
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2016 року Справа № 876/6547/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Макарика В.Я.
суддів - Большакової О.О., Глушка І.В.
за участю секретаря судового засідання - Федак С.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2016 року у адміністративній справі №813/3720/14 за позовом Державного підприємства "Міжнародний аеропорт "Львів" імені Данила Галицького до Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В:
21 травня 2014 року позивач - Державне підприємство "Міжнародний аеропорт "Львів" імені Данила Галицького звернулося в суд з позовом до відповідача - Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області в якому просило скасувати повністю податкові повідомлення-рішення від 05.02.2014 №0000571510 форма «Р», №0000601510 форма «В4», №000611510 форма «В1» винесені ДПІ у Залізничному районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2016 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області від 05.02.14р. № 0000571510, № 0000601510, № 0000611510.
Стягнуто на користь Державного підприємства "Міжнародний аеропорт "Львів" імені Данила Галицького з Залізничної об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 коп.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ДПІ у Залізничному районі м. Львова на підставі направлення №15 від 13.01.14р. та відповідно до наказу №17 від 13.01.14р. проведена позапланова виїзна перевірка ДП "МА "Львів" ім. Данила Галицького" (33073442) управитель майна ДП "Дирекція з будівництва об'єктів до Євро 2012 у м. Львові (37122901) (код ЄДРПОУ 331805685) з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку та залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, за жовтень 2013 року. За наслідками перевірки складено Акті перевірки від 16.01.14 №45/15-10/331805685.
Відповідачем при проведенні перевірки встановлено порушення позивачем вимог п.п. 14.1.36 п.14.1 ст. 14, п. 198,3 ст. 198, п.192.1, 192.2 ст. 192, п.200.1, 200.2, 200.3, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, внаслідок чого:
- занижено податок на додану вартість, що підлягає нарахуванню та сплаті до державного бюджету в сумі 10955,52 грн. (десять тисяч дев'ятсот п'ятдесят п'ять грн. 52 коп.);
- завищено суму бюджетного відшкодування ПДВ, задекларованого до відшкодування на рахунок платника у банку в сумі 25017, 00 грн.;
- завищено суму залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду в сумі 293 629. 00 грн.
На підставі даного акта Залізничною ОДПІ винесено податкові повідомлення-рішення від 05.02.14р.:
-№ 0000571510 форма "Р",, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на загальну суму 16 433, 28 грн., в тому числі за основним платежем -10 955, 52 грн. та застосовано штрафну санкцію в розмірі 5 477, 76 грн.;
-№ 0000601510 форма "В4", яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на суму 293 629, 00 грн.;
- № 0000611510 форма "В1", яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 25 017, 00 грн. та застосовано штрафну санкцію в розмірі 12 508, 50 грн..
Відповідачем при перевірці правомірності визначення податкових зобов'язань та податкового кредиту, розрахунків з бюджетом та показників, відображених у деклараціях за жовтень 2013 року встановлено, що у податкових деклараціях з ПДВ за жовтень 2013 року ДП "МА "Львів" ім. Данила Галицького (33073442) Управитель майна ДП "Дирекція з будівництва об'єктів до Євро 2012 у м. Львові (37122901) задекларовано наступні податкові зобов'язання в сумі 110 343, 00 грн.. в т.ч. коригування податкового зобов'язання в сторону зменшення на 356 грн.;
Відповідачем в акті перевірки вказано про відсутність у позивача розрахунків коригування, на підставі яких проведено зменшення податкових зобов'язань.
На сторінці 9 акта перевірки відповідачем проведено аналіз таких розрахунків з відображенням показників податкових накладних, які підлягали коригуванню.
Позивачем долучено до матеріалів справи копії належним чином оформлених розрахунків коригувань кількісних та вартісних показників до податкових накладних, які виписані для ПАТ "Укрсиббанк", ТзОВ "Рентал груп", Райффайзен Банк Аваль АТ, ПАТ "Банк ФОРУМ", ПАТ "Укрсоцбанк", ПАТ "Державний експортно-імпртний банк", ПрАТ "Київстар" та були відображені позивачем в реєстрі виданих та отриманих податкових накладних.
Порядок коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту врегульовано статтею 192 Податкового кодексу України, відповідно до якої якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.
Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок коригування податку; б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.
Вказана стаття визначає порядок коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту у випадку зміни суми компенсації вартості товарів або послуг. При цьому, законодавець не надає вичерпного переліку випадків, коли сума компенсації вартості товару (послуги) може змінюватись. Зміна вартості товару (послуги) може відбуватися як за згодою сторін правочину, так і без такої згоди.
