ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/951/16
06 жовтня 2016 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
Головуючої судді Дерех Н.В.
при секретарі судового засідання Хребетко І.І.
за участю:
представників позивача Сова О.О., Півторак В.М.
представників відповідача Вонятівська О.В., Твердовська С.І.
третя особа ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АТ 2015" до Головного управління Державної фіскальної служби України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні позивача ОСОБА_5 про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0001341407 від 26.05.2016 р. та №0001361407 від 26.05.2016 р., -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «АТ 2015» ( надалі позивач, ТзОВ « АТ 2015» звернулося до адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби України в Тернопільській області ( надалі ГУ ДФС в Тернопільській області, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні позивача ОСОБА_5 ( надалі третя особа) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0001341407 від 26.05.2016 року та №0001361407 від 26.05.2016 року.
У судовому засіданні представники позивача ТзОВ «АТ 2015» позовні вимоги підтримали повністю, просили задовольнити їх в повному обсязі. Пояснили, що ТзОВ «АТ 2015» при імпорті тютюнової сировини були сплачені усі митні платежі, які нараховані митними органам, а дана тютюнова сировина була випущена у вільний обіг без будь-яких застережень. Вважають, що контролюючий орган не вправі вимагати ліцензій на право виробництва тютюнових виробів, оскільки товариство не здійснювало подальшого виготовлення з імпортованої тютюнової сировини інших підакцизних товарів та, відповідно, не реалізовувало такі виготовлені підакцизні товари. Просять врахувати, що ТзОВ «АТ 2015» здійснює лише ферментацію сушених тютюнових листків та видалення середньої жилки, а тому у товариства відсутній повний технологічний цикл виробництва тютюнових виробів. Не ферментована тютюнова сировина ввозилась товариством з метою подальшої реалізації ТзОВ «Винниківська тютюнова фабрика» від ферментованої тютюнової сировини згідно договору купівлі-продажу, укладеного між ТзОВ «АТ 2015» (продавець) та ТзОВ «Винниківська тютюнова фабрика» (покупець) №02/12/15 від 02.12.2015р., у якої в свою чергу наявна ліцензія на виробництво тютюнових виробів серії АЕ №297498.
Представники відповідача ГУ ДФС в Тернопільській області позовні вимоги не визнали, просили відмовити у їх задоволенні в повному обсязі. Пояснили, що у ТзОВ «АТ 2015» відсутня ліцензія на виробництво тютюнових виробів, яка би надавала пільги даному товариству по сплаті акцизного податку при імпорті тютюнової сировини. Неправомірне звільнення від сплати акцизного податку призвело до заниження бази оподаткування податку на додану вартість товару, оформлених за МД №500060702/2016/000295 від 14.01.2016 та №500060702/2016/000695 від 25.01.2016, що є порушенням пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України й призвело до заниження податкових зобов'язань ТОВ «АТ 2015» з податку на додану вартість за МД №500060702/2016/000295 від 14.01.2016 в сумі 2 191 423,08 грн, за МД №500060702/2016/000695 від 25.01.2016 в сумі 3 152 518,49 грн.
Таким чином, контролюючим органом правомірно прийняті податкові повідомлення-рішення № 0001341407 від 26.05.2016 року та №0001361407 від 26.05.2016 року.
Третя особа ОСОБА_5 у судовому засіданні пояснив, що станом на січень 2016 року, станом на час розмитнення імпортованої тютюнової сировини, він був директором ТзОВ «АТ 2015». Вважає, що Одеською митницею правомірно була надана пільга товариству по сплаті акцизного податку при розмитненні товару у січні 2016 року, а тому контролюючий орган не вправі вимагати донарахування платежів по акцизному податку та податку на додану вартість, оскільки тютюнова сировина була випущена митним органом «у вільний обіг» без сплати акцизу. На його думку, податкові повідомлення-рішення № 0001341407 від 26.05.2016 року та №0001361407 від 26.05.2016 року, є протиправними, а тому підлягають до скасування.
