цивільні повітряні на судна за умови подачі заявки на використання повітряного простору напередодні дня виконання польоту до 12:00 годин з обов'язковим отриманням (через Украероцентр) не пізніше ніж за годину дозволу на виконання польоту з командного центру повітряних сил Збройних сил України та інформування органів управління повітряних сил Збройних сил України про початок та закінчення польотів. Відповідач у своїх запереченнях стверджує, що політ позивача, який був здійснений 25.07.2016, виконувався без подачі заявок та плану польоту, що передбачений НОТАМН ЦІ 125/16. Постійно діючі заборонені зони і зони обмеження польотів обов'язково включаються до Збірника аеронавігаційної інформації і наносяться на аеронавігаційні карти. Враховуючи характер вчиненого правопорушення Державіаслужбою було застосовано фінансову санкцію у розмірі 8500 грн., що викладено у постанові про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації. Посилання позивача на той факт, що відомості, зазначені в протоколі та постанові повинні дублюватися є помилковим судженням. Додатком 1 та Додатком 2 Порядку накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, від 26.12.2011 року зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 січня 2012 року за № 73/20386, встановлена форма протоколу, в якому передбачена тільки фіксація правопорушення (обставини, де і коли), а в формі постанови вказується формулювання суті порушень законодавства, обставин та наслідків його вчинення. Крім того, бездіяльність з боку держаних інспекторів Державіаслужби може призвести до настання негативних наслідків. Тому вчасне реагування на вчиненні правопорушення є однією з умов дотримання законності та безпеки.
З огляду на вищевикладене та з посиланням на Положення про Державну авіаційну службу України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2014 року № 520, п.3, п.12, п.103 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 року № 401, п.1.10 Правил польотів цивільних повітряних суден у повітряному просторі України, затверджені наказом Міністерства інфраструктури України 28.10.2011 року № 478, зареєстрованих Міністерством юстиції України 21.11. 2011 за № 1327/20065
У судовому засіданні представник відповідача не визнала позовні вимоги та просила суд відмовити в їх задоволенні посилаючись на обставини викладені в письмових запереченнях та на надані до суду докази.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та надані докази, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно посвідчення про допуск до експлуатації постійного злітно-посадкового майданчика №ЗПМ15-157 (а.с.56) постійним ЗПМ «Гідропорт» є ТОВ «Аероклуб «Одеса».
Метою діяльності ТОВ «Аероклуб «Одеса» є, зокрема, експлуатація та використання аеродромів, аеродромних будівель і споруд та авіаційне забезпечення, що підтверджується статутом товариства з обмеженою відповідальність «Аероклуб «Одеса», який затверджений рішенням Загальних Зборів Учасників Товариства (протол №1 від 06.11.2015 року) (а.с.9-18).
Відповідно до п.8 ст.16 Повітряного кодексу України державні інспектори та особи, уповноважені на проведення перевірок, на підставі службового посвідчення та спеціального завдання на проведення перевірки відповідно до частини шостої цієї статті мають право: складати протоколи та розглядати справи про адміністративні правопорушення і застосовувати фінансові санкції.
Порядком накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України 26.12.2011 року №637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2012 року №73/20386 (надалі Порядок №637), передбачено, що протоколи про правопорушення в галузі цивільної авіації мають право складати Голова Державіаслужби України, його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи Державіаслужби України, керівники аеропортів, начальники служб авіаційної безпеки аеропортів або їх заступники (пункт 2.2). Повноваження державних інспекторів підтверджуються посвідченням державного інспектора з авіаційного нагляду у Державіаслужбі України, а уповноважених на проведення перевірок посадових осіб Державіаслужби України - наказом Державіаслужби України про проведення перевірки та службовим посвідченням (пункт 2.3).
Наказом №1423/в від 17.07.2016 року «Про відрядження працівника Державіаслужби»(а.с.66) державного інспектора з авіаційного нагляду ЛЕ Старостенко Миколу Петровича відряджено для інспектування експлуатантів, зокрема у м.Одеса.
Згідно з абзацом другим п.1.3 Положення про державного інспектора з авіаційного нагляду у Державній авіаційній службі України, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 09.02.2010 року №68, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.04.2010 року за №307/17602 (у редакції, чинній на час складання оскаржуваних протоколів) державний інспектор - працівник уповноваженого органу з питань цивільної авіації, якому надані повноваження з перевірки діяльності суб'єкта та стану об'єкта авіаційної діяльності і який має посвідчення встановленого зразка.
