Постанова № 61894362, 30.09.2016, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
30.09.2016
Номер справи
361/5366/16-а
Номер документу
61894362
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 361/5366/16-а

провадження № 2-а/361/400/16

30.09.2016

Постанова

Іменем України

30 вересня 2016 року м. Бровари

Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Сердинський В.С., розглянувши у приміщенні Броварського міськрайонного суду в порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

установив:

У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позивач зазначав, що він є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1), інвалідом ІІ групи, перебуває на обліку в Управлінні ПФУ та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

01 січня 2012 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою передбачено проведення перерахунку пенсій особам, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1990 роках та визнані інвалідами.

Відповідно до п. 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого вказаною постановою Кабінету Міністрів України, за бажанням осіб пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

17 березня 2016 року він звернувся до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок йому пенсії, виходячи із заробітної плати за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

Листом від 24 березня 2016 року за вих. № 150/М-01 у перерахунку пенсії йому відмовлено, посилаючись на те, що ним не надано первинних документів, які підтверджують виплату йому заробітної плати.

Вважає такі дії Управління протиправними та такими, що порушують його права.

Посилаючись на викладене, просив суд визнати відмову Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 24 березня 2016 року неправомірною та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 17 березня 2016 року, із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження з 03.08.1986 року по 06.08.1986 року, 397,30 крб. : 4 дні х 31 календарний день.

28 вересня 2016 року до суду надійшло заперечення Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на адміністративний позов, в якому відповідач зазначав, що відповідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі Закон №796), пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Визначений Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року № 1210 (із змінами від 25.03.2014р.) (надалі - Постанова №1210).

Якщо підприємства ліквідовані або припинили своє існування, довідки про заробіток учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС мають видаватися правонаступником або державними архівними установами».

Ні позивач, ні його представник не подали до суду жодних відомостей про факт існування чи ліквідації організації, на якій працював позивач, при цьому не надали довідки про заробіток, що є єдиною підставою для проведення перерахунку, відповідно до норм ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Однак, у таких довідках має бути зазначено, що в архівних фондах немає відомостей про заробіток за роботу за сумісництвом і про виплати одноразового характеру.

В даному випадку позивач 17 березня 2016 звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі із заявою про проведення перерахунку пенсії (із більшого заробітку). При цьому позивач не надав довідку, а сам визначив суму своєї заробітної плати, не маючи на те ніяких повноважень та підстав.

Посилаючись на вищевказане, просили суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_1 і вкладка до посвідчення НОМЕР_2, та інвалідом ІІ групи.

Позивач ОСОБА_1 у 1986 році працював у Колективному орендованому підприємстві будівельній компанії «Цивільжитлобуд», та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, був відряджений з 03.08.1986р. по 06.08.1986р. до Чорнобильського району, що підтверджується записами трудової книжки.

Згідно архівної довідки №5-04/165-1 від 10 січня 2012 року, позивач електрослюсар ОСОБА_1 з 15 вересня 1986 року звільнений по переводу на Броварський завод будівельних конструкцій комбінату «Київоблпромбуд» п.5 ст.36 КЗпП України, в зв'язку з аварією на Чорнобильській АЕС (наказ від 15 вересня 1986 року №93-к).

Відповідно до наказу директора КОП будівельної компанії «Цивільжитлобуд» №47 від 07 червня 1994 року, при оформленні документів на пенсію позивача ОСОБА_1 виявлено неправильне нарахування заробітної плати та оплати праці в радіаційній зоні, проведене без підвищеного коефіцієнту.

У ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

23 листопада 2011 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затвердив Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок) та доручив Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ. Дана постанова Кабінету Міністрів України набрала чинності з 01 січня 2012 року.

За змістом п. 1 цього Порядку він визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Згідно із ч. 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

У п. 8 зазначеного вище Порядку, ч. 2 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що в усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3 тис. карбованців.

Відповідно до ст. 1 Конвенції про захист заробітної плати, реєстрація ратифікації Україною 04 серпня 1961 року, Україна прийняла на себе зобов'язання рахувати «заробітною платою» незалежно від назви й методу обчислення, будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах за виконану роботу або послуги працівникові.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про оплату праці», основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - це виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до листа Мінпраці, Мінчорнобиля і Мінфіну України від 29.10.1992 р. № 09-3751, вирішення грошових вимог осіб, які в 1986 - 1987 роках брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і зоні відчуження і їм не була нарахована підвищена заробітна плата за основним місцем роботи відповідно до встановлених розмірів, повинно проводитись відповідно до чинного законодавства України.

Відповідно до роз'яснення Міністерства праці України від 09.06.1995 р. за № 224/8.13, перерахунок заробітної плати працівникам, які виконували в зоні відчуження роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, розраховується по тій грошовій одиниці, що діяла в 1986 році, тобто в рублях. Нарахована сума заробітної плати не індексується і не виплачується.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до розділу 2 листа за № 03-3/1652-018-2 від 13.04.2001 року Міністерства праці та соціальної політики України «Про оплату праці у зоні відчуження ЧАЕС у 1986-1990 рр. осіб, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища», зареєстрованого в Мінюсті 21.09.2004 року, роз'яснено особливості оплати праці працівників, відряджених в зону відчуження для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища, та зокрема роз'яснено, що при умові нарахування відрядженим працівникам підвищеної оплати праці за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках за фактично відпрацьований час призначення пенсії провадиться без вимог щодо підтвердження документами первинного бухгалтерського обліку кількості відпрацьованих годин.

Таким чином, відповідач Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області безпідставно не приймає до уваги наявні в пенсійній справі документи при обчисленні розміру пенсії позивача ОСОБА_1.

Відповідно до ст. 70 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси.

Відповідно до вимог статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється строк шість місяців, але для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що про своє порушене право на перерахунок пенсії позивач ОСОБА_1 дізнався із листа-відповіді Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 24 березня 2016 року за вих. № 150/М-01 про відмову у перерахунку йому пенсії, а з даним позовом звернувся до суду 16 вересня 2016 року, тому суд приходить до правильного висновку. що позивачем ОСОБА_1 строк звернення до суду пропущено не було.

Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У ч. 1 ст. 72 КАС України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Також, з метою захисту порушеного права позивача на перерахунок пенсії, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити з 17 березня 2016 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії із нарахованої заробітної плати за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС за період з 03 серпня по 06 серпня 1986 року в розмірі 397 крб. : 4 дні х 31 календарні дні.

Відповідно до ст. 183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Ст. 256 КАС України передбачено, що постанови суду прийняті в порядку скороченого провадження виконуються негайно.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, суд приходить до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 6-11, 18, 71, 86, 99, 100, 158 - 167, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

Позов задовольнити.

Визнати відмову Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 24 березня 2016 року щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірною.

Зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 17 березня 2016 року, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження з 03.08.1986 року по 06.08.1986 року, 397,30 крб. : 4 дні х 31 календарний день.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Сердинський В. С.