Суд, заслухавши в судовому засіданні позивача, представника позивача, представника відповідача, проаналізувавши подані докази, встановив наступні факти.
ТОВ «АТ 2015» є юридичною особою, резидентом, зареєстрований платником ПДВ у загальновстановленому порядку, ідентифікаційний код платника податків за ЄДРПОУ: 34255323, що підтверджується витягом №1519024500015 з реєстру платників податку на додану вартість.
04 грудня 2015 року між продавцем «DARDYAL PRIVATE LIMITED» та покупцем ТзОВ «АТ 2015» укладений контракт № РА-01, на підставі якого продавець зобов'язується поставити, а покупець зобов'язується прийняти і оплатити необроблену тютюнову сировину з не відділеною середньою жилкою ( товар).
На виконання даного контракту Поставка товару здійснена відповідно до інвойсів № PA-01/01 від 12.12.15 та № РА-01/02 від 16.12.2015.
Одеською митницею ДФС у митному режимі «імпорт (випуск для вільного обігу)» (далі - імпорт) за МД №500060702/2016/000295 від 14.01.2016 та №500060702/2016/000695 від 25.01.2016 здійснено митне оформлення товару «Тютюнова неферментована сировина: необробленний тютюн з невідділеною середньою жилкою, сонячного сушіння, типу TND (натуральний зрілий сирий тютюн), що відповідає ботаничному типу "Oriental", сорту MIX, врожаю 2015 р…» (далі - тютюнова неферментована сировина), який надійшов на адресу ТОВ «АТ 2015» згідно контракту № РА - 01 від 4 грудня 2015 р. з фірмою «DARDYAL PRIVAT LIMITED» (м.Ісламабад, Пакистан).
Згідно МД від 14.01.2016 №500060702/2016/000295 вага нетто товару становить 27 403,75 кг.
Згідно МД від 25.01.2016 № 500060702/2016/000695 вага нетто товару становить 39 422,25 кг.
Даний товар класифіковано за кодом 2401106000 згідно УКТ ЗЕД, який зазначено у графі 33 МД. Для класифікації товарів в Україні використовується Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності, яка є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України» від 19.09.2013 № 584-VII.
Згідно УКТ ЗЕД код товару 2401 10 60 00 за УКТ ЗЕД має наступний опис: тютюнова сировина; тютюнові відходи:- тютюн з невідділеною середньою жилкою:
-тютюн типу Орієнталь сонячного сушіння.
На підставі п.3 ст. 345, п.1 ч.2 ст. 351 Митного кодексу України від 13.03.2012 №4495-VI (далі - Митного кодексу України) у зв'язку з виявленням ознак, що свідчать про можливе порушення законодавства України з питань державної митної справи в частині безпідставного застосування пільг при митному оформленні, за результатами аналізу електронних копій митних декларацій, на виконання наказу ГУ ДФС у Тернопільській області від 23.03.2016р. № 270 контролюючим органом проведено документальну невиїзну перевірку дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю «АТ 2015» вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг при митному оформленні товару «тютюнова неферментована сировина: необробленний тютюн з невідділеною середньою жилкою, сонячного сушіння, типу TND (натуральний зрілий сирий тютюн), що відповідає ботаничного типу "Oriental", сорту MIX, врожаю 2015 р.» за митними деклараціями від 14.01.2016 №500060702/2016/000295 та від 25.01.2016 № 500060702/2016/000695.
За результатами проведеної перевірки складено Акт перевірки від 05.05.2016р. № 188/14-07/34255323 щодо дотриманням ТОВ «АТ 2015» вимог законодавства України з питань державної митної справи, з якого вбачаються наступні порушення.
1. Поміщення у митний режим імпорту ввезених на митну територію України товарів згідно МД №500060702/2016/000295 від 14.01.2016 та №500060702/2016/000695 від 25.01.2016, здійснено з порушенням вимог підпункту 213.3.6 пункту 213.3 статті 213 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податкових зобов'язань ТОВ «АТ 2015» із акцизного податку за цими МД. За результатами перевірки прийнято рішення про відсутність у ТОВ «АТ 2015» права (підстав) для звільнення (отримання пільг) від сплати акцизного податку при ввезенні на митну територію України та поміщенні у митний режим імпорту товарів за МД №500060702/2016/000295 від 14.01.2016 в сумі 10 957 115,40 грн. та №500060702/2016/000695 від 25.01.2016 в сумі 15 762 592,44 грн.
2. Неправомірне звільнення (отримання пільги) від сплати акцизного податку призвело до заниження бази оподаткування податком на додану вартість товарів, оформлених за МД №500060702/2016/000295 від 14.01.2016 та №500060702/2016/000695 від 25.01.2016, що є порушенням пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України й призвело до заниження податкових зобов'язань ТОВ «АТ 2015» з податку на додану вартість за МД №500060702/2016/000295 від 14.01.2016 в сумі 2 191 423,08 грн, за МД №500060702/2016/000695 від 25.01.2016 в сумі 3 152 518,49 грн.
3. Враховуючи те, що згідно підпункту 41.1. статті 41 Податкового кодексу України від 02.12.10 №2755-VI органи доходів і зборів (згідно правонаступництва - органи державної фіскальної служби) є контролюючими щодо адміністрування митних платежів, відповідно до підпунктів 54.3.2 та 54.3.6 підпункту 54.3 статті 54 глави 4 Податкового кодексу від 02.12.10 № 2755-VI за результатами перевірки розраховано суму заниження податкових зобов'язань ТОВ «АТ 2015» з акцизного податку та податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів, що виникли внаслідок неправомірного звільнення (отримання пільги) від сплати акцизного податку товарів, оформлених за МД №500060702/2016/000295 від 14.01.2016 та №500060702/2016/000695 від 25.01.2016 в сумі 32 063 649,41 грн., з них: з акцизного податку - 26 719 707,84 грн., з ПДВ - 5 343 941,57 грн.
На підставі Акта перевірки ГУ ДФС у Тернопільській області після розгляду заперечень платника податків до акта перевірки від 12.05.2016р., винесено податкові повідомлення - рішення від 26.05.2016р.:
№0001341407, яким визначено суму грошового зобов'язання з акцизного податку у розмірі 26719707,84грн. та застосовано штрафну ( фінансову) санкцію, у розмірі 6679926,96грн. (25%), з посиланням на п. 123.1 ст. 123 ПКУ;
№0001361407, яким визначено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 5343941,57грн. та застосовано штрафну ( фінансову) санкцію, у розмірі 1335985,39грн. (25%), з посиланням на п. 123.1 ст. 123 ПКУ;
№0001371407, яким визначено суму штрафних санкцій з податку на додану вартість у розмірі 5343941,57 грн. (100%), з посиланням на п. 123.2 ст. 123 ПКУ; №0001381407, яким визначено суму штрафних санкцій з акцизного податку у розмірі 26719707,84 грн. (100%), з посиланням на п. 123.2 ст. 123 ПКУ.
Податкові повідомлення - рішення від 26.05.2016р. №0001341407, №0001341407, №0001371407, №0001371407 оскаржено позивачем в порядку статті 56 Податкового кодексу України до Державної фіскальної служби України.
Рішенням про результати розгляду скарги ДФС України від 04.08.2016р. № 16852/6/99-99-11-03-03-25 частково задоволено скаргу ТОВ «АТ 2015» від 07.06.2016р. № 85 із доповненням від 12.07.2016р. б/н, а саме: скасовано податкові повідомлення - рішення від 26.05.2016р. №0001371407, №0001381407. Податкові повідомлення - рішення від 26.05.2016р. №0001341407, №0001361407 залишено без змін, як такі, що відповідають вимогам законодавства.
Пунктом 213.3. ст. 213 ПК України визначаються операції з підакцизними товарами, які звільняються від оподаткування.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» підпункт 213.3.6 статті 213 ПК України викладено в новій редакції, а саме «ввезення на митну територію України підакцизних товарів (продукції), що використовуються як сировина для виробництва підакцизних товарів (продукції, у тому числі сировини), за умови подальшого виготовлення з такої сировини інших підакцизних товарів (продукції, у тому числі сировини), які реалізуються на митній території України або на експорт, та пред'явлення контролюючому органу ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв або тютюнових виробів. Ця норма не поширюється на операції з ввезення пального».
Відповідно до п. 1 розділу II. Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015р. № 909-VIII цей Закон набирає чинності з дня набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», але не раніше 1 січня 2016 року.
Пунктом 1 розділу II. Прикінцевих положень Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25 грудня 2015 року N 928-VIII передбачено що, цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року.
Таким чином, вищевказана редакція підпункту 213.3.6 статті 213 ПК України набула чинності з 01січня 2016 року, що враховується судом при вирішенні даного спору по суті.
Згідно п.3 ст.1 Митного кодексу України якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом та іншими законами України, застосовуються правила міжнародного договору України. Аналогічні норми передбачені п.3.2 ст.2 Податкового кодексу України та п.6 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п.36.1. ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Згідно п.36.3. ст. 36 ПК України податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Пунктом 36.4. ст. 36 ПК України передбачено, що виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента.
Пункт 36.5. ст. 36 ПК України передбачає, що відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Відповідно до Міжнародної конвенції про спрощення і гармонізацію митних процедур, до якої Україна приєдналась відповідно до закону України від 5 жовтня 2006 року N 227-V декларант несе відповідальність перед митною службою за достовірність даних, представлених у декларації, а також за сплату мит та податків (Стандартне правило 3.8).
А згідно стандартного правила 4.14 у випадках, коли митна служба виявляє, що помилки, допущені в декларації на товари або при нарахуванні мит та податків, призведуть або призвели до стягнення чи призначення суми мит та податків меншої, ніж це встановлено законодавством, вона виправляє помилки та стягує недоплачені суми.
Статтею 215 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI тютюн віднесено до підакцизних товарів та встановлено ставки акцизного податку. Зокрема, пунктом 215.3 статті 215 ПК України встановлено ставку акцизного податку на тютюнову сировину, яка класифікується у товарній позицій 2401 згідно УКТ ЗЕД, у розмірі 399,84 гривень за 1 кілограм (нетто).
Частиною 2 статті 293 Митного кодексу України встановлено, що особою, на яку покладається обов'язок зі сплати донарахованим митних платежів - податкового зобов'язання, визначеного за результатами документальної перевірки, є відповідний платник податків.
Відповідно до підпункту 212.1.2 пункту 212.1 статті 212 ПК України платником акцизного податку є особа - суб'єкт господарювання, яка ввозить підакцизні товари (продукцію) на митну територію України.
п.216.4. ст.216 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України є дата подання контролюючому органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов'язання контролюючим органом у визначених законодавством випадках.
Митна декларація, відповідно до ст. 4 Митного кодексу України - заява встановленої форми, в якій особою зазначено митну процедуру, що підлягає застосуванню до товарів, та передбачені законодавством відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури.
Відповідно до підпункту 213.1.3 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування акцизним податком є операції з ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України.
Митне оформлення товарів за МД №500060702/2016/000295 від 14.01.2016 та № 500060702/2016/000695 від 25.01.2016 здійснено із звільненням (застосуванням пільг) від сплати акцизного податку (у графі 36 МД зазначено код пільги в обкладенні товару акцизним податком - 130 «Підакцизні товари (продукція), що використовуються як сировина для виробництва підакцизних товарів (продукції) - (крім виробництва нафтопродуктів)»).
Відповідно ч.1.ст. 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.
Статтею 75 Митного кодексу України передбачено, що для поміщення товарів у митний режим імпорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна:
1) подати органу доходів і зборів, що здійснює випуск товарів, документи на такі товари;
2) сплатити митні платежі, якими відповідно до законів України обкладаються товари під час ввезення на митну територію України в режимі імпорту.
Частиною 8 статті 257 Митного кодексу України передбачено, що митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється органами доходів і зборів на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів:…..