Пунктом 6.7 цього Положення визначено, що державний інспектор на підставі службового посвідчення та спеціального завдання на проведення перевірки має право складати протоколи та розглядати справи щодо суб'єктів авіаційної діяльності у разі здійснення ними правопорушення у галузі цивільної авіації та фізичних осіб у разі здійснення ними адміністративного правопорушення, пов'язаного з порушенням правил безпеки польотів, правил поведінки на повітряному судні, правил міжнародних польотів, правил пожежної безпеки на повітряному транспорті, і накладати на них адміністративне стягнення відповідно до Повітряного кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З матеріалів справи судом встановлено, що 04.08.2016 року державним інспектором з авіаційного нагляду ЛЕ Старостенко Миколою Петровичем, у присутності керівника (президента) ТОВ «Аероклуб «Одеса», експлуатанта постійного ЗМП «Гідропорт» Оборіна Костянтина Вікторовича складено протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації №000165 серії АА (а.с.20, 57), відповідно до змісту якого за результатами перевірки інформації, викладеної в листі управління СБУ в Одеській області від 30.07.2016 року №65/3/3-3092нт «Щодо порушення порядку використання повітряного простору» та листа Одеського РСП від 29.07.2016 року №6.2.1.9-236 встановлено правопорушення вимог ІВПП «СВГідропорт» погодженої Державіаслужбою, а саме 25.07.2016 року на ПЗПМ «Гідропорт» з 15.00 до 16.30 виконувались польоти літака DY-20XXL (Samba) OK-PUIA 8-2 без дозволу Державіаслужби та Украероцентра. Польотами ПС керував керівник польотів ПЗПМ «Гідропорт», а безпосередній дозвіл на виконання польотів надав старший авіаційний начальник ПЗПМ «Гідропорт», президент ТОВ «Аероклуб «Одеса». Що є порушенням п.1.3.1; 1.3.3; 1.4.10; 1.5.1; 1.5.2; 1.5.4; 3.19.8.1; 3.19.8.5; 3.19.9.1; 3.19.9.2 ІВПП «Гідропорт» та п. 8.11.8; 8.11.9 Наказу ДАСУ №205 від 01.12.2004, зареєстрованого в МЮ 24.12.2004 №1644/10243
З вказаним протоколом представник ТОВ «Аеропорт «Одеса» ознайомлений 04.08.2016 року, що підтверджується підписом президента - Оборіна К.В.. Також представником зроблено зауваження на окремому аркуші до протоколу, а саме, що польоти даного повітряного судна в цей день не виконувались, так як не було отримано дозвіл ДАС на вхід у контрольований повітряний простір. Проводився огляд повітряного судна, запуск і керування по аеродрому. Після проведення огляду повітряного судна, гості і представники автозаводу покинули ЗМП «Гідропорт» о 18:30, а польоти повітряних суден на ЗПМ продовжувались.
На підставі протоколу про правопорушення у галузі цивільної авіації від 04.08.2016 року №000165 серії АА головою Державіаслужби України 19.08.2016 року прийнято постанову №002510 серії АА про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації на ТОВ «Аероклуб «Одеса» (експлуатант постійного ЗПМ «Гідропорт) (а.с.21, 58), якою встановлено невиконання вимог правил погоджених державіаслужбою, а саме виконання польотів 25.07.2016 на ПЗПМ «Гідропорт» здійснювались без дозволу Державіаслужби та Украероцентру за дозволом старшого авіаційного начальника ПЗПМ «Гідропорт» всупереч вимог Інструкції ВАП «Гідропорт» що є порушенням п.8.11.8 та п.8.11.9 наказу Держаіваслужби від 01.12.2004 року №205, зар. в МЮУ 24.12.2004 року за №1644/10243. Вказаною постановою відповідно до статей 127-130 Повітряного кодексу України (абз.11 п.4 ч.1 ст.127 Повітряного кодексу України) накладено на ТОВ «Аероклуб «Одеса» штраф у сумі 8500 грн.
22 серпня 2016 року супровідним листом №1.18-8539 відповідачем направлено копію постанови №002510 серії АА (а.с.22) та, як стверджує позивач та не заперечувалось відповідачем, вказану постанову отримано ТОВ «Аеропорт «Одеса» 30.08.2016 року.
