Справа №522/12707/16-а
Н.п. 2а/522/709/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2016 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючого судді Загороднюка В.І.
при секретарі Міневич Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси про визнання дій протиправними, про скасування розпорядження, суд, -
ВСТАНОВИВ:
13.07.2016 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до УПФ України у Приморському районі в м. Одеси про визнання дій протиправними, про скасування розпорядження. В ході розгляду справи позивач збільшила позовні вимоги, виклавши їх в наступній редакції: визнати протиправними дії УПФ України у Приморському районі м. Одеси щодо винесення розпорядження №100473 від 21.12.2015 р., відповідно до якого було проведено перерахунок її пенсії без урахування її заробітної плати за період її роботи з 01.07.2000 р. по 31.12.2004 р. у «Підрядному спеціалізованому ремонтно-будівельному управлінні № 6 МІСЬКРЕМБУДТРЕСТУ», та щодо винесення рішення про утримання надміру виплачених сум з її пенсії від 11.01.2016 року за №354, та скасувати вищевказані розпорядження та рішення УПФ України у Приморському районі м. Одеси.
В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 вказує, що у період з 02.09.1964 р. по 10.01.2013 р. вона працювала на різних підприємствах різних форм власності та займала різні посади, в тому числі і в «Підрядному спеціалізованому ремонтно-будівельному управлінні № 6 МІСЬКРЕМБУДТРЕСТУ» на посаді сметчиці. З 11.10.1983 року. у зв'язку з хворобою вона була забезпечена пенсією по інвалідності та з вказаного часу перебуває на обліку в УПФ України в Приморському районі м. Одеси. В липні 2016 р. року їй стало відомо, що розпорядженням УПФ України в Приморському районі м. Одеси за №100473 від 21.12.2015 року було перераховано її пенсію без урахування її заробітної плати за період її роботи з 01.07.2000 р. по 31.12.2004 р. у «ПСРБУ № 6 МІСЬКРЕМБУДТРЕСТУ», і, як їй стало відомо в подальшому, на підставі вказаного незаконного розпорядження відповідачем було винесене рішення про утримання надміру виплачених сум з її пенсій від 11.01.2016 року за №354. Позивач вважає, що вказані документи винесені відповідачем незаконно, вони грубо порушують її права та законні інтереси, у зв'язку з чим підлягають скасуванню. Про винесення вказаних розпорядження та рішення вона не повідомлялася, вони виносилися за її відсутності, копії вказаних документів їй не видавалися та на її адресу не направлялися, у зв'язку з чим у неї не було можливості у встановлені строки звернутися до суду, у зв'язку з чим просить поновити їй строк та захистити порушені права.
Позивач та її представник в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Від представника позивача надійшла заява, в якій вона позовні вимоги підтримала та просила задовольнити їх в повному обсязі, справу розглядати просила за їх відсутності.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду заперечення, в яких посилається на проведення перевірки даних про заробітну плату, використаних для призначення (перерахунку) пенсій з даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, в результаті якої встановлено пенсійну справу, по якій в реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування були внесені недостовірні дані про заробітну плату, що призвело до переплати пенсії по пенсійній справі гр. ОСОБА_1 В реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування внесені недостовірні дані за період з 01.07.2000 р. по 31.12.2004 р. по підприємству «Підрядне спеціалізоване ремонтно-будівельне управління №6 МІСЬКРЕМБУДТРЕСТУ». Розпорядженням від 21.12.2015 р. №100473 пенсійна справа ОСОБА_1, приведена у відповідність. Сума переплати за період з 01.10.2008 р. по 31.12.2015 р. склала 71 505,05 грн., яка підлягає поверненню позивачем відповідачу. Справу просить розглядати з а відсутності його представника.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав:
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала з 02.09.1964 р. по 10.01.2013 р. на різних підприємствах різних форм власності та займала різні посади.
У період з липня 2000 року по 31 грудня 2004 року позивач працювала в «Підрядному спеціалізованому ремонтно-будівельному управлінні № 6 МІСЬКРЕМБУДТРЕСТУ» на посаді сметчиці.
Відповідно до ст.58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Згідно з вимогами ст. 43 Закону перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 46 Закону нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
З 11.10.1983 року. у зв'язку з хворобою ОСОБА_1 було призначено пенсією по інвалідності та з вказаного часу позивач перебуває на обліку в УПФ України в Приморському районі м. Одеси та отримувала пенсію, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
21.12.2015 року відповідачем було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.10.2008 р. по 31.12.2015 р., про що зазначено в розпорядженні №1000473 від 21.12.2015 р.
Рішенням Управління пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Одеси №354 від 11.01.2016 року «Про утримання надміру виплачених сум пенсії» було вирішено утримувати з позивача 20 відсотків перерахованої пенсії в рахунок погашення загальної заборгованості в розмірі 71501,05 грн., у зв'язку з наданням фіктивних документів (дані СПОВа).