Згідно з пунктом 18 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 01.11.2011 р. N 1379 у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань відповідно до статті 192 розділу V Кодексу постачальник товарів/послуг виписує розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.
Розрахунок коригування складається виключно продавцем - особою, яка є платником податку, філією чи структурним підрозділом, якому делеговано право виписки податкової накладної (відповідно до пункту 2 цього Порядку), особою, яка веде облік результатів під час виконання договорів про спільну діяльність та відповідальна за утримання та внесення податку до бюджету, особою - управителем майна, яка веде окремий податковий облік з податку на додану вартість при здійсненні господарських операцій, пов'язаних з використанням майна, що отримане в управління за договорами управління майном, та покупцем - отримувачем послуги, наданої йому нерезидентом, місце постачання якої розташоване на митній території України, з обов'язковим включенням зазначених коригувань до зміни податкових зобов'язань та одночасним відображенням у реєстрі виданих та отриманих податкових накладних з від'ємним чи позитивним значенням (пункт 22 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 01.11.2011 р. N 1379).
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у позивача було достатньо підстав для зменшення суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість відповідно до розрахунків коригування кількісних та вартісних показників до податкових накладних, а тому в цій частині висновки податкового органу про порушення позивачем вимог податкового законодавства суд вважає безпідставними.
Судом першої інстанції встановлено, що Державне підприємство "Міжнародний аеропорт "Львів" ім. Данила Галицького" є суб'єктом природної монополії та включено до переліку суб'єктів природних монополій у товарній групі "забезпечення посадки зльоту повітряного судна, забезпечення авіаційної безпеки, забезпечення наднормативної стоянки повітряного судна, забезпечення обслуговування пасажирів в аеровокзалі". Також підприємство входить до сфери управління Міністерства інфраструктури України відповідно до додатка 1 "Перелік підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства інфраструктури" до розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.03.2011 N 265-р "Питання управління Міністерством інфраструктури об'єктами державної власності".
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2010 р. №357 затверджено Державну цільову програму підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу з метою створення правових, соціальних, економічних та організаційних умов для успішного проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу.
Серед завдань і заходів з підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу передбачених Державною цільовою програмою було проектування, будівництво, реконструкція і ремонт аеропортів в т.ч. Міжнародного аеропорту "Львів" ім. Данила Галицького.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 червня 2010 р. N 1161-р. "Про заходи щодо забезпечення розвитку Міжнародного аеропорту "Львів" вирішено передати функції замовника з будівництва та реконструкції Міжнародного аеропорту "Львів" від Управління капітального будівництва Львівської облдержадміністрації державному підприємству "Дирекція з будівництва об'єктів ЄВРО-2012 у м. Львові" (далі - Дирекція), що належить до сфери управління Національного агентства з питань підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу та реалізації інфраструктурних проектів.
Таким чином, будівля нового терміналу була збудована в рамках виконання Державної цільової програми в частині проектування, будівництва, реконструкції і ремонту Міжнародного аеропорту "Львів" ім. Данила Галицького".
Згідно з поясненнями представника позивача, Державне підприємство "Дирекція з будівництва об'єктів ЄВРО-2012 у м. Львові" не наділено повноваженнями надавати послуги по забезпеченню посадки зльоту повітряного судна, забезпечення авіаційної безпеки, забезпечення наднормативної стоянки повітряного судна, забезпечення обслуговування пасажирів в аеровокзалі. Державне підприємство "Дирекція з будівництва об'єктів ЄВРО-2012 у м. Львові" створене як замовник з будівництва та реконструкції Міжнародного аеропорту "Львів", не має ні матеріальної ні технічної бази, ні штату ні ліцензії на надання спеціалізованих послуг, не включено в перелік аеропортів України. Вказана обставина не заперечується відповідачем.
Передання будівлі нового аеровокзалу в управління суб'єкту природної монополії - ДП "Міжнародний аеропорт "Львів" ім. Данила Галицького" було необхідним для проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу.
Згідно зі ст. 1029 ЦК України за договором управління майном одна сторона (установник управління) передає другій стороні (управителеві) на певний строк майно в управління, а друга сторона зобов'язується за плату здійснювати від свого імені управління цим майном в інтересах установника управління або вказаної ним особи (вигодонабувача).