Надаючи правову оцінку заявленим позивачем вимогам, з урахуванням викладених ним обставин, суд враховує наступне.
Спірні відносини стосуються державного регулювання діяльності в галузі авіації та використання повітряного простору України, гарантування безпеки авіації, забезпечення інтересів держави, національної безпеки.
Відповідно до п.3, п.4 ст.23 Повітряного кодексу України порушенням порядку використання повітряного простору України вважаються дії або бездіяльність юридичних чи фізичних осіб, що призвели до порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів, які регулюють порядок використання повітряного простору України. Перелік порушень порядку використання повітряного простору України визначається Положенням про використання повітряного простору України.
Згідно з пп.1 та пп. 5 п.118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 №401 (далі, Положення №401) до порушень порядку використання повітряного простору, що підлягають розслідуванню, належать, у тому числі: використання повітряного простору без дозволу та/або порушення умов його використання, крім випадків, що передбачені цим Положенням; виконання повітряним судном польоту через зону обмеження польотів, небезпечну зону та зону, що належить до тимчасово зарезервованого повітряного простору, без відповідного дозволу під час її використання.
Статтею 30 ПК України встановлено, що використання повітряного простору України або його окремої частини може бути частково або повністю обмежено уповноваженим органом з питань цивільної авіації та органами об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху відповідно до порядку, визначеного Положенням про використання повітряного простору України.
Відповідно до п.93, п.94 та п.95 Положення про використання повітряного простору України в окремих частинах повітряного простору встановлюються заборона або обмеження на його використання, які публікуються в документах з аеронавігаційної інформації та/або включаються до плану використання повітряного простору. Форма та зміст плану використання повітряного простору визначаються інструкцією з управління використанням повітряного простору. Заборона та обмеження використання повітряного простору встановлюються за місцем, часом та висотою з таким розрахунком, щоб звести до мінімуму їх вплив на діяльність інших користувачів повітряного простору. Встановлення заборони та обмежень передбачає визначення частини повітряного простору, використання якої забороняється або обмежується відповідно до умов, визначених Украероцентром або районного диспетчерського центру. Під час виконання польоту повітряне судно на запит та з дозволу відповідного органу може перетинати межі зони обмеження польотів, небезпечної зони та зони, що належить до тимчасово зарезервованого повітряного простору, під час їх використання. В інших випадках повітряне судно повинно виконувати політ поза межами зазначених зон згідно з установленим порядком. Заявка на провадження діяльності, яка потребує встановлення заборони або обмеження, подається тими користувачами повітряного простору, в інтересах яких встановлюється заборона або обмеження, з обов'язковим попереднім погодженням умов використання повітряного простору з відповідним РДЦ. Заявка на провадження діяльності, яка потребує встановлення тимчасової заборони або обмежень, підписується керівником підприємства, установи, організації, командиром (начальником штабу) військової частини Збройних Сил.
Згідно п.100 Положення №401, заборона використання повітряного простору встановлюється на постійній або тимчасовій основі.
Відповідно п.101 Положення №401 заборона використання повітряного простору на постійній основі встановлюється Державіаслужбою за поданням відповідних державних органів, підприємств, установ та організацій і оприлюднюється в документах з аеронавігаційної інформації.
Пунктами 102, 103 Положення 401 визначеног, що тимчасова заборона використання окремих частин повітряного простору встановлюється в інтересах користувачів, які подали відповідні заявки, з урахуванням пріоритетів, установлених цим Положенням, та принципів гнучкого використання повітряного простору відповідно до Європейської концепції гнучкого використання повітряного простору. Інформація про тимчасову заборону використання повітряного простору доводиться Украероцентром та службою аеронавігаційної інформації до відома всіх користувачів повітряного простору. Польоти повітряних суден у районах навчань і за окремими маршрутами, що здійснюються з метою проведення перевірки чергових сил з протиповітряної оборони Збройних Сил, забезпечуються Украероцентром шляхом встановлення тимчасової заборони або обмеження у смугах їх польоту. Рішення про встановлення заборони або обмеження використання повітряного простору на тимчасовій основі доводиться Украероцентром, РДЦ, CAI до користувачів повітряного простору, інтересів яких торкаються зазначені заборона та обмеження, а також до органів управління Повітряних Сил Збройних Сил.