6) відомості про нарахування митних та інших платежів, а також про застосування заходів гарантування їх сплати: а) ставки митних платежів; б) застосування пільг зі сплати митних платежів; в) суми митних платежів; г) офіційний курс валюти України до іноземної валюти, у якій складені рахунки, визначений відповідно до статті 3 1 цього Кодексу; ґ) спосіб і особливості нарахування та сплати митних платежів;
9) відомості про документи, передбачені частиною третьою статті 335 цього Кодексу….
Відомчі класифікатори інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 20 вересня 2012 року № 1011 (із змінами та доповненнями).
Розділом 2 Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 651 «Про затвердження Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа» (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2012 р. за № 1372/21684) (далі - Порядок заповнення МД), передбачено, що при декларуванні товарів та поміщення їх у митний режим імпорту, у графі 31 митної декларації під номером 1 зазначаються найменування та звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар (фізичні характеристики товару в обсязі, достатньому для однозначного віднесення його до коду згідно з Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі -УКТ ЗЕД)), який зазначається у графі 33 МД, а у графі 36 зазначаються цифрові коди податкових пільг відповідно до класифікатора звільнень від сплати митних платежів при ввезенні товарів на митну територію України, передбачених законодавством щодо товару, описаного в графі 31 МД та класифікованого в графі 33 МД.
Коди формуються за такою схемою: МММАААППП, де: МММ - код пільги в обкладенні товару ввізним митом; ААА - код пільги в обкладенні товару акцизним податком; ППП - код пільги в обкладенні товару податком на додану вартість.
Відповідно до ч.1 ст.295 Митного кодексу України митні платежі нараховуються декларантом або іншими особами, на яких покладено обов'язок із сплати митних платежів, самостійно, крім випадків, якщо обов'язок щодо нарахування митних платежів відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України та інших законів України покладається на органи доходів і зборів.
У графі 47 МД здійснено умовне нарахування акцизного податку:
- Вид: код « 084» (Акцизний податок з товарів, ввезених на митну територію України суб'єктами господарювання на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну);
- СП (спосіб платежу): код « 06» - Сума податку, нарахована умовно, у зв'язку із звільненням від оподаткування, передбаченим Митним кодексом України, Податковим кодексом України, іншими законами України та міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України при поміщенні товарів у митні режими Імпорту (випуск у вільний обіг), експорту.
Згідно МД від 14.01.2016 №500060702/2016/000295 сума умовно нарахованого акцизного податку - 10 957 115,40 грн.
Згідно МД від 25.01.2016 № 500060702/2016/000695 сума умовно нарахованого акцизного податку - 15 762 592,44 грн.
У графі В відповідно до Порядку заповнення МД зазначаються:
- код виду платежу відповідно до класифікатора видів надходжень бюджету, що контролюються митними органами;
- загальна сума платежу за цим кодом, що включає в себе суму відповідного платежу, що підлягає перерахуванню до державного бюджету, або на яку надано забезпечення сплати митних платежів;
Відповідно до відомостей у графі В МД №500060702/2016/000295 від 14.01.2016 та № 500060702/2016/000695 від 25.01.2016 для сплати до державного бюджету нараховано лише мито (код виду податку « 020») та ПДВ (код виду податку « 028»). Відомості щодо нарахування акцизного податку (код виду податку « 084») у графі В даних МД відсутні, що свідчить про те, що даний платіж при поміщенні у митний режим імпорту товарів, оформлених за МД №500060702/2016/000295 від 14.01.2016 та № 500060702/2016/000695 від 25.01.2016 не сплачено до державного бюджету. При цьому, згідно ч.1 ст. 297 Митного кодексу України у разі ввезення товарів на митну територію України суми митних платежів, нараховані органом доходів і зборів, підлягають сплаті до Державного бюджету України платником податків до або на день подання органу доходів і зборів митної декларації для митного оформлення, крім випадків, якщо відповідно до цього Кодексу товари ввозяться на митну територію України із звільненням від оподаткування митними платежами.
Згідно п.9 ч.3 ст.335 Митного кодексу України у митній декларації зазначаються відомості про документи, що підтверджують право на пільги із сплати митних платежів.