Судом першої інстанції встановлено, що 06 квітня 2012 року між Державним підприємством "Дирекція з будівництва об'єктів до ЄВРО 2012 у м. Львові" та ДП "МА "Львів" ім..Данила Галицького" укладено Договір управління майном. Однією з основних причин укладення договору управління будівлею нового аеровокзалу була неможливість здійснювати повноваження щодо свого майна самим власником - Державним підприємством "Дирекція з будівництва об'єктів ЄВРО-2012 у м. Львові".
Відповідно до ст. 1 Повітряного кодексу України аеропортом є комплекс споруд, призначених для приймання, відправлення повітряних суден та обслуговування повітряних перевезень, що має для цих цілей аеродром, інші наземні споруди та необхідне обладнання.
Державне підприємство "Дирекція з будівництва об'єктів ЄВРО-2012 у м. Львові", як і ДП "МА "Львів" ім. Данила Галицького (33073442) Управитель майна ДП "Дирекція з будівництва об'єктів до Євро 2012 у м.Львові (37122901) (код ЄДРПОУ 331805685) не є аеропортом та не наділене повноваженнями щодо приймання, відправлення повітряних суден та обслуговування повітряних перевезень. Такими повноваженнями наділене виключно ДП "Міжнародний аеропорт "Львів" ім. Данила Галицького".
Згідно з вказаним договором Установник передає в управління Управителю нежитлову будівлю під літерою "Б-3" - новий аеровокзал ДП "Міжнародний аеропорт Львів" загальною площею 45967,1 кв.м., розташовану за адресою: місто Львів, вулиця Любінська, 168, яка в подальшому іменується "Майно" в управління на строк визначений цим Договором, а Управитель зобов'язується за плату здійснювати від свого імені управління цим майном в інтересах Установника управління.
За умовами договору метою користування майном є надання послуг в регулярних та нерегулярних внутрішніх та міжнародних повітряних перевезеннях пасажирів, вантажу, пошти; надання послуг з продажу авіаційних перевезень; надання послуг із забезпечення зліт - посадки та стоянки повітряних суден і авіаційної безпеки; надання послуг з комерційного, наземного та технічного обслуговування повітряних суден авіакомпаній та інших організацій; надання рівнозначних послуг споживачам незалежно від авіаперевізника, що здійснює авіаперевезення; надання послуг пасажирам перед польотом та після польоту; надання послуг з міжрейсового обслуговування екіпажів повітряних суден і пасажирів; забезпечення умов для нормального функціонування державних служб, що здійснюють міграційних, митний, санітарний та інші види прикордонного контролю пасажирів, багажу, вантажів, пошти і повітряного судна; впровадження заходів з авіаційної безпеки, проведення контролю на безпеку ручної поклажі, багажу, вантажів та особистого контролю на безпеку польотів (огляд) пасажирів, членів екіпажів повітряних суден; організація харчування пасажирів в аеровокзалі; надання послугу сфері торгівлі промисловими і продовольчими товарами; надання рекламних послуг; передача в оренду майна; надання послуг з організації робочих місць в новому терміналі; надання послуг з організації (стоянок) паркування; надання інших послуг, пов'язаних з управлінням майном.
Відповідно до пункту 3.4.3 Договору Управитель зобов'язаний обліковувати Майно, передане в управління, на окремому балансі, і вести щодо нього окремий облік.
Згідно з пунктом 3.4.5. Договору Управитель зобов'язаний утримувати передане в управління Майно, а також встановлене в ньому обладнання та інженерні комунікації в технічно належному стані згідно із встановленими технічними правилами, правилами санітарної та протипожежної безпеки, які діють на території України щодо аналогічного роду та призначення майна.
Пунктом 3.4.16 Договору встановлено, що Управитель власними зусиллями або з залученням третіх осіб зобов'язаний забезпечувати належний рівень функціонування усіх централізованих інженерних комунікацій та систем водопостачання, каналізації, опалення, електропостачання аеровокзалу у зв'язку з чим нести витрати на обслуговування майна та підтримання його в належному стані, придатному для використання відповідно до цілей цього кодексу.
Згідно з довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ДП "МА "Львів" ім. Данила Галицького" управитель майна ДП "Дирекція з будівництва об'єктів до Євро 2012 у м. Львові" в єдиному Державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відсутні відомості про таку юридичну особу.
Разом з цим, ДП "МА "Львів" ім..Данила Галицького" управитель майна ДП "Дирекція з будівництва об'єктів до Євро 2012 у м. Львові" перебувало на обліку як платник податків в ДПІ у Залізничному районі м. Львова та зареєстроване як платник податку на додану вартість (свідоцтво платника № 200098194).