Згідно з пунктом 2 розділу 1 Постанови №401, заборонена зона - частина повітряного простору, в межах якої забороняються польоти повітряних суден.
Як стверджує відповідач та не заперечувалось позивачем, в районі ЗПМ «Спортивний аеродром Гідропорт» введено тимчасову заборону використання повітряного простору НР-82, яка належним чином доведена до експлуатантів з метою запобігання випадкам несанкціонованого використання неконтрольованого повітряного простору.
Відповідно до п.66 Положення №401 при плануванні польотів у контрольованому повітряному просторі на пілотованих повітряних кулях, легких, надлегких повітряних суднах та повітряних суднах аматорської конструкції користувач подає Державіаслужбі заявку напередодні виконання польоту, але не пізніше 12 год. за UTC.
Позивачем не заперечується, що дозволу на використання повітряного простору 25.07.2016 року літаком DY-20XXL (Samba) OK-PUIA 8-2 ТОВ «Аероклуб «Одеса» не було отримано.
Пунктом 104 Положення №401 визначено, що контроль за дотриманням рішень про встановлення заборон та обмежень використання повітряного простору покладається на відповідні органи, які їх встановили.
Відповідно до п.111 Положення №401 у разі встановлення заборони використання повітряного простору на тимчасовій основі для цивільних повітряних суден можуть виділятися умовні маршрути, що дає їм змогу обходити заборонені райони. Порядок виділення умовних маршрутів встановлюється відповідно до інструкції з управління використанням повітряного простору.
Наказом Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації від 01.12.2004 року №205, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2004 року за N 1644/10243 затверджено Правила допуску до експлуатації злітно-посадкових майданчиків для польотів легких повітряних суден. Згідно п.8.11.8. цих правил організаційне забезпечення експлуатації ЗПМ за підтримання необхідних характеристик ЗПМ та засобів забезпечення польотів згідно з інструкцією з виконання польотів відповідають експлуатанти ЗПМ. Експлуатанти ЗПМ зобов'язані: організовувати охорону МС ПС та інші зони ЗПМ при стаціонарному базуванні ПС відповідно до інструкції з виконання польотів на ЗПМ; ознайомлювати осіб авіаційного та обслуговуючого персоналу з інструкцією з виконання польотів на ЗПМ, зі схемою елементів і зон ЗПМ, схемою руху ПС та автотранспорту, з правилами протипожежної безпеки; організовувати контроль за виконанням правил наземної та льотної експлуатації ЗПМ; не допускати сторонніх осіб до робочої зони ЗПМ при виконанні польотів; організовувати аварійно-рятувальні та пошукові роботи; здійснювати постійний контроль на прилеглій території ЗПМ за спорудженням нових об'єктів, ЛЕП, доріг, місць скупчення птахів, інших об'єктів, присутність яких може вплинути на безпеку польотів, шляхом перевірок прилеглої до ЗПМ території та здійснення відповідних заходів із збереження умов безпеки польотів, унесення відповідних змін до інструкції з виконання польотів на ЗПМ та проведення, при потребі, позачергового інспектування ЗПМ та допуску до експлуатації за вимогами цих Правил.
Пунктом 8.11.9. Правил допуску до експлуатації злітно-посадкових майданчиків для польотів легких повітряних суден визначено, що до експлуатації з конкретного ЗПМ допускаються тільки ті типи ПС, льотно-технічні характеристики яких дозволяють їх експлуатацію за умов: забезпечення безпеки польотів; відповідності льотно-технічних характеристик ПС технічним та експлуатаційним характеристикам ЗПМ; виконання вимог Положення про використання повітряного простору України ( 401-2002-п ); виконання вимог інструкції з виконання польотів на ЗПМ та обмежень, визначених актом його обстеження з висновком про можливість допуску до експлуатації у відповідності до вимог даних Правил.
Як вже встановлено судом, згідно посвідчення про допуск до експлуатації постійного злітно-посадкового майданчика №ЗПМ15-157 (а.с.56) постійним ЗПМ (злітно-посадковою смугою) «Гідропорт» є ТОВ «Аероклуб «Одеса».
Порядок виконання польотів (використання повітряного простору) і стрибків з парашутом у аеродромній зоні польотної інформації (AFIZ) постійного злітно-посадкового майданчика «Спортивний аеродром «Гідропорт», визначений інструкцією з виконання польотів (використання повітряного простору) у районі постійного ЗПМ «Спортивний аеродром Гідропорт», яка затверджена Головою Державіаслужби України 11 квітня 2013 року зі змінами від 06.04.2016 року (а.с.68-132).