Вказані розпорядження та рішення управлінням було прийнято на підставі проведеної перевірки відповідачем даних про заробітну плату, використаних для призначення (перерахунку) пенсій з даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, в результаті якої встановлено пенсійну справу, по якій в реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування були внесені недостовірні дані про заробітну плату, що призвело до переплати пенсії по пенсійній справі гр. ОСОБА_1
Як видно із змісту розпорядження, пенсію позивача було перераховано, встановлено переплата пенсійних виплат в розмірі 71501,05 грн., що в наступному було викладено в рішенні №354. Підставою для прийняття розпорядження була проведена відповідачем перевірка, при проведені якої висловлено доводи щодо недостовірності та фіктивності документів ОСОБА_1, однак жодних судових рішень, вироків, якими підтверджено недостовірність та фіктивність вказаних документів ОСОБА_1, відповідачем не надано.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
При цьому, в матеріалах справи відсутні та відповідачем не представлено належних доказів на підтвердження недостовірності даних, фіктивності документів щодо заробітної плати ОСОБА_1 за період її роботи з 01.07.2000 року по 31.12.2004 року в «Підрядному спеціалізованому ремонтно-будівельному управлінні № 6 МІСЬКРЕМБУДТРЕСТУ», тому жодних підстав, передбачених законодавством, для проведення перерахунку та відрахування з пенсії ОСОБА_1 не було.
Результати перевірки, проведеної УПФ України в Приморському районі м. Одеси не можуть прийматися як незаперечний доказ фіктивності документів ОСОБА_1
Відповідачем були порушенні норми права, та незаконно проведено перерахування пенсії ОСОБА_1, без урахування вищевказаних даних щодо її заробітної плати та на сьогоднішній день незаконно проводиться відрахування з пенсії позивача.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Відповідно до ст.105 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застраховані особи та члени їхніх сімей мають право на оскарження дій (бездіяльності) страхувальників, виконавчих органів Пенсійного фонду та їх посадових осіб відповідно до законодавства про звернення громадян, а також у судовому порядку.
Відповідно до ст.107 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07 2003 року, Пенсійний фонд, його органи та посадові особи за шкоду, заподіяну особам внаслідок несвоєчасного або неповного надання соціальних послуг, призначення (перерахунку) та виплати пенсій, передбачених цим Законом, а також за невиконання або неналежне виконання ними обов'язків з адміністративного управління Накопичувальним фондом несуть відповідальність згідно із законом.
Враховуючи встановлені обставини та вказані норми, суд приходить до висновку, що дії управління щодо винесення розпорядження №100473 від 21.12.2015 р. відповідно до якого було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 без урахування її заробітної плати за період її роботи з 01.07.2000 р. по 31.12.2004 р. у «Підрядному спеціалізованому ремонтно-будівельному управлінні № 6 МІСЬКРЕМБУДТРЕСТУ», та щодо винесення рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій від 11.01.2016 року за №354., є протиправними.
Нормами ч.2 ст.99 КАС України встановлено шестимісячний строк для звернення до суду для захисту прав, свобод та інтересів особи та обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до вимог ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Судом встановлено, що позивач оскільки не був ознайомлений зі змістом прийнятих розпорядження та рішення, вказані розпорядження та рішення виносилися за відсутності позивача, вказані документи не направлялися на його адресу, у зв'язку з чим позивач не могла розуміти, які наслідки для неї вони мають, та не могла їх оскаржити, тому причини пропуску строку для звернення до суду є поважними та строк підлягає поновленню.
Крім того, суд звертає увагу на те, що при наявності вказаних розпорядження та рішення відбувається продовження порушення прав позивача на пенсію визначену законом.
Згідно ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приймаючи до уваги встановлені порушення та вказані норми розпорядження №100473 від 21.12.2015 р. та рішення за №354 від 11.01.2016 р. підлягають скасуванню.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 11, 13, 159,160, 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси щодо винесення розпорядження №100473 від 21.12.2015 р. щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 без урахування її заробітної плати за період її роботи з 01.07.2000 р. по 31.12.2004 р. у «Підрядному спеціалізованому ремонтно-будівельному управлінні № 6 МІСЬКРЕМБУДТРЕСТУ», та щодо винесення рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій від 11.01.2016 року за №354.
Скасувати розпорядження Управління пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси №100473 від 21.12.2015 р., відповідно до якого було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 без урахування її заробітної плати за період її роботи з 01.07.2000 р. по 31.12.2004 р. у «Підрядному спеціалізованому ремонтно-будівельному управлінні № 6 МІСЬКРЕМБУДТРЕСТУ».
Скасувати рішення Управління пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси про утримання надміру виплачених сум пенсій від 11.01.2016 року за №354
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя:
29.09.2016