Ухвала суду № 61877002, 04.10.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2016
Номер справи
821/187/16
Номер документу
61877002
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 жовтня 2016 р. Справа № 821/187/16

Категорія: 8.3.1 Головуючий в 1 інстанції: Василяка Д.К.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Милосердного М.М.

при секретарі - Татарин Б.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2016 року по справі за адміністративним позовом публічного акцонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А :

Публічне акцонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» звернулось до суду з адміністративним позовом до СДПІ з обслуговування великих платників у м. Одесі МГУ ДФС про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо невжиття заходів щодо повернення надмірно сплачених сум з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 19 053 689 грн. 71 коп.; зобов'язання СДПІ з обслуговування великих платників у м. Одесі МГУ ДФС вчинити дії, передбачені ст. 43 Податкового кодексу України, для повернення на поточний рахунок надмірно сплачених сум податку з прибутку приватних підприємств у загальному розмірі 19 053 689, 71 грн., а саме, підготувати висновок для повернення зазначеної суми коштів з відповідного бюджету та подати його до виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2016 року адміністративний позов задоволено в повному обсязі. Визнано протиправною бездіяльність СДПІ з обслуговування великих платників у м. Одесі МГУ ДФС щодо невжиття заходів щодо повернення ПАТ «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» (код ЄДРПОУ 05396638) надмірно сплачених сум з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 190 53 689 (дев'ятнадцять мільйонів п'ятдесят три тисячі шістсот вісімдесят дев'ять) грн. 71 коп. Зобов'язано СДПІ з обслуговування великих платників у м. Одесі МГУ ДФС підготувати та надати відповідно до вимог Податкового кодексу України до відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів ПАТ «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» для виконання висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених сум у розмірі 190 53 689 (дев'ятнадцять мільйонів п'ятдесят три тисячі шістсот вісімдесят дев'ять) грн. 71 коп. бюджетного відшкодування з податку на прибуток приватних підприємств.

В апеляційній скарзі Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ПАТ «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» на підставі декларації з податку на прибуток приватних підприємств за 2013 рік та 2014 рік задекларовано за 2013 рік в рядку 14 «Податок на прибуток за звітній (податковий) період» від'ємне значення податкового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 13 859 670 грн.; за 2014 рік в рядку 14 «Податок на прибуток за звітній (податковий) період» від'ємне значення податкового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 2 104 628 грн.

27 травня 2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою №03/59-2016 про повернення надмірно перерахованих коштів у сумі 19 231 404, 88 грн.

СДПІ з ОВП у м. Одесі МГУ ДФС 01 липня 2015 року направило лист позивачу, в якому вказано, що повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу.

ПАТ «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» надано відповідачу договір про реструктуризацію податкових зобов'язань з податку на прибуток приватних підприємств №92 від 28 грудня 2006 року та надано заяву про повернення надмірно сплачених сум.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач заявою від 27 травня 2015 року та від 11 грудня 2015 року звертався до відповідача про повернення надмірно сплачених сум коштів.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем неправомірно не вчинено дій щодо повернення помилково сплачених податкових зобов'язань по податку на прибуток приватних підприємств та не надано до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів щодо повернення суми бюджетного відшкодування ПАТ «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго», у зв'язку з чим відповідач зобов'язаний надати відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів ПАТ «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 43 Податкового кодексу України - помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Окрім того, пунктом 5 Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженим спільним наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 30 грудня 2013 року №882/1188 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 січня 2014 року за №146/24923 також передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Пунктом 102.5 статті 102 Податкового кодексу України також встановлено, що заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується апелянтом, відповідно до інтегрованої картки платника податку за кодом бюджетної класифікації 11021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» переплата ПАТ «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» з податку на прибуток приватних підприємств становить 19 017 511, 39 грн.

Однак, на неодноразові заяви позивача про повернення надмірно сплачених коштів з податку на прибуток приватних підприємств, у тому числі від 27 травня 2015 року №03/59-2016, від 08 липня 2015 року №03/59/2582 та від 11 грудня 2015 року №03/59-016764, апелянт, в порушення п.43.5 ст. 43 Податкового кодексу України та пункту 7 Порядку взаємодії, не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви, не підготував висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та не подав його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Посилання апелянта на те, що листом №8/10/28-08-47-40-37 від 13 січня 2016 року позивача було повідомлено про те, що заява про повернення надмірно перерахованих коштів направлена на погодження до Центрального офісу з обслуговування великих платників МГУ ДФС України колегія суддів вважає необгрунтованими, оскільки апелянт на підставі наявної суми надміру сплачених грошових зобов'язань (розмір, якої в судовому засіданні представником податкового органу не заперечувався) повинен був підготувати відповідний висновок та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів у передбачений вищенаведеними нормами законодавства строк.

Більш того, у зазначеному листі, податковим органом було запропоновано позивачу, враховуючи складну економічну ситуацію в державі та необхідність забезпечення своєчасного виконання передбачених бюджетом соціальних виплат, переглянути призначення коштів та використання наявної переплати в рахунок погашення податкових зобов'язань з податку на додану вартість щомісячно шляхом повернення переплати (в розмірі нарахувань, які зазначені в рядку 25 податкової декларації з ПДВ) на розрахунковий рахунок підприємства з подальшим перерахуванням цих коштів на казначейський рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ, що в свою чергу також свідчить про підтвердження апелянтом надмірно перерахованих коштів позивачем саме у сумі 19 017 511, 39 грн.

З урахуванням наведеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позивачем було своєчасно у встановлений Податковим кодексом України строк вжиті заходи на повернення надмірно перерахованих коштів з податку на прибуток підприємств у розмірі 19 017 511, 39 грн., зокрема шляхом подання відповідних заяв про повернення надміру сплачених коштів, які були отримані апелянтом та не були виконані.

Інші доводи апеляційної скарги колегія суддів не приймає до уваги, оскільки вони повністю спростовуються матеріалами справи та обставинами, які повно та об'єктивно були встановлені судом першої інстанції при вирішенні спору.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, у зв'язку з чим апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів,-

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби залишити без задоволення, постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2016 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення виготовлений 10 жовтня 2016 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

М.М. Милосердний