Відповідно до п.п. 14.1.36 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
За положеннями пункту 153.13 ст. 153 ПК України, який визначає особливості оподаткування операцій за договорами про управління майном, господарські відносини між учасниками договору управління для цілей оподаткування прирівнюються до відносин на основі окремих цивільно-правових договорів.
З вищенаведеного випливає, що відповідальним за утримання та внесення податків до бюджету які виникають з господарських відносин між ДП "МА "Львів" ім. Данила Галицького та ДП "Дирекція з будівництва об'єктів ЄВРО-2012 у м. Львові", як учасниками договору управління, є ДП "МА "Львів" ім. Данила Галицького".
Законодавець визначає виникнення податкових зобов`язань в управителя за договором управління виключно в межах господарських відносин з установником управління, а не з господарської діяльності в розумінні п.п. 14.1.36 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України.
На підставі договору про постачання електричної енергії № 90494/632 від 27.04.06р., укладеного між ВАТ "Львівобленерго" та ДП "Міжнародний аеропорт "Львів", ДП "МА "Львів" ім. Данила Галицького" управитель майна ДП "Дирекція з будівництва об'єктів до Євро 2012 у м. Львові" у жовтні 2013 року отримано та спожито активну та реактивну електричну енергію для забезпечення діяльності аеровокзалу по вул. Любінській 168 у м. Львові. Суму податку на додану вартість з вартості отриманої електроенергії в загальній сумі 74 463,52 грн. включено до складу податкового кредиту. Вказана обставина не заперечується сторонами, а тому не потребує доказуванню.
Відповідачем в акті перевірки зроблено висновок, що позивачем в порушення п.п. 14.1.36 п.14.1 ст.14, п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України безпідставно включено до складу податкового кредиту суми податку, сплачені у зв'язку із придбанням активної та реактивної енергії, що не використана та не буде використана у господарській діяльності платника в подальшому в сумі 74463,52 грн.
Відповідно, визначений за результатами перевірки податковий кредит становить - 99743 грн. (174207-74463,52).
Відповідачем не доведено, що позивачем здійснювалась інша діяльність ніж та, яка передбачена Договором управління майном та є необхідною для забезпечення належного функціонування інфраструктури аеровокзалу.
У зв'язку з цим, суд вважає необґрунтованими висновки ДПІ у Залізничному районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області щодо безпідставного відображення позивачем у складі податкового кредиту суми податку на додану вартість в розмірі 74463,52 грн. за придбану електричну енергію як таку, що не використана та не буде використана у межах господарської діяльності.
Судом враховано, що питання достовірності декларування позивачем залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, по деклараціях з ПДВ з жовтня 2012 року по березень 2013 року вже було предметом перевірки, проведеної відповідачем. Результати такої перевірки оформлено довідкою від 24.05.13р. № 2560/22-10/331805685. В ході перевірки відповідачем досліджувалось питання правомірності формування позивачем податкового кредиту по операціях з придбання активної та реактивної електроенергії. Порушень з цього приводу виявлено не було.
Першої інстанції встановлено, що значення рядків 23 та 24 декларації за жовтень 2013 року сформовано за рахунок залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду по декларації за вересень 2013 року в сумі 318 646,00 грн. Однак, дану суму знято податковим повідомленням-рішенням №0021921510 від 11.12.13р., яке прийнято на підставі акту ДПІ у Залізничному районі м. Львова "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ДП "МА "Львів" ім. Данила Галицького управитель майна ДП "Дирекція з будівництва об'єктів до Євро 2012 у м. Львові з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку та залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за вересень 2013 року" від 26.11.13р. №2376/15-10/331805685.
Вказане податкове повідомлення - рішення оскаржено позивачем в судовому порядку.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 15.09.14р. податкове повідомленням-рішенням №0021921510 від 11.12.13р. визнано протиправним та скасовано. Вказаним рішенням встановлено також безпідставність висновків акта перевірки від 16.01.14р. №45/15- 10/331805685.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.04.16р. та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21.07.16р. вказана постанова Львівського окружного адміністративного суду залишена без змін.
Враховуючи усе вищенаведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про підставність позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, тому відповідно до ч.1 ст. 200 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2016 року у адміністративній справі №813/3720/14 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: В.Я. Макарик
Судді: О.О. Большакова
І.В. Глушко
Повний текст ухвали складений 06 жовтня 2016 року.