_______________________
Справа № 520/11521/16-а
Провадження № 2-а/520/607/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.10.2016 року суддя Київського районного суду м. Одеси Васильків О.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и л а:
21.09.2016 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси, в якому просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси у неврахуванні заробітної плати одного середньооблікового штатного працівника у розмірі 5660,32 грн. згідно листа Головного управління статистики в Одеській області від 29.07.2015 року № 10.2-28/185 та щодо застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік при розрахунку ОСОБА_1 пенсії за віком; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити розрахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 01 червня 2015 року з урахуванням заробітної плати одного середньооблікового штатного працівника Одеської області за червень 2015 року по галузі «Інформація та телекомунікація» у сумі 5660,32 грн. та із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком з урахуванням вже отриманих сум пенсії; звернути постанову до негайного виконання та стягнути на її користь судовий збір у сумі 551,20 грн.
При цьому позивач посилається на те, що 16.02.2015 року вона звернулась до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси із заявою про запит пенсійної справи з міста Тирасполь республіки Молдова для призначення пенсії за віком в Україні за місцем постійного проживання в місті Одесі, а 30 липня 2015 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком згідно листа Федерації профспілок Одеської області від 31.08.2015 року № 03-163 відповідно до Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Молдова про гарантії прав громадян в галузі пенсійного забезпечення від 29.08.1995 року. Проте відповідач листом від 11.09.2015 р. № 6692 повідомив, що в перерахунку пенсії за листом Федерації профспілок Одеської області від 31.08.2015 року № 03-163 відмовлено, оскільки чинним законодавством передбачено проведення перерахунку з середньої заробітної плати працівника відповідної професії і кваліфікації, який зайнятий аналогічною діяльністю за даними профспілки. При цьому, обґрунтовуючи свою відмову відповідач посилався на ст. 73 Закону України «Про пенсійне забезпечення», окрім того не прийняв до уваги лист з Головного управління статистики в Одеській області від 29.07.2015 № 10.2-28/185 «Щодо заробітної плати», в якому повідомлено, що заробітна плата одного середньооблікового штатного працівника Одеської області за червень 2015 року по галузі «Інформація та телекомунікація» становить 5660,32 гривень за даними ф. № 1-ПВ (місячна) «Звіт з праці».
Ухвалою судді від 22.09.2016 року у даній справі відповідно до ст. 183-2 КАС України відкрито скорочене провадження.
07.10.2016 року до суду надійшли заперечення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси, з яких вбачається, що відповідач просить відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. При цьому Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси посилається на те, що їх дії є правомірними та повністю відповідають вимогам чинного законодавства.
Суддя, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Позивач 16.02.2015 року звернулась до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси із заявою про запит пенсійної справи з міста Тирасполь республіки Молдова для призначення пенсії за віком в Україні за місцем постійного проживання в місті Одесі, а 30 липня 2015 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком згідно листа Федерації профспілок Одеської області від 31.08.2015 року № 03-163 відповідно до Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Молдова про гарантії прав громадян в галузі пенсійного забезпечення від 29.08.1995 року.
Листом Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 11.09.2015 р. № 6692 відмовило в перерахунку пенсії за листом Федерації профспілок Одеської області від 31.08.2015 року № 03-163. Оскільки, чинним законодавством передбачено проведення перерахунку з середньої заробітної плати працівника відповідної професії і кваліфікації, який зайнятий аналогічною діяльністю за даними профспілки. При цьому, обґрунтовуючи свою відмову відповідач посилався на ст. 73 Закону України «Про пенсійне забезпечення» .
Судом досліджено надані позивачем письмові докази, а саме: копію заяви про запит пенсійної справи з м. Тирасполь республіки Молдова від 16.02.2015 року, копію листа Центру соціального страхування і соціального захисту міста Тирасполь від 02.12.2014 року № 399, копію трудової книжки, копію довідки-атестату про направлення пенсійної справи, копію заяви про перерахунок пенсії, копію розпорядження 1443 від 19.06.2015 з копією розрахунку стажу та заробітної плати, копію листа Головного управління статистики в Одеській області від 29.07.2015 № 10.2-28/185, копію листа Федерації профспілок Одеської області від 31.07.2015 р. № 03-163.
Таким чином, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 до 31.05.2015 року отримувала пенсію в Центрі соціального захисту населення м. Тирасполь, а з 01.06.2015 року відповідачем ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком у розмірі 949,00 грн. При цьому справу зареєстровано як облікову, призначену в минулих роках і застосовано для розрахунку пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік. Окрім того, для розрахунку пенсії ОСОБА_1 відповідач не застосував заробітну плату одного середньооблікового штатного працівника Одеської області за червень 2015 року по галузі «Інформація та телекомунікація» у розмірі 5660,32 грн.
