Постанова № 61890922, 07.10.2016, Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
07.10.2016
Номер справи
211/688/16-а
Номер документу
61890922
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 211/688/16-а

Провадження № 2-а/211/22/16

П О С Т А Н О В А

іменем України

07 жовтня 2016 року Довгинцівський районний суд м.Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді Ткаченко С.В.,

при секретарі Польчик Л.В.

за участі позивача ОСОБА_1 , її представника ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними щодо відмови у призначені пенсії не правомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

16.02.2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаним позовом в обґрунтування якого вказала, що вона ОСОБА_1 є вдовою учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, ветерана війни ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2., вона має страховий стаж 33 роки та вік більше 50 років. Перебувала з ОСОБА_4 в зареєстрованому шлюбі з 27.11. 1982 року по день його смерті. Після смерті чоловіка повторний шлюб не брала. Позивач вважає, що набула право на призначення дострокової пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки є дружиною військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

11.01.2016року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення достроково пільгової пенсії за віком на підставі п. З розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як дружині військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Прийнявши заяву позивача відповідач не сприяв в роз'ясненні надання необхідних документів для вирішення її заяви та не запропонував надати додатково необхідні документи та 14.01.2016 року надав позивачеві відповідь про відсутність у неї права на пільгову пенсію відповідно до розділу ХУ Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов якове державне пенсійне страхування « як дружини військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи внаслідок того що чоловік позивача відноситься до категорії військовослужбовців та брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС як військовозобов'язаний».,призваний на збори. У відмові зазначив, що згідно з п.9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу « військовослужбовці - це особи , які проходять військову службу, а військовозобов'язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Відповідач вважає ,що військовослужбовцями є виключно особи, які проходять військову службу, а особи, що перебувають у запасі є лише військовозобов'язаними , які можуть призиватись на збори, але ж в цей час не набувають статусу військовослужбовця.

З відповіді відповідача вбачається, що взагалі відсутні правові підстави позитивного розгляду звернення позивача щодо призначення пенсії незалежно від того, що смерть її чоловіка ОСОБА_4 пов'язана з захворюванням внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС, який був призваний на військові збори .Такі дії відповідача позивач вважає незаконними. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі ,в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно довідки Дзержинсько-Довгинцівського об'єднаного районного військового комісаріату м. Кривого Рогу від 04.04.216 року чоловік позивача ОСОБА_4 був призваний з 17.04.1989 по 29.08.1989р. на спеціальні збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі військової частини 51559 та на нього розповсюджуються права на соціальні гарантії як і на військовослужбовця відповідно до ЗУ «Про загальний військовий обов'язок і військову службу». Згідно витягу з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Південного регіону Міністерства оборони України №258 від 25 травня 2016 року захворювання ОСОБА_4, яке призвело до смерті,пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно витягу Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України / протокол №2721 від 17.06.2016 року/ захворювання і причина смерті ОСОБА_4 1957р.н. пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

ОСОБА_4 був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 1, мав право на пільги і компенсації, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до посвідчення серія НОМЕР_1, виданого 27.09.2001р. та інвалідом другої групи, що підтверджується копією відповідного посвідчення серії НОМЕР_2 виданого 29.10.2001р.

Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради м. Кривого Рогу №49 від 13.06.2016 року ОСОБА_1 має статус особи на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту «.

На підставі викладеного позивач вважає, що дії відповідача щодо відмови в призначенні їй пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог заключних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є неправомірними, та відповідач був зобов'язаний здійснити призначення пенсії за віком на пільгових умовах з часу звернення позивачем до відповідача, тобто з 11.01.2016 року.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2 підтримали позовні вимоги та просили суд їх задовольнити, в своїх поясненнях спиралися на доводи, викладені в позові. Однак зважаючи на те, що повний пакет документів необхідний для призначення пенсії позивачем було надано 26 04 2016 року, то зобов2язати призначити пенсію на пільгових умовах просять саме з 26 04 2016 року, а не з 11 01 2016 року.

Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала в повному обсязі, надала суду заперечення на позов. Пояснила, що частина 3 розділу 15 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що дружина військовослужбовця який помер внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи , мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок. Пунктом 9 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено визначення поняття військовослужбовця, а саме це особа, яка проходить військову службу, а військовозобов'язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено поняття та умови проходження військового обов'язку в запасі - військовозобов'язаних (ст. ст. 27,29). Чоловік Позивача - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до довідки Довгинцівського районного військового комісаріату № 4/165 від 23.03.1998 року дійсно приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 17.04.1989 року по 29.12.1989 року, проте згідно цієї довідки у вказаний період він знаходився на спеціальних зборах як військовозобов'язаний.

Тому, дія ст. 30 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» не поширюється на вказану категорію осіб, так як чоловік Позивача відносився до категорії військовозобов'язаних, а не військовослужбовців, які мали право на призначення такої пенсії. Просить у задоволенні позову відмовити.

