Справа №: 452/2052/16-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
30 вересня 2016 року м. Самбір
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
у складі: головуючої-судді Кунцік О.С.,
з участю секретаря Янушевич І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
10.08.2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд ухвалити рішення, яким визнати протиправними дії Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови у перерахунку йому пенсії, та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії виходячи з розміру 90 % середнього заробітку згідно довідки прокуратури Львівської області від 18.07.2016 року № 18/116.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 02 вересня 1996 року він перебуває на обліку в Самбірському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області, як отримувач пенсії за вислугу років згідно з Законом України «Про прокуратуру».
25.07.2016 року він звернувся із заявою до відповідача про проведення перерахунку його пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії, згідно довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 18.07.2016 року № 18/1167, у зв'язку із збільшенням заробітної плати відповідно до постанови Кабміну № 1013 від 09.12.2015 року.
Однак, листом від 02.08.2016 року за №5410/03-27 Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області йому відмовлено у проведенні перерахунку, оскільки відповідно до розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, у разі не прийняття до 01.06.2015 року щодо призначення усіх пенсій у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб яким, пенсії призначались відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У зв'язку з викладеним з з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, а раніше призначені не перераховуються.
Вважає, що внаслідок дій відповідача порушено його конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, передбачені Конституцією України, іншими Законами України, так як йому неправомірно відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років, оскільки відповідач послався на норму закону, яка не може бути застосована в часі при перерахунку пенсії за вислугу років.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позивачем вимог заперечила, посилаючись на письмові заперечення, що долучені до матеріалів справи.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення у повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач з 02.09.1996 року перебуває на обліку в Самбірському об'єднаному управління Пенсійного фонду України Львівської області, як отримувач пенсії за вислугу років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», (в редакції, чинній на момент призначення пенсії).
25 липня 2016 року позивач звернувся до Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії та довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від №18-1167 від 18.07.2016 року.
Однак, Самбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області листом від 02.08.2016 року відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії та довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від №18-1167 від 18.07.2016 року.
Відповідно до ст.8 КАС України, суд при вирішенні справ керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до вимог ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень, у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст. 50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року №1789-ХІІ «Про прокуратуру»(далі - Закон №1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті змінювалась.
Так, відповідно до частини першої ст.50-1 Закону №1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_2, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.
З 01.06.2015 року згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про судову експертизу», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України втратили чинність.
З 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема Законом України "Про прокуратуру", не призначаються, перерахунки не здійснюються.
Відповідно до частини 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» умови та порядок проведення перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Порядок проведення перерахунку призначених пенсій зазначеним категоріям осіб визначатиметься Кабінетом Міністрів України після прийняття відповідних нормативно-правових актів. На даний час відсутній законодавчий документ, що регулює питання перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України "Про прокуратуру".
Відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно із ч.8 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Водночас відмовляючи позивачу в проведенні перерахунку пенсії, відповідач посилається на Закон України «Про прокуратуру» в редакції чинній на час розгляду заяви.
Крім того, при вирішенні питання про застосування відповідних норм ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо перерахунку вже призначених пенсій, необхідно також керуватись вимогами ст. 22 Конституції України, у якій, зокрема зазначено, що «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».
При вирішенні цього питання необхідно також врахувати правову позицію Конституційного Суду України, викладену, зокрема, у його рішеннях від 6 липня 1999 року №8рп-99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій та від 11 жовтня 2005 року №8рп/2005 у справі №1-21/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання.
У цих рішеннях викладено розуміння сутності соціальних гарантій суддів, працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури і зазначено, що зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
До того ж, звуження змісту та обсягу права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. ст. 22, 64 Конституції України - не допускається.
Аналогічна правова позиція викладена в судових рішеннях Вищого адміністративного суду від 27.01.2016 року (справа К/800/23512/14, 28.01.2016 року (справа К/800/31554/15), 28.01.2016 року (справа К/800/32220/15) та постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (справа №21-348а13), від 17.12.2013р. (справа №21-445а13) та від 06.10.2015 року (справа №21-2432а15).
Таким чином, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок дійсно має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу.
Оскільки редакція Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-18 значно звужує зміст та обсяг прав пенсіонерів, яким пенсія була призначена раніше, то перерахунок пенсії слід проводити відповідно до законодавства, яке було чинним на момент її призначення.
Тобто, Самбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області зобов'язане було при вирішенні заяви позивача про перерахунок пенсії керуватись вимогами ст. 22 Конституції України про недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів та ст. 58 Конституції України про неприпустимість зворотної дії у часі законів та інших нормативно-правових актів.
Таким чином, дії відповідача щодо відмови позивачу, у перерахунку пенсії є неправомірними, та не відповідають вимогам Конституції України.
Оскільки дії Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської областіщодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2, згідно довідки є неправомірними, позовні вимоги про зобов'язання Самбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської областіперерахувати ОСОБА_2 пенсію згідно із Законом України «Про прокуратуру», виходячи із 90 % від заробітної плати згідно довідки прокуратури Львівської області №18/1167 від 18.07.2016 року є підставними.
Відповідно до статті 19 Конституції України державні органи повинні діяти тільки на підставах, у межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією України та законами.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Відповідно до п. 1, 2 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення із зазначення способу його здійснення та про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази, та що представник відповідача у запереченнях, відповідно дост.71 КАС України не довів правомірність своїх дій, а тому суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Згідно ст. 94 КАС України судові витрати слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 158, 159, 160, 162, 183-2 КАС України, суд
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, щодо відмови ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у перерахунку розміру пенсії, пенсіонера органів прокуратури з 02 вересня 1996 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції, що діяла станом на 1999 рік) на підставі довідки прокуратури Львівської області від 18 липня 2016 року №18/1167 про заробітну плату з розрахунку 90% із середнього заробітку.
Зобов'язати Самбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 перерахунок пенсії, пенсіонера органів прокуратури з 02 вересня 1996 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції, що діяла станом на 1999 рік) на підставі довідки прокуратури Львівської області від 18 липня 2016 року №18/1167, виходячи з розрахунку 90% від місячного заробітку, без обмежень граничного розміру та здійснити відповідні виплати з урахуванням отриманих доплат з 01 січня 2016 року.
Стягнути з Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області в користь ОСОБА_2 - 551 грн. 20 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через місцевий суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя