Рішення № 61881631, 03.10.2016, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
03.10.2016
Номер справи
918/784/16
Номер документу
61881631
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

03 жовтня 2016 р. Справа № 918/784/16

Господарський суд Рівненської області у складі судді Марач В.В. розглянувши справу за позовом Перший заступник прокурора Рівненської області в інтересах держави

до відповідача 1 Березнівська міська рада

до відповідача 2 Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Рівбуд"

про визнання незаконними і скасування рішень, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та повернення землі вартістю 165 876,71 грн.

За участю представників сторін:

від позивача: представник ОСОБА_1

від відповідача 1: представник не з"явився

від відповідача 2: ОСОБА_2

Статті 20, 22 Господарського процесуального кодексу України сторонам роз'яснені.

Відводи з підстав визначених статтею 20 ГПК України відсутні.

ВСТАНОВИВ:

Перший заступник прокурора Рівненської області (надалі Позивач або Прокурор) в інтересах держави звернувся в господарський суд Рівненської області з позовом до Березнівської міської ради (надалі Відповідач 1 або ОСОБА_3) та Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Рівбуд" (надалі Відповідач 2 або Кооператив) в якому просить визнати незаконними та скасувати рішення Березнівської міської ради №446 від 13.12.2013 року "Про надання дозволів на виготовлення землевпорядної документації" та рішення Березнівської міської ради №486 від 26.03.2014 року "Про передачу земельних ділянок в оренду", визнати недійсним договір оренди землі від 05.06.2014 року, укладений між Березнівською міською радою та Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельний кооператив «Рівбуд», обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Рівбуд» повернути земельну ділянку кадастровий номер 5620410100:01:005:0513 загальною площею 0,1591 га та вартістю 165 876,71 грн., що знаходиться по вул.С.Коваля,2 в м.Березне, за актом приймання-передачі до земель запасу житлової та громадської забудови Березнівської міської ради.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірні рішення відповідача-1 та договір оренди землі від 05.06.2014 року, укладений між Березнівською міською радою та Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельний кооператив «Рівбуд» суперечать вимогам статті 41 Земельного кодексу України, статтям 133,135,137 Житлового кодексу УРСР та Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу, затвердженого постановою ОСОБА_3 Міністрів УРСР від 30.04.1985, у зв'язку з чим є незаконними, оскільки порушують права власника, а земельна ділянка, яка перебуває у користуванні відповідача-2 підлягає поверненню.

Відповідачі надали суду письмові відзиви на позов в яких проти позовних вимог прокуратури заперечують посилаючись на наступне.

Норми актів законодавства УРСР, на які посилається прокурор, не підлягають реалізації в зв'язку із відсутністю певних органів, а також відсутністю повноважень у існуючих органів місцевого самоврядування на виконання процедур передбачених цими актами за часів СРСР, зокрема ЖБК не можуть бути організовані при виконавчих комітетах місцевих ОСОБА_3 народних депутатів оскільки таких органів на Україні не існує. Тому ч. 1 ст. 137 Житлового кодексу Української PCP та п. 2. Примірного статуту не можуть бути виконані і додержані в звязку із відсутністю такого органу як виконавчі комітети місцевих ОСОБА_3 народних депутатів а також згідно із п. 2 Примірного статуту при виконавчих комітетах місцевих ОСОБА_3 народних депутатів кооперативи організуються за пропозиціями районних (міських) комітетів комсомолу.

Отже, процедура організації діяльності і створення житлово-будівельних кооперативів у порядку передбачена у ст. 137 Житлового кодексу Української PCP та Примірним статутом неможлива, в звязку із відсутністю відповідних органів державної влади та громадських організацій за часів СРСР, на які покладені питання організації та узгодження процедури створення житлово-будівельних кооперативів.

Одночасно з цим, створення кооперативів, в тому числі житлово-будівельних, грунтується не тільки на нормах Житлового кодексу Української PCP та Примірного статуту, а й на акті більш вищої юридичної сили понад Примірного статуту та акті, що прийнятий пізніше ніж Житловий кодекс Української PCP та Примірний статут житлово-будівельного кооперативу, затверджений ОСОБА_3 Міністрів Української PCP від 30.04.1985 № 186 (із останніми змінами 1994 року) - Законі України «Про кооперацію» від 10.07.2003р. № 1087- ІУ, який не містить вимог до ЖБК, які містяться у Примірному статуті.

ОК «ЖБК «Рівбуд» зареєстровано 14.02.2011 року державним реєстратором виконавчого комітету Рівненської міської ради в установленому законом порядку, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до ст. 4 закону України «Про кооперацію» кооперація базується на таких основних принципах: добровільності вступу та безперешкодного виходу з кооперативної організації; соціальної справедливості, взаємодопомоги та співробітництва; рівного права голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу - один голос); вільного вибору напрямів і видів діяльності; демократичного контролю за діяльністю кооперативних організацій та їх посадових осіб з боку членів кооперативних організацій; безпосередньої участі членів кооперативної організації у її діяльності.

Згідно ст. 8 Закону України «Про кооперацію» статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність.

Статут кооперативу повинен містити такі відомості: найменування кооперативу, його тип та місцезнаходження: мета створення кооперативу і вичерпний перелік видів його діяльності: склад його засновників: умови і порядок вступу до кооперативу та виходу чи виключення з нього: права і обовязки членів та асоційованих членів кооперативу; порядок внесення змін до статуту кооперативу: порядок встановлення розмірів і сплати внесків та паїв членами кооперативу та відповідальність за порушення зобовязань щодо їх сплати; форми участі членів кооперативу в його діяльності: порядок формування, склад і компетенція органів управління та органів контролю кооперативу, а також порядок прийняття ними рішень, у тому числі з питань, рішення з яких приймається одноголосно чи кваліфікованою більшістю голосів членів кооперативу, які беруть участь у загальних зборах; порядок формування, використання та розпорядження майном кооперативу: порядок розподілу його доходу та покриття збитків; порядок обліку і звітності у кооперативі; порядок реорганізації і ліквідації кооперативу та вирішення пов'язаних з цим майнових питань; порядок скликання загальних зборів; умови і порядок повернення паю.

Статут може містити інші повязані з особливостями діяльності кооперативу положення, що не суперечать законодавству.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про кооперацію» членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай > розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу. Членом кооперативу може бути фізична особа, яка досягла 16-річного віку і виявила бажання брати участь у його діяльності.

В матеріалах справи наявний статут ОК «ЖБК «Рівбуд», затверджений установчими зборами від 07.02.2011 року.

Згідно з пунктом 2.1. Статуту, метою створення Кооперативу є задоволення житлових, економічних, соціальних та інших потреб його членів (асоційованих членів) кооперативу на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, трудової участі та майна, поділу між ними ризиків, витрат від діяльності Кооперативу, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю.

Відповідно до п. 2.2. Статуту, предметом діяльності Кооперативу є забезпечення житлом та/або не житловими приміщеннями членів (асоційованих членів) кооперативу і членів їх сімей шляхом будівництва багатоквартирних житлових будинків за власні кошти, а також наступної експлуатації та управління будинком.

Підпунктами 3.1.1. та 3.1.2. Статуту передбачено, що Кооператив має право одержати в установленому порядку земельні ділянки, зокрема, для будівництва та/або обслуговування житлових будинків, придбавати, орендувати та використовувати земельні ділянки, користуватися природними ресурсами у порядку, встановленому чинним законодавством.

Таким чином, Відповідачі вважають, що твердження прокурора про те, що ОК «ЖБК «Рівбуд» не мав права на отримання в оренду спірної земельної ділянки на підставі ст.41 ЗК України, є безпідставним, оскільки на момент прийняття спірних рішень Березнівської міської ради ОК «ЖБК «Рівбуд» був зареєстрований у встановленому законом порядку, здійснював діяльність з метою, передбаченою його статутом.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про кооперацію» визначено термін обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом обєднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу;

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про кооперацію» передбачено, що відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торгівельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.

