Справа № 346/4792/16-а
Провадження № 2-а/346/104/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2016 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого - судді Веселова В.М.
секретаря Максим'юк М.А.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Ришко Н.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання незаконною відмови щодо призначення пенсії із зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов`язання вчинити певні дії,-
встановив :
Позивач посилається на те, що він є особою -учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС другої категорії. З настанням певного віку звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак у відповідності до отриманої відповіді від 27.05.2016 року йому було відмовлено в зв`язку з відсутністю первинних документів, які б підтверджували його роботу у зоні відчуження. Просить суд визнати неправомірною відмову Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області у призначенні йому пенсії із зниженням пенсійного віку, та зобов`язати Коломийське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області призначити та виплачувати позивачу пенсію на підставі ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з дня виникнення права на пенсію, а саме з 22 лютого 2016 року. В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали.
Представник відповідача вказав,що що відповідно до постанови КМУ №637 від 12.08.1993 року основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи. Записів щодо направлення позивача на роботу у зону відчуження у трудовій книжці немає. Крім того, довідка, яку представив відповідач не містить в собі населений пункт де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії. Зазначає, що наданих позивачем документів недостатньо для визначення права на пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи».
Суд, проаналізувавши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, дійшов до наступного висновку.
Спірні правовідносини виникли в зв'язку з реалізацією права позивача на отримання пенсії, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Як встановлено в судовому засіданні та матеріалами справи підтверджується, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 30 червня 1986 року по 28 липня 1986 року у складі військової частини №78708, що підтверджується довідкою військової частини 78708 від 28.07.1986 року (а.с.13), а також послужним списком від 26.07.1987 року, копія якого є в матеріалах справи (а.с.11-12).
При зверненні до управління Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку позивачем було подано первинне посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році ІІ категорії НОМЕР_1 від 18 лютого 2016 року, який видано як дублікат замість посвідчення,копія якого є в матеріалах справи (а.с.16).
Стаття 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлює умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення. Відповідно до якої особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів -8 років, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - 5 років.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році категорія 2, йому видане посвідчення відповідного зразку , яке перереєстроване у встановленому порядку, ніким не відмінене і не анульоване, а тому позивач має право на пільги визначені ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо призначення пенсії із зниженням пенсійного віку.
Відповідно до пп. 2, 3 «Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51, учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року, не залежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору серії А. При цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва на право ставиться штамп фарбою червоного кольору «Перереєстровано» і на вільному місці ставиться запис про дату перереєстрації.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями.
Згідно п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, до заяви про призначення пенсії додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначений період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Вказаний Порядок не висуває вимогу про надання усіх перелічених документів, а передбачає, що заявник, у разі не можливості надати довідку за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, вправі надати інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач надав відповідні документи, які підтверджують, що він працював у зоні відчуження з період з 30 червня 1986 року по 28 липня 1986 року та право на отримання пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме довідку з військової частини (а.с.13) та копію послужного списку (а.с.11).
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 від 28.08.1991 року.
У відповідності до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Статтею 124 Конституції України передбачено, що судові рішення ухвалюються судами України і є обов'язковими для виконання на всій території України. Згідно із статтею 75 Конституції України Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні.
Таким чином, суд приходить до висновку , що право позивача на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку підтверджується документами,копії яких є в матеріалах справи-послужний список та довідка- та посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії, яке видане у встановленому порядку, на час звернення він досягнув 50 - річного віку.
Суд не може погодитися з доводами позивача щодо відмови в позовних вимогах, оскільки, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо вимоги представника відповідача в застосуванні ст.100 КАС України, оскільки,на думку відповідача, позивач пропустив позовний строк, то суд зазначає, що позивач двічі звертався до суду з даним позовом, однак ухвалами від 11.07.2016 року та 18 серпня 2016 року його позовну заяву було залишено без розгляду, тобто таким чином, суд приходить до висновку, що позивач не пропустив строк позовної давності, мав намір реалізувати своє право, подававши відповідний позов до суду , однак з певних об`єктивних причин не реалізував своє право,залишивши позовну заяву без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19,46,55,85,95,124,150 Конституції України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.71,87,86,94,100,159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання незаконною відмови щодо призначення пенсії із зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області у призначенні пенсії ОСОБА_1 із зниженням пенсійного віку.
Зобов`язати Коломийське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області призначити та виплачувати позивачу пенсію на підставі ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з дня виникнення права на пенсію, а саме з 22 лютого 2016 року.
Понесені судові витрати, пов'язані з розглядом справи віднести за рахунок держави.
Постанова вступає в законну силу після закінчення термінів на апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського Апеляційного Адміністративного суду через Коломийський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя Веселов В. М.