
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2016 р. Справа №805/2175/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 11 година 15 хвилин
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.
за участі секретаря судового засідання Проніна Д.С.
представника позивача - Склярової І.О. - на підставі довіреності
представника відповідача - Запорожець Г.І. - на підставі довіреності
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання дій протиправними, визнання нечинною та скасування вимоги, -
встановив:
13 липня 2016 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Добропільського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (далі - позивач або КП «Компанія «Вода Донбасу») до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - відповідач або Добропільська ОДПІ), в якому позивач просив:
- визнати протиправними дії Добропільської ОДПІ щодо надання КП «Компанія «Вода Донбасу» в особі Добропільського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-784-25 від 07 квітня 2016 року зі сплати єдиного внеску в розмірі 1 471 779,60 грн.
- визнати вимогу Добропільської ОДПІ про сплату боргу (недоїмки) № Ю-784-25 від 07 квітня 2016 року нечинною та скасувати.
Фактичні підстави для звернення до суду з цим позовом позивач вбачав в наступному.
12 квітня 2016 року КП «Компанія «Вода Донбасу» отримало вимогу Добропільської ОДПІ від 07 квітня 2016 року № Ю-784-25 про сплату боргу (недоїмки), згідно з якою Добропільське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» мало сплатити недоїмку з єдиного внеску у розмірі 1 471 779,60 грн.
Не погодившись з цією вимогою, платник єдиного внеску оскаржив її в адміністративному порядку до Головного управління ДФС у Донецькій області та Державної фіскальної служби України, проте у задоволенні скарг було відмовлено.
Посилаючись на абз. 1 ст. 2, ст. 11 Закону України «Про тимчасової заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі - Закон № 1669), п. 9-4 розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464), розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р, позивач стверджував, що його відокремлений підрозділ належить до категорії платників єдиного внеску, які звільнені від виконання обов'язків, передбачених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, а тому наполягав на задоволенні позовних вимог (а.с. 3-8).
В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені вимоги з підстав, викладених в позові, надала пояснення, аналогічні тим, що наведені у позовній заяві, просила задовольнити позов.
Відповідач - Добропільська ОДПІ позов не визнав, надав письмові заперечення, сутність яких полягала у наступному.
На підставі розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 499, щодо Добропільського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» сформована вимога про сплату боргу (недоїмки) від 07 квітня 2016 року № Ю-784-25 на загальну суму 1 471 779,60 грн.
Відповідно до ст. 25 Закону № 2464 та на підставі даних інформаційної системи фіскального органу Добропільська ОДПІ вимагала у платника єдиного внеску сплатити недоїмки з єдиного внеску у сумі 1 471 779,60 грн., що відповідало сумі боргу.
Відповідач наголошував, що Добропільське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» має недоїмку зі сплати єдиного внеску, починаючи з 01 вересня 2014 року, станом на 31 березня 2016 року заборгованість становила 1 471 779,60 грн.
Посилаючись на п.п. 3, 4 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідач стверджував, що під час формування спірної вимоги діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.
Відповідач доводив, що недоїмка з єдиного внеску, зазначена у вимозі про сплату боргу (недоїмки) від 07 квітня 2016 року № Ю-784-25 на суму 1 471 779,60 грн., повністю погашена, а тому, в силу положень п. 6 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, ця вимога вважається відкликаною з 23 серпня 2016 року.
Відповідач наголошував, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911-VIII пп. 8 п. 4 ст. 11 Закону № 1669 був виключений.
Сертифікати (висновки) Торгово-промислової палати України видані позивачу та його відокремленому підрозділу відповідно до пп. 100.4 і 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України, які регламентують порядок розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань.
При цьому в сертифікаті (висновку) Торгово-промислової палати України № 1215 не зазначено про форс-мажор, який дає право перенесення терміну сплати або продовження граничного терміну подання звіту зі сплати єдиного внеску.