Відповідно до п.3.3.1 «Державного класифікатору України класифікація організаційно-правових форм господарювання», затвердженого Наказом Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики, від 28.05.2004 №97, який діяв на момент реєстрації ОК «ЖБК «Рівбуд» як юридичної особи, визначено, що кооператив це юридична особа, утворена фізичними та (або) юридичними особами, які добровільно обєдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.

Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.

Згідно пунктів 1.З., 1.4. статуту ОК «ЖБК «Рівбуд», Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Рівбуд» є обслуговуючим кооперативом за типом та житлово-будівельним за напрямом діяльності.

Таким чином, відповідачі стверджують, що твердження прокурора про те, що ОК «ЖБК «Рівбуд» не є житлово- будівельним кооперативом, а є обслуговуючим кооперативом є помилковим, оскільки поняття обслуговуючий кооператив та житлово-будівельний кооператив характеризують тип і напрям діяльності кооперативу та не є тотожними. Отже, найменування Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Рівбуд» визначає його тип та напрям діяльності відповідно до різновидностей юридичних осіб організаційно-правових форм кооперативи, що узгоджується із п. 1.2. «Вимоги щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу» затверджених Наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, від 09.06.2004 року № 65, відповідно до якого, назва юридичної особи може складатися з власної назви юридичної особи, а також містити інформацію щодо мети діяльності, виду, способу утворення, залежності юридичної особи та інших відомостей згідно з вимогами до найменування окремих організаційно-правових форм субєктів господарювання, установлених Цивільним та Господарським кодексами України та законами України. Юридична особа, крім повного найменування, може мати скорочене найменування.

На підставі вищенаведеного Відповідачі просять відмовити в задоволенні позову.

Березнівська міська рада явку повноважного представника в судове засідання не забезпечила, про дату, час і місце розгляду справи повідомлена належним чином про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення №33013 0777675 9.

Розглянувши документи і матеріали, які подані учасниками судового процесу, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, давши належну оцінку доказам, які мають значення для справи, господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. При цьому господарський суд керувався наступним.

Рішенням Березнівської міської ради №446 від 13.12.2013 року "Про надання дозволів на виготовлення землевпорядної документації" надано Обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Рівбуд» дозвіл на виготовлення документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі для передачі в оренду строком на 5 років земельної ділянки площею 0,1591 га по вул. С. Коваля, 2, що в м. Березне, за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови.

За змістом зазначених рішеннь правовими підставами для їх прийняття є, зокрема, приписи статей 41, 116, 118, 121, 123, 124, 141, 151, 186 Земельного кодексу України.

У подальшому, рішенням Березнівської міської ради №486 від 26.03.2014 року "Про передачу земельних ділянок в оренду" затверджено вищевказану технічну документацію та передано в оренду ОК «ЖБК «Рівбуд» земельну ділянку площею 0,1591 га по вул. С. Коваля, 2, що в м. Березне, для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

На підставі вищевказаних рішень 05.06.2014 року між Березнівською міською радою та ОК «ЖБК «Рівбуд» укладено договір оренди землі відповідно до умов якого Орендодавець надав, а Орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,1591 га для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку (02.03) яка знаходиться в межах м. Березне по вул. Станіслава Коваля, 2 Березнівського району Рівненської області, строком на 5 років.

На підставі ОСОБА_1 приймання-передачі земельну ділянку передано в користування ОК «ЖБК «Рівбуд» (а.с. 24 на звороті).

Відповідно п. 34 ч. 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання відповідно до закону щодо регулювання земельних відносин.

Статтею 59 цього Закону передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти в формі рішень.

Згідно статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, зокрема, належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Частиною першою статті 155 зазначеного кодексу у редакції, чинній на час прийняття спірного акту, визначено, що в разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Згідно із частиною першою статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Таким чином, якщо правовий акт індивідуальної дії органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси територіальних громад чи окремих осіб, він визнається недійсним у судовому порядку.

