справа № 278/1950/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 жовтня 2016 року м. Житомир
Житомирський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Грубіяна Є.О., секретаря Максименко М.С., розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській обалсті про зобов'язання відновлення виплати пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, яким просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відновити виплату йому довічної пенсії з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за вислугу років, як особі офіцерського складу.
В обґрунтування позову заявник вказав, що з 1 листопада 2005 року, як особа офіцерського складу, отримує довічну пенсію за вислугу років. З 15 травня і по теперішній час працює на посаді головного спеціаліста з питань режимно-секретної роботи Державної фінансової інспекції в Житомирській області. З 1 квітня 2015 року йому припинено виплату названої вище пенсії, у зв'язку з набранням чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII. Позивач вважає, що йому незаконно припинено виплату пенсії, оскільки положення вказаного Закону містять застереження, що у випадку не прийняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до, зокрема, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і як зазначає, такий окремий закон прийнято не було, а тому виплати пенсії мали бути поновлені з 1 квітня 2015 року.
Враховуючи положення п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, у відповідності до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, справа підлягає розгляду в порядку скороченого провадження.
Дослідив матеріали справи, судом встановлені наступні фактичні обставини справи і відповідно ним правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З 15 травня 2006 року і по теперішній час позивач працює на посаді головного спеціаліста з питань режимно-секретної роботи Державної фінансової інспекції в Житомирській області.
8 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернувся на адресу відповідача із заявою про усунення порушень його прав та виплату пенсії (а.с.4-5). Обґрунтування такої заяви було аналогічним із такими у позові в даній справі.
Листом-відповіддю відповідача від 11 серпня 2016 року (а.с.6-7) позивачу повідомлено, що підстав для виплати останньому пенсії за період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року немає, оскільки у зв'язку з перебуванням на посаді державного службовця з 1 квітня 2015 року призначена йому пенсія не виплачувалась. Також, зазначеним листом позивача повідомлено, що на підставі його заяви від 11 січня 2016 року та посвідчення ветерана військової служби з 1 січня 2016 року йому поновлено виплату пенсії за вислугу років.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.
З 1 квітня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 2 березня 2015 року, пп. 2 п. 12 розділу 1 якого внесені зміни в ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно яких тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються; у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ "Прикінцеві положення" Закону № 213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Зазначений в пункті 5 розділу ІІІ "Прикінцеві положення" Закону № 213 закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року прийнятий не був, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону України "Про державну службу" щодо пенсійного забезпечення і, відповідно, пенсії за цим Законом не призначаються.
З 1 червня 2015 року особам, які підпадають під дію Закону України "Про державну службу", пенсія призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, з 1 червня 2015 року посада, на якій працює позивач, не передбачає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", у зв'язку з чим, передбачені статтею 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підстави для невиплати позивачу пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, відпали і з 1 червня 2015 року перешкоди для виплати позивачу вказаної пенсії відсутні. Зі змісту зазначеної правової норми вбачається, що вона чітко визначає подію з ненастанням якої припиняють свою дію норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів" та інших спеціальних законів.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що з 1 червня 2015 року по 31 грудня 2015 року, враховуючи що такі виплати заявникові з 1 січня 2016 року були поновлені, виплата пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", мала бути відновлена, у зв'язку з відсутністю підстав для її невиплати. За таких фактичних обставин позов підлягає до часткового задоволення, адже саме з 1 червня 2015 року мали бути поновлені пенсійні виплати, а не з 1 квітня 2015 року, як на те у прохальній частині позову вказує його автор.
До посилань відповідача на те, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, то вони є безпідставними, з огляду на наступне.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З огляду на те, що позивачем було отримано лист-відмову відповідача у призначенні пенсії, що датований 11 серпня 2016 року, то, на переконання суду, саме з цієї дати у даному випадку слід рахувати шестимісячний строк звернення до суду з позовом, а тому такий строк пропущений не був, оскільки ОСОБА_1 звернувся до суду в його межах.
Крім цього, у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Отже, суд присуджує ОСОБА_1 документально підтверджені ним судові витрати, які складаються із судового збору розміром 551 гривня 20 копійок за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 2, ст.ст. 8-9, ст.ст. 158-163, ст. 183-2 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " з 1 червня 2015 року по 31 грудня 2015 року.
У задоволені решти вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судові витрати за розгляд даної справи у розмірі 551 гривні 20 копійок.
Постанова суду вступає в законну силу після спливу строку на апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський районний суд Житомирської області. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Є.О. Грубіян