Крім того, територія м. Добропілля, Добропільського та Олександрівського районів Донецької області з 14 квітня 2014 року по теперішній час знаходиться під контролем української влади; за юридичною адресою платника єдиного внеску не зафіксовано терористичних актів, диверсій, захоплень, блокувань або пошкоджень будівель і споруд, незаконного заволодіння транспортними засобами, захоплення заручників тощо.
З урахуванням наведеного просив відмовити у задоволенні позовних вимог, вважаючи їх безпідставними (а.с. 77-78).
В судовому засіданні представник відповідача позов не визнала з підстав, наведених у письмових запереченнях, просила відмовити в позові.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) здійснювалося повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Відповідач - Добропільська об'єднана державна податкова інспекція Головного правління ДФС у Донецькій області (ідентифікаційний код 39884187) зареєстрована як юридична особа 08 липня 2015 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис за номером 1 260 102 0000 002184; в стані припинення не перебуває.
Позивач - комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» (ідентифікаційний код 00191678) зареєстроване як юридична особа 03 вересня 2007 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис за номером 1 266 145 0000 026990, в стані припинення не перебуває.
В структуру КП «Компанія «Вода Донбасу» входить низка відокремлених підрозділів без статусу юридичної особи, в тому числі Добропільське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» (ідентифікаційний код 35581061), створене 19 листопада 2007 року, про що 23 листопада 2007 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис за номером 1 266 103 0005 02990.
Місцезнаходження Добропільського ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» зареєстроване за адресою: 85000, Донецька обл., м. Добропілля, вул. Луганського, буд. 2-а.
З 03 грудня 2007 року Добропільське ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» перебуває на обліку у Добропільській ОДПІ.
Ці обставини встановлені на підставі витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 07 квітня 2016 року № 21848644 (а.с. 9-11), а також відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Як свідчить довідка від 23 вересня 2016 року № 9133/05-07-13-13-20, Добропільське ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» зареєстроване як платник єдиного внеску з 03 грудня 2007 року та перебуває на обліку у Добропільській ОДПІ з 01 жовтня 2013 року за реєстраційним № 05-23-02-0922/05233 (а.с. 80).
05 листопада 2014 року Добропільське ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» звернулося до Добропільської ОДПІ з заявою за № 3288, поданою в порядку п. 9-3 (п. 9-4) Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464, в якій просило звільнити його від виконання обов'язків платника єдиного внеску, передбачених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464, а саме від нарахування, утримання та сплати єдиного внеску та подання звітності.
Того ж дня ця заява отримана Добропільською ОДПІ, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції відповідача (а.с. 12-13).
Сертифікатом (висновком) № 1215 про настання обставин непереборної сили від 29 жовтня 2014 року № 4246/05-4 Торгово-промислова палата України засвідчила Добропільському ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» відповідно до п.п. 100.4 і 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України настання обставин непереборної сили з 10 червня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промисловою платою України обставини непереборної сили тривали та встановити дату закінчення їх терміну не було можливо (а.с. 14-15).
Сертифікатом (висновком) № 1735 про настання обставин непереборної сили від 25 листопада 2014 року № 5270/05-4 Торгово-промислова плата України засвідчила КП «Компанія «Вода Донбасу» відповідно до п.п. 100.4 і 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України настання обставин непереборної сили з 10 червня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промисловою платою України обставини непереборної сили тривали та встановити дату закінчення їх терміну не було можливо (а.с. 16-17).
Впродовж спірного періоду засобами електронної пошти як страхувальник Добропільське ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» надавало Звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове держане соціальне страхування.
Так, 13 листопада 2015 року поданий Звіт за жовтень 2015 року, відповідно якого загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 383 359,82 грн., в тому числі за ставкою 36,76%-49,7% - 337 473,05 грн., за ставкою 8,41% - 3 558,63 грн., за ставкою 33,2% - 8 282,17 грн., за ставкою 3,6% - 33 492,94 грн., за ставкою 2% - 553,03 грн. (а.с. 81-84).
15 грудня 2015 року поданий Звіт за листопад 2015 року, відповідно до якого загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 417 296,43 грн., в тому числі за ставкою 36,76%-49,7% - 362 629,21 грн., за ставкою 8,41% - 3 420,31 грн., за ставкою 33,2% - 14 445,99 грн., за ставкою 3,6% - 35 930,68 грн., за ставкою 2% - 870,24 грн. (а.с. 85-88).