Інструкцією з виконання польотів (використання повітряного простору) у районі постійного ЗПМ «Спортивний аеродром Гідропорт», яка затверджена Головою Державіаслужби України 11 квітня 2013 року зі змінами від 06.04.2016 року, визначено, зокрема, наступне: п.1.3.1. використання повітряного простору ЗПМ «Гідропорт» здійснюється за заявками старшого авіаційного начальника ЗПМ «Гідропорт», який є президент аероклубу «Одеса», або за заявками керівника польотів (далі - КП) ЗПМ «Гідропорт», наданих у порядку, визначеному Положенням повітряного простору України; п. 1.3.3. використання ЗПМ «Гідропорт» для екіпажів ПС, які здійснюють приліт/виліт на/з ЗПМ, можливо за попередньою згодою зі старшим авіаційним начальником ЗПМ не менш як за дві години до запланованого вильоту/прильоту ПС за телефоном: 067-556-99-99 або 050-316-99-99; п.1.4.10 інформація щодо АНІ до екіпажів ПС, які виконують польоти на ЗПМ або вилітають із ЗПМ «Гідропорт», доводиться до керівника польотів ЗМІ за допомогою наявних засобів зв'язку; п.1.5.1. реєстрація операцій, які виконуються ПС, що прилітають або які вилітають на ПС, проводиться в «Журналі Керівника Польотів ЗПМ» або в «Журналі обліку екіпажів, що прилітають і вилітають». Перед вильотом з ЗПМ «Гідропорт» КПС зобов'язаний не менш як за одну годину проінформувати КП ЗПМ про своє рішення на виконання польотного завдання, після чого КПС робить відповідний запис в «Журналі Керівника Польотів ЗПМ» або в Журналі обліку екіпажів, що прилітають і вилітають», який знаходиться в охороні ЗПМ; п.1.5.4. час початку і час закінчення польотів, метеоумови на день польотів, число вильотів і посадок ПС реєструється КП ЗПМ в «Журналі Керівника Польотів ЗПМ»; п.3.19.8.1. запит про умови використання повітряного простору при виконанні польотів за межами AFIZ ЗПМ «Гідропорт» та у зонах UKT804A, UKT804В, UKT804С здійснює КПЗПМ в Одеському центрі організації повітряного руху (далі -ОрПР) (730-50-33, 730-50-81) не пізніше ніж за годину до часу початку польотів; п.3.19.8.5. після отримання дозволу на використання повітряного простору КП ЗПМ «Гідропорт» інформує КП аеродрому «Одеса» та узгоджує з ним план польотів, порядок польотів в меах AFIZ ЗМП «Гідропорт», використання зон та маршрутів в межах CTR та TMA; п. 3.19.9.1. КП ЗПМ «Гідропорт» відповідає за забезпечення AFIS в межах AFIZ «Гідропорт», а також при польотах ПС, які базуються на ЗПМ та виконують польоти у зонах UKT804A, UKT804B, UKT804C, та які прямують транзитом через повітряний простір AFIZ та UKT804A, UKT804B та UKT804C; 3.19.9.2. забезпечення AFIS у районі польотів ЗПМ «Гідропорт» здійснюється КП ЗПМ з СКП. Свої функціональні обов'язки КП ЗПМ «Гідропорт» виконує згідно посадової інструкції.
Як уже зазначалось, зі змісту протоколу від 04.08.2016 року № 000165 серії АА вбачається, що державним інспектором Державіаслужби України цей протокол складений в зв'язку з встановленням порушення ТОВ «Аероклуб «Одеса», яке полягало у здійсненні польотів, незважаючи на заборону використання повітряного простору. Порушення встановлені за наслідками проведеної перевірки інформації, викладеної в листі управління Служби безпеки України в Одеській області від 30.07.2016 року №65/3/3-3092нт «Щодо порушення порядку використання повітряного простору» та листа Одеського регіонального структурного підрозділу ДП «Обслуговування повітряного руху України» від 29.07.2016 року № 6.2.1.9-236.
