
Справа № 676/3103/16-а
Номер провадження 2-а/676/102/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2016 року Кам'янець-Подільський міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючого судді Вдовичинського А.В.
з участю секретаря Перун А.М.
представника відповідача Дереховської О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам'янець-Подільський справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій та рішення неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій та рішення неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що працював в органах прокуратури Хмельницької області на різних прокурорсько-слідчих посадах з 21.07.1997 р. по 31.12.2013 р. 15.12.2013 р. йому призначено пенсію за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону чинній на час призначення пенсії в розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати. П.3 постанови Кабінету Міністрів України N1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-иравових актів» з 01.12.2015 р. підвищено на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, в тому числі і постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури». У зв'язку із вказаними вище змінами в оплаті праці працівників прокуратури 09.06.2016 р. звернувся до Кам'янець-ГІодільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою здійснити перерахунок пенсії відповідно до от.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції закону, чинній на час призначення пенсії, в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області № 18-333 вих.16 від 02.06.2016 р. Листом-відповіддю від 14.06.2016 р. № 75/Г-16 відповідач відмовив йому в перерахунку пенсії. Позивач вважає відмову відповідача неправомірною, такою що суперечить законодавству, Конституції України, Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, де велика увага акцентується саме на дотриманні державою принципу «правомірних або законних очікувань» та захисту прав людини через призму цього принципу. Позивач просить суд винести рішення яким: визнати дії та рішення відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку йому пенсії за вислугу років в розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-333 вих.16 від 02.06.2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії у зв'язку із змінами розміру заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», неправомірними; зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії в розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької област і .N48-333 вих.16 від 02.06.2016 року, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, перерахувавши її на його особистий пенсійний рахунок. В судове засідання позивач не звився, направив суду заяву в якій просить справу розглянути без його участі, просить позов задоволити.
Представник відповідача в суді позов не визнав, просить відмовити в його задоволенні. Суду представник відповідача пояснив, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213 з 01.06.2015 р. не призначаються пенсії відповідно до закону України «Про прокуратуру», а раніше призначені пенсії не перераховуються; також п.20 ст. 86 закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. умови та порядок перерахунку пенсії призначених працівникам прокуратури здійснюються Кабінетом міністрів України, однак така постанова до цього часу не прийнята, ч.17 ст.50-1 закону, що діяла на час призначення пенсії позивачу втратила чинності з 01.01.2015 р.
Заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач працював в органах прокуратури на різних прокурорсько-слідчих посадах з 21.07.1997 р. по 31.12.2013 р. 28.10.2013 р. позивачу встановлено 2 групу інвалідності, що підтверджується копією довідки МСЕК.(а.с.14).
Позивач перебуває на обліку у відповідача з 03.12.2013 р., з 29.10.2013 р. йому призначено пенсію по інвалідності. 30.01.2014 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії по інвалідності по закону України «Про прокуратуру». З 30.01.2014 р. йому було призначено пенсію як інваліду 2 групи загального захворювання внаслідок хвороби прокурором в розмірі 80% від заробітної плати, Зазначені обставини підтверджуються копіями заяв позивача про призначення/перерахунок пенсії, копією протоколу відповідача від 05.12.2013 р. та копією розпорядження відповідача від 05.02.2014 р., які приєднані до матеріалів справи.
09.06.2016 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 та подав довідку прокуратури Хмельницької області про розмір середньомісячного заробітку від 02.06.2016 р. № 18-333 вих. 16. Листом від 14.06.2016 р. № 75/Г-16 Кам'янець-Подільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Хмельницької області було відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213 так як з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались законом України «Про прокуратуру».
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-XII (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Частиною другою цієї норми (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) передбачено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Також, положеннями цієї правової норми було передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Починаючи з 01.01.2015 р. вказану норму викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
15 липня 2015 року набрав чинності Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу XII «Прикінцеві положення» якого норми Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII, які регулювали, зокрема, питання перерахунку пенсії, втратили чинність.
Пенсійне забезпечення працівників прокуратури, станом на час спірних правовідносин, регулюється правилами статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII. Згідно частин тринадцятої, двадцятої цієї норми, пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України «Про прокуратуру», на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Разом із тим, на момент звернення позивача до територіального органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії питання такого перерахунку чинним законодавством не врегульоване, в той час як передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.
Ураховуючи, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів частини першої статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та статті 22, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, колегія суддів погоджується із судом першої інстанції в тому, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 02.06.2016 р. і що при такому перерахунку мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу.
При виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд враховує висновки Верховного Суду України, зокрема висловлені у постанові Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13), а також існуючи практику Європейського суду з прав людини.
Відповідно до постанови Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, вказано, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Також, згідно з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Посилання відповідача на пункт 5 розділу IIІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні від 27.05.2013 року по справі «Суханов та Ільченко проти України» першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету в «інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар. Більш того, Європейський Суд вказав, що Кабінет Міністрів України мав визначити розмір надбавки до пенсії, однак, жодного рішення з цього приводу прийнято не було. Таким чином, у даному випадку відмова держави здійснити певні дії становила втручання в права заявників, передбачені ст.1 Першого протоколу, так як заявники мали «законне сподівання» на перерахунок пенсії.
З врахуванням наведеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача визнати неправомірною відмову відповідача щодо проведення перерахунку йому пенсії за вислугу років в розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-333 вих. 16 від 02.06.2016 р. та зобов'язання відповідача здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення йому пенсії в розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області .N18-333 вих.16 від 02.06.2016 р., та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, підлягають до задоволення.
Враховуючи положення частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії 09.06.2016 р. вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити йому перерахунок пенсії підлягають задоволенню з 1 червня 2016 року. З врахуванням викладеного позов підлягає задоволенню частково.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.19,58 Конституції України, ст.ст. 1-4, 6-9, 18, 71, 94, 158-163, 244-2 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991 р. із змінами і доповненнями), ст.ст. 4,6 закону України «Про судовий збір»,суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задоволити частково. Визнати неправомірною відмову Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України України Хмельницької області щодо проведення перерахунку ОСОБА_2 пенсії за вислугу років в розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-333 вих. 16 від 02.06.2016 р.
Зобов'язати Кам'яиець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 01.06.2016 р. відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення йому пенсії в розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області .N18-333 вих.16 від 02.06.2016 р., та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України на користь держави 826,80 грн. судового збору.
На постанову сторонами може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання сторонами її копії виготовленої в повному обсязі до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Кам`янець-Подільський міськрайонний суд.
Постанову виготовлено в повному обсязі 07.10.2016 р.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Вдовичинський А.В.