Постанова № 61864469, 28.09.2016, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
28.09.2016
Номер справи
295/9653/16-а
Номер документу
61864469
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №295/9653/16-а

Категорія 87

2-а/295/348/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.09.2016 року м. Житомир

БОГУНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ЖИТОМИРА В СКЛАДІ:

Головуючого - судді Стрілецької О.В.

За участю секретаря Содель А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом, в якому, з урахування уточнених позовних вимог, просить визнати протиправним і скасувати Рішення Комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 24/6 від 17.06.2016 року щодо відмови йому в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити, нарахувати та виплачувати пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 13 травня 2016 року.

В обґрунтування позову вказав, що з 22.05.1986 р. по 26.05.1986 року приймав безпосередню участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції. На підставі документів, які підтверджують його участь в роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, йому було видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції 2 категорії.

Позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державної пенсії на 10 років. Відповідно до листа Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №5009/04 від 24.06.2016 року відповідач відмовив йому в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку з мотивів відсутності первинних документів, що підтверджують період роботи у зоні відчуження, виданих за місцем роботи.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 позов підтримав з підстав, наведених в ньому.

Представник відповідача Соломонюк І.В. в судовому засіданні в задоволенні позову просила відмовити, оскільки позивачем не надано документи, які підтверджують його перебування в зоні відчуження. Письмові заперечення приєднані до матеріалів справи (а.с. 11-13).

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що згідно посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції позивач віднесений до 2 категорії і має право на пільги, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( а.с. 5).

Зі змісту виписки з наказу №125 від 25.06.1986 року Вінницького медичного інституту ім. М.І. вбачається, що ОСОБА_1 з 22.05.1986 р. по 26.05.1986 р. за наказом заступника Міністра охорони здоров'я УССР направлено у відрядження для надання допомоги органам охорони здоров'я (а.с.4).

Відповідно до довідки № 625, виданої 12.12.2000 року головним лікарем Народицького територіального медичного об'єднання ОСОБА_4, ОСОБА_1 згідно розпорядження разом з бригадою лікарів був з 22.05.1986 р. по 26.05.1986 року в селах Шарне, Довгий Ліс, де проводив йодопрофілактику. Згідно табеля відпрацьовано 12 годин щоденно (а.с.6).

Згідно Постанови Кабінету Міністрів УРСР № 106 від 23.07.1991 р., якою затверджено Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, села Довгий Ліс та Нове Шарне Народицького району Житомирської області віднесені до зони відчуження.

Позивач звернувся до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про призначення йому пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеному до 2 категорії, зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 14).

З відповіді Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №5009/04 від 24.06.2016 р. вбачається, що позивачу відмовлено в призначення пенсії, оскільки надані ним документи не є первинними документами, що підтверджують його участь в ліквідації наслідків аварії.

Відповідно до Рішення Комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 24/6 від 17.06.2016 року ОСОБА_1 відмовлено в призначені пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років, передбаченого Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв'язку з відсутністю довідки для підтвердження періоду роботи в зоні відчуження, а також первинних документів про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Частиною 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року, незалежно від кількості днів, на 10 років.

Згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: ґ) документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Посилання відповідача на відсутність у позивача первинних документів безпідставне, так як жодною нормою Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не передбачено, що довідка підприємства не вважається достатнім документом для підтвердження періоду роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Враховуючи те, що позивач звернувшись до відповідача з заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", подав всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій та підтверджують особливий статус позивача, а саме те, що позивач з 22.05.1986 р. по 26.05.1986 р. брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, позивач має право на призначення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а рішення Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо відмови позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ч.1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є неправомірним.

Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи позивача викладені в позовній заяві є обґрунтованими, підтверджені дослідженими в судовому засіданні доказами, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 11, 17, 71, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адмінстративний позов задоволити.

Визнати протиправним і скасувати Рішення Комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 24/6 від 17.06.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 13 травня 2016 року.

Допустити постанову до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1судовий збір у розмірі 551,20 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС Україниапеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.В. Стрілецька