ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2016 року м. Львів Справа № 876/6886/16
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Рибачука А. І.,
суддів - Багрія В. М., Старунського Д. М.,
з участю секретаря - Андрушківа І. Я.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Шпирки Р. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної служби України з надзвичайних ситуацій на постанову Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 09 серпня 2016 року у справі № 606/1020/16-а за позовом ОСОБА_3 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо неналежного розрахунку та виплати йому одноразової грошової допомоги як інваліду ІІ групи та зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити йому вказану допомогу у розмірі 42-місячного грошового забезпечення виходячи з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що при звільненні зі служби за станом здоров'я йому було протиправно виплачено одноразову грошову допомогу як інваліду ІІ групи виходячи не з розміру його грошового забезпечення, а лише з окремих його складових - окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та посадового окладу.
Постановою Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 09 серпня 2016 року вказаний позов задоволено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Апеляційну скаргу обґрунтовує посиланням на те, що справа розглянута судом першої інстанції з порушенням правил предметної підсудності; що судом першої інстанції не враховано, що до повноважень Державної служби України з надзвичайних ситуацій належить лише призначення одноразової грошової допомоги, а не її виплата; що фінансування одноразової грошової допомоги здійснюється за рахунок інших видатків з Державного бюджету, а тому її розмір правомірно обчислено виходячи з вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 908 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту» (далі - Порядок).
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав вимоги поданої відповідачем апеляційної скарги та просив її задовольнити, посилаючись на викладені в ній доводи.
Представник позивача в судовому засіданні заперечила проти вимог апеляційної скарги, посилаючись на те, що оскаржуване рішення прийняте з дотриманням норм матеріального та процесуального права, просила відмовити в її задоволенні.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що наказом начальника управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області від 02 листопада 2015 року № 596 майора служби цивільного захисту ОСОБА_3 звільнено зі служби за станом здоров'я із зняттям з військового обліку.
Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 15 грудня 2015 року серії АВ № 0613914 позивачу встановлено ІІ групу інвалідності, хвороба отримана в період проходження служби в органах Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
Відповідно до протоколу засідання комісії з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу цивільного захисту від 08 лютого 2016 року № 1 комісією вирішено виплатити згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку одноразову грошову допомогу інваліду ІІ групи ОСОБА_3 в розмірі 55965,00 грн.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції керувався тим, що відповідач всупереч вимог Кодексу цивільного захисту населення України обчислив одноразову грошову допомогу, яка підлягала виплаті позивачу, виходячи лише з окремих складових грошового забезпечення, визначених Порядком, а не з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту, їх права та обов'язки визначений Кодексом цивільного захисту України та Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593 (далі - Положення).
Згідно з статтею 101 Кодексу цивільного захисту України служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Пунктом 3 Положення передбачено, що особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання.
Право на отримання одноразової грошової допомоги регламентоване статтею 118 Кодексу цивільного захисту України, згідно з частиною другою якої у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Таким чином, виплата одноразової грошової допомоги особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту повинна здійснюватись у розмірі, обчисленому виходячи з грошового забезпечення такої особи за останньою посадою.
В свою чергу, пунктом 2 Порядку передбачено, що грошова допомога особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби, виплачується у розмірі: 48-місячного грошового забезпечення - інвалідам I групи; 42-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи; 36-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи; 42-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи.
Згідно з пунктом 3 Порядку розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.
Всупереч вимогам статті 118 Кодексу цивільного захисту України відповідачем проведено виплату ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності II групи, беручи до уваги лише оклад за спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років та посадовий оклад за останньою посадою, а не в кратному відношенні до грошового забезпечення, як того вимагає вказаний Кодекс.
Відповідно до частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно - правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції зробив вірний висновок, що при визначенні розміру одноразової грошової допомоги позивачеві застосуванню підлягають положення статті 118 Кодексу цивільного захисту України, а не вказаного вище Порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України, який істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Відповідно до грошового атестата № 2, виданого ДПРЧ-10 управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, на дату звільнення, до складових грошового забезпечення позивача включено: оклад за спеціальним званням - 125,00 грн; посадовий оклад - 900,00 грн; відсоткова надбавка за вислугу років у розмірі 40% - 307,50 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 % - 666,25 грн; місячна премія 150% - 1350,00 грн; надбавка за особливі умови, пов'язані з підвищеним ризиком для життя 25 % - 256,25 грн.
Отже, розмір місячного грошового забезпечення становив 3605,00 грн, проте позивачу виплачено лише 55965,00 грн, що за розрахунком не відповідає його 42-місячному грошовому забезпеченню.
За наведених обставин, суд прийшов до висновку про неправомірність дій відповідача, які полягають у невключенні всіх складових грошового забезпечення, які вказані у грошовому атестаті, під час призначення ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги.
Разом з тим, необхідно зазначити, що відповідно до пункту 6 Порядку підрозділ, в якому особа проходила службу, подає Державній службі України з надзвичайних ситуацій висновок щодо можливості виплати грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 4 і 5 цього Порядку, а також довідку про грошове забезпечення та копію документа, що свідчить про обставини загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, захворювання чи нещасного випадку, який трапився з особою рядового або начальницького складу.
Служба приймає на підставі поданих документів рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги та надсилає його разом із зазначеними документами підрозділу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога виплачується не пізніше ніж протягом двох місяців з дня прийняття відповідного рішення у межах коштів, передбачених у державному бюджеті на такі цілі, шляхом її перерахування на рахунок в установі банку, відкритий отримувачем допомоги.
Таким чином, до повноважень відповідача належить лише призначення одноразової грошової допомоги, а виплата такої здійснюється підрозділом, в якому позивач проходив службу, що судом першої інстанції не було враховано та зроблено помилковий висновок про наявність підстав для зобов'язання відповідача здійснити виплату позивачу вказаної допомоги.
Щодо посилань відповідача на порушення судом першої інстанції правил предметної підсудності, то необхідно вказати на їх необґрунтованість, оскільки спір у даній справі стосується правомірності нарахування та виплати грошової допомоги, яка є соціальною, а тому відповідно до пункту 4 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України підсудний місцевому загальному суду як адміністративному суду.
За наведених обставин, суд вважає, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що відповідно до пункту 4 частини першої статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нової постанови.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної служби України з надзвичайних ситуацій задовольнити частково.
Постанову Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 09 серпня 2016 року у справі № 606/1020/16-а - скасувати та прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_3 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо призначення ОСОБА_3 як інваліду ІІ групи одноразової грошової допомоги у розмірі 42-місячного грошового забезпечення, виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою.
Зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій здійснити призначення ОСОБА_3 як інваліду ІІ групи одноразової грошової допомоги у розмірі 42-місячного грошового забезпечення, виходячи з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: А. І. Рибачук
Судді В. М. Багрій
Д. М. Старунський
Повний текст постанови виготовлено 07 жовтня 2016 року.