Відповідно до положень підпункту 213.3.6 пункту 213.3 статті 213 Податкового кодексу України від оподаткуванням акцизним податком звільняються операції з ввезення на митну територію України підакцизних товарів (продукції), що використовуються як сировина для виробництва підакцизних товарів (продукції, у тому числі сировини), за умови подальшого виготовлення з такої сировини інших підакцизних товарів (продукції, у тому числі сировини), які реалізуються на митній території України або на експорт, та пред'явлення контролюючому органу ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв або тютюнових виробів. Ця норма не поширюється на операції з ввезення пального.
Отже, пред'явлення контролюючому органу ліцензії на право виробництва тютюнових виробів є необхідною умовою для звільнення (отримання пільги) від сплати акцизного податку при ввезенні на митну територію України та поміщенні у митний режим імпорту товару «тютюнова неферментована сировина», який класифікується у товарній позиції 2401 за кодом 2401106000 згідно УКТ ЗЕД. При декларуванні товарів реквізити документів, що подаються з МД для митного оформлення, зазначаються у графі 44 МД, зокрема реквізити вказаної ліцензії повинні вноситись до графи 44 МД за кодом документа 8026 «ліцензія на право виробництва підакцизних товарів (крім виробництва нафтопродуктів)».
Судом встановлено, що до митного контролю та оформлення з МД №500060702/2016/000295 від 14.01.2016 та № 500060702/2016/000695 від 25.01.2016 подано Атестат виробництва, зареєстрований в реєстрі Системи сертифікації УкрСЕПРО 04.09.2015 № UA3.041.0293-15, виданий ДП «Тернопільстандартметрологія», щодо стану виробництва «тютюнової сировини ферментованої, тютюнової сировини стрипсованої» (графа 44 МД за кодом документа - 9000), проте не подано ліцензії на право виробництва тютюнових виробів (у графі 44 МД відсутній документ за кодом 8026). Крім цього, встановлено, що ліцензія на право виробництва тютюнових виробів відсутня серед документів, що подавались позивачем для митного оформлення товарів за МД №500060702/2016/000295 від 14.01.2016 та №500060702/2016/000695 від 25.01.2016.
Суд вважає за необхідне підкреслити, що Ліцензія на право виробництва тютюнових виробів позивачу не видавалась взагалі, що визнане ним с судовому засіданні.
Таким чином, судом встановлено, що під час поміщення у митний режим імпорту ввезених на митну територію України товарів «тютюнова неферментована сировина», які класифікуються у товарній позиції 2401 за кодом 2401106000 згідно УКТ ЗЕД, оформленого за МД №500060702/2016/000295 від 14.01.2016 та №500060702/2016/000695 від 25.01.2016, не дотримано умови для звільнення від оподаткування акцизним податком в частині непред'явлення контролюючому органу ліцензії на право виробництва тютюнових виробів, що є порушенням підпункту 213.3.6 пункту 213.3 статті 213 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI.
При цьому суд не приймає до уваги твердження позивача, про наявність та подачу для митного оформлення Ліцензії серії АЕ №297498 на виробництво тютюнових виробів, Ліцензії серії ЕТ №000126 на право здійснення експорту тютюнових виробів, Ліцензії серії ІТ №000223 на право здійснення імпорту тютюнових виробів, Ліцензії серії АЕ №297497 на право оптової торгівлі тютюновими виробами, які видані Товариству з обмеженою відповідальністю « Винниківська тютюнова фабрика», оскільки дана юридична особа є окремою юридичною особою, яка не є стороною у контракті № РА-01 від 04 грудня 2015 року, що укладений між продавцем «DARDYAL PRIVATE LIMITED» та покупцем ТзОВ «АТ 2015», а відтак вказані Ліцензії не можуть братись до уваги при наданні пільги зі сплати акцизного податку ТзОВ « АТ 2015» при ввезенні на митну територію України та поміщенні у митний режим імпорту товару «тютюнова неферментована сировина».