У листі Одеського регіонального структурного підрозділу ДП «Обслуговування повітряного руху України» від 29.07.2016 року № 6.2.1.9-236 «Щодо надання інформації» (а.с.63) Першого заступника начальника Управління служби безпеки в Одеській області С.Г. Дісюка повідомлено, що за наявних в Одеському Центрі організації повітряного руху відомостей не зареєстровано виконання польотів літаком DV-20 XXL (SAMBA XXL) бортовий номер OKPUA 25.07.2016 в районі ЗПМ «Спортивний аеродром «Гідропорт». Заявок на використання повітряного простору не надходило, дозвіл на використання повітряного простору не видавався. Правових підстав для виконання польотів літаком DV-20 XXL (SAMBA XXL) бортовий номер OKPUA 25.07.2016 в районі ЗПМ «Спортивний аеродром «Гідропорт» не існувало. Порядок використання неконтрольованого повітряного простору значної частини району відповідальності Одеського Центру ОрПР, до якої відноситься район ЗПМ «Спортивний аеродром «Гідропорт», на теперішній час регулюється встановленою тимчасовою забороною НР-82. Дана заборона з метою запобігання випадкам несанкціонованого використання неконтрольованого повітряного простору забороняє з 00.00 (UTC) 01 червня до 23.59 (UTC) 31 серпня 2016 року діяльність пов'язану з використанням повітряного простору у визначеному районі. Заборона не розповсюджується на цивільні повітряні судна за умови подачі заявки на використання повітряного простору напередодні дня виконання польоту до 12.00 (UTC) встановленим порядком з обов'язковим отриманням (через Украероцентр) не пізніше ніж за одну годину дозволу на виконання польоту з КЦ ПС ЗСУ та інформування органів управління ПС ЗСУ про початок та закінчення польотів
Як встановлено судом з вищевказаного листа управління Служби безпеки України в Одеській області від 30.07.2016 року №65/3/3-3092нт «Щодо порушення порядку використання повітряного простору» (а.с.59-60), Управлінням отримана інформація щодо передумов виникнення надзвичайних подій на авіаційному транспорті під час функціонування злітно-посадкового майданчика «Спортивний аеродром Гідропорт». Так, 25.07.2016 року на ЗПМ «Спортивний аеродром Гідропорт» в період з 15:00 до 16:30 без отримання дозволу Державіаслужби на виконання польотів та дозволу Украероцентру на використання повітряного простору здійснювалися польоти літака типу DV-20 XXL (Samba) бортовий номер ОК-РUМ 82. Польотами вказаного літака керував керівник польотів злітно-посадкового майданчика «Спортивний аеродром Гідропорт» Кутєєв В.Г. Безпосередньо дозвіл на виконання польотів надав старший авіаційний начальним злітно-посадкового майданчика «Спортивний аеродром Гідропорт» Оборін К.В. При цьому станом на 25.07.2016 року в значній частині району відповідальності Одеського центру організації повітряного руху, до якої відноситься район ЗПМ «Спортивний аеродром Гідропорт», порядок використання контрольованого повітряного простору регулюється тимчасовою забороною НР-82, виданої Украеророцентром. Вказана заборона введена та встановленим порядком доведена до експлуатантів повітряного простору з метою запобігання випадкам несанкціонованого використання неконтрольованого повітряного простору.
Вищевказані обставини управління Служби безпеки України в Одеській області встановило на підставі пояснень від 27.07.2016 року ОСОБА_8 (а.с.61) та пояснень від 27.07.2016 року ОСОБА_9 (а.с.62) та пояснень ОСОБА_10. від 16.08.2016 року (а.с.134).
В додаток до листа від 30.07.2016 року №65/3/3-3092нт управління Служби безпеки України в Одеській області на адресу начальника відділу Південно-Західної регіональної інспекції Управління регіональних інспекцій Департаменту льотної експлуатації Державної авіаційної служби України Таранцю В.М. листом від 17.08.2016 року № 65/3/3/-3466нт направлено матеріали фотофіксації польоту літака DV-20XXL (Samba) бортовий номер OK-PUA 82 (а.с.133).
У поясненнях від 16.08.2016 року (а.с.134), ОСОБА_10, яка працює у ДП «ОАЗ» Бюро реклами та протоколу і є фахівцем і інформаційних технологій, пояснила, що 25.07.2016 року вона перебувала на аеродромі «Гідропорт» та проводила фотозйомку огляду літака Samba XXL. При цьому нею було здійснено фотографуванн польоту вказаного літаку, який виконував зліт та посадку з вказаного аеродрому.