Суд, вислухавши учасників процесу, дослідивши в судовому засіданні наявні докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є вдовою учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, ветерана війни ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2., вона має страховий стаж 33 роки та вік більше 50 років. Перебувала з ОСОБА_4 в зареєстрованому шлюбі з 27.11. 1982 року по день його смерті. Після смерті чоловіка повторний шлюб не брала.

Позивач набула право на призначення дострокової пенсії на пільгових умовах, оскільки є дружиною військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

11 01 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення достроково пільгової пенсії на підставі п. 3 розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як дружині військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

14.01.2016 року відповідач надав позивачеві відповідь про відсутність у неї права на пільгову пенсію відповідно до розділу ХУ Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов якове державне пенсійне страхування « як дружини військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи внаслідок того що чоловік позивача відноситься до категорії військовослужбовців та брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС як військовозобов'язаний».,призваний на збори. У відмові зазначив, що згідно з п.9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу « військовослужбовці - це особи , які проходять військову службу, а військовозобов'язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Відповідач вважає ,що військовослужбовцями є виключно особи, які проходять військову службу, а особи, що перебувають у запасі є лише військовозобов'язаними , які можуть призиватись на збори, але ж в цей час не набувають статусу військовослужбовця.

Згідно довідки Дзержинсько-Довгинцівського об'єднаного районного військового комісаріату м. Кривого Рогу від 04.04.216 року чоловік позивача ОСОБА_4 був призваний з 17.04.1989 по 29.08.1989р. на спеціальні збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі військової частини 51559 та на нього розповсюджуються права на соціальні гарантії як і на військовослужбовця відповідно до ЗУ «Про загальний військовий обов'язок і військову службу». Зазначене свідчить що чоловік позивача був відкликаний із запасу та перебував на військовій службі в особливий період ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у відповідності зі ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Згідно витягу з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Південного регіону Міністерства оборони України №258 від 25 травня 2016 року захворювання ОСОБА_4, яке призвело до смерті,пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно експертних висновків №7115 від 21.09.2001р., та №7115 від 1 1.06.2002р. Дніпропетровської регіональної міжвідомчої комісії по встановленню причинного зв'язку хвороб,інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС у чоловіка позивача ОСОБА_4 встановлено захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, яке призвело до смерті.

Згідно витягу Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України / протокол №2721 від 17.06.2016 року/ захворювання і причина смерті ОСОБА_4 1957р.н. пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

ОСОБА_4 був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 1, мав право на пільги і компенсації, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до посвідчення серія НОМЕР_1, виданого 27.09.2001р. та інвалідом другої групи, що підтверджується копією відповідного посвідчення серії НОМЕР_2 виданого 29.10.2001р.

Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради м. Кривого Рогу №49 від 13.06.2016 року ОСОБА_1 має статус особи на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту «.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави. Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців (особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають(перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань), працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України. Тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Вищевказана норма визначає коло осіб, які є військовослужбовцями. Виходячи з того, що померлий ОСОБА_4 перебував на військових зборах пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, під час перебування на таких зборах він вважався військовослужбовцем як військовозобов'язаний, призваний на військові збори. Експертним висновком встановлено причинний зв'язок смерті ОСОБА_4 з захворюванням, набутим під час перебування на військових зборах.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Відповідно до п 3 розділу 15 Прикінцевих положень Закону України " Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування " військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Матеріалами справи підтверджено, що померлий чоловік позивачки, перебував на військових зборах як військовослужбовець під час чого отримав захворювання пов'язане з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.Захворювання і причина смерті ОСОБА_4 1957р.н. пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Суд встановив, що ОСОБА_1 є вдовою учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, ветерана війни ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2., вона має страховий стаж 33 роки та вік більше 50 років. Отже, ОСОБА_1 як дружина померлого військовослужбовця, що помер внаслідок отриманого захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, має право на пенсію відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Оскільки необхідний пакет документів для призначення дострокової пенсії позивач надала до Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області 22 квітня 2016 року , з цієї дати вона і має право на таку пенсію.

Оскільки на момент звернення позивача до Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з заявою про призначення дострокової пенсії , а саме 11 01 2016 року нею не були надані необхідні документи для вирішення питання про призначення пенсії, що позивач підтвердила в судовому засіданні, суд вважає, що неправомірності у діях відповідача не має, а тому позов в частині визнання дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії неправомврними слід відмовити.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.2,6,8,9, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовільнити частково .

Зобов'язати Криворізьке південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах згідно ст. 16 Закону України " Про пенсійне забезпечення та п. 3 розділу 15 Прикінцевих положень Закону України " Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування « з 22 квітня 2016 року .

В іншій частині позову - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови складеної у повному обсязі.

Суддя: С. В. Ткаченко