Крім того, відповідно до п.1 ст.3 Митного кодексу України при здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, застосовуються виключно норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, чинні на день прийняття митної декларації органом доходів і зборів України.
Відповідно до п.4.3 Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Мінфіну від 30.05.2012 № 631, прийняття митницею електронної митної декларації (далі - ЕМД) для оформлення підтверджується унесенням номера штампа ПМК до ЕМД.
Суд враховує та наголошує, що в графі D/J ЕМД від 14.01.2016 №500060702/2016/000295 штамп ПМК внесений датою 14.01.2016, а в ЕМД від 25.01.2016 № 500060702/2016/000695 штамп ПМК внесений датою 25.01.2016.
Таким чином, неправомірне звільнення (отримання пільги) від сплати акцизного податку товарів, поміщених в митний режим імпорту за МД №500060702/2016/000295 від 14.01.2016 та №500060702/2016/000695 від 25.01.2016, призвело до заниження податкових зобов'язань ТОВ «АТ 2015» із акцизного податку за цими МД. Відповідно, контролюючим органом правомірно збільшено суму грошового зобов'язання за платежем інші підакцизні товари іноземного виробництва на суму 26719707 грн. 84 коп.
Відповідно до абз. 1 п. 123.1. ст. 123 ПК України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Відтак, контролюючий орган, збільшивши суму грошового зобов'язання за платежем інші підакцизні товари іноземного виробництва на суму 26719707 грн. 84 коп. правомірно нарахував штрафні (фінансові) санкції на суму 6679926 грн. 96 коп.
Щодо податку на додану вартість, суд зазначає, що п. 180.1. ст. 180 ПК України для цілей оподаткування платником податку є будь-яка особа, що ввозить товари на митну територію України в обсягах, які підлягають оподаткуванню, та на яку покладається відповідальність за сплату податків у разі переміщення товарів через митний кордон України відповідно до Митного кодексу України;
Пункт 187.8. ст.187 ПК України визначає, що датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення. У даному випадку це 14.01.2016 року та 25.01.2016 р., оскільки цими датами оформлені митні декларації, у відповідності до яких відбулося поміщення у митний режим імпорту ввезених на митну територію України ТзОВ «АТ 2015» товарів.
Згідно пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI «базою оподаткування податком на додану вартість при ввезенні товарів на митну територію України є договірна (контрактна) вартість, але не менша митної вартості цих товарів, визначених відповідно до Митного кодексу України, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті…».
Неправомірне звільнення (отримання пільг) від сплати акцизного податку призвело до заниження бази оподаткування податком на додану вартість товарів, оформлених за вищевказаними митними деклараціями, що є порушенням пункту 190.1 статті 190 ПК України, яке призвело до заниження податкових зобов'язань ТОВ «АТ 2015» з податку на додану вартість за митними деклараціями від 14.01.2016 №500060702/2016/000295 в сумі 21914423,08 грн. та від 25.01.2016 № 500060702/2016/000695 в сумі 3152518,49 грн.
Відповідно до абз. 1 п. 123.1. ст. 123 ПК України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Відтак, контролюючий орган, збільшивши суму грошового зобов'язання за платежем ПДВ з ввезеного на територію України товару - тютюнової сировини на суму 5343941 грн. 57 коп. правомірно нарахував штрафні (фінансові) санкції на суму 1335985 грн. 39 коп.
Згідно із частиною 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частина 2 статті 71 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи встановлені судом обставини справи, досліджені в судовому засіданні докази, норми законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не є обґрунтованими, доказів, які б спростовували доводи відповідача про правомірність винесення ним податкових повідомлень-рішень № 0001341407 від 26.05.2016 року та №0001361407 від 26.05.2016 року судом не здобуто, в зв'язку з чим суд приходить до переконання, що позов до задоволення не підлягає в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "АТ 2015" до Головного управління Державної фіскальної служби України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні позивача ОСОБА_5 про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0001341407 від 26.05.2016 р. та №0001361407 від 26.05.2016 р. - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 10 жовтня 2016 року.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.