Відповідно до частин першої та другої статті 116 Земельного кодексу України у редакції, чинній на час прийняття відповідачем-1 спірного рішення, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно зі статтею 41 наведеного кодексу житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації. Житлово-будівельні (житлові) та гаражно-будівельні кооперативи можуть набувати земельні ділянки у власність за цивільно-правовими угодами.

Аналіз наведеної норми передбачає можливість безоплатної передачі земельних ділянок у власність або оренду юридичній особі для здійснення житлового будівництва за умови, що така особа створена як житлово-будівельний кооператив, а тому при вирішенні питання щодо безоплатного надання земельної ділянки в порядку, визначеному наведеною нормою, слід враховувати саме мету створення кооперативу, яка має відповідати встановленим вимогам до порядку створення такого кооперативу.

Відповідно до статей 133, 134, 135 Житлового кодексу Української РСР громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, вправі вступити до житлово-будівельного кооперативу і одержати в ньому квартиру. На облік бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу беруться громадяни, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР) і потребують поліпшення житлових умов. Порядок обліку громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу, встановлюється законодавством Союзу РСР і Української РСР. Правила обліку громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу, затверджуються ОСОБА_3 Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок. Умови прийому громадян до членів житлово-будівельного кооперативу встановлюються законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.

Згідно з пунктом 8 Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу, затвердженого постановою ОСОБА_3 Міністрів Української РСР від 30.04.1985 № 186 (далі - Примірний статут) до членів кооперативу приймаються громадяни, які постійно проживають у даному населеному пункті і перебувають на обліку бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу або користуються правом позачергового прийому до членів кооперативу, а також громадяни, зазначені у пункті 37, абзаці першому пункту 43 і абзаці першому пункту 55 цього Примірного статуту.

Статтею 137 Житлового кодексу Української РСР передбачено, що житлово-будівельні кооперативи організуються при виконавчих комітетах місцевих ОСОБА_3 народних депутатів, при підприємствах, установах і організаціях. Порядок організації та діяльності житлово-будівельних кооперативів установлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом, Примірним статутом житлово-будівельного кооперативу та іншими актами законодавства Української РСР.

Частинами другою пунктів 4, 5 Примірного статуту передбачено, що рішення зборів про організацію кооперативу, список громадян, які вступають до кооперативу, і членів їх сімей, що виявили бажання оселитися в будинку кооперативу, затверджуються виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті ОСОБА_3 народних депутатів. Житлово-будівельний кооператив діє на підставі статуту, прийнятого відповідно до цього Примірного статуту і зареєстрованого у виконавчому комітеті ОСОБА_3 народних депутатів, який затвердив рішення про організацію кооперативу.

Отже, наведеною нормою передбачено можливість безоплатної передачі земельних ділянок у оренду або власність юридичної особи для здійснення житлового будівництва за умови, що така особа створена, як житлово-будівельний кооператив, а тому, при вирішенні питання щодо безоплатного надання земельної ділянки в порядку, визначеному наведеною нормою, слід враховувати саме мету створення кооперативу, яка має відповідати встановленим вимогам до порядку створення, організації та діяльності такого кооперативу відповідно до вимог Житлового кодексу УРСР та Примірного статуту.

Аналіз наведених норм законодавства свідчить про те, що передаючи земельну ділянку у власність відповідачу-2, відповідач-1 мав врахувати мету та підстави створення такого кооперативу, порядок його організації та діяльності відповідно до вимог ЖК УРСР та Примірного статуту. З'ясування саме цих обставин при наданні земельної ділянки відповідачу-2, як спеціальному суб'єкту, передбаченому статтею 41 Земельного кодексу України, зобов'язує раду з'ясовувати правовий статус, мету та підстави його створення.

Такого висновку дійшов Верховний Суд України у постанові колегії суддів Судових палат в адміністративних, господарських та цивільних справах від 17.06.2014 по справі № 21-195а14, який згідно вимог статті 111-28 ГПК України має враховуватись іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

При вирішенні питання, яким нормативно-правовим актом слід керуватись при визначенні того чи є кооператив житлово-будівельним: статтею 7 Закону України "Про кооперацію" або Житловим кодексом України та Примірним статутом необхідно врахувати, що зазначені нормативно-правові акти співвідносяться як загальний (Закон України "Про кооперацію") та спеціальний (Житловий кодекс України та Примірний статут), а тому слід застосовувати норми спеціальних нормативно-правових актів.

