Справа № 466/5686/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2016 року
Шевченківський районний суд м. Львова в складі :
головуючої судді Зими І.Є.
при секретарі Лелик О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова про визнання дій протиправними, зобов'язання до вчинення дій,-
в с т а н о в и в :
23 червня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом , в якому просила суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до довідки, виданої управлінням соцзахисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 21.03.16р. за № 2605-вих-474 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено пенсію, з врахуванням розміру заробітної плати з 01.12.2015р.
Свої вимоги мотивує тим, що працювала на посадах державного службовця та посадової особи органів місцевого самоврядування та з 30.04.09р. їй було призначено пенсію по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
У зв'язку з підвищенням посадових окладів державним службовцям та посадовим особам органів місцевого самоврядування, з метою перерахунку призначеної їй пенсії, вона отримала вищевказану довідку про заробітну плату. Звернувшись до УПФ в Шевченківському районі м. Львова з заявою про перерахунок пенсії, 16.06.2016 року їй було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на пункт 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» .
Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, внаслідок чого змушена звернутись до суду.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, подавши заяву про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти заявлених вимог з підстав, наведених у письмових запереченнях, долучених до матеріалів справи.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.
Згідно ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб"єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Як встановлено судом з 30.04.2009 року ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Як вбачається з довідки від 21.03.2016 року та копії трудової книжки, позивач працювала в управлінні соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на посаді начальника відділу пільг, соціальних допомог та компенсаційних виплат. 29.04.2009р. звільнена з займаної посади у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності.
14.06.2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі вищевказаної довідки, в зв"язку з підвищенням посадових окладів державним службовцям та посадовим особам органів місцевого самоврядування.
Листом Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова від 16.06.2016р. №5964 / 03-15 їй було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на пункт 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу», скасовані.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час виникнення спірних правовідносин час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
Згідно з п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Згідно пункту п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 року № 268 затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів Додаток № 47 до цієї Постанови.
Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року, зокрема у Додатку № 47 до цієї Постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів» та місячний посадовий оклад секретаря судового засідання (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) було встановлено у розмірі 0,3 відсотка.
Згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 21.03.2016 року, виданої Управлінням соцзахисту департаменту гуманітарної політики ЛМР, посадовий оклад ОСОБА_1 встановлено в сумі 1.723,00 гривень.
Отже, позивач має право на перерахунок пенсії, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати державним службовцям, при цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року в редакції, яка була чинною на час набрання чинності Постановою № 644 від 02.09.2015 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, що дії УПФУ в Шевченківському районі м. Львова з приводу відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно Закону України «Про державну службу» на підставі довідки від 21.03.16р. № 2605-вих-474, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим пенсіонерам є протиправними.
Як вбачається з прохальної частини позову позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок з 01.12.2015 року.
Відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Відповідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що порушене право позивача на перерахунок її пенсії, на підставі вищевказаної довідки, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Також, суд не бере до уваги посилання відповідача на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, з огляду на наступне.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» прийнято Верховною Радою України 02.03.2015 року, який набрав чинності 28.03.2015 року, окремі положення 1.04.2015 року.
Пунктом 5 Прикінцевих положень зазначеного вище Закону визначено питання призначення пенсій, які призначаються відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу», після набрання ним чинності, а у межах спірних відносин вирішується питання про перерахунок раніше призначеної пенсії як державному службовцеві до вступу в дію п.5 Прикінцевих положень.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У даному випадку спірним є питання перерахунку пенсії позивачу, призначеної до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пп. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково та визнати протиправними дії УПФУ в Шевченківському районі м. Львова щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії, в зв'язку з підвищенням посадових окладів, відповідно до довідки № 2605-вих-474 від 21.03.16р. починаючи з 01.06.16 р.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 71, 94, 99, 100, 128, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до виданої Управлінням соцзахисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради довідки від 21.03.16 р. за № 2605-вих-474 про заробітну плату .
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 червня 2016 року відповідно до виданої Управлінням соцзахисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради довідки від 21.03.16 р. за № 2605-вих-474 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено пенсію, з урахуванням підвищення розміру заробітної плати ( в т.ч. посадових окладів).
В решті вимог відмовити .
Стягнути з Управління пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова судовий збір у розмірі 1378 грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії через Шевченківський райсуд м. Львова.
Суддя І. Є. Зима