19 січня 2016 року поданий Звіт за грудень 2015 року, відповідно до якого загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 444 183,02 грн., в тому числі за ставкою 36,76-49,7% - 390 365,84 грн., за ставкою 8,41% - 3 542,01 грн., за ставкою 33,2% - 11 032,81 грн., за ставкою 3,6% - 38 525,27 грн., за ставкою 2% - 717,09 грн. (а.с. 89-92).
16 лютого 2016 року поданий Звіт за січень 2016 року, відповідно до якого загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 207 989,63 грн., в тому числі за ставкою 36,76-49,7% - 194 191,30 грн., за ставкою 8,41% - 3 762,26 грн., за ставкою 33,2% - 10 036,07 грн. (а.с. 93-97).
15 березня 2016 року поданий Звіт за лютий 2016 року, відповідно до якого загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 227 144,13 грн., в тому числі за ставкою 36,76-49,7% - 217 688,71 грн., за ставкою 8,41% - 3 089,47 грн., за ставкою 33,2% - 6 365,95 грн. (а.с. 98-101).
Добпропільське ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» своєчасно та в повному обсязі єдиний внесок не сплачувало, що мало наслідком виникнення недоїмки.
07 квітня 2016 року Добропільською ОДПІ сформована вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ю-784-25, згідно з якою станом на 31 березня 2016 року у Добропільського ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» існувала заборгованість зі сплати єдиного внеску у розмірі 1 471 779,60 грн. (недоїмка, за відсутності штрафів та пені), яка мала бути сплачена впродовж десяти календарних днів з дня одержання цієї вимоги.
Вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 07 квітня 2016 року № Ю-784-25 Добропільське ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» отримало 12 квітня 2016 року, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції платника єдиного внеску (а.с. 18).
Як свідчить розрахунок суми недоїмки по Добропільському ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу», недоїмка, що існувала станом на 31 березня 2016 року, складалася з єдиного внеску у сумі 175 166,39 грн. зі строком сплати 20 листопада 2015 року на підставі звіту від 13 листопада 2015 року № 1525191517; єдиного внеску у сумі 417 296,43 грн. зі строком сплати 21 грудня 2015 року на підставі звіту від 15 грудня 2015 року № 1526767418; єдиного внеску у сумі 444 183,02 грн. зі строком сплати 20 січня 2016 року на підставі звіту від 19 січня 2016 року № 1603341342; єдиного внеску у сумі 207 989,63 грн. зі строком сплати 22 лютого 2016 року на підставі звіту від 16 лютого 2016 року № 1605464971; єдиного внеску у сумі 227 144,13 грн. зі строком сплати 21 березня 2016 року на підставі звіту від 15 березня 2016 року № 1607071902 (а.с. 119).
Таким чином, до спірної вимоги включена недоїмка з єдиного внеску, яка утворилася за період з жовтня 2015 року по лютий 2016 року.
Не погодившись з вимогою про сплату боргу (недоїмки) від 07 квітня 2016 року № Ю-784-25, Добропільське ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» оскаржило її в адміністративному порядку.
19 травня 2016 року за результатами розгляду скарги Добропільського ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» від 20 квітня 2016 року № 617 (вхідний № 2406/10 від 04 травня 2016 року) на вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 07 квітня 2016 року № Ю-784-25 заступник начальника Головного управління ДФС у Донецькій області Погосян М.Л. прийняла рішення про результати розгляду скарги № 2632/10/05-99-10-01-12-1, яким скарга платника єдиного внеску залишена без задоволення (а.с. 19-23).
Рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 19 травня 2016 року Добпропільське ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» отримало 01 червня 2016 року, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції платника єдиного внеску (а.с. 19).