Згідно статуту другого відповідача ОК "ЖБК "Рівбуд" даний кооператив не створено при виконавчому комітеті місцевої ради народних депутатів, при підприємстві, установі чи організації, що суперечить положенням статті 137 Житлового кодексу України.

Навпаки місцезнаходженням ОК "ЖБК "Рівбуд" є м.Рівне, вул. Академіка ОСОБА_4, 1а, в той час як земельна ділянка, на підставі оспорюваних рішень, виділяється в м.Березне.

Відповідачі не надали суду доказів того, що члени кооперативу на момент його створення, потребували поліпшення житлових умов, що суперечить вимогам статті 135 Житлового кодексу України та абзацу І пункту 8 Примірного статуту.

Вимога щодо необхідності поліпшення житлових умов повинна бути передбачена у матеріалах реєстраційної справи та статутних документах. Дослідженням зазначених документів ОК "ЖБК "Рівбуд" прокуратурою встановлено, що відповідні відомості у них відсутні.

Всупереч пункту 5 Примірного статуту, з урахуванням того, що число членів кооперативу не визначено виконавчим комітетом міської ради, число його членів не повинно бути менше п'яти. При цьому відповідно до переліку засновників (членів) кооперативу число його членів - три (п.4.1 Статуту).

Крім того, вищевказані члени кооперативу не постійно проживають у м. Березне, на території якого кооперативу виділена земельна ділянка для будівництва житлового багатоквартирного будинку, а саме ОСОБА_5 - АДРЕСА_1, ОСОБА_6 - Рівненська обл., Рівненський район, с.Старожуків, ОСОБА_7 - м.Рівне, вул.Соборна, б.5, гурт..

Також, пунктом 4.2. Статуту кооперативу, усупереч статей 133, 135 Житлового кодексу України та абзацу 1 пункту 56 Примірного статуту, передбачено можливість юридичних осіб бути членом кооперативу.

Тобто, з огляду на вищезазначене, ОК "ЖБК "Рівбуд" не є суб'єктом земельних правовідносин, що має право в спеціальному порядку, визначеному приписами ст.41 ЗК України, на отримання спірної земельної ділянки.

Таким чином господарський суд приходить до висновку про невідповідність процедури надання радою кооперативу у користування земельної ділянки вимогам законодавчих приписів, які регулюють спірні відносини, а відтак і про незаконність рішеннь Березнівської міської ради №446 від 13.12.2013 року "Про надання дозволів на виготовлення землевпорядної документації" та №486 від 26.03.2014 року "Про передачу земельних ділянок в оренду".

Згідно із частиною першою статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до статті 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Статтею 215 цього ж Кодексу передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

При розгляді матеріалів справи судом встановлено, що рішення Березнівської міської ради, на підставі яких Обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Рівбуд" передана в оренду земельна ділянка кадастровий номер 5620410100:01:005:0513 загальною площею 0,1591 га та вартістю 165 876,71 грн., що знаходиться по вул.С.Коваля,2 в м.Березне, є незаконними та недійсними.

Також судом встановлено, що Березнівська міська рада не мала права передавати вищезазначену земельну ділянку в оренду Відповідачу 2 в спеціальному порядку, визначеному приписами ст.41 ЗК України.

Таким чином, з огляду на вищенаведене, Договір оренди землі від 05.06.2014 року, укладений між Березнівською міською радою та Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельний кооператив «Рівбуд», суперечить Цивільному кодексу України, Житловому кодексу УРСР, Земельному кодексу України, Закону України "Про оренду землі", Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а відтак в момент вчинення правочину сторонами недодержано вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 Цивільного кодексу України, що є підставою для визнання зазначеного Договору оренди недійсним.