Відповідно до статті 5 Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Молдова про гарантії прав громадян в галузі пенсійного забезпечення від 29.08.1995 року, пенсійне забезпечення громадян України і громадян Республіки Молдова та членів їх сімей здійснюється по законодавству тієї держави, на території якої вони постійно проживають.
При переселенні пенсіонера з території однієї держави на територію іншої держави на постійне місце проживання виплата пенсії за попереднім місцем проживання припиняється у відповідності із законодавством кожної з держав.
За новим місцем проживання пенсіонера пенсія призначається із місяця, наступного за місяцем припинення виплати за попереднім місцем проживання, але не більше ніж за шість місяців до місяця прописки або отримання виду на проживання.
Тобто, має місце призначення пенсії за законодавством тієї країни до якої переселився громадянин.
Окрім того, відповідно до ст. 9 Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Молдова про гарантії прав громадян в галузі пенсійного забезпечення від 29.08.1995 року, для громадян однієї держави, які після переселення на територію іншої держави не працювали, або не відповідають умовам частини 1 цієї статті, розмір пенсії обчислюється із середньої зарплати працівника відповідної професії і кваліфікації, який зайнятий аналогічною діяльністю на час призначення пенсії тією державою, на територію якої переселились.
У разі неможливості визначення середнього заробітку у вищенаведеному порядку розмір пенсії обчислюється із середньої заробітної плати, яка склалась на час призначення пенсії на території тієї держави, куди переселився громадянин.
У випадку призначення пенсії за віком ОСОБА_1 розмір її пенсії повинен бути обчислений виходячи із заробітної плати 5660,32 грн. згідно з листом Головного управління статистики в Одеській області від 29.07.2015 року № 10.2-28/185.
Адже, відповідно до частини 2 статті 10 Цивільного кодексу України, якщо у чинному міжнародному договорі України, укладеному у встановленому законом порядку, містяться інші правила, ніж ті, що встановлені відповідним актом цивільного законодавства, застосовуються правила відповідного міжнародного договору України.
У частині першій статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За правилами частини другої статті 40 даного Закону, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузі статистики, економіки, соціальної політики і фінансів;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний
місяць (Кз + Кз + Кз + ... + Кз );
1 2 3 n
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії на інший, призначеного саме за цим Законом. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Пунктом 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок) визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання (реєстрації), а при необхідності - його законним представником (батьки або опікун (піклувальник)) за місцем проживання (реєстрації) представника.
Тобто, визначено окремий вид заяви.
Позивач заяву про витребування пенсійної справи з Центру соціального страхування і соціального захисту міста Тирасполь подала 16.02.2015 року.
Водночас ОСОБА_1 пенсію за віком за нормами національного законодавства України не отримувала.
Отже, враховуючи те, в даному випадку мало місце саме призначення пенсії за віком вперше в Україні за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення», то показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, повинен враховуватись за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, як встановлено ч. 2 ст. 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, при обчисленні ОСОБА_1 пенсії за віком Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси повинно було застосувати середню заробітну плату у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії з урахуванням заробітної плати 5660,32 грн. згідно з листом Головного управління статистики в Одеській області від 29.07.2015 року № 10.2-28/185.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.
Таким чином, соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Суд критично ставиться до позиції Відповідача щодо відмови у врахуванні заробітної плати одного середньооблікового штатного працівника у розмірі 5660,32 грн. згідно листа Головного управління статистики в Одеській області від 29.07.2015 року № 10.2-28/185, так як це обов'язок органу, що призначає пенсію встановлений ст. 9 Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Молдова про гарантії прав громадян в галузі пенсійного забезпечення від 29.08.1995 року.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, з огляду на вищевказане, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси у неврахуванні заробітної плати одного середньооблікового штатного працівника у розмірі 5660,32 грн. згідно листа Головного управління статистики в Одеській області від 29.07.2015 року № 10.2-28/185 та щодо застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік при розрахунку ОСОБА_1 пенсії за віком; зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити розрахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 01 червня 2015 року з урахуванням заробітної плати одного середньооблікового штатного працівника Одеської області за червень 2015 року по галузі «Інформація та телекомунікація» у сумі 5660,32 грн. та із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком з урахуванням вже отриманих сум пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Керуючись ст.ст. 71, 159-163 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1, - задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси у неврахуванні заробітної плати одного середньооблікового штатного працівника у розмірі 5660,32 грн. згідно листа Головного управління статистики в Одеській області від 29.07.2015 року № 10.2-28/185 та щодо застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік при розрахунку пенсії за віком ОСОБА_1.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити розрахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 01 червня 2015 року з урахуванням заробітної плати одного середньооблікового штатного працівника Одеської області за червень 2015 року по галузі «Інформація та телекомунікація» у сумі 5660,32 грн. та із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком з урахуванням вже отриманих сум пенсії.
Звернути постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя Васильків О. В.