29 червня 2016 року за результатами розгляду скарги Добропільського ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» від 03 червня 2016 року № 856 (вхідний № 14781/6 від 10 червня 2016 року) голова Державної фіскальної служби України Насіров Р.М. прийняв рішення про результати розгляду скарги № 14067/6/99-99-11-02-02-25, яким скарга платника єдиного внеску залишена без задоволення (а.с. 24-26).
Рішення Державної фіскальної служби України від 29 червня 2016 року Добпропільське ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» отримало 06 липня 2016 року, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції платника єдиного внеску (а.с. 24).
Судом встановлено, що в період з 01 квітня 2016 року по 23 серпня 2016 року Добропільське ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» здійснювало погашення недоїмки з єдиного внеску, про що свідчать виписки по рахунках платника з відображенням реквізитів платіжних доручень (а.с. 102-106).
Листом від 23 вересня 2016 року № 9175/10/05-07-17-12-9 Добропільська ОДПІ повідомила Добропільське ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» про те, що відповідно до п. 6 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування вимога про сплату боргу (недоїмки) від 07 квітня 2016 року № Ю-784-25 на суму 1 471 779,60 грн. вважається відкликаною з 23 серпня 2016 року у зв'язку з погашенням зазначеного в ній боргу. Недоїмка в розмірі 1 471 779,60 грн. погашена в період з 01 квітня 2016 року по 23 серпня 2016 року (а.с. 120).
Факт існування недоїмки зі сплати єдиного внеску станом на 31 березня 2016 року у розмірі 1 471 779,60 грн. та її погашення 23 серпня 2016 року підтверджений даними картки особового рахунку платника - Добропільського ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» за платежем 71010000 (а.с. 107-118).
Докази, які б спростовували наведені вище обставини, суд не надані.
Відповідно до ч. 4 ст. 99 КАС України, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Судом встановлено, що Добропільське ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» скористалося досудовим порядком оскарження, передбаченим ч. 4 ст. 25 Закону № 2464.
Рішення Державної фіскальної служби України від 29 червня 2016 року Добпропільське ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» отримало 06 липня 2016 року.
Правова норма, що міститься у ч. 4 ст. 99 КАС України, пов'язує початок перебігу строку звернення до суду з днем, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги (незалежно від того чи розглянув суб'єкт владних повноважень таку скаргу по суті, чи прийняв рішення про залишення її без розгляду).
Із вказаним позовом КП «Компанія «Вода Донбасу» звернулося до суду 08 липня 2016 року, про що свідчить штамп підприємства поштового зв'язку на конверті, в якому здійснено поштове відправлення (а.с. 28), тобто в межах місячного строку, визначеного ч. 4 ст. 99 КАС України.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує наведені нижче правові норми.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464).
Закон № 2464 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачав наступне.
П. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464 визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, що визначено п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464.
Ч. 1 ст. 2 Закону № 2464 встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Збір та ведення обліку єдиного внеску здійснюються за принципами: законодавчого визначення умов і порядку його сплати; обов'язковості сплати; законодавчого визначення розміру єдиного внеску; прозорості та публічності діяльності органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску; захисту прав та законних інтересів застрахованих осіб; державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску; відповідальності платників єдиного внеску та органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків, що визначено ч. 1 ст. 3 Закону № 2464.
Платники єдиного внеску визначені ст. 4 Закону № 2464.
Так, відповідно до абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464, крім іншого, платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону № 2464 платники єдиного внеску, зазначені в пункті 1 частини першої цієї статті, є страхувальниками для платників єдиного внеску, зазначених у пунктах 2, 3, 6-14 частини першої цієї статті.
Права та обов'язки платників єдиного внеску визначені ст. 6 Закону № 2464.
Відповідно до п.п. 4-5 ч. 1 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску має право оскаржувати в установленому законом порядку рішення органу доходів і зборів та Пенсійного фонду та дії, бездіяльність його посадових осіб; захищати свої права та законні інтереси, а також права та інтереси застрахованих осіб, на користь яких він сплачує єдиний внесок, у тому числі в суді.
П.п. 1, 4 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Ст. 25 Закону № 2464 регламентовані заходи впливу та стягнення за порушення вимог цього Закону.