Відповідно до статті 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Таким чином Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Рівбуд», в зв"язку з недійсністю договору оренди землі, зобов"язаний повернути земельну ділянку кадастровий номер 5620410100:01:005:0513 загальною площею 0,1591 га та вартістю 165 876,71 грн., що знаходиться по вул.С.Коваля,2 в м.Березне, до земель запасу житлової та громадської забудови Березнівської міської ради.

Заперечення відповідачів, наведені у відзивах, зокрема те, що Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Рівбуд» є суб'єктом земельних правовідносин, що має право в спеціальному порядку, визначеному приписами ст.41 ЗК України, на отримання спірної земельної ділянки та те, що до даних правовідносин слід застосовувати Закон України "Про кооперацію", як спеціальний, спростовуються всім вищенаведеним і, відповідно, є необгрунтованими та безпідставними.

Відповідно до ст. 121 Конституції України, на прокуратуру України складається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Згідно ч.З ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Статтею 2 ГПК України встановлено, що прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обгрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві.

Відповідно до рішення Конституційного суду України у справі №Зрп/9 від 08.04.1999, поняття «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах» означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, фактично є позивачем у справах, порушених за позовною заявою прокурора.

Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України №442 від 10.09.2014, Державну інспекцію сільського господарства ліквідовано, покладено функції із здійснення державного нагляду (контролю) в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів - на Державну екологічну інспекцію.

У той же час, зміни до Положення про Державну екологічну інспекцію, затвердженого указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011, в частині покладення на останню функцій із здійснення державного нагляду (контролю) в частині дотримання земельного законодавства, не внесено.

Таким чином, Державна екологічна інспекція не наділена повноваженням на звернення до суду з даним позовом.

Разом з тим, відповідно до ст. ст. 13, 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави та перебуває у власності Українського народу.

Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Проте, саме внаслідок незаконних дій Березнівської міської ради передано у користування ОК «ЖБК «Рівбуд» земельну ділянку площею 0,1591 га по вул. С. Коваля, 2 в м. Березне, без проведення земельних торгів, що суперечить чинному на час винесення рішення законодавству та завдало істотної шкоди охоронюваним законом інтересам держави в частині неодержання коштів за відчуження права оренди земельної ділянки нормативна грошова оцінка якої станом на 01.07.2014 становить 165 876,71 грн..

Таким чином звернення Першого заступника прокурора Рівненської області в інтересах держави з даним позовом здійснено в межах наданих йому повноважень та у спосіб, визначений діючим законодавством.

На підставі ст.49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідачів.

Керуючись статями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Рішення Березнівської міської ради №446 від 13.12.2013 року "Про надання дозволів на виготовлення землевпорядної документації" визнати незаконним.

2. Рішення Березнівської міської ряди №486 від 26.03.2014 року "Про передачу земельних ділянок в оренду" визнати незаконним.

3. Визнати недійсним договір оренди землі від 05.06.2014 року, укладений між Березнівською міською радою та Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельний кооператив «Рівбуд».

4. Обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Рівбуд» (вул.ОСОБА_8ОСОБА_4,1А, м.Рівне, ЄДРПОУ 37532058) повернути земельну ділянку кадастровий номер 5620410100:01:005:0513 загальною площею 0,1591 га та вартістю 165 876,71 грн., що знаходиться по вул.С.Коваля,2 в м.Березне, за актом приймання-передачі до земель запасу житлової та громадської забудови Березнівської міської ради.

5. Стягнути з Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Рівбуд» (вул.ОСОБА_8ОСОБА_4,1А, м.Рівне, ЄДРПОУ 37532058) на користь Прокуратури Рівненської області ( вул.16 Липня, 52, м.Рівне) 3 311 грн. 08 коп. судового збору.

6. Стягнути з Березнівської міської ради (вул.Київська, 5, м.Березне, 34600, ЄДРПОУ 04387823) на користь Прокуратури Рівненської області ( вул.16 Липня, 52, м.Рівне) 3 311 грн. 08 коп. судового збору.

7. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено та підписано 07 жовтня 2016 року.

Суддя Марач В.В.