З належним чином засвідчених копій матеріалів фотофіксації (а.с.135-148), судом встановлено, що літак DV-20XXL (Samba) бортовий номер OK-PUA 82 дійсно здійснював політ (а.с.141). При цьому з електронного носія (диск) на якому також містяться фотофіксація, копії якої наявні в матеріалах справи, судом встановлено, що вона здійснювалась 25.07.2016 року (а.с.153).
Суд не приймає до уваги як належний доказ надану з боку позивача копію Журналу керівника польотів спортивного аеродрому «Гідропорт» у якому зазначено, що політ літака (Samba) бортовий номер OK-PUA 82 зліт і посадка не виконувався (а.с.25), оскільки дана обставина (зліт і посадка не виконувались) спростовується наданими з боку відповідача матеріалами фотофіксації.
Статтею 30 Повітряного кодексу України встановлено, що використання повітряного простору України або його окремої частини може бути частково або повністю обмежено уповноваженим органом з питань цивільної авіації та органами об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху відповідно до порядку, визначеного Положенням про використання повітряного простору України.
Згідно ч.1 ст.31 Повітряного кодексу України контроль за дотриманням порядку використання повітряного простору України під час планування, координації та використання повітряного простору України, обслуговування та управління повітряним рухом у районах польотної інформації, диспетчерських районах та зонах і на маршрутах обслуговування повітряного руху здійснюється органами об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху.
Відповідно до п.121 розділу X Положення №401 інформація про факти порушення порядку використання повітряного простору невідкладно доводиться до відома Державіаслужби.
Відповідно до ст. 126 Повітряного кодексу України за протиправні дії юридичні і фізичні особи, діяльність яких пов'язана з використанням повітряного простору України, розробленням, виготовленням, ремонтом та експлуатацією авіаційної техніки, здійсненням господарської діяльності в галузі цивільної авіації, обслуговуванням повітряного руху, забезпеченням безпеки авіації, несуть відповідальність згідно із законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 127 Повітряного кодексу України визначено, що за правопорушення в галузі цивільної авіації до юридичних осіб - суб'єктів авіаційної діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу від п'яти до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, зокрема, у разі порушення правил та порядку використання повітряного простору України.
Згідно з частиною першою ст.128 Повітряного кодексу України справи про правопорушення у галузі цивільної авіації розглядаються уповноваженим органом з питань цивільної авіації, за результатами розгляду приймається постанова.
Відповідно до ч.3 ст.128 Повітряного кодексу України штраф може бути накладено на юридичну особу - суб'єкта авіаційної діяльності протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення. Дане положення кореспондується з п.3.5 Порядку №637.
Згідно з ч.2 ст.129 Повітряного кодексу України протоколи про правопорушення в галузі цивільної авіації мають право складати керівник уповноваженого органу з питань цивільної авіації та його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи уповноваженого органу з питань цивільної авіації, керівники аеропортів, начальники служб авіаційної безпеки аеропортів або їх заступники.
Відповідно до ст.129 Повітряного кодексу України підставою для розгляду справи про правопорушення в галузі цивільної авіації, які зазначені в статті 127 цього Кодексу, є протокол.
Згідно з ч.1 ст.128 Повітряного кодексу України справи про правопорушення у галузі цивільної авіації розглядаються уповноваженим органом з питань цивільної авіації, за результатами розгляду приймається постанова.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Таким чином, оскільки, як встановлено судом літак DV-20XXL (Samba) бортовий номер OK-PUA 82 25 липня 2016 року виконував політ у зоні де введено тимчасову заборону використання повітряного простору (ЗПМ «Спортивний аеродром «Гідропорт») без дозволу Державіаслужби та Украероцентру, суд дійшов висновку, що відповідачем належними доказами доведено правомірність прийняття постанови від 19.08.2016 року №002510 серіі АА про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, а отже позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 69-71, 160-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Аероклуб «Одеса» до Державної авіаційної служби України про визнання протиправним та скасування постанови № 002510 серії АА про накладення штрафу - відмовити.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено та підписано колегією суддів 10.10.2016 року.
Головуючий суддя Вовченко O.A.
Суддя Марин П.П.
Суддя Єфіменко К.С.
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Аероклуб «Одеса» до Державної авіаційної служби України про визнання протиправним та скасування постанови № 002510 серії АА про накладення штрафу - відмовити.
10 жовтня 2016 року.