Ч. 4 ст. 25 Закону № 2464 визначено, що орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску.
Орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску.
Порядок узгодження сум недоїмки з єдиного внеску встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
У випадках, зазначених в абзаці дев'ятому цієї частини, орган доходів і зборів також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Відповідно до ч. 5 ст. 25 Закону № 2464 вимога органу доходів і зборів про сплату недоїмки або рішення суду щодо стягнення суми недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.
Ч. 6 ст. 25 Закону № 2464 визначено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом № 2464, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначає Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 28 березня 2016 року № 393), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21 квітня 2016 року за № 609/28739 (далі - Інструкція).
Згідно з абз. 2 п. 6. Розділу VI Інструкції вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається відкликаною, якщо сума боргу (недоїмки) самостійно погашається платником.
У випадку, зазначеному в абз. 2 цього пункту, вимога вважається відкликаною у день, протягом якого відбулося погашення суми боргу (недоїмки).
Судом встановлено, що недоїмка, відображена у вимозі про сплату боргу (недоїмки) від 07 квітня 2016 року № Ю-784-25, повністю погашена Добропільським ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» 23 серпня 2016 року.
Таким чином, в силу приписів п. 6 Розділу VI Інструкції вимога про сплату боргу (недоїмки) від 07 квітня 2016 року № Ю-784-25 вважається відкликаною з 23 серпня 2016 року.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) після її відкликання жодних правових наслідків для платника єдиного внеску не створює.
При цьому судом встановлено, що до відкликання вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 07 квітня 2016 року № Ю-784-25 до органів державної виконавчої служби для примусового виконання вона пред'явлена не була у зв'язку з її оскарженням в адміністративному, а в подальшому і в судовому порядку.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства, крім іншого, є захист прав, свобод та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, їхніх посадових і службових осіб при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Зважаючи на те, що на час судового розгляду вимога про сплату боргу (недоїмки) від 07 квітня 2016 року № Ю-784-25 відкликана Добропільською ОДПІ, позовні вимоги КП «Компанія «Вода Донбасу» про скасування цієї вимоги задоволенню не підлягають у зв'язку з відсутністю порушених прав та інтересів Добропільського ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу», які б потребували судового захисту.
Вимоги позивача про визнання нечинною вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 07 квітня 2016 року № Ю-784-25 також не підлягають задоволенню, оскільки в силу положень ст. 171 КАС України такий спосіб захисту порушеного права, як визнання нечинним рішення суб'єкта владних повноважень, застосовується лише щодо нормативно-правових актів.
Вимоги позивача про визнання протиправними дій Добропільської ОДПІ щодо надання КП «Компанія «Вода Донбасу» в особі Добропільського ВУ ВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-784-25 від 07 квітня 2016 року зі сплати єдиного внеску в розмірі 1 471 779,60 грн. не підлягають задоволенню, оскільки самі по собі ці дії не впливають на права, інтереси та обов'язки платника єдиного внеску, а правові наслідки створює вимога про сплату боргу (недоїмки), яка є виконавчим документом.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
Решта доводів та заперечень сторін, в тому числі щодо застосування до спірних правовідносин положень Закону № 1669 та п. 9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують, оскільки, як було зазначено вище, відкликана вимога про сплату боргу (недоїмки) не потребує її додаткового скасування судом.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд входить з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Відповідачем - суб'єктом владних повноважень, на користь якого ухвалене судове рішення, витрати, пов'язані з залученням свідків та проведенням судових експертиз, понесені не були, а тому судові витрати присудженню не підлягають.
Керуючись Конституцією України, ст.ст. 2-15, 17-20, 23, 26, 69-72, 94, 98, 159-163, 167, 185-186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
постановив:
1. У задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними дій, визнання нечинною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-784-25 від 07 квітня 2016 року зі сплати єдиного внеску в розмірі 1 471 779,60 грн. - відмовити повністю.
2. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частина проголошені у судовому засіданні.
3. Повний текст постанови виготовлений 30 вересня 2016 року.
4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
5. Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кравченко Т.О.